خواص سیب؛ ۱۰ خاصیت معجزه آسا که سلامتی شما را تضمین می کند

خواص سیب و تاثیرات شگفت انگیز آن بر بدن

سیب یکی از محبوب ترین میوه ها در میان دوست داران سلامت و افرادی است که به شدت به حفظ تناسب اندام و مراقبت از آن اهمیت می دهند. یک میوه آبدار و خوشمزه که ارزش غذایی بسیار خوبی دارد و تغذیه از آن منافع فراوانی برای بدن انسان دارد. خواص سیب آنقدر در میان مردم شناخته شده است که حتی انگلیسی زبان ها یک ضرب المثل جالب درباره آن دارند:

پادکست خواص سیب

هر روز خوردن سیب، شما را از دکتر بی نیاز می کند

سیب یک میوه متوسط از درختی در خانواده گلسخریان است که تحقیقات بسیار زیادی بر روی آن انجام شده و دانشمندان از تاثیرات بسیار مفید آن مطمئن هستند. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در ادامه قصد داریم به تعدادی از مهم ترین خواص سیب این میوه شفابخش اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

۱ – ارزش غذایی بالای سیب

یک سیب در اندازه متوسط ارزش غذایی بسیار مناسبی دارد:

• ۹۵ تا کالری

• ۴ گرم فیبر

• ۱۴ درصد از شاخص غذایی روزانه RDI – ویتامین C

• ۶ درصد از شاخص غذایی روزانه – پتاسیم

• ۵ درصد از شاخص غذایی روزانه – ویتامین K

• زیر ۴ درصد از منگنز، مس، ویتامین های A و E و ۱B و B2 و B6

خواص سیب در این ها خلاصه نمی شود و باید گفت که سیب منبع مناسبی از پلی فنول ها است. برای بهره مندی از تمام مواد تغذیه ای از سیب، آن را با پوست مصرف کنید چرا که حدود نصف فیبرها و بخش زیادی از پلی فنول ها در آن قرار دارند. سیب قادر است درصد مناسبی از فیبر و ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین کن، به همین دلیل مصرف آن برای حفظ ایمنی و سلامت توصیه شده است.

۲ – خواص سیب برای کاهش وزن

فیبر و آب فراوان موجود در سیب، آن را به یک گزینه ماسب برای کاهش وزن تبدیل کرده است. در یکی از تحقیقات، افرادی که قبل از خوردن غذا، قطعاتی از سیب مصرف کرده بودند، نسبت به کسانی که از سیب استفاده نکردند، احساس سیری و پر بودن بیشتری داشتند. در همین تحقیق، افرادی که ابتدا سیب و پس از آن وعده غذایی را خورده بودند، حدود ۲۰۰ کالری کم تر وارد بدن خود کردند. بنابراین سیب احتمالاً برای کاهش وزن بسیار مفید است و باید اشاره کرد که فیبر موجود در آن می تواند روند گوارش و هضم غذاها را بهبود بخشد.

۳ – خواص سیب برای قلب

از دیگر خواص سیب می توان به کاهش بیماری های قلبی و عروقی اشاره کرد. یکی از دلایل آن وجود نوعی از فیبر است که باعث کاهش سطح کلسترول خون می شود. همان طور که قبلاً اشاره کردیم، سیب دارای پلی فنول است که خواص آنتی اکسیدانی دارد. یکی از این پلی فنول ها، نوعی فلاوانوید به نام epicatechin یا کاتچین است که احتمالاً در کاهش فشار خون نقش مهمی دارد.

۴ – کاهش خطر بیماری دیابت

چندین تحقیق مختلف نشان داده که خواص سیب برای کاهش خطر بیماری دیابت نوع ۲ موثر است. در این تحقیق، نتیجه گرفته شد که مصرف روزانه سیب باعث کاهش ۲۸ درصدی خطر دیابت نوع ۲ نسبت به افرادی می شود که از آن استفاده نمی کنند. حتی خوردن چند عدد سیب در طول هفته تاثیر به سزایی در بهبود و کنترل این نوع از بیماری دیابت دارد.

ممکن است انواعی از پلی فنول ها باعث جلوگیری از آسیب بافتی به سلول بتار در اندام پانکراس یا لوزالمعده شوند. سلول بتا وظیفه ترشح انسولین در بدن انسان را بر عهده دارد و در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ این سلول ها معمولاً آسیب می بینند که موجب کاهش سطح انسولین یا توقف ترشح ان در بدن می شود.

خواص سیب

۵ – تاثیرات پری بیوتیک و کمک به باکتری های مفید دستگاه گوارش

یکی از دیگر از خواص سیب وجود پکتین در آن می باشد. پکتین نوعی فیبر است که به عنوان پری بیوتیک عمل می کند. پری بیوتیک در واقع انواعی از مواد غذایی هستند که به رشد و عملکرد باکتری های مفید دستگاه گوارش کمک می کنند.
پس از خوردن سیب، روده باریک شما نمی تواند فیبر موجود در آن را هضم کند، بلکه این فیبر به بخش کولون می رود و در آن جا به عنوان ماده ی غذایی باکتری های مفید استفاده می شود. البته فقط به عنوان غذای باکتری استفاده نمی شود و این باکتری ها، مواد مفیدی دیگری نیز تولید می کنند که به بدن باز می‌گردد. تحقیقات نشان می دهد که خواص سیب احتمالاً به بهبود شرایط افراد چاقی یا دارای بیماری های قلب و عروق نیز کمک می کند.

۶ – جلوگیری از سرطان

تحقیقات فراوانی در این زمینه انجام شده و بسیاری از دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که خواص سیب در کاهش خطر ابتلا به سرطان کاملاً موثر است. همچنین تحقیقات انجام شده روی تعدای از زنان، نشان داد که مصرف مداوم سیب، موجب کاهش مرگ بر اثر سرطان خواهد شد.

۷ – مصرف سیب و مبارزه با آسم

سیب به دلیل داشتن مقادیر مناسبی از آنتی اکسیدان احتمالاً برای ریه ها بسیار مفید است و می توان با خوردن آن، به مبارزه با بیماری آسم رفت. یک تحقیق گسترده که بر روی ۶۸ هزار نفر از زنان، نشان داد که مصرف روزانه سیب، خطر ابتلا به آسم را به شدت کاهش داده است. پوست سیب حاوی ماده ای به نام کوئرستین است که در تنظیم کارهای سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

۸- خواص سیب برای استخوان های بدن

خواص سیب به افزایش استحکام استخوان ها مرتبط است. تحقیقاتی در این زمینه نیز انجام شده که نشان می دهد ربط مستقیمی بین سلامت استخوان و مصرف سیب وجود دارد. در تحقیق، تعدادی از زنان سیب یا محصولات مختلف آن را مصرف کردند و عده ای از سایر موادی که در آن سیب وجود نداشت، خوردند. نتایج نشان داد افرادی که سیب مصرف کردند، مقدار کلسیم بیشتری در استخوان هایشان باقی مانده و بنابراین استخوان های مستحکم تری دارند.

۹ – سیب می تواند از آسیب دیدن معده به وسیله داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی جلوگیری کند

گروهی از مسکن های درد که با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی شناخته می شوند، ممکن است به بخش هایی از معده آسیب برسانند. تحقیقات ثابت کرده اند که خواص سیب از صدمه ‌ی معده جلوگیری می کند و برای سلامت آن بسیار مفید است.

۱۰ – محافظت از مغز در دوران پیری

بیشتر تحقیقات انجام شده بر روی انسان، خواص سیب را برای افراد جوان بررسی کرده است؛ اما سیب خواصی دارد که می تواند در کهنسالی نیز به کار آید. تاثیرات مثبت و خواص سیب در دوران پیری، در مغز و بهبود عملکرد آن مشاهده می شود. در تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات، مشخص شد که خواص سیب برای جلوگیری از ایجاد استرس اکسیداتیو و به حداقل رساندن خطر زوال عقل بسیار کارساز است.

سیب می تواند ماده ای به نام استیل کولین را ذخیره کند. این ماده نوعی انتقال دهنده عصبی است که در دوران پیری کاهش یافته و کمبود آن باعث اثرات مخربی بر مغز می شود. آلزایمر از جمله مشکلاتی است که به خاطر کمبود استیل کولین در مغز به وجود می آید.
در انتها باید گفت که بهتر است سیب را به صورت کامل مصرف کنید و با توجه به خواص فراوان آن بهتر است این کار را ادامه دهید. برخی می گویند که آب سیب تمام خواص موجود در سیب را دارد اما توصیه می ‌شود که برای جذب کامل خواص سیب آن را به شکل کامل و با پوست استفاده کنید تا بتوانید از تمام خواص آن بهره مند شوید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.