۱۰ نکته کاربردی برای تقویت فن بیان و سخنرانی در جمع

مهم ترین نکات سخنرانی در جمع از زبان سخنران های بزرگ جهان

ما می دانیم که برای برخی از افراد سخنرانی در جمع کار بسیار دشواری است. گاهی اوقات شما در موقعیت و وضعیتی قرار می گیرید که باید برای یک جمع بزرگ سخنرانی کنید. هنگامی که شما در این موقعیت قرار بگیرید ممکن است دچار استرس شدیدی شوید. قدم های تان سنگین و زانوهای تان شل می شود و گاهی ضربان قلب تان از حالت عادی خارج شده و تندتر می زند.

پادکست تقویت فن بیان و سخنرانی در جمع

همچنین مغزتان نیز ممکن است همه کلمات را با هم قاطی کند. شما احساس می کنید که ممکن است هم اکنون از شدت استرس بمیرید. این یک حس بسیار بد است که هیچ کس دوست ندارد دچار آن شود. خوشبختانه هزاران نفر از سخنران های حرفه ای وجود دارند که دقیقا مانند شما، انسان هایی درون گرا هستند و می توانند درس های ارزشمند خود را در مورد چگونگی مبارزه با این احساسات را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به کاربردی ترین تکنیک های مهارت های ارتباطی ، فن بیان و سخنرانی در جمع بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

۱ – در مورد سخنان و صحبت های خود فکر کنید و از روی احساسات چیزی نگویید

فهمیدن یک موضوع ساده ترین استانداردی است که باید برای یک سخنرانی در جمع رعایت کنید. هر سخنران می تواند صرفا یک سری اطلاعات را حفظ کند و آن ها را به صورت رگباری برای مخاطبان بیان نماید. آنچه یک سخن را به چیزی غیر معمول و حتی جادویی تبدیل می کند، تفکر و عقیده ای است که پشت این صحبت وجود دارد. در واقع هر سخنی باید محصول تفکر باشد. اگر این گونه باشد مردم آن را احساس می کنند.

هنگامی که از «سیمون سینک» یکی از سخنران های بزرگ درباره راز موفقیتش سوال کردند، او با لبخندی این گونه جواب داد: «من تقلب کردم. در واقع فقط درباره موضوع هایی که برایم مهم بودند و آن ها را درک می کردم، صحبت کردم.» او در ادامه می گوید: «شما نمی توانید به زور در کسی علاقه و اشتیاق ایجاد کنید.»

۲ – برای سخنرانی در جمع از موضوعات مهم و کلیدی شروع کنید

یک تصور غلط درباره سخنرانی ها وجود دارد مبنی بر این که شما باید در ابتدا با دادن یک سری آمارها و نتیجه گیری ها و اطلاعات فرعی مخاطب خود را برای بیان موضوع اصلی آماده کنید. اما «هاروی دیاموند» به ما یادآوری می کند که «اگر شما خودتان ندانید که هدف از سخنرانی تان چیست و چه موضوعی را می خواهید بیان کنید، مخاطبان تان نیز متوجه نخواهند شد.»

این که شما ندانید که چگونه صحبت های خود را به پایان برسانید نیز مخرب است، چرا که مخاطب بعد از مدتی که به صحبت های شما گوش داده است، منتظر است یک نکته و نتیجه گیری کلی و کلیدی را بشنود. اگر هدف نهایی خود را مشخص کنید و هر مرحله را با شیوه منطقی پشت سر بگذارید، مخاطبان تان به راحتی با شما همراه شده و عمیقا پیام شما را درک خواهند کرد.

تعاملات انسانی

۳ – به یاد داشته باشید که تعاملات انسانی بخش عادی زندگی روزمره است

در یک کتیبه ای که در یک آرامگاه ۳۰۰۰ ساله مصر یافت شده، آمده نوشته شده است «هنگام سخنرانی در جمع مخاطبان خود را غریبه ندانید» معمولا افراد در صحبت های روزمره با دوستان شان درباره موضوعاتی مانند آخرین قسمت اپیزود لیسانس و یا تحلیل عملکرد بازیکنان یک تیم در شب گذشته و کشف علل شکست آن ها صحبت نمی کنند. از نظر تئوری هم سخنرانی های بزرگ چیزی متفاوت از این مسئله نیست. افرادی که فن بیان قدرتمندی دارند، سخنرانی در جمع را مانند یک اجرا در نظر نمی گیرند. در عوض آن ها فکر می کنند که این سخنرانی مانند یک مهمانی بزرگ همراه با دوستان صمیمی شان است.

۴ – حفظ کردن و استفاده از پاورپوینت های کلی کار بسیار اشتباهی است

این که شما بخواهید متن سخنرانی در جمع را حفظ کنید و از فلش کارت ها برای یادآوری استفاده نمایید کار بسیار اشتباهی است. ما اصلا نمی دانیم که این آموزش غلط از کجا آمده است. اگر شما بخواهید تمام سخنرانی خود را در اسلایدهای پاورپوینت بیاورید، دیگر چه لزومی به سخنرانی شما وجود دارد؟ مخاطبان خودشان آن ها را مطالعه می کنند. شما باید در پاورپوینت خود فقط یک سری نکات و کلمات کلیدی را ذکر کنید تا اگر موردی را فراموش کردید بتوانید به وسیله آن دوباره مطلب مورد نظر را به یاد آورید. حفظ کردن کلمه به کلمه سخنرانی و استفاده از پاورپوینت شما را تبدیل به یک ربات سخنگو می کند که این موضوع در مهارت های ارتباطی اصلا جذاب نیست.

۵ – افرادی که بهتر از شما هستند را تحسین کنید و از آن ها یاد بگیرید

برای انجام این کار داشتن یک مربی و راهنما یک مزیت محسوب می شود. اگر به سخنران های حرفه ای و متخصص که فن بیان خوبی دارند، دسترسی ندارید، می توانید سخنرانی های افراد مورد علاقه خود را از طریق اینترنت دنبال کنید.

حتما توجه داشته باشید که نه تنها محتوای سخنرانی آن ها، بلکه مواردی مانند ظاهر، گرایش غیر کلامی، سرعت، حرکت و تماس چشمی نیز اهمیت دارد. به گفته «دانانجایا هتیراچچی» «شما باید کسی را پیدا کنید که بخواهد به شما برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای و پیشرفته کمک کند.»

۶ – برای داشتن یک سخنرانی عالی، تمرین را در اولویت قرار دهید

«مارک تواین» یک بار به شدت اظهار داشت «معمولا بیش از سه هفته طول می کشد تا من یک سخنرانی بی نظیر را آماده کنم» برای این که بتوانید یک سخنرانی قاطع و بی نظیر داشته باشید، تمرین بسیار مهم است. شما می توانید برای شروع، متن سخنرانی در جمع تان را بخوانید و صدای خود را ضبط کنید. سپس این کار را ابتدا در حضور یک نفر سپس ۳ نفر و سپس ۱۰ نفر انجام دهید. این کار به شما کمک می کند که نقاط ضعف خود و جاهایی را که با عجله حرف می زنید را شناسایی کنید.

در هنگام سخنرانی در جمع آرام صحبت کنید

۷ – در هنگام سخنرانی در جمع آرام صحبت کنید

صحبت کردن سریع کار بسیار آسانی است، ولی شما باید از تمام زمانی که به شما اختصاص داده شده است، درست استفاده کنید. بلندگوهای حرفه ای معمولا هنگام انتقال صدای شما کمی تاخیر دارند. همچنین گاهی ممکن است به دلیل تشویق حضار شما مجبور به قطع سخنان خود شوید. در این صورت اگر بخواهید سریع صحبت کنید ممکن است بسیاری از حرف های شما اصلا شنیده نشود و یا برای مخاطبان قابل فهم نباشد. «لیلی توملین» می گوید «هیچ گاه برای بیان سخنان خود عجله نکنید و با آرامش حرف های خود را بزنید.»

۸ – هنگام سخنرانی در جمع به موقع سکوت کنید

این کار هم ممکن است باعث موفقیت و هم عدم موفقیت شما شود. اگر شما در وسط سخنرانی در جمع مطلبی را فراموش کردید، بهتر است به جای مِن مِن کردن از سکوت استفاده کنید. تا زمانی که بتوانید دوباره تمرکز خود را به دست آورید سکوت اختیار کنید. در ابتدا ممکن است فکر کنید که کار احمقانه ای انجام داده اید، ولی در واقع این کار بسیار حرفه ای است. همان طور که «سر رالف ریچاردسون» می گوید «با ارزش ترین چیز در سخنرانی همین مکث هاست.»

۹ – دیگران را با خود همراه کنید

شما لازم نیست همه چیز را بدانید و اگر چیزی را نمی دانید لازم نیست این مطلب را بیان کنید. اگر کسی از شما سوالی پرسید و شما جواب آن را نمی دانستید، می توانید دیگران را با خود همراه کنید و از آن ها جواب سوال را بپرسید. این کار باعث می شود که شما در طی سخنرانی متکلم وحده نباشید و با مخاطب خود تعامل داشته باشید.

۱۰ – هنگام سخنرانی در جمع همیشه صادق باشید

همه ما انسان هستیم. اگر می خواهید دیگران نسبت به شما قدردان باشند و برایتان احترام قائل شوند بهتر است با آن ها صادق باشید. این کاری است که سخنران های حرفه ای انجام می دهند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم ما در این مقاله تعدادی از توصیه هایی که سخنران های حرفه ای گفته اند را برای تقویت فن بیان شما بیان کردیم. شما با رعایت این نکات می توانید تبدیل مهارت های ارتباطی خود را گسترش داده و با تقویت فن بیان تان به یک سخنران حرفه ای و متخصص تبدیل شوید و مخاطبان بسیاری به دست آورید. «جان اف کندی» می گوید: «تنها دلیل سخن گفتن این است که جهان را تغییر دهیم.»

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.