تغذیه کودکان

خلاصه نوشته: تغذیه سالم کودکان یکی از دغدغه های همیشگی والدین بوده است. داشتن الگوهای رفتاری صحیح در برابر کودکان بهانه گیر و بدغذا و از طرفی تشویق آنها برای داشتن تغذیه‌ ای سالم طبق سلیقه خودشان و با رعایت کردن آداب غذا خوردن از اهمیت تغذیه کودکان است.

تغذیه سالم برای کودکان

غذاخوردن بیش از اندازه کودکان در زمان های گذشته و حتی در زمان های امروزی یکی از مشکلات جوامع کنونی می باشد. زیرا باعث ایجاد اختلال در عملکردهای حیاتی بدن، عدم توازن و نوسان کودک در وزن و رشد نادرست جسمانی و بعضاً روانی آن می ‌شود.

داشتن الگوهای رفتاری صحیح در سنین متفاوت کودکان باعث افزایش لذت غذا خوردن کودکان می شود زیرا بخش مهمی از هدف کودکان برای غذا خوردن لذت بردن از آن است، همچنین ایجاد حس استقلال و قدرت تصمیم گیری از سوی شما برای کودکان باعث یادگیری بهتر و تشویق آنها برای داشتن تغذیه‌ ای سالم تر می شود. همچنین ایجاد حس امنیت اخلاقی از سوی شما برای کودک باعث می‌ شود تا کودک بدون ترس و نگرانی آنطور که برای او لذت بخش تر است غذای خود را میل کند.

در غذا خوردن کودک خود حساسیت زیادی نشان ندهید، سعی کنید با رعایت احترام به علایق او از غذاهای متفاوت در هر وعده غذایی استفاده نمایید تا او را با طعم ها و روش های متفاوت غذا خوردن آشنا کنید به طور مثال خوردن ماکارونی با چنگال و یا خوردن پیتزا با دست از شیوه های مختلف غذاخوردن هستند، از طرفی دیگر بگذارید کودک در تهیه برخی غذاها به شما کمک کند، همچنین شما هم قوانینی را که برای غذاخوردن تعیین کردید را به درستی اجرا کنید. سعی داشته باشید از جایگزین کردن تغذیه دیگر به جای غذای اصلی کودک بپرهیزید و اگر کودک اشتیاقی به غذاخوردن نداشت وعده او را به وقت دیگری بی اندازید زیرا کودک در وعده های بعدی غذایش را کامل می خورد.

غذا خوردن کودکان

در زمان های دور و قدیم که هنوز تکنولوژی و فناوری فراگیر نشده و پیشرفت زیادی هم نکرده بود، والدین زیادی کودکشان را به علت بیماری های متفاوت، کمبود امکانات پزشکی و … از دست می دادند. به همین دلیل مهم ترین نگرانی مادران، زنده ماندن فرزندشان بود و معتقد بودند که کودک هرچه چاق تر و بزرگ تر باشد، مقاومتش در برابر عواملی مانند قحطی بیشتر است.

آن ها غذا را برابر با زندگی می دانستند. اما امروزه اگر مادر تمام تمرکز و اهمیت خود را روی نیازهای فیزیولوژیک کودک قرار دهد، فرزندش در بسیاری موارد دیگر عقب می ماند و رشد نمی کند. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به موضوع مهم تغذیه کودکان و رژیم غذایی مناسب بپردازیم. با ما همراه باشید.

پادکست تغذیه کودکان

برخورد آگاهانه

در سن یک سالگی اگر کودک خواست خودش غذایش را بخورد و روی آن اصرار داشت، یک قاشق کوچک به او بدهید و هنگامی که مشغول غذا خوردن شد، خودتان با قاشق دیگری به او غذا بدهید. البته گاهی اوقات هم اجازه بدهید که کودک با دستانش غذا بخورد. چون اغلب کودکان از این که غذای خود را با دست بخورند لذت بیشتری می برند.

حال در سنین پنج سالگی کودک علاقه مند است که آداب رسمی همه چیز مانند غذا خوردن را بیاموزد. این سن بهترین موقع برای آموزش صحیح غذا خوردن و استفاده از قاشق و چنگال است. گاهی مادر از کودک می پرسد که دوست دارد امروز چه غذایی بخورد و کودک این گونه برداشت می کند که بعضی از غذاها را دوست ندارد! پس بهتر است والدین به جای مطرح کردن چنین سوالی به کودک بگویند: «به نظرت امروز کتلت درست کنم یا غذای برنجی؟!» برای کودکانی که در سنین زیر پنج سال هستند، هم چندین نوع غذا آماده نکنید. زیرا کودکان در آن سن قدرت تصمیم گیری ندارند و ممکن است اعلام کنند که غذاها را دوست ندارند.

چرا کودک خودش غذایش را نمی خورد؟!

مادرانی که هنگام غذا خوردن، از کودکان بهانه های مختلفی مانند مقدار غذا، نحوه غذا خوردن و … می گیرند، درواقع کودک را کلافه می کنند و ممکن است کودک از غذا خوردن دست بکشد.

– یا غذا نمی خورد و بهانه ی سیر بودن می آورد.

– یا قاشق را به مادرش می دهد و اختیار غذا خوردنش را به مادرش می دهد که اگر خطایی هم از کودک سر بزند بتواند گردن مادرش بیندازد. باید اجازه داد که کودک از غذا خوردنش لذت ببرد.

اگر فرزندتان غذایش را نمی خورد یا احساس می کند که نمی تواند خودش غذایش را میل کند، او را مسخره یا سرزنش نکنید، بلکه به او کمک کنید تا توانایی خودش را به دست بیاورد. قاشق دست نگرفتن کودک نتیجه ی آموزش بد و رفتار بد والدین است؛ پس باید تلاش کنید که کودک نحوه ی صحیح غذا خوردن را یاد بگیرد.

با کودک بدغذا چه کنم؟!

– از یک سفره ی یک بار مصرف استفاده کنید، تا دیگر نگرانی بابت ریخت و پاش و کثیف شدن وجود نداشته باشد.

– با استفاده از ترفند بازی، کودک را به غذا خوردن ترغیب کنید. برای مثال می توانید از مسابقه ی ماست خوری بین اعضای خانواده استفاده کنید.

– یک هفته از غذاهایی که فقط به دست نیاز دارند مانند پیتزا و اسنک استفاده کنید تا کودک بتواند به تنهایی غذا خوردن را با دستانش امتحان کند.

– سعی کنید زیاد نسبت به غذا خوردن کودک حساسیت نشان ندهید تا بتواند خودش به صورت مستقل این کار را تجربه کند.

– اگر کودک کاسه ای را برعکس گذاشت یا قاشق را اشتباه در دست گرفت، او را مسخره نکنید به این دلیل که کودک خلاقیت خود را به نمایش گذاشته است و در واقع با این روش، یک بازی جذاب برای خودش ایجاد کرده است.

– ممکن است کودک با افزایش سن، به غذاهایی علاقه مند شود که قبلا به آن علاقه ای نداشته یا دیگر به غذاهایی که قبلا دوست داشت، علاقه ای نشان ندهد. نباید در این زمینه اصراری روی کودک داشته باشید و سعی کنید به علایق او احترام بگذارید.

– رفتارهای مثبت کودک را تشویق کنید و اگر غذایش را خودش میل می کند، جوری که بشنود از او برای بقیه ی اعضای خانواده با شادمانی تعریف کنید تا کودک احساس سربلندی و موفقیت کند.

– اگر کودکان در تهیه غذا کمک می کنند به این معنا است که تمایل دارند با دیگر اعضای خانواده غذا بخورند و همچنین مادر باید با امتحان کردن انواع غذاها، با ذائقه کودکش آشنایی پیدا کند.

تغذیه کودکان

قوانین غذا خوردن کودک

اگر برای غذا خوردن کودک خود قوانینی تعیین کرده اید، سعی کنید تمام آن ها را برای کودکان هم اجرا نمایید. مثلا کودک نباید موقع غذا خوردن تلویزیون نگاه کند یا مشغول بازی با وسیله ی دیگری باشد. گاهی کودکان اشتیاقی به غذا خوردن ندارند یا سیر هستند، در این مواقع مادر باید مانند باقی اعضای خانواده غذای کودک را بیاورد و اگر کودک تمایلی به خوردن نداشت، آن را برای عصر یا شب بگذارد زیرا کودک در وعده ی بعدی اش آن را جبران خواهد کرد و مادر باید سعی کند اصراری بر این موضوع نداشته باشد.

سعی کنید تغذیه ی دیگری را جایگزین غذای اصلی کودک نکنید یا آن ها را در معرض دید کودک قرار ندهید، زیرا کودک ممکن است آن تغذیه ها را جایگزین نهار و شام خود بکند و دیگر میلی به خوردن غذای اصلی نداشته باشد، که باعث ایجاد چربی و اضافه وزن کودک خواهد شد. بنابراین بهتر است در سنین پایین تر، به خوردن غذاهای مقوی و مفید برای بدن عادت کند. البته اگر قبل از غذا درخواست خوراکی کرد می توانید مقداری را در اختیارش بگذارید تا دیگر بهانه ای نیاورد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.