۷ تغییر مهم که والدین برای تقویت عزت نفس نوجوانان باید در نظر داشته باشند

برای تقویت عزت نفس نوجوانان باید به این نکات توجه کنید

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به راهکارهایی که موجب تقویت عزت نفس نوجوانان می شود بپردازیم. لطفا در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

رفتارها و نگرش های خاص برای تقویت عزت نفس نوجوانان

مسلما اکثر مطالبی که در رابطه با جوانان و نوجوانان مطالعه کرده اید، به تغییراتی که در بدن، اجتماع، هیجانات و سردرگمی هایی که با آن روبه رو می شوند اشاره کرده است. باید بدانید که یکی از اصلی ترین مراحل و ویژگی های تربیت فرزند در نوجوانی این است که برقراری ارتباط برای آن ها بسیار سخت است و همین مسئله ایجاد سردرگمی و تغییرات همراه با استرس را برای آن ها به دنبال دارد.

یکی از اصلی ترین وظایف والدین در این دوران شناسایی نگرانی ها و استرس آن ها و کمک به فرزندان می باشد. بسیاری از والدین بر این عقیده هستند هنگامی که فرزندشان این رفتارها را از خود نشان می دهد، حتما با مشکلی مواجه شده است در حالی که ممکن است این رفتارها از یک الگوی خاص در دوران نوجوانی نشات گرفته باشد؛ از همین رو باید با شیوه ای کاملا طبیعی با آن ها برخورد کرد. توجه به نکات زیر به شما کمک می کند تا بتوانید رفتار بهنجار و نابهنجار در نوجوانان را از یکدیگر تشخیص دهید و همچنین بدانید چه موقع رفتار یک نوجوان می تواند خطرساز باشد.

منظور از بهنجار چیست؟ خلق و خوی یک نوجوان چگونه است؟

باید بدانید که پاسخ دادن به این سوالات آن هم به صورت تخصصی بسیار دشوار است. اما به طور کلی، به رفتاری طبیعی گفته می شود که در رفتار فرد برای سازگاری و یا کنار آمدن با محیط اطرافش مانعی ایجاد نکند. مطمئنا پیدا کردن کتابی که به شما بگوید فرزندتان چه موقع حرف می زند و یا چه موقع راه می رود بسیار آسان است. اما چگونه می توان تعیین کرد که یک بی ملاحضگی ساده از جانب نوجوانان طبیعی است؟ همواره برای اطلاع از رفتارهای بهنجار نوجوانان نیاز است که نکاتی را بدانید.

شما باید از رفتارهایی که نوجوانان دیگر از خود بروز می دهند اطلاع پیدا کنید. منظور این نیست که خانواده و یا گروهی خاص را دنبال کنید. بلکه می توانید به سراغ دوستان او بروید و رفتارهایی که آن ها و همسالان او از خود بروز می دهند را مشاهده کنید. در این صورت به راحتی می توانید تعیین کنید که آیا نوجوان شما رفتاری طبیعی از خود بروز می دهد یا خیر. در واقع شما با مقایسه نوجوانتان با نوجوانان دیگر می توانید تشخیص دهید که او رفتاری درست و معقول از خود نشان می دهد و یا نیاز است که شما نگران رفتارهای او باشید.

دقت داشته باشید قبل از این که رفتارهایی را برای او تعیین کنید باید به سراغ گروه ها و همسن و سالان او بروید و به رفتار آن ها توجه کنید. به نوعی نگرشی که دارند، طرز لباس پوشیدنشان و ارزش هایی که برایشان اهمیت دارد. همچنین شما باید تشخیص دهید که رفتار کدام گروه از همسالان او بهنجار بوده و باعث پیشرفت و بهتر شدن شخصیت فرزندتان و به عبارتی موجب تقویت عزت نفس نوجوانان شما می شود.

اغلب کسانی که با نوجوانان سرو کله می زنند با رفتارهای بهنجار و نابهنجار آنان آشنایی دارند. هر چند که شاید در مهار و کنترل این رفتارها ناتوان باشند و یا این که پیشنهاداتی برای رفع آن مطرح کنند. حال سوالی که مطرح می شود این است که یک رفتار خاص تا چه اندازه تکرار می شود؟ این رفتار در تمامی کودکان وجود دارد که گاهی بداخلاق شوند و یا از اطرافیان کناره گیری کنند. اما برای این که تشخیص دهید آیا این رفتارها از داشتن رفتاری بهنجار نشات می گیرد یا خیر نیاز است که بررسی کنند، این رفتارها چند بار تکرار می شود. باید بدانید کودکی که گاهی از کوره در می رود یا گستاخانه رفتار می کند، در مقایسه با کودکی که همیشه با والدینش خوب صحبت می کند نابهنجار نیست.

اما تاکنون از خود پرسیده اید که آیا رفتاری باعث بروز این عملکرد نامطلوب از نوجوانتان شده است؟ مطمئنا گاهی برای شما نیز پیش آمده که احساس افسردگی می کنید، اما آیا باید اجازه دهیم این احساس مانع از انجام کارهای روزمره ما شود؟ در صورتی که این اتفاق بیفتد مطمئنا باید برای خودمان نگران شویم. این احساسات نیز در رابطه با کودکان و نوجوانان نیز صدق می کند و در بسیاری از موارد متوجه می شوید که کودکتان تمایلی به انجام تکالیف مدرسه ندارد و این تفکر که این کار آن ها باعث مردود شدن آن ها می شود، پس رفتاری نابهنجار است و جای نگرانی دارد. اما اگر این رفتارها، از یک نوجوان متوسط پایین تر نیست، نیازی نیست خیلی نگران شوید.

اما سوال دیگری که در رابطه با رفتار و عزت نفس نوجوانان مطرح می شود این است که آیا رفتار نوجوانان باعث ایجاد اختلال در رفتار دیگران می شود؟ مطمئنا دیده اید که بسیاری از خواهران و برادران با یکدیگر دعوا می کنند، اما اگر نوجوانان باعث ایجاد ترس و دلهره در کودکان دیگر شود و بدرفتاری اعضای دیگر خانواده را به دنبال داشته باشد، دیگر نمی توانیم آن را طبیعی قلمداد کنیم. دقت داشته باشید رفتاری که روال عادی زندگی یک خانواده را به هم می ریزد، می تواند نابهنجار تلقی شود و موجبات نگرانی والدین را پدید آورد.

شما باید تفاوت های فردی را در نظر داشته باشید. این که هر نوجوان شخصیت مخصوص به خود را دارد. یک نوجوان ممکن است حساس خجالت و کم حرفی داشته باشد و دیگری پر حرف، شلوغ و … باشد. این رفتارها نمی تواند تعیین کند که نوجوانی رفتار بهنجار و یا نابهنجار دارد. از همین رو والدین نه تنها باید گروه همسن و سال فرزند خود را بشناسند، بلکه باید شخصیت و فردیت او را نیز زیر نظر داشته باشند. به عنوان مثال نوجوانی که هرگز بحث و جدل نکرده هنگامی که به سن جوانی می رسد، هیجانات بیشتری وجودش را فرا می گیرد و آن را ابراز می کند.

در مجموع باید بگوییم که برای این که بتوانید رفتار بهنجار و نابهنجار را تشخیص دهید و عزت نفس نوجوانان خود را تقویت کنید، بهتر است همواره سوالاتی را از خود بپرسید. این که وقتی نوجوانتان با همسن و سال های خود مقایسه می شود، تا چه اندازه از نظر رفتار، نگرش و شخصیت طبیعی اش متفاوت است؟ تا چه اندازه یک رفتار خاص را تکرار می کند؟ آیا تکرار این رفتارها مانع سازگاری او با محیط و همسالان خود می شود؟

تقویت عزت نفس نوجوانان

شناسایی تغییرات مهم برای تقویت عزت نفس نوجوانان

هنگامی که فرزندتان به دوران جوانی و نوجوانی می رسد تغییرات بسیار زیادی در او اتفاق می افتد و والدین نیز این تغییرات را متوجه شده و با آن ها همراه می شوند. دقت داشته باشید این تغییرات ممکن است بر سطح تعاملی که با فرزندشان داشته اند تاثیر بگذارد و همچنین مشکلاتی از جمله افسردگی، بحران میانسالی، مشکلات مالی و… را به همراه داشته باشد. اما تغییرات دیگری نیز وجود دارد که همواره کمتر در رابطه با آن ها صحبت می شود که عبارتند از:

۱ – توانایی هوش تان کاهش می یابد

این جمله از نظر مارک تواین به این معنی است: «هنگامی که شانزده سال داشتم، والدینم ابله بودند بیست ساله که شدم، سطح اطلاعات و دانشی که آن ها در طی این چهار سال به دست آورده بودند، شگفت آور بود» هر چند هیچ شاهد علمی وجود ندارد که بتواند از این نظریه حمایت کند اما این مسئله ارتباط بسیار نزدیکی با انرژی که کودک برای رشد جسمانی در طول دوران نوجوانی به آن نیاز دارد و از مغز والدین تحلیل می رود دارد. در واقع والدین به دلیل تحلیل توان هوشی خود از قدرت منطق و استدلال کمتری برخوردار هستند و دید محدودتری نسبت به زندگی و مسائل مربوط به آن دارند و همین مسئله باعث می شود تا سرعت انتقال اطلاعات و همچنین جهت دهی صحیح به آن ها به شدت کاهش یابد. اگر بخواهیم خیلی رک باشیم باید بگوییم که والدین در آن سنین ابله تر از همیشه هستند و نمیدانند که چگونه باید با فرزندان خود رفتار کنند تا عزت نفس نوجوانان خود را تقویت کنند.

۲ – تغییرات بدنی رخ می دهد

هنگامی که فرزندتان به دوران نوجوانی می رسد شما کسی را که روبروی خود می بینید کمتر شباهتی به کودکی دارد که سال ها با او زندگی کرده اید. تغییراتی در کودکتان رخ داده که هم ظاهر و هم خصوصیات اخلاقی او را دچار تغییراتی کرده است. آن چیزی که باعث تاسف می شود این است که نمی توان تشخیص داد چه تغییراتی در بدن نوجوانان رخ می دهد. آن ها از طرز لباس پوشیدن، نحوه ی صحبت کردن، ظاهر بدنی و… تغییر می کنند.

کودکی که در گذشته همواره می خواست در کنار شما باشد اکنون میل کمتری به با شما بودن دارد و حتی به دلایل نامعلومی از دیده شدن با شما احساس شرمندگی می کند. اگر دوستش را به خانه دعوت کند مطمئنا او را به اتاق می برد و در را نیز می بندد، تا احتمال هرگونه تعامل با شما را نیز کاهش دهد. و اگر شما مجبور باشید او را به سینما و یا ورزشگاه ببرید، مجبور می شوید او را کمی جلوتر پیاده کنید تا دوستانش شما را نبینند. چنین اتفاقاتی حتی در نشست های فامیلی نیز رخ می دهد و آن ها هیچ تمایلی ندارند که در گردهمایی ها شرکت کنند.

۳ – کهولت یا فراموشکاری افزایش می یابد

مطمئنا شما در دوران نوجوانی خود یا خواب بوده اید و یا آن را به طور کل فراموش کرده اید. نمی توانید به یاد آورید که دوران نوجوانی چگونه است و به چه معناست و نمی توانید حدس بزنید و حتی درک کنید که یک نوجوان با چه دیدی به دنیای پیرامون خود نگاه می کند. از همین رو نمی توانید مشکلات و تجربه هایی که آن ها نیاز دارند را بفهمید و این فراموشکاری مشکلاتی را بین شما و آن ها پدید می آورد. حتی این فراموشی به موارد دیگر نیز سرایت می کند.

به عنوان مثال شما به خوبی قبل آشپزی می کنید ولی فرزندتان تمایلی به خوردن غذا ندارد، از همین رو به سراغ طبخ انواع غذاهای جدید می روید، ولی باز هم او میلی به خوردن از خود نشان نمی دهد و به سراغ غذاهای کنسروی می رود. همچنین با این جمله از جانب نوجوانتان رو به رو می شوید «در خانه چیزی برای خوردن نیست». اما این جمله بدین معنی نیست که او دست پخت شما را دوست ندارد بلکه مزاج او تغییر کرده است، از همین رو بهتر است به سراغ قرار دادن، غذاهای مورد علاقه آنان در یخچال بروید تا عزت نفس نوجوانان خود را تقویت کنید.

بازگشت به گذشته

۴ – بازگشت به گذشته رخ می دهد

هنگامی که فرزندتان کودک بود، مطمئنا بهتر می توانستید او را درک کنید و نیازهایش را برطرف کنید، اما اکنون در دوران نوجوانی اتفاقی رخ داده که باعث می شود دوباره به دوران گذشته برگردید، یعنی زمانی که جوان بودید. از نظر فرزندتان شما بسیار سنتی و قدیمی فکر می کنید و سلایق شما با آن ها جور در نمی آید و همین مسئله باعث می شود تا درک خوبی از آن ها نداشته باشید. شما نمی دانید که آخرین مد لباس نوجوانان چیست و یا این که والدین دیگر چگونه با نوجوانان خود رفتار می کنند. همچنین برای تقویت عزت نفس نوجوانان خود باید دقت داشته باشید که نباید برای فرزندتان لباس بخرید، چون شما اصلا سلیقه آن ها را نمی شناسید.

۵ – توانایی شما برای برقراری ارتباط کاهش می یابد

هنگامی که با فرزندان خود صحبت می کنید متوجه می شوید آن ها به گونه ای به شما نگاه می کنند که انگار دیوانه هستید و یا این که وقتی صحبت می کنید گویی چیزی از حرف های شما سر در نمی آورند. و حتی وقتی از آن ها می خواهید کاری را انجام دهند، برخلاف آن رفتار می کنند و یا موسیقی مورد علاقه خود را زمزمه می کنند، گویی که اصلا حرف های شما را نمی شنوند. این نشان می دهد که شما شیوه ی برقراری ارتباط را فراموش کرده اید و یا به زبان بیگانه ای صحبت می کنید.

۶ – شما آزاردهنده و یا کلافه کننده می شوید

در بسیاری از مواقع مشاهده کرده اید که نوجوانتان بسیار کلافه است. مطمئن باشید که حتی پرسیدن یک سوال ساده مانند «چطوری» نیز می تواند آن ها را اذیت کرده و رفتاری پرخاشگرانه از آن ها سر بزند و شما را شگفت زده کند. گاهی پیش می آید هر کاری که شما انجام می دهید او را آزار می دهد، دقت روی این مسائل تاثیر زیادی بر عزت نفس نوجوانان دارد.

۷ – تاثیرگذاری تان کاهش می یابد

همان طور که می دانید دوران نوجوانی، دورانی پر از شور و هیجان است، و مطمئنا می دانید که رفتارهای شما تاثیر بسیار کمی بر روی آن ها دارد و در عوض عقاید و رفتارهای همسالان او تاثیر بسیار زیادی بر روی او دارد. باید بدانید که فرزندان در دوران ابتدایی از هیچ کسی به اندازه والدین تاثیر نمی گیرند، اما در دوران نوجوانی این مسئله برعکس می شود و در دوران دبیرستان این تاثیرپذیری به شدت کاهش می یابد.

دوستان عزیز رعایت این ۷ نکته ای که در بالا اشاره کردیم از طرف والدین به تقویت عزت نفس نوجوانان کمک فراوانی می کند. پس نسبت به آن ها دقت لازم را داشته باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.