حقوق مردها در رابطه زناشویی چیست؟!

آشنایی با حقوق مردها در زندگی زناشویی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله های قبل به طور مفصل در مورد حقوق زن ها در زندگی و رابطه زناشویی و وظایفی که مرد در برابر همسرش دارد صحبت کردیم. اکنون قصد داریم به حقوق مردها و وظایفی که زن ها در برابر آن ها دارند، اشاره کنیم. آنچه زن باید به عنوان یک همسر شایسته در کانون گرم خانواده رعایت کند را به طور مفصل شرح داده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست حقوق مردها در رابطه زناشویی

۱ – اطاعت از خواسته های مشروع همسر

یکی از حقوق مردها این است که زن ها نباید کاری را بدون رضایت شوهر یا بدون اجازه او انجام دهند. در همه کارها لازم است که زن از شوهرش اطاعت کند. در تکالیف الهی و دستورهای واجب دینی، اطاعت از خداوند، مقدم بر اطاعت از شوهر است و زنان می توانند این کارها را بدون اجازه شوهرشان انجام دهند. رسول خدا (ص) می فرماید: «بزرگ ترین حقی که بر آن است، حق شوهر او است و زن تا حق شوهر را ادا نکند، نمی تواند حق خدا را ادا کند.»

خانمی به خدمت رسول خدا (ص) رسید و عرض کرد: حق مرد بر زنش چیست؟ پیامبر در جواب فرمود: «این که از او اطاعت کند و از او نافرمانی نکند.» حضرت در حدیث دیگری در مورد حقوق مردها فرمود: «از جمله وظایف زن این است که حرف شوهر را گوش کند و از او اطاعت کند.»

رفع نیازهای جنسی

۲ – رفع نیازهای جنسی

از رسول خدا نقل است که درباره حقوق مردها بر همسرشان فرمود: «زن نباید مانع بهره جنسی شوهرش شود گرچه روی شتر باشد! و باید برای رفع نیاز همسرش تلاش کند.» همچنین فرمود: «زن نباید دست به دست کند و خود را سرگرم کند تا شوهرش به خواب رود.» حضرت خطاب به زنان فرمود: «مبادا شما زنان، نماز را طول دهید که شوهران نتوانند از شما بهره ببرند!»

هم چنین در مورد این حقوق مردها فرمود: «جایز نیست زن بخوابد مگر هنگامی که خود را بر شوهر عرضه کند، به این شکل که لباس خود را در آورد و کنار او بخوابد و بدنش را به بدن او بمالد. اگر چنین کرد دیگر تکلیف او ساقط است و به وظیفه خود عمل کرده است.»

در حدیث دیگری آمده است که پیامبر (ص) فرمود: «زن نباید بخوابد در حالی که شوهرش از او خشمگین است، هرچند شوهر بر زن ستم کرده باشد.» همچنین فرمودند: «زن باید خود را به بهترین عطرها خوشبو کند، بهترین لباس خود را بپوشد و برای شوهرش به بهترین شکل آرایش کند و صبح و شب خود را بر همسر عرضه کند.»

با توجه به احادیث گفته شده، به این موضوع پی می بریم که یک همسر شایسته، نباید از نظر جنسی برای شوهرش کم بگذارد. یک خانم جذاب، تمام زیبایی، عشق، محبت و دلربایی خود را برای شوهرش به کار می گیرد و قلب شوهر را به این وسیله تسخیر می کند. با این کارها او به قدری اشباع می شود که به جای دیگر طمع نخواهد کرد و از هر کاری که مانع لذت همسرش می شود، دوری می کند.

۳ – اجازه گرفتن برای خروج از خانه

یکی دیگر از حقوق مردها این است که زن ها باید با تمام وجود، از شوهر خود اطاعت کنند. حضور زن در خانه و گرما بخشیدن به زندگی، یکی از وظایف همسران خوب است؛ بنابراین، وقتی زن می خواهد برای امور غیر واجب از خانه بیرون برود، باید حتما از شوهرش اجازه بگیرد. سفر کردن، به خانه فامیل رفتن، شرکت در عروسی ها، عزاها و حتی مجالس مذهبی همه و همه باید با رضایت کامل شوهر انجام شود. بیرون رفتن از خانه بدون اجازه شوهر جایز نیست و زنان باید از این کار خودداری کنند.

در زمان پیامبر (ص) مردی به سفر رفت و به همسرش سفارش کرد که در زمان غیبت او، از خانه بیرون نرود. در همین زمان، پدر زن بیمار شد و زن نیت کرد به عیادت پدرش برود. زن برای عیادت پدرش از رسول خدا (ص) اجازه خواست. حضرت فرمود: «از شوهرت اطاعت کن و نرو!» بیماری پدر شدیدتر شد تا این که پدرش از دنیا رفت و باز هم برای مراسم تدفین، حضرت اجازه نداد و او برای اطاعت از همسر در مراسم دفن پدرش نیز حاضر نشد! سپس پیامبر خدا (ص) به آن زن فرمود: «خداوند، تو و پدرت را به خاطر اطاعت از شوهرت آمرزید!»

در حدیث آمده است: «زن نباید بدون اجازه شوهر از خانه بیرون رود و اگر بدون اجازه شوهرش خارج شود، ملائکه آسمان و زمین و ملائکه رحمت و غضب، همگی او را لعنت می کنند تا به خانه برگردد.» هم چنین فرمود: «هر زنی بدون اجازه شوهر از خانه بیرون رود، حق خرجی و نفقه ندارد تا این که به خانه بازگردد.»

آراستگی برای همسر

۴ – آراستگی برای همسر

گفتیم که یکی از حقوق مردها این است که زن نیازهای جنسی شوهرش را در رابطه زناشویی برطرف کند و برای این کار، باید از هر وسیله ای برای دلربایی و دلبری کردن استفاده کند. آراستن موها، آرایش کردن، عطر زدن، لباس خوب پوشیدن و تمیز بودن از جمله وظایف زنان است؛ البته تمام این کارها باید در خانه و فقط برای شوهر انجام شود. به گونه ای که جلوی دیگر مردان محرم، حتی برادر و فرزند پسر، باید اصول حیا رعایت شود.

در احادیث در مورد حقوق مردها می خوانیم که: «زن باید از بهترین لباس ها ، بهترین آرایش و بهترین عطر و بو برای شوهرش استفاده کند.» حضرت على (ع) فرمود: «زن باید خود را برای شوهرش خوشبو و معطر کند.» رعایت نظافت و تمیزی بدن و خوشبویی دهان بسیار اهمیت دارد و باید رعایت شود. رسول خدا (ص) در سخنانی فرمودند: «اسلام، دینی پاکیزه است؛ پس خود را پاکیزه کنید؛ زیرا فقط افراد پاکیزه به بهشت خواهند رفت.»

همچنین در احادیث می خوانیم: «آدم کثیف، آدمی بد است.» و «پاکیزگی، از اخلاق و ویژگی های انبیا است.» امام صادق (ع) فرمود: «سزاوار نیست که زن، آراستن خود را تعطیل و خود را بازنشسته کند، هرچند به آویزان کردن گردنبند باشد و نباید دست خود را از حنا و رنگ خالی کند، هرچند فقط دست خود را به حنا بمالد و سن او زیاد باشد.»

از این حدیث نورانی این طور می فهمیم که آرایش کردن و آراستن خود هیچ ربطی به سن و سال زنان ندارد. زنی که شوهر دارد، باید در همه حال، خودش را زیبا و شاداب نگه دارد. زنان باید در درون خانه از هر چیزی برای شیطنت کردن و نشان دادن شادابی خود استفاده کنند. البته باز هم تاکید می کنیم که آرایش کردن برای افراد غریبه و در بیرون خانه، گناه محسوب می شود.

رسول خدا (ص) فرمود: «هر خانمی که برای غیر از شوهر خود، بوی خوش به کار ببرد، نمازش قبول نیست تا این که توبه کند، غسل کند و بوی خوش را برطرف کند! تا به این وسیله موجب تحریک دیگران نشود.» همچنین فرمود: «عطری که مردان استفاده می کنند، باید بویش آشکار و رنگش پنهان باشد و عطری که زنان استفاده می کنند، باید بویش پنهان و رنگش آشکار باشد.»

به یاد داشته باشید که استفاده از بوی خوش برای خانم ها در مجامع عمومی که بویش به مشام مردان نامحرم می رسد، حرام است و اگر زنی با چنین حالتی از خانه بیرون آید، گناهکار و مورد نفرین خداوند است. هم چنین پوشیدن لباسی که موجب چشم چرانی و توجه بیگانگان شود نیز حرام است. آرایش کردن و زیبا کردن خود برای افراد غریبه نیز حرام است. مردان نامحرم نباید آرایش زنان را ببینند و فقط شوهر می تواند روی زیبا و آراسته همسرش را مشاهده کند. قرآن کریم زنان را از نشان دادن زینت و آرایش به نامحرمان نهی کرده است و می فرماید: «زنان، آرایش خود را جز برای محرم ها آشکار نکنند.»

۵ – حفظ احترام شوهر

یک همسر شایسته، در همه حال حرمت همسرش را حفظ می کند. آبروی شوهر، همان آبروی زن است و سرافرازی او، سرافرازی زن و فرزندان را به دنبال خواهد داشت. یکی دیگر از حقوق مردها در طول زندگی این است که زنان باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا همسرش در مقابل فرزندان، بستگان و دوستان سرافراز باشد. زنان باید در تمام مراحل زندگی، حرمت شوهر خود را نگه دارند، همسر خود را در مقابل دیگران کوچک نکنند و نقطه ضعف های او را برای دیگران، هر چند به عنوان درد و دل برای فرد دیگر بیان نکند.

خانم ها همواره باید به این موضوع توجه داشته باشند که شوهرشان، مدیر خانه و سرور زندگی است و باید احترام و شخصیت او نزد همه، به خصوص فرزندان حفظ شود تا آن ها هم از پدرشان اطاعت کنند و مرد خانه بتواند نقش مدیریت خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

رسول خدا (ص) فرمود: «اگر قرار بود به کسی بگویم که برای کسی جز خدا سجده کند، به زنان دستور می دادم که برای شوهران خود سجده کنند.» به همین دلیل است که احترام و اطاعت از شوهر، لازم و واجب است و زنان باید همواره در رابطه زناشویی حرمت شوهر خود را حفظ کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.