برای تغییر شغل باید این مراحل را طی کنید تا به جواب برسید

آیا می خواهید تغییر شغل دهید؟!

آیا در کسب و کار خود با مشکلی مواجه هستید؟ آیا از تصمیماتی که درباره شغل تان گرفته اید احساس پشیمان می کنید؟ آیا شما خوشحال هستید؟ اگر پاسخ به این سوالات باعث ایجاد حسی منفی در شما می شود زمان آن رسیده است که اقدامات لازم را انجام دهید. بسیاری از مردم هنگامی که دیگر نتوانند احساس رضایت از کار خود داشته باشند، اقدام به تغییر شغل می کنند.

پادکست تغییر شغل

اگر یکی از همکاران شان از آن ها سوال بپرسد که وضعیت کارت چگونه است و آیا از آن راضی هستید، معمولا اکثرشان یک پاسخ واحد می دهند: «وضعیت شغلی ام بد نیست و هر طور شده می گذرانم.»

افراد معمولا به دلایل مالی و تغییر شیوه زندگی، برای تغییر شغل اقدام می کنند. شما می توانید یک مسیر شغلی مطمئن و ایده آل را با گرفتن تصمیماتی حرفه ای و درست برای آینده خود ایجاد کنید. به علاوه همه ی این ها شما شایستگی یک زندگی شاد و داشتن تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای را دارید. بیایید در ادامه نگاهی به دلایلی که ممکن است باعث شوند شما تغییر شغل دهید، بیاندازیم.

نشانه هایی که مشخص می کنند شما نیاز دارید که شغل خود را تغییر دهید

چالش ها و نارضایتی از زندگی حرفه ای می تواند بر سلامت روانی ما اثر منفی داشته باشد. به طور کلی عدم سلامت روانی می تواند منجر به ظهور آشکار استرس، پیری، افزایش وزن و مسائل مربوط به سلامت بدن شود. شما شایستگی این را دارید که یک شغل خوب و زندگی شاد داشته باشید. در اینجا عوامل رایجی که باعث تغییر شغل می شوند را برایتان بیان کرده ایم.

نشانه های فیزیکی تغییر شغل

آیا شما از زمانی که کار خود را شروع کرده اید احساس پیری می کنید؟ آیا اضطراب دارید؟ چالش ها و مشکلات مربوط به کارتان چگونه هستند؟ این که شما بتوانید در یک محیط کاری مناسب که همه چیز را برایتان فراهم می کند و از نظر مالی به خوبی شما را ساپورت می نماید، کار کنید بسیار شگفت انگیز است. اگر در یک محیط کاری پر خطر کار می کنید می توانید با رییس خود درباره این مسائل صحبت کنید.

در مواردی که احساس کنید رئیس یا همکاران تان از شما سوء استفاده می کنند، ممکن است دچار استرس شوید و یا ترس از دست دادن شغل تان را داشته باشید، که این موارد برای سلامتی شما اصلا مناسب نیست.

تغییر شغل

نشانه های روانی تغییر شغل

طبق نظر سازمان سلامت روانی آمریکا از هر ۵ آمریکایی یک نفر دارای مسائل مربوط به سلامت روان است. که در اغلب موارد این مسائل با استرس ارتباط دارد. در گذشته بسیاری از افراد موفق هم در یک محیط پر از چالش و مشکل کار می کردند و از طرف همکاران و رئیس خود بسیار تحت فشار بودند. آن ها مجبور بودند که متفاوت از همکاران خود رفتار کنند، چرا که به هیچ عنوان طرز تفکر و رفتار آن ها را قبول نداشتند، همین مسئله باعث ایجاد تفاوت فاحشی بین آن ها و دیگران شده و مسائل و مشکلاتی را برایشان به وجود آورده بود. در این شرایط بود که متوجه شدند تغییر شغل و محیط کاری، بهترین انتخاب و تصمیم در این بازه زمانی است.

در اینجا لیستی از آسیب هایی که در اثر شغل نامناسب به وجود می آید بیان شده است

گرفتگی گردن؛

مشکلات خواب؛

عدم تمرکز؛

اضطراب زیاد؛

و افسردگی!

اگر به خودتان اعتماد کنید و عزت نفس خود را بالا ببرید، می توانید در یک محیط کاری قدرتمند و حرفه ای مشغول به کار شوید. حقیقت این است که این انرژی منفی به افراد در زندگی شما مانند دوستان و خانواده نیز منتقل خواهد شد.

چرا تغییر شغل برای شما مفید است؟!

شخصی که در صنعت پزشکی کار می کرد می گفت زمانی در یکی از بیمارستان های برتر منطقه خود به عنوان یک پرستار که مستقیما با بیماران در ارتباط است فعالیت می کرد. پس از پنج سال، متوجه می شود که به دلیل درگیر شدن با مسائل مربوط به بیماران دچار افسردگی شده است. رابطه او با خانواده اش تحت تاثیر قرار گرفته بود و به طور کلی با مشکل بزرگی مواجه شده بود.

یک روز تصمیم گرفت این وضعیت را پایان و سرنوشت خود را تغییر دهد. او برای شغل های دیگری که در حوزه پزشکی بود درخواست فرستاد. کار جدیدی که او بر عهده گرفته بود کار بر روی اسناد پزشکی بیماران بود. اگرچه شغل او از نظر حرفه پزشکی شغلی ایده آل و کارآفرینانه محسوب نمی شد، ولی موجب خوشحالی و رضایت او گردیده بود.

این یک مثال از فردی است که در یک محیط کاری تحت تاثیر عوامل منفی قرار گرفته و احساس نارضایتی می کند، ولی توانسته بدون این که از آن صنعت خارج شود فقط زمینه کاری خود را عوض نماید.

تغییر شغل می تواند منجر به تحقق رویاها، افزایش اعتماد به نفس و ایجاد هیجان در کار شود

اگر شما یک یا چند تا از موارد زیر را تجربه کرده باشید می دانید که تغییر شغل یک تصمیم کاملا درست است.
کار در یک محیط منفی: دلسرد نشوید. محیط کاری منفی را می توان با تغییر شغل و محل کار و استخدام در یک سازمان جدید، تغییر داد.

داشتن یک رییس سخت گیر: مشکلاتی که کار با یک رئیس سخت گیر به وجود می آورد، می تواند استرس زا باشد. همه چیز به ارتباطات شما بستگی دارد. شما می توانید به راحتی مسائل را از طریق برخورد حرفه ای و محترمانه با رئیس تان حل و فصل کنید.
داشتن حس پوچی نسبت به کارهایی که انجام می دهید: بسیاری از مردم به دلیل ترس از شکست و از دست دادن موقعیت شان در کار خود باقی می مانند و تغییر شغل نمی دهند. انجام کارهای سخت و تلاش فراوان معمولا احتمال موفقیت را افزایش می دهد. اگر از انجام کارهای جدید می ترسید، این نکته را همواره به خود یادآوری کنید که زندگی کوتاه است. انجام کارهای معمولی فقط باعث گذران عمرتان می شود و هیچ لذت و هیجانی برای شما به وجود نمی آورد.

تغییر شغل

اشتباهات رایج افراد در تغییر شغل

اکثر افراد احساس می کنند شغلی که هم اکنون دارند موجب ناامیدی و ناراحتی آن ها می شود. وضعیت شما چگونه است؟
تمایل به افزایش حقوق و دستمزد: تمایل به درآمد بیشتر می تواند برخی از افراد را قانع کند که در حرفه ای اشتباه مشغول به کار هستند. مسئله این است که شما برای داشتن درآمد بیشتر یا به زمان بیشتری احتیاج دارید و یا باید در یک زمان واحد کارهای بیشتری را انجام دهید. در بعضی موارد بر عهده گرفتن یک شغل با درآمد بالا نمی تواند انتظارات شما را برآورده کند. این موضوعی است که معمولا افراد پس از گذشت چند سال متوجه آن می شوند.

تصمیمات یک شبه: معمولا هنگامی که ما در شرایطی متشنج قرار می گیریم، تصمیمات عجولانه ای اخذ می کنیم. مشکلات تصمیمات عجولانه این است که فقط جنبه منفی را بررسی می کنند و جوانب مثبت قضیه را نادیده می گیرند.

تغییر شغل برای ارتقا: ما داستان مدیرانی را شنیده ایم که بارها برای ارتقا یافتن شغل خود را عوض کرده اند. ارتقا نیازمند یک پروسه طولانی مدت است. اگر در حال حاضر شاهد ارتقا و پیشرفت خود نیستید نباید دست به تغییر شغل بزنید و باید کمی صبر پیشه کنید.

خسته شدن از محیط کار: در مورد این نکته عمیق فکر کنید. اگر کارهایی را انجام می دهید که تکراری است، طبیعی است که احساس خستگی کنید. شما می توانید با تغییر ظاهر میز خود، برقراری ارتباط با کارکنان جدید و یا بخش های دیگر، عضویت در انجمن های فعال در سازمان، شور و شوق دوباره ای در خود ایجاد کنید. گاهی اوقات شما می توانید با ایجاد تغییرات جزیی در محیط کاری تان، انگیزه جدیدی برای خود به وجود آورید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.