۱۰ راهکار سریع برای تقویت اعتماد به نفس

۱۰ راه سریعی که می توانید به وسیله آن ها اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

شما آسیب پذیر هستید؟ ترسیده اید؟ اگر این کار را نپذیرید چه می شود؟ اگر آن دختر یا پسر از شما خوشش نیاید چه اتفاقی می افتد؟ آرزو می کنید که ای کاش قدرت کنترل توانایی های خود را داشتید و قادر به افزایش این توانایی ها بودید؟ قطعا این ایده منجر به افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. شما به روش های سریع برای تقویت اعتماد به نفس نیاز دارید. اما چگونه می توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید؟

پادکست تقویت اعتماد به نفس

زمانی که احساس چاقی می کنید، عدم تجربه کافی را در خود احساس می کنید، با کمبود اعتبار مواجه هستید و یا در مواجهه با هر بحران دیگری چگونه می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید؟ به همین منظور ما در اینجا برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم ۱۰ راه سریع برای تقویت اعتماد به نفس را ارائه کرده ایم. پس با دقت آن ها را مطالعه کنید و به کار بگیرید تا به رشد و توسعه فردی در زندگی دست پیدا کنید. با ما همراه باشید.

همیشه پیش خودتان فکر کنید «برای من مشکلی نخواهد داشت»

۱ – همیشه پیش خودتان فکر کنید «برای من مشکلی نخواهد داشت»

شما به خاطر ترس از کمبود اعتماد به نفس رنج می برید و احتمالا از باخت و یا رسیدن به موفقیت می ترسید. با فکر کردن به این که این مسئله برای مشکلی نخواهد داشت این ترس را در خودتان شکست دهید و گام موثری در جهت تقویت اعتماد به نفس خود بردارید. با گفتن این جملات ببینید در همین لحظه احساس بهتری دارید یا نه؟!

– این ارتقای شغلی برای من مشکلی نخواهد داشت. درخواست ارتقای شغلی برای من مشکلی به وجود نخواهد آورد.

– از دست دادن ۲۰ میلیون تومان برای من مشکلی به وجود نخواهد آورد. پوشیدن لباس های قدیمی برای من مشکلی نخواهد داشت. لاغر بودن برای من با وجود این که همه در خانواده چاق هستند مشکلی نخواهد داشت.

– درخواست از آن دختر یا پسر، برای بیرون رفتن مشکلی نخواهد داشت. اجتماعی بودن برای من مشکلی نخواهد داشت. می توانید جملات دیگری را نیز خودتان اضافه کنید

۲ – از خودتان بپرسید: چه می شود اگر …

زمانی که احساس نا امنی می کنید، این موضوع که حتی به احتمال موفقیت نیز فکر کنید برایتان مشکل خواهد بود. با این وجود، زمانی که حتی نمی توانید این موضوع را در ذهنتان تصور کنید چگونه می توانید به آن دست پیدا کنید؟ اگر در این مورد مشکل دارید، می توانید پنجره تخیلات خود را با پرسش «چه می شود اگر…؟» باز کنید.

– چی میشه اگه من بتونم اون کار جدید را به دست بیارم؟

– چی میشه اگه من ۲۰۰ میلیون پول به دست بیارم؟

– چی میشه اگه اون دختر یا پسر از من خوشش بیاد؟

با سوال «چه می شود اگر؟» می توانید از سد ترس عبور کنید و به تدریج شروع به تصویرسازی درباره موفقیت ها و آرزوهای خود نمایید. این راهکار یکی از راهکارهای سریع برای تقویت اعتماد به نفس است.

برای تقویت اعتماد به نفس یک نفس عمیق بکشید

۳- برای تقویت اعتماد به نفس یک نفس عمیق بکشید

نفس عمیق یک راهکار مطمئن است. من، شما و همه انسان ها درباره این حقیقت آگاهیم که تنفس عمیق راهکار خوبی برای کنترل استرس و تقویت اعتماد به نفس است. درست زمانی که دست های شما شروع به عرق کردن می کنند، درست زمانی که می خواهید درخواستی انجام دهید، یک نفس عمیق بکشید، موهایتان را تکانی بدهید و کار موردنظر را انجام دهید. شما انسان با اعتماد به نفسی هستید.

۴- خود را آماده کنید و تمرین نمایید.

آماده سازی ۸۰ درصد از موفقیت به شمار می رود. زمانی که در می یابید، عدم ایمنی شما را از انجام کاری باز می دارد، ممکن است این زمان، بهترین زمان برای تمرین بیشتر باشد.

– از مصاحبه کاری ترس دارید؟ بارها و بارها با یک دوست مصاحبه کردن را تمرین کنید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا ترس شما فروکش کند.

– از این که یک رژیم دیگر بگیرید می ترسید؟ قبل از شروع به هر کاری، احتمالات ممکن را مرور کنید. تصور کنید شروع هر رژیم غذایی چه حسی در شما به وجود خواهد آورد. زمانی که به رژیم یا پروسه ای مطابق با خواسته ها و احساس خود رسیدید، برای شروع آن آماده هستید. در هر صورت همان طور که گفتم این پروسه، پروسه آسانی نیست. همین سخت بودن، دلیل ۸۰ درصد بودن از موفقیت است.

– از قرار ملاقات می ترسید؟ یک کتاب راجع به آن بخوانید. با گفتن سلام به غریبه ها اعتماد به نفس خود را بازسازی کنید. دفعه بعدی که همسایه بانمک خود را ملاقات می کنید، لبخند بزنید.

به هر اندازه که بهتر خودتان را آماده کنید، اعتماد به نفس بیشتری را حس خواهید کرد. در غیر این صورت همیشه در شروع قدم بعدی نگران خواهید بود و بیشتر در لحظه زندگی خواهید کرد. اکنون قرار نیست که شما به طور بی وقفه به تمرین بپردازید؛ آماده سازی ممکن است در صورتی که بیش از حد تکرار شود اثر سوئی داشته باشد. در برخی موارد، شما کتاب های کافی درباره یک موضوع به خصوص را خوانده اید و تحقیقات لازم را انجام داده اید. در این صورت، شما آماده ارائه دانش خود هستید، فقط شروع کنید و آنچه یاد گرفتید را عملی کنید تا در جهت تقویت اعتماد به نفس خود اقدام کنید.

۵ – پوستر سوپرمن خود را بسازید

می دانید که تصور شما از پوستر خودتان احساسات شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ بله این پوستر روی مغز شما اثرات حیرت انگیزی دارد. بر اساس پژوهش محققان دانشگاه هاروارد ، این امر منجر به ترشح تستوسترون در بین دیگر هورمون ها می شود.

پس صاف بایستید. برای لحظه ای تصور کنید که شما سوپر من هستید. این پوستر چگونه خواهد بود، اگر شما واقعا سوپرمن بودید؟ بله، این درست است. همین ایده را حفظ کنید. با این کار هورمون ها خارج می شوند، پس برای تقویت اعتماد به نفس خود این تصویرسازی را تکرار کنید.

کارهایی را که می دانید باید انجام بدهید اما تا به حال انجام نداده اید را انجام دهید

۶ – کارهایی را که می دانید باید انجام بدهید اما تا به حال انجام نداده اید را انجام دهید

به تاخیر انداختن اقداماتی که می دانید باید به انجام برسد، فقط از شما یک بازنده می سازد. این کار با اعتماد به نفس شما چه خواهد کرد؟ پس دفعه دیگری که فکر می کنید «می دانم باید به ورزش برگردم»، صبر کنید. هر چه قدر زمان بیشتری از این دوری می گذرد، شما دلایل بیشتری برای عدم اطمینان به خودتان و توانایی هایتان، خواهید داشت.

می دانم این مسئله که تنها به دلیل کنار نیامدن با برخی از موضوعات، احساس بدی نسبت به خود داشته باشیم، نسبی است. اما باور کنید، در شرایط داشتن اعتماد به نفس پایین، نسبی بودن نقطه قوت محسوب نمی شود. پس اگر مسئله ورزش است، همین الان سه سِت حرکت اسکوات را انجام بدهید. یا در ورزش های همگانی شرکت کنید و یا با باشگاه ورزشی تماس بگیرید و عضویت خود را تمدید کنید.

اگر تمیز کردن گاراژ در لیست کارهایی که باید انجام دهید قرار دارد، همین الان حداقل تنها یک وسیله را از گاراژ بردارید. یا تنها یک ساعت به تمیز کردن گاراژ بپردازید، همین الان خواندن این مقاله را متوقف کنید و به تمیز کردن مشغول شوید.
اگر می خواهید کسب و کار خودتان را شروع کنید، امروز از سه نفر درباره این که آیا آن ها خدمات ارائه شده توسط شما را می خرند، سوال کنید و اگر جواب مثبت است، از آن ها مقداری پول قرض بگیرید و قول دهید که در عرض یک یا دو هفته به آن ها سرمایه شان را باز خواهید گرداند. پس شروع به کار کنید.

زمانی که شما این گام های کوچک را بر می دارید، از خودتان خوشنود خواهید بود. در چنین حالتی احساس گناه با احساس رضایت از خود معاوضه خواهد شد. لزومی ندارد که برای شادی به انتهای هدف برسید، تنها یک قدم نیز کفایت خواهد کرد. این راهکاری برای تقویت اعتماد به نفس نسبت به خودتان و توانایی هایتان خواهد بود.

برای تقویت اعتماد به نفس خود لباس های شایسته بپوشید

۷ – برای تقویت اعتماد به نفس خود لباس های شایسته بپوشید

تا به حال جمله «تا زمانی که موفق نشده ای، به تلاش ادامه بده» را شنیده اید؟ این دقیقا اتفاقی است که با یک پوشش مناسب برای شما رخ خواهد داد. این موضوع را با پوستر شخصی خود ادغام کنید. مطمئن باشید یکی از نتایجی که از این تمرین می گیرید، توقف ناپذیری است.

۸ – آنچه را تجسم کنید احساس خواهید کرد

زمانی که موفقیت در گام بعدی حرکت شما رخ دهد، اعتماد به نفس شما به عالی ترین حد خود خواهد رسید. زمانی که به این مرحله رسیدید در مرحله بعد به هر چه می خواهید و می توانید دست خواهید یافت. هنگامی که تجسم می کنید موفقیت برایتان کاملا طبیعی و بدیهی است.

اما چگونه به این هدف مهم دست یابید و گام بعدی در این پروسه چیست؟ این مرحله ترکیبی از «آماده سازی»، تفکر درباره جمله «مشکلی نخواهد داشت …»، سوال درباره «چه می شود اگر؟» و سپس تصور این که یک شروع موفق کاملا عادی است، می باشد. این حس که شما همین لحظه هم، آنچه می خواهید را به دست آورده اید، شما را به موفقیت و رشد و توسعه فردی خواهد رساند.

اخطار: در صورتی که شروع به تجسم نمودید ولی شکست خوردید، به این معنی است که شما یک مرحله در مراحل آماده سازی جلوتر هستید. می توانید از راهکارهای «مشکلی نخواهد داشت …» و «چه می شود اگر؟» استفاده کنید. مطمئن باشید با هر مرحله پیش روی اعتماد به نفس بیشتری را در خود شکل خواهید داد.

۹ – گاهی برای تقویت اعتماد به نفس خود باید هدف را فراموش کنید

شما آماده شده اید و می دانید که دقیقا چگونه با مصاحبه رو به رو شوید. هزاران بار تمرین کرده اید و الان زمان آن رسیده است که فراموشش کنید. فکر کردن درباره هدف، استرس غیر ضروری در شما ایجاد خواهد کرد. یک نفس عمیق بکشید و خود را به کار دیگری مشغول کنید. زمان درخشیدن شما در راه است.

موفقیت های گذشته خود را لیست کنید

۱۰ – موفقیت های گذشته خود را لیست کنید

زمانی که ما از تصورات بحران ساز خودمان رنج می بریم، زمانی که صدایی در درون ما، به ما دیکته می کند که شما موفق نخواهید شد، بسیار مفید است که برای مشاجره های از پیش آماده شده خودمان را آماده کنیم. چگونگی موفقیت های گذشته، می تواند در توقف و یا از میان بردن بحران های فکری منفی در شما مفید باشد. برخی از تفکرات منفی عبارت اند از:

«مردم به خاطر چاق بودن تان از شما خوششان نخواهد آمد» یا «شما تمام ملزومات لازم را برای درخواست کار ندارید و تنها با درخواست دادن وقت خود را تلف خواهید کرد.»

جملات منفی فوق را می توانید با چنین جملاتی جایگزین کنید و اثرات آن را خنثی سازید:

«این درست نیست. من راهکارهای الف و ب را در کار گذشته خود انجام دادم. کارهای فلان و بهمان را مدیریت کردم. من این کار و آن کار را انجام دادم. من می توانم این کار را برای این شرکت انجام بدهم. آن ها از همکاری با من خوشحال خواهند بود.»

آیا تمام نکات گفته شده را متوجه شده اید؟

موفقیت های گذشته بهترین راهکارهای پیشگیری در مقابل بحران های شخصی هستند. اما، شما باید قبل از هجوم بحران ها از قبل لیستی از موفقیت های گذشته خود را آماده کرده باشید. دوباره تاکید می کنیم، آماده سازی تنها ۸۰ درصد از موفقیت است. حالا شما با تقویت اعتماد به نفس تان آماده رویارویی با مشکلات هستید. شما غیر قابل توقف هستید و دنیا زیر گام های شما قرار دارد؛ موفق باشید!

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.