۶ روش کاربردی برای مدیریت تلویزیون دیدن کودکان

چگونگی مهار عادت به تلویزیون دیدن کودکان و علاقه مند کردن آن ها به مطالعه

بین مشاهده کردن برنامه های تلویزیونی، کار با کامپیوتر و مطالعه کردن کتاب رابطه ای وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به همراه شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم به بررسی آن بپردازیم.

متاسفانه این روزها با پیشرفت تکنولوژی و با وجود برنامه های جذاب تلویزیونی، تمایل کودکان به مطالعه کردن کمتر شده است. همین مسئله به مرور باعث خواهد شد بچه ها از مطالعه کردن فراری باشند و این یک خطری جدی است که در مسیر تربیت فرزند متوجه هر والدینی خواهد بود.

به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به بررسی رابطه بین مطالعه کردن با کامپیوتر و تلویزیون دیدن کودکان بپردازیم و به شش راهکار مهم و کاربردی اشاره کنیم که با استفاده از آن ها بتوانید فرزندانی علاقه مند به مطالعه، با روحیه ای سالم و جسمی پویا داشته باشید. برای اطلاع از این راهکارها با ما در ادامه همراه باشید.

پادکست تلویزیون دیدن کودکان

۱ – در صورت امکان تنها یک تلویزیون داشته باشید

تلویزیون دیدن کودکان امر مهمی است که باید میزان آن کنترل شود. در صورتی که در منزل چند تلویزیون داشته باشید، این امکان برای فرزندان شما وجود دارد که هر زمان خواستند بتوانند برنامه های تلویزیونی مختلف و دلخواه خود را تماشا کنند. به همین دلیل آن ها دیگر تمایلی نخواهند داشت که برای سرگرم شدن به کارهای دیگری مشغول شوند.

در صورتی که تلویزیون دیدن کودکان و دسترسی آن ها به کامپیوتر محدود شود، احتمالاً آن ها برای داشتن یک سرگرمی جذاب به خواندن کتاب هم روی می آورند. در صورتی که در منزل خود تنها یک تلویزیون داشته باشید، ممکن است در زمان هایی که سایر اعضای خانواده مشغول تماشای برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود هستند، کودکان به مطالعه کردن روی می آورند و همچنین فعالیت های دیگری نیز انجام خواهند داد.

سعی کنید از ماهواره استفاده نکنید

۲ – سعی کنید از ماهواره استفاده نکنید

همان طور که می دانید، سریال ها، فیلم ها و کارتون ها در ماهواره هیچ گاه تمام نمی شود و برنامه های جذاب در طول شبانه روز در دسترس بچه ها خواهد بود و باعث می شود تلویزیون دیدن کودکان غیرقابل کنترل شود. البته به خوبی می دانیم که داشتن ماهواره می تواند در زمان هایی که یک بعد از ظهر کسل کننده را پشت سر می گذارید، مفید باشد.

اما متاسفانه با وجود ماهواره و برنامه های جذابی که پخش آن ها تمامی ندارد، امکان تلویزیون دیدن کودکان در کل ساعات شبانه روز فراهم می شود. بنابراین شما والدین عزیز برای تربیت فرزند خود به یک شیوه درست، می توانید به جای خریدن دستگاه های ماهواره ای، پول آن را صرف خرید محصولات خواندنی کنید تا با این اقدام، گام مهم و موثری در جهت تربیت فرزند خود از لحاظ رشد روحی و فکری برداشته باشید.

۳ – قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب بچه ها ممنوع

هیچ وقت به فرزندان خود اجازه ندهید در اتاق خواب خود تلویزیون داشته باشند. قطعا این موضوع انتخاب خوبی برای مدیریت و کنترل تلویزیون دیدن کودکان نخواهد بود؛ اگر بچه ها به جای مطالعه یک کتاب سرگرم کننده و جذاب، با دیدن تلویزیون خوابشان ببرد. به دلیل این که در دوران نوجوانی، بچه ها تمایل بیشتری برای انجام دادن کارهای هیجان انگیز دارند، تنها زمانی که می توانند مطالعه لذت بخشی را تجربه کنند، همین زمان خوابیدن آن ها خواهد بود.

بنابراین قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب بچه ها و تلویزیون دیدن کودکان مخصوصا قبل از خواب ممکن است باعث شود آن ها به مرور زمان تبدیل به افرادی گوشه گیر و منزوی شوند. بسیاری از بچه ها ترجیح می دهند فیلم ها و برنامه های تلویزیونی را در اتاق خواب خود تماشا کنند، اما در مقابل برای مطالعه کردن تحرک بیشتری خواهند داشت! آن ها ترجیح می دهند کتاب ها را در مکان های مختلفی بخوانند.

به عنوان مثال ممکن است در آشپزخانه، اتاق خواب، بالکن، گوشه ای از حیاط، اتاق پذیرایی و … را برای مطالعه کردن انتخاب کنند؛ کتاب های آن ها را مشاهده کنید. بنابراین پیشنهاد ما به شما والدین عزیز این است، در صورتی که قبلاً در اتاق خواب بچه های خود تلویزیون قرار داده اید، بهتر است به هر نحوی که شده آن را از اتاق آن ها خارج نمایید.

 

۴ – محدود کردن زمان تلویزیون دیدن کودکان

اگر فرزندانی دارید که زمان کمی برای مطالعه کردن صرف می کنند و بیشتر به تماشای برنامه های تلویزیونی می پردازند یا مشغول بازی با کامپیوتر می شوند، بهتر است پس از سنجیدن تمام موارد، تلویزیون دیدن کودکان و بازی کردن با کامپیوتر را برای آن ها محدود کنید. یا حتی به طور کلی اجازه ندهید وقت خود را صرف آن ها کنند. البته در این روش یک خطر بسیار جدی نیز بچه های شما را تهدید خواهد کرد.

معمولاً بچه هایی که به هر نحوی تلویزیون تماشا نمی کنند، در آینده با جمع همراه نخواهند بود و تفاوت زیادی با هم سن و سال های خود خواهند داشت. اما این نکته را بدانید خطر بزرگ تری که ممکن است در کمین باشد این است که بچه هایتان بدون عادت به مطالعه کردن بزرگ شوند. در صورتی که هدف فرزند شما از کتاب نخواندن، لذت بردن از فعالیت های دیگر است، آن ها هیچ گاه نمی توانند به کتاب خوان های خوبی تبدیل شوند.

 

تصوری که این گونه بچه ها از کتاب خوانی دارند، یک فعالیت دردناک است و هیچ ایده ای درباره لذت بردن از کتاب خوانی ندارند. متاسفانه این دسته از بچه ها هیچ گاه در فعالیت هایی که به نوعی پیش زمینه خواندن در آن ها نیاز است، موفق نخواهند بود. زمان هایی که این کودکان در مدرسه سپری می کنند، برای آن ها دردناک ترین و پوچ ترین اوقات زندگی خواهد بود.
در دنیای کنونی که در آن زندگی می کنیم، این دسته از افراد تبدیل به شهروندانی با درجه اعتبار پایین تر خواهند شد که این موضوع می تواند یک چالش بسیار جدی برای آن ها باشند بنابراین به این نکات در تربیت فرزند خود دقت داشته باشید.

داشتن اتاق تلویزیون ممنوع

۵ – داشتن اتاق تلویزیون ممنوع

ممکن است برخی از والدین گاهی وسوسه شوند در منزل اتاقی مخصوص تلویزیون درست کنند اما باید از این کار صرف نظر کنند. نباید کتاب ها را در معرض رقابت با تلویزیون و کامپیوتر قرار دهید. به عنوان نمونه، تصور کنید یک اتاق دارید که در آن صندلی های راحت و یک تلویزیون بزرگ قرار داده اید. همچنین اتاق دیگری دارید که پر از کتاب های متخلف است. به نظر شما بچه ها تمایل دارند به کدام اتاق بروند؟!

مطمئن باشید که بچه ها علاقه دارند دائما در اتاقی که در آن تلویزیون قرار دارد حاضر باشند و با خیال راحت بر روی صندلی های آرامش بخش خود لم بدهند و به تماشای برنامه های تلویزیونی مشغول شوند. پس برای کنترل و مدیریت هرچه بهتر تلویزیون دیدن کودکان سعی کنید اتاق جداگانه برای تلویزیون در نظر نگیرید.

۶ – الزامی برای تهیه کامپیوتر وجود ندارد

نباید فکر کنید که خرید کامپیوتر برای بچه هایتان یک امر ضروری است. البته نمی توان از تاثیرات مثبت کامپیوتر غافل شد، زیرا در آینده مجبور خواهیم بود از آن استفاده کنیم، ولی می بایست بدانیم که آن دسته از کودکانی که به مطالعه کردن علاقه مند هستند، نسبت به سایرین سریع تر در کسب مهارت های کامپیوتر آموزش خواهند دید. به دلیل این که آن ها مهارت خوبی در مطالعه کردن دارند، به راحتی می توانند از کتاب های جامع آموزشی کامپیوتر هم بهره مند شوند. در مقابل، بچه هایی که در خواندن ضعیف هستند، نسبت به دوستان خود در کسب مهارت های کامپیوتر کندتر خواهند بود و به خوبی نمی توانند در مهارت های کامپیوتری موفق عمل کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.