حافظه و راه های تقویت آن

حافظه و تکنیک های ساده برای تقویت آن

حافظه چیست؟ یک دقیقه به این موضوع فکر کنید. پاسخ واضح به نظر می رسد و همه ما از اهمیت آن در زندگی خود با خبر هستیم. ساخت یک حافظه خوب یکی از مفیدترین مهارت هایی است که می توان داشت. فراموش کردن نام آدم ها گاهی کاملا به ضررمان تمام می شود. از سوی دیگر به خاطر آوردن نام دیگران و چند نکته کوچک درباره آن ها، می تواند آدم ها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

بعضی از افراد به طور ذاتی یا ژنتیکی دارای حافظه بهتری هستند و می توانند مطالب را به خوبی حفظ کنند. بعضی حافظه تصویری خوبی دارند؛ بعضی از آدم ها تمام آمارهای ریز و درشت ورزشی را حفظ هستند و مثل ماشین حساب دقیق عمل می کنند. روان شناس ها می خواهند بدانند این دوربین های عکاسی و ماشین حساب ها چطور کار می کنند. البته تا به حال در این زمینه توفیق چندانی نداشته اند.
دوستان عزیز سایت آگاه باشیم ما نمی خواهیم در این مقاله به شما بگوییم که چطور حافظه تصویری داشته باشید. بلکه تنها قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که ثابت شده در افزایش قدرت حافظه تصویری نقش کلیدی و بسیار موثری دارد.

پادکست حافظه و راه های تقویت آن

حافظه کوتاه مدت به بلند مدت

همه می دانند همه چیز را نمی توان یک باره حفظ کرد. حفظ کردن هر چیز هم راه خودش را دارد. ابتدا باید فرق بین حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را بدانید.

حافظه انواع مختلفی دارد که در ادامه به انواع مهم آن اشاره کرده ایم:

• حادثه ای

• حقیقی

• مهارتی

• جسمی

• حرکتی

• اعلانی

• لمسی

• محرکی – واکنشی

• اختصاری

این ها فقط یک فهرست است و هرکس می تواند عناوین دیگری به آن اضافه کند. آیا واقعاً این همه حافظه داریم؟ واضح است که بخش های مختلف مغز، مسئول کنترل اعمال ما هستند. مثلاً بخش لمسی به چگونگی احساس لمس هر چیز مربوط است. حافظه نیز فرآیند پیچیده ای دارد؛ زیرا مغز شما تمایل دارد موضوعات مهم تر را به خاطر بیاورید.

حافظه فوری مانند یک صافی عمل می کند. اطلاعات از این صافی رد می شوند و به حافظه کوتاه مدت می رسند. این بخش زمان بیشتری اطلاعات را نگه می دارد. البته این زمان از ۳۰ ثانیه تجاوز نمی کند. حافظه کوتاه مدت ظرفیت کمی دارد و ظرفیت آن را می توان ۱۰ برابر حافظه فوری دانست.

اگر موضوعی به اندازه کافی تکرار شود، حافظه کوتاه مدت آن را به حافظه بلند مدت می فرستد. این حافظه بلند مدت ظرفیت بسیار بالایی دارد و هرگز پر نمی شود. مثلاً برخی از وقایع کودکی برای همیشه در ذهن افراد باقی می ماند و حتی در دوران پیری هم می توان آن ها را به خاطر آورد.

حافظه

اهمیت تغذیه و ورزش در حافظه

یادتان باشد که عقل سالم در بدن سالم است. داشتن بدن سالم همیشه دست ما نیست! اما این واقعیت را نادیده نگیریم که بسیاری از افراد برای سلامت خود ارزش قائل نیستند و حتی ورزش نمی کنند. مصرف غذای مناسب در تقویت حافظه بسیار موثر است. شما باید وزن خود را در حد مطلوب نگه دارید و از چربی در کم ترین حد ممکن استفاده کنید.

ورزش هم امری بسیار واجب است. با روزانه نیم ساعت تند راه رفتن، می توانید تاثیر خوبی در سلامت خود داشته باشید. ورزش، جریان خون را سریع تر می کند و خون بیشتری به مغز شما خواهد رسید. در نتیجه می توانید بهتر فکر کنید، رفته رفته نیز تمرکز شما به صورت چشم گیری افزایش پیدا می کند.

ویتامین ها و مواد مفید برای تقویت مغز و حافظه

در ادامه مواد مفید برای تقویت مغز و حافظه را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

ویتامین ها

بدیهی است که مغز به ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد. یک رژیم غذایی متعادل شامل گوشت، شیر، تخم مرغ، سبزی ها و میوه می تواند نیازهای روزانه بدن به ویتامین را تامین کند. ویتامین های گروه ب روی هوش و حافظه تاثیر می گذارند:

ب۱ که به تیامین هم معروف است برای تبدیل کربوهیدرات ها و رساندن به مغز ضروری هستند و شما در صورت کم مصرف کردن آن احتمالاً دچار خستگی، بی خوابی و افسردگی خواهید شد.

ب۶ برای ساختن واسطه های شیمیایی در مغز لازم است. در غلات سبوس دار، تخم آفتابگردان، برخی از انواع گوشت و اکثر سبزی ها وجود دارد.

ب۱۲ به تولید استیل کولین کمک می کند که برای عملکرد صحیح حافظه و سلول های عصبی مورد نیاز است. این ویتامین را می توان به وفور در لبنیات و ماهی یافت.

ویتامین ث

ویتامین ث در درمان سرماخوردگی موثر است و آن را به عنوان یک آنتی اکسیدان می شناسند. کمبود ویتامین ث به شدت باعث ضعف حافظه، عدم تمرکز و خستگی می شود. در اکثر سبزی ها و مرکبات می توان ویتامین ث را یافت. یک لیوان آب پرتقال یا آب لیمو می تواند نیاز شما به این ویتامین را برطرف کند.

ویتامین ای

ویتامین ای یا توکوفرول یک آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند است و در درمان بیماری های قلبی و حدود ۴۰ بیماری دیگر مفید است. مقدار زیاد ویتامین ای در عرض یک ماه جلوی پیشرفت آلزایمر را می گیرد. بهترین منبع ویتامین ای، سبزی ها و روغن مایع و تخم مرغ است.

لسیتین و کولین

لسیتین یک نوع چربی است و در تمام سلول های زنده به خصوص گلبول های قرمز خون و نورون ها وجود دارد. کولین هم یک بخش از استیل کولین یا واسطه شیمیایی دستگاه عصبی است و کاهش آن باعث بروز بیماری آلزایمز می شود. برخی محققان در آزمایشات خود به این نتیجه رسیده اند که با مصرف غذاهای دارای لسیتین و کولین می توان مغز را تا حدودی تقویت کرد.

اکسیژن

لازم نیست به اهمیت اکسیژن رسانی به بدن و مغز اشاره کنیم. ورزش باعث می شود اکسیژن بیشتری به بدن خود برسانید در نتیجه عملکرد بدن و مغز شما بهبود خواهد یافت. می توانید با تنفس عمیق و محافظت از ریه ها سیگار نکشیدن و … حافظه و عملکرد کلی بدن خود را تا حد زیادی تقویت کنید.

گوش کنید، تکرار کنید و بنویسید

قطعا اولین آدم هایی نیستیم که در برخی مواقع، چیزهایی یادمان نمی آید. این موضوع را از ۲۵۰۰ سال پیش هم می دانستند. چینی ها و یونانی ها حتی تکنیک هایی برای بهبود حافظه داشتند. توجه کنید که دانستن تکنیک ها کافی نیستد و باید آن ها را اجرا کنید.
مثلا یکی از تکنیک ها این است که وقتی چیزی را یاد می گیرید، بلافاصله آن را تکرار کنید. وقتی چیز جدیدی یاد می گیرید، وارد حافظه کوتاه مدت می شود و تنها با تکرار و تمرین در فواصل زمانی مختلف است که می توانید آن را به خوبی به خاطر بسپارید و در نهایت وارد حافظه بلند مدت خود کنید.

تکنیک زنجیر کردن

یک تکنیک دیگر زنجیر کردن است. بعضی وقت ها می خواهید به فروشگاه بروید و نمی خواهید فهرستی همراه خود داشته باشید. مثلا می خواهید شیر، پنیر، پرتقال و کلم بخرید. با استفاده از تکنیک زنجیر یا تصاویر به هم پیوسته می توانید همه این موارد را به خاطر بسپارید.

برای اینکه شیر و کلم یادتان بماند. تصور کنید که یک وان پر از شیر دارید و ناگهان یک کلم درون آن می افتد. ناگهان چند پرتقال به همراه پنیر وارد اتاق می شوند. وقتی خودتان این تصویرسازی ها را انجام دهید و چنین داستان‌ هایی را خلق کنید، در ذهن شما باقی خواهد ماند و بدون هیچ مشکلی خرید خود را انجام می دهید.

ذهن انسان موضوعات را سریع وارد حافظه می کند اما ممکن است که شما به سرعت آن ها را خارج کنید. با نوشتن یک موضوع و تکرار آن در فاصله های زمانی، به مغزتان بفهمانید که موضوع مهمی است.

100%
نظرسنجی
  • Design

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.