چند نکته مهم و ضروری در مورد خواب نوزاد از تولد تا سه ماهگی

نکات مهمی که در مورد خواب نوزاد باید رعایت کنیم

از جمله مسائلی که از نخستین ساعات تولد یک نوزاد پدر و مادر را خسته و پریشان می کند، خواب نوزاد می باشد. مادری که ماه ها بارداری را تحمل می کند و برای زمان به دنیا آمدن فرزند خویش برنامه ریزی می کند، وقتی نوزادش به دنیا می آید و بی خوابی های او را مشاهده می کند، متوجه می شود که برنامه ریزی های او چندان هم نتیجه بخش نبوده است.

پادکست خواب نوزاد

بی خوابی های شبانه نوزاد از یک طرف و خستگی مادری که به تازگی وضع حمل کرده از طرف دیگر می تواند برنامه های روزمره خانواده را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهد و زندگی روزانه وی را مختل نماید. این خستگی گاها به حدی تشدید می شود که مادر از هر فرصتی برای خوابیدن و استراحت کردن استفاده می کند. اگر بخواهیم شما را با اولین نکته در مورد خواب نوزاد آشنا کنیم و از شما بخواهیم آن را به ذهن بسپارید، آن نکته مدت زمان خوابی است که یک کودک از زمانی که متولد می شود به آن نیازمند است و این مدت زمان متناسب با رشد کودک تغییر پیدا می کند.

خواب نوزاد در نخستین ساعات بعد از تولد

از اولین ساعات تولد نوزاد تا سه ماهگی، یک دوره بسیار مهم در زندگی و تربیت فرزند شما محسوب می شود. نوزاد پس از آن که به مدت ۹ ماه داخل رحم مادر زندگی کرده است، به طور ناگهانی وارد یک دنیای جدید و کاملا متفاوت می شود و نیاز دارد تا با این دنیای جدید سازگاری پیدا کند و با شرایط و اوضاع آن آشنایی پیدا کند. برطرف نمودن نیازهای اولیه کودک در این مقطع حساس زمانی در اولویت اول شما قرار دارد. یکی از مهم ترین نیازهایی که مادر باید آن ها را بر طرف نماید، مسئله خواب نوزاد می باشد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم خواب نوزاد را در سه ماهه نخست زندگی او مورد بررسی قرار دهیم و به شرح نکات مربوطه در این زمینه بپردازیم.

در سه ماهه اول از زندگی یک نوزاد، او در طول شبانه روز به طور معمول بین ۱۶ تا ۱۷ ساعت را به خوابیدن می گذارند. این مدت زمان خوابیدن اگر در ۲۴ ساعت شبانه روز تقسیم بندی شود، این گونه به دست می آید که نوزاد از هر ۴ ساعت، ۳ ساعت را به خوابیدن می گذراند و ۱ ساعت نیز بیدار است. نوزاد در این زمان حساس در برابر خوابیدن مقاومتی نمی کند. اما پدر و مادر یک نوزاد باید بتوانند با کمک زمان شیردهی به خواب منظم او نیز کمک کنند.

جای خواب نوزاد

برای نوزاد خود یک جای خواب مشخص تعیین نمایید

نوزاد در سه ماهه اول زندگی خود پس از آن که هر بار از خواب بیدار می شود، گرسنه است. در این مقطع مادر باید هر موقع از سیر شدن نوزاد خود اطمینان حاصل پیدا کرد او را بخواباند. پدر و مادر باید برای نوزاد خود یک جای خواب مشخص نمایند و از همان ابتدا او را در آن جا بخوابانند. این روند باید شبانه روز انجام شود و هر شب نوزاد سر جای خود خوابانده شود تا به آن عادت نماید.

شاید همواره یکی از سوال هایی که برای مادران تازه کار در مورد تربیت فرزند به وجود می آید، آن است که باید زمان خواب نوزاد از انجام سر و صدا دوری کنند و تا جایی که می توانند صداها را کنترل نمایند، یا آن که شرایط در این گونه مواقع به گونه ی دیگری رخ می دهد. برای آن که این سوال را به خوبی پاسخ دهیم بگذارید تا آن را با یک مثال به طور عمیق تری بررسی کنیم.
خوابیدن در وضعیت سر و صدای معمولی، شرایطی که نوزاد باید به آن عادت کند

در اولین روزهای تولد فرزندتان، پس از آن که موفق می شوید با سعی و تلاش بسیار او را بخوابانید، حتما تلاش خواهید کرد و نهایت سعی خود را به کار می گیرید تا شرایط مناسب را برای خواب نوزاد مهیا نمایید. مطمئنا به تمام اعضای خانه تذکر می دهید که حداقل نزدیک نوزاد از انجام و به وجود آوردن سر و صدا بپرهیزند تا زحمتی که شما برای خواباندن کودک متحمل شده اید از بین نرود. اما چند ماه پس از این کار متوجه خواهید شد که کاملا در اشتباه بوده اید.

با انجام این کار فرزند شما به قدری به سر و صدا حساس خواهد شد که در ماه های بعدی از زندگی خود نیز با کوچک ترین سر و صدا هم از خودش واکنش نشان می دهد و علت این امر هم مشخص است، شما کاری کرده اید که فرزندتان به محیط کم سر و صدا عادت کرده و در نتیجه نمی تواند صداهای بلند را تحمل کند. این مورد را می توانید از مادران مختلف هم بپرسید و به طور قطع مطمئن می شوید که باید نوزاد خود را از همان ابتدا به سر و صدای معمولی موجود در اتاق عادت داده و در نتیجه با انجام این کار شرایط زندگی را برای نوزاد در ماه های بعدی زندگی آسان می کنید.

با انجام این کار نه تنها می توانید امور روزمره خود به آن شیوه ای که مد نظر دارید به انجام برسانید، بلکه هیچ نگرانی خاصی درباره ی این که مثلا در فلان ساعت تلفن شما زنگ بخورد هم نخواهید داشت. به هر حال از سر و صداهای ناگهانی هم نمی توان غافل شد مثل کسی که در کوچه بلندگو به دست گرفته و سر و صدا می کند. بنابراین اگر فرزند خود را بیش از حد از نظر خواب در ناز و نعمت به بار بیاورید، مطمئنا در آینده متوجه اشتباه خود خواهید شد و به خود می گویید که ای کاش در این باره انقدر به خودم و فرزندم سخت نمی گرفتم و روال عادی کار را دنبال می کردم.

نباید فراموش کرد که نوزادان زیادی در سراسر جهان هستند که در شرایطی نامناسب مثلا در کشوری جنگ زده بزرگ می شوند. آیا همه ی این نوزادان در آینده با مشکل رو به رو خواهند شد؛ چون در دوران نوزادی در شرایط سر و صدای مناسب نخوابیده اند؟ پاسخ این پرسش مطلقا منفی می باشد!

لازم است در همین جا به یک موضوع بسیار مهم درباره خواب نوزاد اشاره کنیم، این که نوزاد شما از دوره ۷ ماهگی جنینی به بعد توانایی شنیدن صداهای اطراف را دارد. پس دو ماه آخر بارداری از نظر زمانی بهترین موقع برای مادران گرامی است تا با نوزاد درون رحم خود ارتباط برقرار کنند. این ارتباط برقرار کردن بسیار ساده است. برای مثال مادر می تواند با جنین خود صحبت کند و اطمینان داشته باشد که نوزاد می تواند صدای مادر را بشنود. انجام این کار باعث می شود تا نوزاد شما پس از اولین لحظات تولد هنگامی که صدای شما را می شنود آرامش خاصی پیدا کند.

خواندن یک ترانه یا قصه گویی برای جنین در دو ماه آخر بارداری می تواند برای جنین بسیار کاربردی باشد. علت را نیز خودتان متوجه خواهید شد و خواهید دانست که وقتی برای نخستین بار همان ترانه یا قصه را برای نوزاد می خوانید او به این خواندن شما واکنش نشان خواهد داد. اما هر چقدر که سن کودک شما بیشتر می شود به مرور زمان الگوی خواب نوزاد نیز بیش تر از قبل با الگوی خواب شما همسان خواهد گردید. در نتیجه شما با انجام کارهایی می توانید به نوزاد خود کمک کنید که شب ها بیشتر بخوابد.

پس از گذشت یک مدت زمان نسبت به تولد و ورود به ماه دوم از زندگی نوزاد کار شما هم آسان تر خواهد شد. چرا که اکنون نوزاد شما مدت زمان بیشتری را در روز بیدار می ماند و در نتیجه شب ها هم زمان بیشتری می خوابد. البته این موضوع در مورد همه ی نوزادان صدق نمی کند، پس اگر نوزاد شما به این صورت نمی خوابد لازم نیست نگرانی زیادی به دلتان راه بدهید. نکته ی دیگر آن که خواب نوزاد در این مقطع از زندگی به حداکثر ۱۵ ساعت می باشد.

خواب نوزاد

خواب نوزاد در ۳ ماهگی باید چند ساعت در طول شبانه روز باشد؟

هر چه بیشتر از زمان تولد نوزاد می گذرد، او نسبت به محیطی که در آن زندگی می کند هوشیاری بیشتری به دست می آورد و در نتیجه بیش از پیش تمایل پیدا می کند تا در شب بخوابد. این مورد به ویژه اگر پدر و مادر در طول روز با فرزند خود بازی کنند نمود بیشتری پیدا می کند. اگر در شب ها با نوزاد خود حرف نزنید و بازی نکنید، مسلما نوزاد هم کم کم و به مرور زمان به این امر عادت خواهد نمود.

در انتخاب پوشک مناسب نیز برای نوزاد خود دقت کنید چرا که می تواند در خواب نوزاد بسیار تاثیرگذار باشد. با گذشت زمان نوزاد نیز با چرخه ای که والدین برای خوابیدن او ترجیح می دهند بیشتر سازگار خواهد شد. با توجه به این که معده نوزاد در این دوره در حال رشد کردن است، در نتیجه شیر بیشتری را نیز در خود جای می دهد. برای بیان بهتر این موضوع باید اینگونه بیان کنیم که نوزاد در سه ماهگی حدودا ۱۵ ساعت از شبانه روز را می خوابد که ۷۰ درصد این زمان در طول شب می باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.