مهم ترین دلایل بروز خشونت در نوجوانان را بشناسید

خشونت در نوجوانان و دلایل بروز آن

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در تربیت فرزند به وجود می آید خشونت در نوجوانان است. به دلیل ترشح هورمون های مختلف در این سن، نوجوانان رفتارهایی را از خود بروز می دهند که در نهایت می تواند به ضرر آن ها تمام می شود. کافی است نگاهی به اخبار بیاندازیم یا به صفحه ی حوادث روزنامه ها نگاه کنیم آن گاه متوجه خواهیم شد که چندین نوجوان به طور ناخواسته و بعضا از روی شوخی به نزدیک ترین دوست خود ضربه زده اند او را به قتل رسانده اند. یا مسائل دیگری هم چون حمله ی گروهی که به خاطر ساده ترین مسائل در میان آن ها به وجود می آید می تواند زندگی یک یا چند نفر از آن ها و خانواده هایشان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

پادکست خشونت در نوجوانان

بروز خشونت در نوجوانان و تاثیر آن در تربیت فرزندان

در آمارگیری که اخیرا در ایالات متحده آمریکا انجام شده است مشخص شد که چاقوکشی و خشونت در نوجوانان یکی از مهم ترین دلایل مرگ زود هنگام آنان می باشد. هم چنین با رده بندی افراد از نظر سنی مشخص شد که نوجوانان بیشتر از سایر گروه های سنی به یکدیگر آسیب وارد می کنند و در نتیجه غفلت والدین در تربیت فرزندان می تواند زندگی خودشان و دیگران را به نابودی بکشاند.

مثلا یک مخالفت ساده با نوجوان در مورد انجام ندادن یک فعالیت خاص می تواند عصبانیت او را به همراه داشته باشد و او نیز به دلیل عدم توانایی در کنترل خشونت، به خود یا دیگری آسیب وارد کند. به طور کلی و با توجه به مسائل مهمی که در مورد آن ها صحبت کردیم، متوجه می شویم که نوجوانی سنی بسیار حساس است که نیاز به توجه بسیار زیاد والدین نسبت به فرزندان خود دارد. اگر پدر و مادر در تربیت فرزند خود ذره ای غفلت کنند می توانند زندگی او را برای همیشه به نابودی بکشانند.

ضمن آن که نوجوانان پسر بیش از دختران به درگیری و خشونت روی می آورند که چندان هم عجیب نیست اما والدینی که فرزند دختر دارند هم نباید از کارهای خطرناکی که او می تواند به انجام آن ها روی بیاورد غافل شوند. هم چنین بچه هایی که زودتر از دوستان خود به سن بلوغ می رسند می توانند بیشتر در معرض بروز خشونت در نوجوانان علیه هم سن و سال های خود قرار بگیرند؛ چرا که هورمون های مربوط به عصبانیت در بدن آنان زود تر ترشح شده و می تواند موجب بروز رفتارهایی بعضا عجیب و غریب در نوجوانان شود.

راهکارهای جلوگیری از بروز خشونت در نوجوانان

راهکارهای جلوگیری از بروز خشونت در نوجوانان

بعضا در طول زندگی خود برخی رفتارهای خشن را از نوجوانان مشاهده می کنیم که مشابه آن را در زندگی خود ندیده ایم. خشونت در نوجوانان می تواند نشان دهنده ی بزرگ شدن این بچه ها در شرایطی نامناسب باشد. شرایطی که باعث شده آن ها برای دوام آوردن در جامعه به این رفتارها دست بزنند.

گفتگو و صحبت و نصیحت والدین در این سن حساس می تواند الگوی نوجوانان را تغییر دهد و به سمت زندگی درست بکشاند. اصولا بروز خشونت در نوجوانان از مهم ترین مسائلی هستند که در زندگی مشاهده می کنیم و این عامل در روند تربیت فرزندان تاثیری شگرف خواهد گذاشت؛ پس باید توجه کرد که در صورت ناکارآمد بودن روش گفتگو و نصحیت کردن در کشاندن بچه ها به مسیر درست، باید از کمک های حرفه ای تری استفاده کرد.

مثلا مراجعه به روانشناس یکی از راه هایی است که در چنین مواردی می تواند کارساز باشد و راهکارهایی که این افراد به شما در تربیت فرزندتان ارائه می دهند می تواند آن ها را از پرتگاه سقوط نجات دهد. در بعضی موارد برای آن که روانشناس به نتیجه ی مد نظر خود در تربیت درست و پرهیز از بروز خشونت در نوجوانان برسد، از داروهایی استفاده می کند که خشونت او را کنترل می کند؛ البته استفاده از دارو تنها در موارد حاد است و شامل همه ی نوجوانان خشن نمی شود.

تنبیه فیزیکی والدین و تاثیر آن در بروز خشونت در نوجوانان

طبق یکی از مهم ترین پژوهش های انجام شده روی مقوله خشونت در نوجوانان، ثابت شد والدینی که در تربیت فرزند از تنبیه بدنی استفاده می کنند تاثیر مستقیمی در بروز خشونت در دوران نوجوانی آن ها خواهند داشت. هم چنین در خانواده هایی که کودک درگیر خشونت های رایج مثل رفتار نامناسب پدر و مادر و دعوای مداوم آن ها با یکدیگر شود و یا آن که مورد سوء استفاده قرار گیرد در آینده به فردی خشن تبدیل خواهد شد.

دیدن بروز خشونت در نوجوانان از طریق فیلم ها و بازی هایی که برای سن آن ها مناسب نیستند نیز می تواند باعث به وجود آمدن رفتار خشونت آمیز در وجود آن ها شود و زندگیشان را تحت تاثیر قرار دهد. هم چنین مطالعات نشان داده است در خانه هایی که اسلحه یا مواد روان گردان و نوشیدنی های الکلی وجود دارد احتمال بروز خشونت در نوجوانان بیشتر است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.