۵ مرحله برای جلب دوباره اعتماد همسر و بازگرداندن رابطه زناشویی

برای جلب دوباره اعتماد همسر چه کارهایی باید انجام دهیم؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم در ۵ مرحله با ارائه راهکارهای کلیدی، به چگونگی جلب دوباره اعتماد همسر و حفظ رابطه زناشویی اشاره کنیم. لطفا در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

۱ – برای جلب دوباره اعتماد همسرتان بخشش را انتخاب کنید و طرف مقابل را ببخشید

برای جلب دوباره اعتماد همسر و برقراری یک رابطه، اولین کاری که فرد آسیب دیده باید انجام دهد، بخشیدن است. داشتن احساس تنفر، عصبانیت و عواطف منفی فقط اوضاع را وخیم تر می کند و هیچ گاه موجب جلب دوباره اعتماد همسر نمی شود.

اجازه دهید با بخشیدن طرف مقابل این احساسات از شما دور شوند. اگر شما این کار را انجام دهید، می توانید پس از آن به طور منطقی با طرف مقابل خود صحبت کنید و نتایج خوبی را به دست آورید. مثلا پس از بخشیدن طرف مقابل، اگر او اجازه دهد می توانید تماس ها و پیام های او را چک کنید تا بتوانید برای جلب دوباره اعتماد همسرتان اقدام کنید.

بخشیدن به این معنی است که شما با اشتباهات طرف مقابلتان که باعث خدشه دار شدن اعتمادتان شده است کنار آمده اید. به عبارتی دیگر شما در این مرحله باید بر احساسات خود غلبه کنید تا بتوانید رابطه زناشویی خود را دوباره بازسازی نمایید. اگر شما نتوانید طرف مقابلتان را ببخشید، رابطه تان هیچ گاه مانند قبل نخواهد شد. در اکثر موارد هنگامی که بخششی در کار نباشد، رابطه به طور کامل از هم فرو می پاشد.

برای ادامه یک رابطه سالم شما باید این مرحله را به درستی اجرا نمایید. اجرای این مرحله به این معنی است که شما می خواهید موانعی را که بین شما و شریکتان وجود دارد را تخریب کنید و رابطه ای بهتر از قبل را شکل دهید. اگر شما مرحله اول را درست عملی کنید، جلب دوباره اعتماد همسر امکان پذیر خواهد شد. اجرای این مرحله نشان دهنده ارزش طرف مقابل برای شماست. در اینجا شما می توانید رابطه خود را عمیق تر کنید. انجام این مرحله ممکن است برای شما بسیار دشوار باشد ولی می تواند رابطه شما را مستحکم تر از گذشته بکند.

جلب دوباره اعتماد همسر

۲ – اگر طرف مقابل اشتباه خود را قبول نمی کند، چند روزی به وی فرصت دهید

در بسیاری از موارد افراد خطاکار پس از گذشت چند روز به اشتباه خود پی می برند. پس باید به آن ها فرصتی دوباره بدهید تا بتوانند همه چیز را درست کنند. یعنی قبل از این که اشتباه خود را بپذیرند باید امیدوار به بخشش شما باشند.

به هر حال ادامه این فرآیند بستگی به این دارد که آیا آن ها اشتباه خود را قبول می کنند یا خیر. گاهی اوقات آن ها بلافاصله متوجه اشتباه خود نمی شوند، باید چند روزی بگذرد تا آن ها اوضاع و شرایط را درک کنند. اگر کسی از اعتماد شما سوء استفاده کرد و شما سریعا متوجه شدید، لازم است که درباره آن حتما با او صحبت نمایید.

چگونگی بیان این مسئله، موضوع بسیار مهمی است. اگر شما با عصبانیت و خشونت موضوع را با آن ها مطرح کنید، گفت و گوی شما نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت و طرف مقابلتان به هیچ عنوان زیر بار اشتباهش نمی رود. هنگامی که تصمیم گرفتید برای جلب دوباره اعتماد همسرتان، با او صحبت نمایید، موضوعات را یکی یکی مطرح کنید. به دیگران اجازه دخالت ندهید. سعی کنید به طور خصوصی با وی صحبت نمایید تا بتوانید رابطه و اعتماد بین خود را بازسازی کنید.

۳ – با همسر خود با مهربانی برخورد کنید

شما هرگز مسائلی را که آن ها در ذهن، قلب و روح خود با آن درگیر هستند را نمی دانید. با مهربانی و با آرامش با آن ها صحبت کنید. اگر رابطه برای تان ارزش دارد، باید گفت و گوی شما نیز ارزشمند باشد؛ چرا که گفت و گو، تنها راه بازسازی و جلب دوباره اعتماد همسرتان می باشد. اگر فرد نمی تواند مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرد باید کمی به او زمان بدهید. چند روز تا چند هفته، بسته به شرایط و شدت اشتباه دارد.

به آن ها اجازه بدهید تا متوجه شوند که صحبت کردن برایشان مفید و نتیجه بخش است. می توانید به آن ها بگویید: «من می دانم که تو اشتباه خود را قبول نمی کنی ولی من چند روز به تو فرصت می دهم تا درباره این موضوع فکر کنی چرا که ارتباطمان برایم ارزشمند است و من می خواهم که این اعتماد را دوباره زنده کنم.»

۴ – به آن ها بفهمانید که اگر فرصت دوباره ای داده اید به دلیل مهربانی و لطف شماست

اگر بعد از فرصت چند روزه ای که شما به آن ها داده اید، باز هم اشتباه خود را نپذیرفتند و آن را انکار کردند می توانید برای جلب دوباره اعتماد بین خود مرحله بعد را اجرایی کنید. در اینجا شما باید با اقتدار بیشتری عمل نمایید. مثلا در مورد خیانت می توانید به یک وکیل مراجعه کنید تا کارهای طلاقتان را پیگیری کند.

اگر اختلافی بین شما و همکارتان به وجود آمده است، می توانید به رئیس یا مافوق خود مراجعه کنید تا راه حلی را برای مشکل و شرایط پیش آمده پیشنهاد کند. اگر روابط دوستانه شما خدشه دار شده است می توانید برای حل و فصل آن به یک بزرگتر و یا ریش سفید مراجعه کنید. در هر نوعی از رابطه هدف این است که به افراد کمک شود تا بتوانند مشکلات خود را حل کنند و اعتماد خود را دوباره به روابطشان بازگردانند.

پس از انجام این مرحله اگر فرد خطاکار تمایلی به شفاف سازی قضیه نداشت، شما باید به نحوی دیگر عمل کنید.

زوج های بسیاری وجود دارند که سالیان سال است با بغض و کینه با یکدیگر زندگی می کنند و هیچ کدام حاضر نمی شوند که اشتباهات خود را گردن بگیرند. روابط این چنینی هرگز دوام ندارند. آن ها همیشه عدم وجود صمیمیت در بین خود را احساس می کنند. گاهی عدم قبول مسولیت اشتباه از طرف فرد خطاکار دردناک تر از خود اشتباه و از بین رفتن اعتماد است.

گاهی شما بدون هیچ گونه معذرت خواهی همسر خطاکار خود را قلبا می بخشید. این کار باعث می شود شما بتوانید رابطه خود را بدون هیچ گونه بغض و کینه ای ادامه دهید. چه طرف مقابل عذر خواهی بکند چه نکند، بخشیدن، شما را سبک خواهد کرد. عدم پذیرش اشتباه برای افراد خطاکار پیامدهایی نیز به دنبال دارد. گاهی اوقات ادامه یک رابطه و جلب دوباره اعتماد همسر، بستگی به نوع و شدت اشتباه دارد. به هر حال هنگام بخشش، شما وظیفه خود را برای حفظ رابطه انجام داده اید و تمام احساساتی را که باعث مریض شدن و آسیب دیدن تان می شود را از بین برده اید.

صحبت کردن

۵ – با همسرتان گفت و گو کنید

در این مرحله زمان آن رسیده است که شما تمام احساسات خود را با یک نفر در میان بگذارید. شما احتیاج دارید برای آرام شدن روح و روان تان، احساسات خود را بیان کنید. بیان شفاف احساسات شخصی باعث از بین رفتن دشمنی و کینه به وجود آمده بین شما می شود و روند جلب دوباره اعتماد همسرتان را تا حد زیادی تسریع می بخشد.

اگر فرد مقابلتان در واکنش به احساسات شما جبهه بگیرد، به هیچ عنوان نمی توانید مشکلاتان را حل کنید و گفت و گویتان بی نتیجه می ماند. قبل از شروع گفت و گو به تمام احساسات، کلمات و جملاتی که می خواهید بگویید فکر کنید و آن ها را در ذهن خود بچینید. قبل از گفتن جمله ای به عواقب آن فکر کنید. قبل از بیان هر کلمه، مطمئن شوید که آن کلمه، گفت و گوی شما را از محور اصلی خود منحرف نمی کند.

اگر هدف شما بازسازی رابطه است، باید با لحنی آرام به بیان احساسات خود و آسیبی که از عمل فرد مقابل دیده اید، بپردازید. مثلا اگر دوست صمیمی تان شما را به مهمانی خود دعوت نکرده است، می توانید گفت و گوی خود را با بیان این جمله آغاز کنید: «من عکس های مهمانیت را در فضای مجازی دیدم و از این که من را دعوت نکرده ای کمی ناراحتم.» سپس باید مکالمه خود را به صورت جدی تر ادامه دهید.مثلا بگویید: «آیا من کاری کرده ام که باعث ناراحتی تو و دعوت نکردن من به مهمانیت شده است؟»

به افراد اجازه دهید که به شما پاسخ دهند. اگر شما و رابطه با شما برای فرد با ارزش و مهم باشد، دلیل کار خود را برایتان توضیح می دهد و سعی می کند برای جلب دوباره اعتماد شما تلاش کند. دوست شما ممکن است با یک توضیح ساده شما را توجیه نماید.

مثلا بگوید که مهمانی من فقط برای دوستان دانشگاهی ام بوده است. بنابراین تا وقتی که شما از او سوال نپرسید، هیچ گاه دلیل کارش را متوجه نمی شوید. ولی همیشه سعی کنید که با آرامش و مهربانی سوال کنید، تا جواب های درستی را نیز بشنوید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.