تقویت توانایی نه گفتن در خود

خلاصه نوشته: قدرت نه گفتن از جمله توانایی هایی است که در تمامی افراد وجود ندارد. قدرت نه گفتن به این معنی است بتوانیم به خواسته های نا معقول دیگران پاسخ منفی بدهیم و اولویت های دیگران به اولویت های خود ترجیح ندهیم. نوع و زمان نه گفتن بسیار اهمیت دارد و در صورتی که مهارت کافی در نه گفتن کسب کنید می توانید بدون آنکه کسی از شما دلخور شود از انجام کاری که نمی پسندید بپرهیزید.

قدرت نه گفتن در زندگی

ناتوانی در نه گفتن و نداشتن مهارت کافی در این زمینه مشکل بسیاری از افراد است. برخی تصور می کنند که نه گفتن به دوستان و آشنایان می تواند نوعی بی احترامی باشد، اما باید دانست که نه گفتن به معنی دشمن تراشی و یا بی احترامی کردن به دیگران نیست. بلکه افراد در مواقعی از نه گفتن استفاده می کنند که نمی خواهند به درخواست های غیر ضروری دیگران پاسخ مثبت بدهند و اولویت های زندگی خود را مهم تر می دانند. مهم ترین اصل برای آنکه بتوانید در زمان مناسب از قدرت نه گفتن استفاده نمایید این است که به خوبی بتوانید درخواست ها را تشخیص دهید و تفکیک کنید و سپس تصمیم بگیرید در صورت لزوم نه بگویید.

بر اساس اعتقادات روانشناسان ناتوانی در نه گفتن اکثر افراد ریشه در کودکی دارد و زمانی که در سنین کودکی پدر و مادر در برابر نه گفتن و انجام ندادن کاری که از کودک خواسته اند عصبانی شده اند، کودک به طور ناخودآگاه در ذهن او ثبت شده است که در صورتی به درخواست کسی پاسخ نه بدهد قطعا برخورد مناسبی با او نخواهد شد و همین ترس تا بزرگسالی به همراه او خواهد بود. اما افراد باید توجه داشته باشند در بزرگسالی شرایط متفاوت است و در صورتی که نتوانند به موقع از این مهارت استفاده کنند می تواند عواقب جبران ناپذیری برای آن ها داشته باشد.

از روش هایی که با آن می توانید وجود و آمادگی خود را به دیگران نشان دهید توانایی «نه» گفتن به جز در زمان های لازم می باشد. چرا که افرادی را می توان دید که نه گفتن جزو واژه های مطلوب آن ها بوده و همواره در هر موقعیتی به راحتی « نه» می گویند. این گونه افراد نمی توانند در زندگی به موفقیت های زیادی دست یابند، و اما در مقابل افرادی را می توان مشاهده نمود که توانایی «نه» گفتن آن ها بسیار ضعیف بوده و در هنگام ضرورت نمی توانند از این واژه استفاده نمایند، لذا به نتایج مطلوب در زندگی و موفقیت های زیادی دست پیدا نمی کنند.

پادکست تقویت توانایی نه گفتن در خود

زمانی که یک شخص توانایی «نه» گفتن را ندارد به بهانه آوردن روی آورده و استرس و هم چنین نگرشی تدافعی در او به وجود می آید. این گونه افراد نمی توانند به درستی در زندگی تصمیم بگیرند و در طولانی مدت اعتماد افرادی که در زندگی و کار با آن ها مشترک هستند را از دست می دهند و نمی توانند به موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنند.

در واقع یکی از راحت ترین کارها، همین نه گفتن می باشد، تنها کافی است زمانی آن را به زبان بیاورید که قادر به انجام کاری نیستید یا برای انجام کاری تمایل ندارید. در اکثر موارد شما برای نه گفتن خود نیازی به هیچ گونه بهانه و یا توجیهی ندارید. برای مثال در محیط کار در هنگام نه گفتن، معمولا شما باید دلیل و توضیحی برای کار خود ارائه بدهید تا همکاران و سایر افراد بدانند به چه دلیل نه گفته اید و در جریان میزان فشار وارد آمده به شما، به دلیل کارهای اضافه تان باشند.

در واقع شما باید به این نکته توجه داشته باشید که آن چیزی که حائز اهمیت است نه گفتن شما نیست بلکه نحوه ی بیان آن، حالتی که چهره ی شما در آن لحظه دارد و میزان افت و خیز صدای شماست که بسیار مهم می باشد. شما می توانید برای تقویت نه گفتن در خود، این کار را جلوی آینه تمرین نمایید. در واقع اگر نتوانید این توانایی را در خود به وجود بیارید، با عدم توانایی در نه گفتن شاهد نتایج منفی خواهید بود که بر اثر آن دوستان و همکاران خود را ناامید کرده و با عدم اعتماد از جانب آن ها مواجه خواهید شد، در نتیجه به موفقیت فردی در زندگی دست نخواهید یافت.

شما باید این را بدانید که بدون این توانایی، نمی توانید از یک رابطه ی دو جانبه ی سرشار از اعتماد برخوردار شوید. برخی از افراد، گاهی برای جلوگیری از به وجود آمدن تعارض و بی احترامی ها، از نه گفتن خودداری می کنند، اما این کار در نهایت به ناامیدی طرفین مقابل منجر شده و تبدیل به آدم هایی همراه با رفتارهای پرخاشگرانه، منفور و همراه با حالتی تدافعی خواهند شد.

برخورداری از لهجه ای صریح

گاهی برخی از افراد با این تفکر که به جای صحبت های دقیق و داشتن لهجه ای صریح، تمایل دارند با اشاره و یا حرف های کنایه ای صحبت کنند و این گونه منظور خود را به صورت درست منتقل نمایند، تا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. در واقع باید بگوییم که این روش، به طور کلی نادرست بوده و در موارد بسیار کمی می تواند مناسب و کارساز واقع شود.

در اغلب موارد طرف مقابل ما درست و دقیق نمی تواند متوجه شود که منظور ما چیست و باعث سو تفاهم شده و گاهی واکنش هایی نامناسب از دیگران خواهیم دید. لذا برخوردهایی همراه با طعنه و کنایه، ممکن است روابط متقابل بین افراد را تخریب کند؛ بنابراین باید به شدت از آن دوری کنید.

تقویت توانایی نه گفتن در خود

نحوه ی جذب کارگران به وسیله ی مدیران

مانند ارائه ی راهکارهای خوب برای تبیین دستورات به افراد تحت امر توسط یک رهبر یا مدیر خوب می باشد. در سمت مدیریت قرار داشتن گاهی دستور دادن را نیز ایجاب می نماید، اما باید این را بدانید که بین دستور دادن و راهنمایی کردن تفاوت های فراوانی وجود دارد. شخصی که بیانی دستوروار دارد، برای آن که در کارش موفق باشد و به نتایج مورد نظر خود دست یابد، ناچار است صدور دستور را ضمیمه کارش نماید و سخن هایش را محکم بر زبان آورد؛ اما این در حالی است که چنین رفتاری موجب آسیب رساندن به عزت نفس افراد می شود.

زمانی که می خواهید به شخصی دستور دهید، بهتر است به جای آن که به صورت کاملا آمرانه به او دستور دهید، به وسیله ی خواهش کردن یا از طریق درخواست خواهش یا راهنمایی، از طرف مقابل بخواهید تا کار موردنظر را انجام دهد. در واقع اگر به شیوه ای محکم و یا دستوروار با طرف مقابل خود صحبت کنید باعث می شوید که آن فرد مقاومت کرده و یا از انجام دستورات شما خودداری کند. یا این که آن ها را به درستی انجام ندهد. حتی ممکن است نسبت به شخص دستور دهنده احساس تنفر پیدا کند. اما در مقابل شما می توانید با رفتاری مودبانه همراه با اقتدار دستورات خود را ابلاغ کنید و به نتایج دلخواه دست یابید. در کل خود شما کدام نوع رفتار را می پسندید؟!

با استفاده از روش های زیر می توانید به نتایجی مناسب دست یابید :

۱ – اجازه ندهید هیچ گونه شکی به موارد مورد انتظار شما وارد شود.

۲ – برای آن که افراد به صورت واضح دلیل کارتان را بدانند، ضرورت آن کار را برای آن ها توضیح دهید.

۳ –  مقدار زمان لازم برای انجام یک کار و هم چنین زمان مناسب اتمام کار را برای افراد مشخص نمایید.

۴ –  از طعنه زدن به افراد و یا به سخره گرفتن آن ها به شدت دوری کنید، چرا که در محیط کار به نوعی ارتباطی منفی تلقی شده و تاثیرات منفی به جای می گذارد. از تحقیر کردن افراد و نابود کردن اعتماد به نفس آن ها با گفتن جملاتی مانند موارد زیر به شدت پرهیز نمایید.

۵ –  از نظر بنده شما نمی توانید این کار را به طور مناسب انجام دهید و توان انجام آن را ندارید.

۶ –  با توجه به این که شما قبلا چنین کاری را انجام نداده اید، نمی توانم از بابت انجام آن به شما اعتماد کنم.

۷ –  از نظر من تجربه ی کافی برای انجام این کار را ندارید.

تا جایی که می توانید اعتماد به نفس افراد را بالا برده و دائم به آن ها بگویید که می توانند کارها را به شیوه ای مطلوب انجام دهند.

در مورد راهکارهای لازم جهت افزایش روحیه افراد می توان به گفتن جملاتی مثل من می دانم که شما توانایی انجام این کارها را دارید، از آن جایی که در نظر من شما این کار را به خوبی می توانید انجام دهید، از شما می خواهم مسئولیت آن را بر عهده بگیرید، با توجه به اعتمادی که به شما دارم بهتر است شما آن کار را انجام دهید و … اشاره نمود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.