چگونه با تقویت مهارت گوش دادن می توان با دیگران ارتباط بهتری برقرار کرد؟

اهمیت مهارت گوش دادن در برقراری ارتباطات موثر

اگر از روان پزشکان سوال کنید که چگونه ممکن است فردی مثبت با روحیه ای مثبت باشند در صورتی که هر روز ساعات زیادی از وقت خود را صرف افرادی می کنند که در رابطه با ناراحتی ها، اختلالات و هیجانات، ناامیدی ها و سایر مشکلات خود صحبت می کنند؟ مطمئن باشید اگر پاسخ آن ها را بشنوید شگفت زده و متعجب خواهید شد، آن ها میگویند: «تنها کاری که انجام می دهند این است که به حرف هایشان گوش نمی دهیم.» مطمئنا با خودتان فکر می کنید که این پاسخ تنها یک شوخی می باشد.

پادکست تقویت مهارت گوش دادن

در واقع نکته ای که وجود دارد این است که شما کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که حاضر باشد با دقت به سخنان دیگران گوش کند، به عبارت بهتر این مسئله جزو اتفاقات و خصوصیات نادر افراد محسوب می شود. این که شما بتوانید یک شنونده خوب باشید این امکان را فراهم می آورد تا افراد پاداش های زیادی را به دست آورند. افراد موفق برای این که بخواهند رابطه ای را تشکیل دهند و در آن به موفقیت برسند می دانند که باید مهارت مهم خود یعنی گوش دادن را تقویت کنند و آن را به طرف مقابل نشان دهند. این مسئله نه تنها می تواند بر دوام روابط آن ها موثر باشد، بلکه می تواند آن را محکم تر از قبل کند. به عبارت دیگر افراد موفق به خوبی دریافته اند که در حین صحبت کردن با دیگران تنها کار مهمی که باید انجام دهند این است که با دقت به حرف های آن ها گوش دهند.

انسان های موفق به این مسئله پی برده اند که در هر رابطه ای گوش دادن به سخنان دیگران مهم ترین کاری است که در آن لحظه باید انجام دهند.

اگر یک نظرسنجی در این رابطه راه اندازی کنیم متوجه می شوید که اکثر مردم با این عقیده موافق اند که در بین عموم، جمعیت شنونده ها افراد بسیار کمیابی هستند ولی به وفور می توانید افراد گوینده را پیدا کنید. در واقع می توان این گونه تحلیل کرد که در دنیای پیشرفته امروز در صورتی که بتوانید بهتر و بیشتر صحبت کنید می توانید به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنید؛ در واقع این گونه عنوان می شود در صورتی که بتوانید همواره صحبت کنید راحت تر به حق و حقوقتان دست پیدا خواهید کرد. به همین دلیل امروزه این اصل که «وقتی صحبت کن که با تو صحبت می کنند» جای خود را به این اصل داده که «اگر تو سوال نکنی چیزی به دست نمی آوری»

البته این مسئله می تواند ناشی از آن باشد که اغلب ما با ناامیدی در حال سپری کردن زندگی خود هستیم و وقتی در رابطه با آن صحبت می کنیم، احساس سبکی وجودمان را فرا می گیرد و شاید هم به همین دلیل باشد که در جامعه ی مصرفی ما، گوش دادن به سخنان دیگران برای کسب اطلاعات مورد نظر خود در میان آن همه سخنان بیهوده کار بسیار خسته کننده ای می باشد. با این حال مسئله بسیار خنده داری است که در دنیایی که روش های شنوایی بسیار پیشرفته ای وجود دارد، تنها تعداد محدودی از شنونده های خوب و علاقه مند را در اختیار داریم. شما باید بدانید که صحبت کردن کار بسیار آسان و ساده ای می باشد. ولی مطمئنا باید براساس قانون ساده ی عرضه و تقاضا باشد.

اگر به گفتگوهایی که میان مردم برقرار می شود دقت کنید متوجه می شوید که آن ها حرف های بسیار زیادی برای گفتن دارند و بسیار علاقه دارند تا طرف مقابل به حرف های آن ها گوش دهد. اما نکته ی منفی که در میان این گفتگوها دیده می شود این است که افراد دیگر نمی توانند این مسئله را درک کنند و اصلا آگاه نیستند که گوش دادن به حرف های طرف مقابل به این معنی نیست که شما واقعا به حرف هایشان گوش کنید. باید بدانید که درست است که با گوش هایمان می شنویم، اما این مغزمان است که به آن حرف ها معنی می دهد. گوش دادن واقعی نیز زمانی اتفاق می افتد که ما بتوانیم از قدرت مغز برای معنی بخشیدن به آن مطالب در جهتی درست استفاده کنیم. معمولا این امر به ندرت اتفاق می افتد و کمتر کسی پیش می آید که بتواند این کار را انجام دهد.

هنگامی که شما به صورت واقعی به صحبت های دیگران گوش می دهید به این معنی است که بصیرت کافی، آگاهی و نگرانی های لازم برای گوش دادن فعال به صحبت ها را به دست آورده اید. وقتی شما به صورت فعال به حرف های دیگران گوش می دهید توجه خود را به پیام هایی که از آن ها می گیرید معطوف می کنید و در واقع با هر دوی آن ها با یک روش مثبت و سازنده برخورد می کنید. این گوش دادن فعالانه به شما کمک می کند تا اطلاعات لازم را جمع آوری کنید تا در فرصتی مناسب از آن ها استفاده نمائید و حتی می توانید از آن برای درک بهتر سخنان گوینده نیز استفاده کنید. همچنین این امکان برقرار است تا شما نسبت به آنچه یاد گرفته اید استفاده کنید و به طرف مقابل اثبات کنید که مهارت بسیار خوبی در شنیدن دارید.

تقویت مهارت گوش دادن

چهار مهارت مهم برای تبدیل شدن به یک شنونده فعال

البته شما برای این که بتوانید شنونده فعالی باشید باید به موارد دیگری نیز توجه کنید. از جمله این موارد می توان به انضباط، علاقه، صداقت و تمرکز اشاره کرد. در واقع پزشکان معتقدند که این چهار مورد از مهمترین عناصر گوش دادن و مهارت های ارتباطی می باشند و همواره عنوان می شود که این چهار مورد، ظرفیت آن را دارد تا بتواند چیزهای بیشتری را نیز به سمت خود جذب نماید.

۱ – انضباط

در واقع شما باید به صورت مداوم خود را کنترل کنید و از پریدن وسط حرف دیگران خودداری کنید، در واقع باید به آن ها فرصت دهید تا با خیالی راحت به ادامه دادن حرف هایشان بپردازند.

۲ – علاقه

شما باید نگرانی خود را به گوینده نشان دهید و این مسئله را آشکار سازید که علاقه بسیار زیادی به حضور او دارید و پیام های بسیار مهمی را نیز از او دریافت می کنید.

۳ – صداقت

سعی کنید به مسائلی که در رابطه با آن ها در حال صحبت هستید به صورت کاملا صادقانه عمل کنید و پیامی که از جانب او به سمت شما ارسال می شود را به خوبی درک کنید. در واقع این کار کمک می کند تا شما دیگران را درک کنید قبل از این که سعی کنید دیگران شما را درک کنند.

۴ – تمرکز

باید این توانایی را داشته باشید که اجازه ندهید حرکات فرعی و خارجی، گفتگوی اطرافیان یا افکار خودتان باعث حواس پرتی شما شود و سعی کند شما را از موضوع اصلی که در حال بیان است منحرف کند.

این چهار عنصری که به آن ها اشاره کردیم از ویژگی های مهمی است که هر شنونده فعالی باید از آن بهره مند باشد و افراد موفق نیز با کمک این عناصر تربیت شده اند و یا در تلاش هستند تا این ویژگی ها را در خود تقویت کنند.

افراد موفق به خوبی یاد گرفته اند که در اکثر موارد، گوش دادن نقطه مقابل صحبت کردن نیست و اگر در برخی مواقع شنونده خوبی باشند به خوبی می توانند به آن چیزی که می خواهند دست پیدا کنند. در واقع پزشکان بر این عقیده هستند که متضاد صحبت کردن، منتظر شدن است؛ زیرا شما در حال انتظار برای به اتمام رسیدن صحبت های طرف مقابل خود هستید، تا بتوانید صحبت های خودتان را شروع کنید. در اکثر مواقع مشاهده می شود که اگر فردی در حال صحبت می باشد طرف مقابلش در ذهن خود جوابی را برای پاسخ دادن به او آماده کرده است. اما ما در دوره ای زندگی می کنیم که مردم باید روش های صحیح گوش دادن به جای صحبت کردن را آموزش ببینند و از آن در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

اگر به سراغ متخصصان تعلیم و تربیت کودکان بروید متوجه می شوید که امروزه کودکان به کسانی نیاز دارند که این توانایی را دارند تا به حرف های آنان خوب گوش کنند و آن ها در رابطه با هر مسئله ای با آن ها صحبت کنند. وقتی شما تمایل دارید تا فرصتی به آن ها دهید و به حرف های دیگران گوش می دهید این امر نشان می دهد که شما برای آن ها اهمیت زیادی قائل هستید.

انواع شنونده ها

انواع گروه شنونده ها

هنگامی که در نظر دارید یک فرصت شغلی برای خود ایجاد کنید، باید بدانید که گوش دادن یکی از ویژگی های مهمی است که باید آن را در خود پرورش دهید. در واقع اگر دقت کرده باشید متوجه می شوید که اکثر کارفرمایان در مصاحبه های استخدامی که انجام می دهند به مهارت گوش دادن بیشتر از سخن گفتن اهمیت می دهند. از همین رو به مهارت های شنوایی خود فکر کنید و سعی کنید از همان ابتدا این توانایی را در خود به بهترین درجه برسانید. در قسمت زیر برخی از گروه های شنونده را معرفی می کنیم با ما همراه باشید.

۱ – خواننده افکار دیگران باشید

شما با خود فکر می کنید که قبلا در رابطه با موضوعی که اکنون در حال صحبت هستید شنیده اید و آگاهی کافی و لازم در این زمینه را دارید.

۲ – تمرین کننده

در واقع به این باور می رسید که پاسخ شما بسیار مهم خواهد بود، از همین رو به صورت کاملا دقیق نیم توانید بر روی حرف های طرف مقابل خود تمرکز کنید و به آن ها گوش دهید؛ زیرا در حال تمرین پاسخی هستید که می خواهید برای او بیان کنید.

۳ – تجزیه کننده

این شما هستید که باید تصمیم بگیرید معانی نهفته و پیام های نگفته ای که گوینده بیان می کند را نادیده بگیرید و یا آن ها را به صورت واضح متوجه شوید، به عنوان مثال تصور شما بر این است که منظور واقعی او را از طرح این موضوع می دانید، از همین رو به این فکر می افتید تا او را امتحان کنید تا به درستی حدس خود پی ببرید.

۴ – انتخاب کننده

نکات زیادی در این راستا وجود دارد، از جمله این که اغلب افراد عدم توجه و همچنین بی اعتنایی را به صورت کامل می توانند توجیه کنند. در واقع آن ها بر این عقیده هستند که سعی نمی کنند به حرف های طرف مقابل گوش کنند، بلکه تنها نشان می دهند که به حرف های او توجه دارند.

۵ – عجله کننده

این مسئله تقریبا در تمامی افراد صدق می کند که در گوش دادن به سخنان دیگران صبور نیستند و همواره سعی دارند تا آن ها به سرعت سر اصل مطلب بروند.

۶ – ربط دهنده

دقت داشته باشید مسئله ای که اهمیت دارد این است که این شما هستید که موقعیت را تشخیص می دهید و در واقع در اکثر مواقع با خود می گویید مهم نیست که طرف مقابل در رابطه با چه چیزی صحبت می کند، زیرا این شما هستید که آنچه را که با خودتان می گویید منطبق خواهید کرد.

۷ – پیش داوری کننده

شما به صورت کاملا مشتاقانه وانمود می کنید که در حال گوش دادن به سخنان گوینده هستید، اما در صورتی که قبل از این که شنونده باشید این مسئله را با خود طی کرده اید که حرف های او کاملا اشتباه است. نکته ای که وجود دارد این است که شما حتی فرصت بیان دیدگاه هایش را به شخص مورد نظر نداده اید و به گونه ای رفتار می کنید که گویی تمام سخنان او را شنیده اید و به نوعی آن ها برایتان تکراری می باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.