۱۰ نکته از موفقیت های تیم کوک ، مدیرعامل شرکت اپل

با رازهای موفقیت تیم کوک در شرکت اپل آشنا شوید

استیو جابز بزرگ، مدیرعامل اجرایی و یکی از بنیانگذاران شرکت اپل، در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ درگذشت. پس از درگذشت استیو جابز، اپل شیوه ای از رهبری را تجربه کرد که جدید بوده و رنگ و بویی تازه داشت. کسی که مسئولیت بزرگ رهبری اپل را پذیرفت و سعی کرد با شیوه مدیریتی خودش آینده پربار و درخشانی را برای شرکت اپل رقم بزند و این شرکت را به یکی از غول های صنعت دیجیتال تبدیل کند، تیم کوک بود.

پادکست موفقیت های تیم کوک

وقتی بخواهید کاری کنید که هم سطح با بزرگان باشید، یعنی کاری که تیم کوک مدیرعامل جدید اپل انجام داد، مشکلات و موانع بسیار زیادی به عنوان یک رهبر برایتان وجود خواهد داشت. در این شرایط شما، هم باید به عنوان یک رهبر و فرد تاثیرگذار به سرمایه گذاران و کارمندان انگیزه بدهید تا به سمت موفقیت حرکت کنند و هم باید با افراد مخالف و مردد مدارا کنید و خودتان را به آن ها اثبات نمایید.

تیم کوک به عنوان رهبر و مدیرعامل جدید اپل توانست این کارها را انجام دهد و در این راه نکات و رازهایی وجود دارد که دانستن آن ها می تواند مسیر شما را در رسیدن به کسب و کاری موفق هموار کند.

حالا برویم سراغ رازهای موفقیت تیم کوک رهبر و مدیرعامل اجرایی شرکت اپل

۱- سایه ها چیز ترسناکی نیستند

وقتی تیم کوک جایگزین استیو جابز شد، از این موضوع آگاهی کامل داشت که وظیفه سنگین و مهمی را بر عهده دارد. همچنین او با شیوه رهبری و مدیریت استیو جابز آشنایی داشت، اما تیم کوک سعی نکرد شیوه رهبری استیو جابز را دقیقا کپی کند.
تیم کوک تصمیم گرفت از سایه ای که از میراث استیو جابز به جا مانده بود نترسد و شیوه رهبری خاص خودش را پیاده سازی کند. حالا سوال اینجاست که آیا تیم کوک سعی کرد کمی رهبری را مانند استیو جابز انجام بدهد؟ باید بگوییم جواب این سوال مثبت است.

آیا فکر می کنید تیم کوک به خاطر این کار مورد سرزنش قرار گرفت؟ خیر اصلا اینطور نیست.

آیا به نظرتان این که تیم کوک سلیقه خودش را وارد فرهنگ اپل کرده است بد است یا خوب؟ جالب است بدانید این کار تیم کوک خیلی خوب جواب داد و اکثر سهامداران شرکت اپل هم با او موافق هستند.

۲- ریسک پذیر باشید

برای یک رهبر، زندگی آسان بی دردسر نخواهد بود. رهبران گاهی اوقات مجبور هستند تصمیم های دشواری را بگیرند که ممکن است این تصمیمات بر زندگی اطرافیان آن ها نیز تاثیر بگذارد.

این کار بسیار دشوار است اما باید توانایی این را داشته باشید که در هنگام پذیرش ریسک به خودتان و مهارت هایی که دارید اعتماد کنید. تیم کوک این موضوع را به خوبی متوجه شد و فهمید که باید برای رسیدن به موفقیت ریسک پذیر باشد. او به این باور رسید که در مسیر موفقیت باید ریسک پذیر بود و خطر کرد و حتی گاهی اوقات شکست را تجربه کرد.

اعتماد به اطرافیان

۳- به اطرافیان خودتان اعتماد کنید

تیم کوک معروف به رهبری است که به نظرات و رای های گروه خودش کاملا اعتماد دارد. تیم کوک این شانس را داشته است که با اکثر مدیران اجرایی موفق و برجسته همکاری داشته باشد و این مدیران به او در مدیریت بهتر کارها کمک کنند.

تیم کوک خوب می داند این مدیران افرادی خوش ذوق و با ایده های عالی و نوآورانه هستند، به همین خاطر به آن ها اجازه می دهد تا خودشان رهبری را بر عهده بگیرند. باید به این نکته توجه کنید که یکی از مهمترین اصول رهبری این است که درک کنید شما نمی توانید همه کارها را انجام دهید و به همه چیز تسلط داشته باشید و به همین خاطر سپردن بخشی از کارها به گروه کاری تان می تواند به شما کمک کند تا رهبری موفق تر باشید.

۴- متواضع باشید

همیشه یادتان باشد که از کجا آمده اید. یکی از کارهایی که تیم کوک انجام می دهد این است که سعی می کند زمانش را طوری تنظیم کند تا بتواند به فروشگاه های اپل سر بزند و با مشتریان خود ارتباط حضوری داشته باشد یا ایمیل های آن ها را بخواند تا بازخورد مشتریان را دریافت کند.

تیم کوک بیان می کند: «نباید کناره گیری کنید و گوشه نشین باشید، این موضوع خیلی مهم است و به نظر من مهمترین مورد برای یک مدیرعامل اجرایی است. فروتنی و متواضع بودن باعث می شود کارمندانتان به شما احترام بگذارند و البته این یک اصل مهم برای تبدیل شدن شما به یک رهبر فوق العاده است.»

۵- یک راز مهم این است که شفافیت داشته باشید

تیم کوک می دانست که داشتن شفافیت کافی یک اصل مهم و حیاتی است، به همین خاطر پس از انتقادات زیادی که در مورد استارنداردهای جهانی کارمندان اپل وجود داشت، تیم کوک تمام جهان را به تماشای نحوه کار اپل دعوت کرد. او توانست با این کار هم حسن نیت شرکت اپل را نشان دهد و هم استاندارهای صنعتی را برای دیگر سازندگان تنظیم کند. تیم کوک می گوید هدف ما این است که به همان اندازه که در ساخت محصولات خودمان نوآوری داریم، در مسئولیت پذیری خودمان هم نوآوری داشته باشیم.

۶- اشتباه خودتان را بپذیرید

تیم کوک برای تمامی کارآفرینان و مدیران اجرایی و همچنین تمامی افراد یک توصیه مفید دارد. او می گوید: «اکثر انسان ها مخصوصلا مدیران اجرایی و روسای رده بالا، به اندازه ای ایده های قدیمی خود را دوست دارند و به آن ها وابسته هستند که نمی توانند این موضوع را بپذیرند که اشتباه می کنند. این افراد باید بتوانند ذهن خودشان را تغییر بدهند.»

۷- چیزی را که در حال انجامش هستید، عالی انجام دهید

شرکت اپل، بر اساس شعار «چیزی را که در حال انجامش هستید، عالی انجام دهید» پایه گذاری شده است. شاید برایتان تعجب آور باشد که چرا اپل محصولات کمی را تولید می کند. تیم کوک می گوید تمرکز شرکت اپل روی کار، کلید موفقیت این شرکت است. اگر با شرکت اپل به اندازه کافی آشنایی داشته باشید احتمالا متوجه شده اید که این شرکت ۴ آیپاد دارد، دو موبایل آیفون، دو آیپد و چند عدد هم مک بوک. همچنین جالب است بدانید که شرکت اپل بیشتر روی بهبودهای جزئی و محصولاتی که مشتریان دوست دارند تمرکز می کند.

تغییر مسیر

۸- به آرامی تغییر مسیر دهید

استیو جابز به این موضوع علاقه داشت که محصولاتی را تولید کند که با آی (i) شروع می شوند. مانند آیفون، آیپاد، آیپد و … او حتی سرویس هایی را هم به وجود آورده بود که بر همین اساس بودند مانند آی کلاود و آی مسیج.

اما حالا می توانید ببینید که این شرکت، اپل واچ دارد نه آی واچ، یا اپل پنسیل دارد نا آی پنسیل. اگر دقت کنید می بینید که هیچ تفاوتی بین این محصولات وجود ندارد، اما چیزی که وجود دارد تغییر در نحوه تفکر و رهبری تیم کوک شرکت اپل است.

۹- قانون های خودتان را داشته باشید

اگر می خواهید یک رهبر موفق باشید، باید قانون های خودتان را داشته باشید. با رهبری کردن به روش های کتاب های درسی، برای رسیدن به موفقیت راه سختی را در پیش خواهید داشت. در کتاب های درسی خیلی کم به موضوعات و مشکلات واقعی پرداخته شده است.

انجام دادن کارها طبق یک روش موجود، در نهایت می تواند شما را به مقامی برساند که دیگران به آن رسیده اند. این درس خیلی مهم است و می تواند به شما کمک کند یک رهبر موفق باشید. باید خوب بدانید که چه زمانی از قانون ها پیروی کنید و چه زمانی قانون ها را دور بریزید و خودتان را از چارچوب خارج کنید.

۱۰- تنوع داشته باشید

ایده ای که پشت این نکته وجود دارد این است که انسان ها تجربه های زیادی دارند و شرکتی که بتواند این تجربیات خلاق بیشتری را در اختیار بگیرد، در مسیر خود با ابتکار و نوآوری بیشتری عمل می کند.

تیم کوک کسی بود که این مسئله را به خوبی درک کرد و فلسفه مدیریت خودش را بر پایه تنوع قرار داد. تیم کوک می گوید: «تنوع فکر برای ما خیلی مهم است. ما تنوع در فکر و تنوع در سبک می خواهیم. ویژگی مهم اپل این است که می خواهد مردم خودشان باشند. به همین خاطر وقتی اشتباهی می کنیم آن را می پذیریم و جسارت تغییر آن را داریم.»

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.