چند توصیه دوستانه برای رهایی از دردسرها و تغییرات نوجوانی

چگونه به دردسرهای ناشی از تغییرات نوجوانی پایان بدهیم؟!

همه ی انسان ها با ورود به مرحله ای جدید از زندگی خود دچار تغییرات مختلف روانی و فیزیکی می شوند، که بعضی از آن ها به وضوح قابل مشاهده هستند و برخی دیگر نیاز به زمان برای کشف شدن دارند. نوجوانی هم یکی از سنین حساس ما انسان هاست که به خاطر مسائل مختلف و اهمیت تربیت فرزندان، همواره مورد توجه روانشناسان و به ویژه والدین بوده است.

به وجود آمدن تغییرات نوجوانی مختلف سبب می شود تا نوجوانان نسبت به خود نگاهی دیگر داشته باشند و در نتیجه ی آن، نیازهایی پیدا کنند که دیگر با نیازهای دوره ی کودکی قابل مقایسه نیست. مثلا تغییرات نوجوانی شامل مواردی مانند تغییر صدا در پسران و بروز تغییرات بدنی در دختران می باشد. ویژگی های دیگری نیز در مورد تغییرات نوجوانی وجود دارد که با دانستن آن ها شگفت زده خواهید شد.

به همین منظور در این مقاله قصد داریم برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم هر آنچه در سنین نوجوانی به سراغ انسان می آید را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که بروز این تغییرات نوجوانی چه تفاوتی در دید افراد نسبت به زندگی ایجاد می کند. همین طور مسائل دیگری چون تغییر نیازها و رفتارهای اخلاقی که در این سن به وجود می آید را مورد بررسی قرار خواهیم داد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

سوال پیج کردن

والدین عزیز هیچوقت نوجوانان خود را سوال پیچ نکنید!

یکی از دردسرهای بروز تغییرات نوجوانی این است که هم رفتار فرزندان و هم رفتار والدین آن ها دچار تغییر و تحول می شود. مثلا همزمان با شروع تغییرات نوجوانی، پدر و مادرها دائما با مطرح کردن سوالات مختلف از نوجوانان سعی می کنند او را تحت فشار و مراقبت شدید خود قرار دهند تا با این روش از آن ها محافظت کنند. مثلا اگر نوجوان آن ها قصد دارد برای چند ساعت بیرون برود او را سوال پیچ می کنند و آن قدر در این کار زیاده روی می کنند که ممکن است روحیه و اعتماد به نفس فرزند خود تخریب کنند.

هر نوجوانی دوستانی دارد و علاقه دارد تا ساعاتی از وقت خود را با آن ها باشد و این یک مسئله ی کاملا طبیعی است و نگرانی بیش از حد والدین در این باره کاملا غیر ضروری می باشد. البته خیلی خوب است که پدر و مادر از دوستان فرزند خود خبر داشته باشند، اما این که او را قبل از انجام هر کاری مورد بازخواست قرار دهند، امری کاملا اشتباه می باشد و در حقیقت با این کار روح و روان فرزند خویش را نابود می کنند.

نگران رفیق بازی نوجوانان خود نباشید!

با شروع تغییرات نوجوانی، معمولا پدر و مادرها نگران هستند که فرزندشان آن ها را فراموش کند. آن ها مدام می گویند که نوجوان آن ها بیشتر وقت خود را با دوستانش می گذراند و حاضر نیست که اندکی هم به خانواده اش اهمیت بدهد. اما نکته ای که در این بین باید به آن توجه داشته باشید، آن است که معاشرت با دوستان که در اصطلاح عامه به آن رفیق بازی می گویند، یک سن خاص دارد و پس از گذشت این دوره از بحران ها و تغییرات نوجوانی، فرزندان شما باز هم به سوی شما باز خواهند گشت و ترجیح می دهند تا وقت بیشتری از شبانه روز را با شما باشند.

در حقیقت با بزرگتر شدن بچه ها، آن ها خواهند فهمید که خانواده چه ارزشی دارد و به همین منظور با شما بیشتر از دوستان خویش وقت می گذرانند. پس در این مورد زیاد سختگیری نکنید.

نگران جوش و آکنه ها نباشید!

یکی از ترسناک ترین تغییرات نوجوانی که خیلی هم روی روحیه ی نوجوانان تاثیر می گذارد، وضعیت پوستی آن ها و جوش ها و آکنه هایی می باشد که بر روی صورتشان ظاهر می شود. با این که نمی توان گفت که این نگرانی بزرگترین دغدغه ی نوجوانان است، اما به طور کلی در دسته ی مسائلی قرار می گیرد که فکر و ذهن آن ها را به شدت درگیر خود خواهد کرد.

جوش دوران جوانی یکی از مسائلی است که کاملا طبیعی می باشد و هرکسی در دوره ای خاص از زندگی خویش با آن ها رو به رو خواهد شد. در حقیقت بیش از نود درصد از افراد با لکه های جوش بر روی صورت خود مواجه خواهند شد و فقط عده ای خاص هستند که بنا به دلایلی که اکثرا ژنتیکی است، اصلا جوش نمی زنند. امیدواریم شما هم جزو این افراد خوش اقبال باشید. اما اگر جزو این دسته نیستید، باید بدانید که جوش جوانی در نوجوانان کاملا طبیعی است و نیازی نیست که کوچک ترین نگرانی نسبت به آن داشته باشید.

جوش صورت

با این روش ها از بروز جوش ها جلوگیری کنید!

ما قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که می توانند روی میزان و تعداد این جوش ها تاثیرگذار باشند. توجه به این نکات به ویژه برای دختر خانم ها بسیار ضروری می باشد. چرا که معمولا آن ها به میزان بیشتری نسبت به پسران از جوش هایی که روی صورتشان به وجود می آید، آزرده خاطر می شوند. موادی مثل روغن های آرایشی، شوینده های حمام، آفتاب گرفتن، انواع ژل های مو، ترکاندن و دست زدن به جوش ها و مالیدن آن ها به سایر نقاط صورت و بدن و هم چنین دوران قاعدگی در دختران از جمله عواملی هستند که می توانند روی میزان و شدت به وجود آمدن این جوش ها تاثیرگذار باشند.

با نگاهی کوتاه بر روی لیست بالا می توان به این مهم دست پیدا کرد که برخی از آن ها در کنترل ما می باشند و می توان با مصرف نکردنشان میزان این جوش ها را کاهش دهیم. مثلا بسیار ساده است که استفاده از ژل های مو را در خود متوقف کنید، یا آن که فقط در مواقعی از این مواد استفاده کنید که نیاز صد در صد به آن ها داریم.

هم چنین انواع محصولات آرایشی نیز از جمله موادی هستند که در بلندمدت تاثیرات مخربی بر روی صورت خواهند گذاشت. پس بهتر است میزان استفاده از آن ها را کاهش دهید. هر چه باشد این محصولات آرایشی از مواد شیمیایی به وجود آمده اند و مواد شیمیایی هم به دلیل خصوصیاتی که دارند برای بدن ما مضر به حساب می آیند.

یکی دیگر از مشکلاتی که این جوش ها و لک ها دارند، ظاهر شدنشان در مواقعی است که برای ما ایجاد دردسر می کند! مثلا در نظر داشته باشید که یک هفته به فلان مهمانی دوست شما مانده است و صورت شما در وضعیت نرمال و طبیعی خود قرار دارد و درست یک روز پیش از این مهمانی یک جوش یا لک بر روی صورت شما پدیدار می شود، که موجب می شود اعصاب شما به شدت به هم بریزد.

برخی از روانشناس ها دلایل روانی را در این گونه مواقع موثر می دانند و استرس را یکی از مهم ترین دلایل ظاهر شدن جوش در صورت، به ویژه در نوجوانان می دانند. در حقیقت جوش جوانی به دلیل کثیف بودن صورت به وجود نمی آید، بلکه مسائل خارجی در به وجود آمدن آن ها نقش مهمی را ایفا می کنند. برخی می گویند که استفاده از مواد غذایی شیرین که از شکر کنسانتره به وجود آمده اند، می تواند میزان پدیدار شدن این جوش ها را در صورت کاهش دهد؛ اما تاکنون به صورت علمی هیچ یک از این مسائل رد و یا تایید نشده اند، بنابراین نمی توان در مورد آن ها نظر قطعی داد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.