تکنیک های هدف گذاری که برای رسیدن به موفقیت باید بلد باشید

اهمیت یادگیری تکنیک های هدف گذاری برای دستیابی به موفقیت

تاکنون شمرده اید که چند نفر در اطراف شما حضور دارند که توانسته اند اهداف مدونی را برای خود تعیین کنند؟ و یا تاکنون مقاله و کتاب هایی در زمینه تکنیک های هدف گذاری مطالعه کرده اید؟ با اطمینان می توانم بگوییم که جواب اکثر افراد در پاسخ به این سوالات منفی است. متاسفانه شما هم نمی دانید که یادگیری تکنیک های هدف گذاری تا چه اندازه در موفقیت زندگی شما می تواند سهم داشته باشد، جز این که از امروز تصمیم بگیرید متفاوت فکر کنید!

پادکست تکنیک های هدف گذاری که برای رسیدن به موفقیت

جرات انجام دادن کاری را ندارید؟

شما باید همواره این عبارت را با خود تکرار کنید که «قایق اطمینان از ساحل دور نمی شود، اگر جرات انجام غیرممکن ها را نداشته باشید» همچنین وقتی این جمله را با خود تکرار می کنید باید به این مسئله واقف باشید که هیچ کس شکست را دوست ندارد و از آن آزار می بیند و دردهای زیادی را تحمل می کند. اما نمی توان این مسئله را کتمان کرد که تقریبا همه با شکست مواجه شده اند، ولی هر بار بعد از شکست با خود عهد کرده ایم که دقیق تر شده و از شکست های بعدی جلوگیری کنیم. اما باز هم این ترس از شکست است که در بسیاری از افراد باعث شده تا هدف معینی در زندگی نداشته باشند و از موفقیت های احتمالی دور بمانند.

سخن بزرگان در مورد اهمیت استفاده از تکنیک های هدف گذاری

بنیان گذار شرکت IBM می گوید: «اگر می خواهید در زندگی به موفقیت برسید، میزان شکست خود را دو برابر کنید. به این معنی که شکست دشمن موفقیت نیست، شاید باعث دلسردی شما شود اما بسیار آموزنده است. شما برای این که بتوانید درست راه بروید بارها به زمین می خورید. برخی از افراد از این که هدفی را مشخص کنند و در رسیدن به آن با شکست مواجه شوند می ترسند. از این که مورد تمسخر و انتقاد قرار گیرند و یا از این که مورد انتقاد قرار گیرند متنفرند».

این که شما بخواهید به چیزی که در ذهن دارید برسید، به قدری اهمیت دارد که باعث می شود هر لحظه از زندگی خود به آن فکر کنید، هر روز متفاوت تر از قبل شده و با انرژی بیشتری فعالیت های خود را انجام دهید. اینکه می بینید فردی در زندگی خود به موفقیت رسیده است باید در جریان قرار گیرید که آن ها می دانستند در زندگی خود چه می خواهند و هوشمندانه برای رسیدن به آن تلاش کرده و این مهارت ها و توانایی های آنان است که تعیین کننده میزان موفقیت آن ها می باشد.

جک کالیس نویسنده کتاب «هوشمندانه کار کنید؛ سخت کار نکنید» با نظر متفاوتی نسبت به بقیه صاحب نظران در مورد مقوله زمان می گوید: «زمان طلا نیست بلکه این کار مفید و اثربخش است که به زمان معنی می دهد، پس در کار کردن و رسیدن به هدف نمی خواهد سخت کار کنید بلکه هوشمندانه کار کنید».

زندگی بدون هدف

زندگی بدون هدف چگونه است؟

اگر بخواهیم یک تشبیه برای زندگی بدون هدف بیان کنیم باید بگوییم که زندگی بدون هدف مانند رانندگی در هوای مه آلود است. شما هر چقدر که می خواهید می توانید در اتومبیل خود قدرتمند باشید، اما نمی توانید با شتاب رانندگی کنید، چون جاده ی پیش روی شما هیچ روشنایی ندارد و اجازه پیشروی به شما نمی دهد. اگر بتوانید تصمیم گیری دقیق و برنامه ریزی مناسبی برای اهداف خود داشته باشید، می توانید در یک موقعیت بسیار مناسبی قرار بگیرید و از توانایی های خود به بهترین نحو ممکن استفاده کنید.

این که شما هدف داشته باشد به این معنی است که در یک جاده مه گرفته، چراغ های کنار راه هستند و با کمک آن ها می توانید بر مه غلبه کنید. هنگامی که بدانید از زندگی چه می خواهید و طبق یک برنامه ریزی درست پیش بروید در زمان تعیین شده می توانید به هدفتان برسید. برخی از افراد هدف را همچون تابلوی راهنمایی رانندگی تشبیه می کنند که در ورودی تهران قرار گرفته و راهنمای شما برای رسیدن به مقصد می باشد. مسلما افرادی را می شناسید که سه الی چهار دهه از زندگی شان می گذرد ولی هنوز نتوانسته اند در کارشان به موفقیت برسند، حتی احساس موفقیت در آن ها وجود ندارد ولی با این حال با اعتماد به نفس کامل در انتظار رسیدن روز شب، هفته ها، ماه ها و ریختن حقوق ماهیانه به حسابشان هستند و بعد تکرار تکرار تکرار. نکته ی جالبی که وجود دارد این است که به نحوی معجزه آسا برای رسیدن به موفقیت در خانه شان به انتظار نشسته اند.

شما باید به این مسئله آگاه باشید که تکنیک های هدف گذاری به زندگی شما معنی و مقصود می دهد و این اهداف هستند که مسیری را در زندگی تان نشان می دهند و وقتی پای به این مسیر بگذارید احساس شادمانی، قدرت و انرژی تمام ذهن شما را درگیر می کند و هر قدمی که برای رسیدن به سوی هدفتان برمی دارید، به این باور می رسید که هدف های بزرگ تر دیگری باید در زندگی خود در نظر بگیرید، و به آنها برسید.

تکنیک های هدف گذاری

ویژگی ها و تکنیک های هدف گذاری خوب کدامند؟

یکی از مهم ترین تکنیک های هدف گذاری این است که ویژگی های یک هدف خوب را بدانید. در این قسمت در نظر داریم به معرفی آن ها بپردازیم.

۱ – اولین ویژگی یک هدف خوب به مشخص و معین بودن آن تعلق می گیرد

یکی از تکنیک های هدف گذاری این است که وقتی هدفی را برای خود در نظر می گیرید، نباید آن را به صورت کلی بیان کنید. هدف اگر واضح نباشد نمی تواند مغز را مجاب کند تا به سمت آن حرکت کند. از همین رو همواره توصیه می شود که اهداف خود را به گونه ای طراحی کنید که وقتی در رابطه با آن صحبت می کنید مغز تصویری واضح و دقیق از آن داشته باشد. به عنوان مثال وقتی هدف شما پولدار شدن باشد باید تعیین کنید که دقیقا در طی مدت چه زمانی می خواهید به این پول دست پیدا کنید و یا اگر قصد ادامه تحصیل دارید در چه رشته تحصیلی و کدام دانشگاه و حتی تا چه مقطعی می خواهید این تحصیل ادامه داشته باشد.

۲ – وقتی یک هدف گذاری خوب برای خود تعیین می کنید باید بتوانید میزان پیشرفت آن را اندازه گیری کنید

وقتی شما برای خود هدفی می گذارید که طی مدت شش ماه ده کیلو از وزن خود را کم کنید، از همین رو باید بتوانید این کاهش وزن را در یک بازه ی زمانی مشخص اندازه گیری کنید. البته داشتن یک انگیزه خوب نیز یکی دیگر از ویژگی ها و تکنیک های هدف گذاری خوب می باشد. اگر انگیزه کافی برای رسیدن به هدف وجود نداشته باشد، امکان رها کردن هدف افزایش پیدا می کند.

۳ – هدف خود را به گونه ای تعیین کنید که رسیدن به آن ها امکان پذیر باشد

به عبارت دیگر هدف خود را طوری تنظیم کنید که امکانات و شرایط رسیدن به آن را داشته باشید. مطمئنا هدف سفر به کره ماه طی یک سال آینده عملی نخواهد شد.

۴ – هدف خود را واقع بینانه انتخاب کنید

یکی دیگر از مواردی که می توانیم در رابطه با ویژگی ها و تکنیک های هدف گذاری خوب به آن اشاره کنیم، واقع بینانه بودن هدف می باشد. در واقع شما باید اهداف خود را براساس واقعیت تعیین کنید نه براساس رویاهایی که دارید. درست است که در ابتدا اهدافمان را باید با تخیلات خود انتخاب کنید، اما وقتی آن را به یک برنامه تبدیل می کنیم، باید از فاز رویا خارج شده و براساس واقعیت پیش برویم. شاید اهداف بزرگ و دور از دسترس ابتدا لذت بخش باشد، اما پس از مدتی به دلیل این که به واقعیت تبدیل نمی شود. سرخوردگی را در افراد به وجود می آورد.

در واقع وقتی ویژگی های خوب را می خوانید متوجه می شوید که شما باید اهداف خود را به گونه ای طراحی کنید که در هر لحظه از زندگی و مسیری که در آن قدم برداشته اید مشخص باشد و هیچ گونه ابهامی در آن وجود نداشته باشد. این که شما تا انتهای مسیر چقدر فاصله دارید و یا این که اهداف بلند مدت باید به بخش های کوچکتر در فواصل زمانی نزدیک تر تقسیم شوند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.