چرا داشتن عزت نفس برای هر انسان موفقی ضروری است؟!

چرا انسان ها به داشتن عزت نفس نیاز دارند؟!

در زمینه رشد و توسعه فردی در واقع این مساله بسیار اهمیت دارد که یک انسان عزت نفس خوب و سالمی داشته باشد. چرا که به انسان کمک می کند تا به خودش افتخار کرده و از خودش خجالت نکشد، در عوض سرش را با غرور بالا بگیرد؛ داشتن عزت نفس به فرد کمک می کند تا بتواند به دنبال امتحان گزینه های جدید در زندگی اش برود و قدرت خود ارزشی را در انسان بالا می برد.

داشتن عزت نفس می تواند این امکان را به فرد بدهد تا برای خودش حتی در زمان ارتکاب اشتباهات، احترام خاصی قائل باشد و در نتیجه مردم نیز به آن فرد احترام خواهند گذاشت، در این حالت فرد می تواند نسبت به بدن و ذهنیت خود به عنوان یک انسان با ارزش، انتخاب هایی درست داشته باشد و هیچ گاه همراهی افراد خطرناک را نمی کند؛ همچنین باعث می شود که نسبت به میزان هوش خود آگاه بوده و در نتیجه به عنوان یک انسان باهوش به اندازه ای امنیت جسمی و احساسش برایش با ارزش می باشد که با دقتی خاص از آن ها مراقبت می نماید.

پادکست داشتن عزت نفس

هم چنین باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن عزت نفس رابطه مستقیمی با میزان موفقیت های یک انسان دارد، به این دلیل فردی که عزت نفس پایینی دارد با دیدی منفی به همه چیز نگاه می کند، برای آن که فرد بتواند روابط کاری موفقی داشته باشد باید سعی کند عزت نفس را در درون خود تقویت نماید.

اگر شخصی عزت نفس پایینی داشته باشد، احتمال شکست را در خودش تقویت می کند چرا که توانایی هایش را نادیده گرفته و نمی تواند عملکردی درست داشته باشد، هم چنین داشتن عزت نفس پایین باعث افسردگی و سستی در انسان ها شده و حلقه ای از شکست در اطراف آن ها ایجاد می نماید و اما در مقابل بین داشتن عزت نفس بالا و حس خوشحالی یک فرد رابطه ای مستقیم وجود دارد و هرچه میزان عزت نفس افراد بیشتر شود، برای انسان های اطرافش ارزش و احترام بیشتری قائل شده و عملکرد رفتاری آن ها را در جهت بهبود ارتباط ها بهتر می کند.

رابطه عزت نفس با اعتماد به نفس و خودپنداره

در واقع سه تعریف بالا با یکدیگر یکسان می باشند، اما معنای یکسانی نداشته و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در واقع عزت نفس زمانی در یک فرد به وجود می آید که شخص خود را انسانی با ارزش و لایق بداند و در مقابل تمامی اتفاق های زندگی به صورتی کاملا موفق عمل نماید و می داند لایق این است تا همواره زندگی سرشار از شادی داشته باشد. در واقع اگر شخصی حس خوشایندی نسبت به خودش داشته باشد عزت نفس دارد و هر انسانی برای آن که بتواند رفتاری مناسب داشته باشد، نیازمند داشتن عزت نفس در درونش می باشد.

خودپنداره در واقع مجموعه ای از ویژگی های یک فرد می باشد که شخص برای آن که بتواند خود را وصف کند از آن استفاده می کند. برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که خود را انسانی سرشار از مهربانی و عطوفت، ورزشکاری بسیار موفق، همسری وفادار و مناسب و انسانی بسیار دانا اهل مطالعه می داند، این ویژگی ها در واقع ساختار خود پنداره ی یک فرد را تشکیل می دهند و در همین زمینه میزان ارزشی که ما انسان ها برای خود پنداره و ویژگی های خویش می گذاریم، تاثیراتی در ما می گذارد که آن هم داشتن عزت نفس نامیده می شود.

ریشه ی اعتماد به نفس، به داشتن عزت نفس برمی گردد. زمانی که عزت نفس درونی انسان ها به مرحله ی عمل کردن برسد، می توان آن را اعتماد به نفس نامید. زمانی که یک شخص در درون خود حس شادمانی و آرامش دارد، بیشتر برای طی کردن مسیر زندگی تلاش می کند و جنب و جوش خود را برای دست یابی به اهدافش بیشتر می کند و در این شرایط است که فرد به این باور رسیده است که می تواند هر مسئولیتی را قبول کرده و کارها را به اتمام برساند. در واقع شخص به اندازه ای به میزان توانایی هایش اعتماد دارد که می داند می تواند هر مسئولیتی را که قبول کرده است به نحو احسن انجام دهد.

داشتن عزت نفس

ویژگی های انسان هایی با اعتماد به نفس بالا

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، در هر جایی توانایی هایی که دارند و شخصیت واقعی خودشان را کاملا دقیق معرفی می کنند و می توانند حضوری مثبت و تاثیرگذار در هر جایی داشته باشند. این گونه افراد همواره با اراده اند و در تصمیم ها و رفتارهایشان قاطعانه عمل می کنند و با وجود آن که گاهی ممکن است در تصمیم هایشان دچار دودلی و یا شک شوند و حتی در زمان مشکلات، بهترین تصمیم را می گیرند؛ هم چنین هیچ گاه ایده ها و نظرات شخصی خودشان را در مورد مساله ای پنهان نکرده و آن را قاطعانه مطرح می نمایند و پیوسته در تلاش هستند تا مباحث درست و مناسب را به دیگران آموزش دهند.

در واقع زمانی که مبحث اعتماد به نفس مطرح می شود، یک چیز همیشگی است و آن هم این است که افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، ترس و تردید برایشان بی معنی است و همواره سعی می کنند با انرژی دادن به سایر افراد باعث رخ دادن بسیاری از اتفاقات نیکو گردند.

هنری فورد در مورد این مساله می گوید: «چه فکر کنید که می توانید و چه این که فکر کنید نمی توانید، در هر صورت حق با شما می باشد». در واقع این سخن هنری فورد مبنی بر این است که آن چه می تواند تاثیر به سزایی بر توانایی های شما برای رسیدن به موفقیت و رشد و توسعه فردی داشته باشد، نوع فکر کردن و تفکر درونی شما است، که در یکی از دانشگاه های ملبورن این مساله نیز تایید شده است. لذا بر اساس این بررسی افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، در کار خود موفق تر عمل کرده و در نتیجه حقوق بیشتری دریافت می کنند و در نتیجه سرعت پیشرفت آن ها نسبت به سایر انسان ها بیشتر می باشد.

در واقع پایه و اساس اولیه ی اعتماد به نفس نفس سالم، داشتن عزت نفس سالم می باشد. زمانی یک شخص می تواند خود را انسانی با ارزش و لایق بداند که احساس خوشایندی نسبت به خودش داشته باشد و به این باور رسیده باشد که می تواند با تمام اتفاقات و چالش های زندگی اش مقابله کرده و در نتیجه هر بار بر میزان اعتماد به نفس او افزوده می شود و در واقع این به معنی آن است که او می داند می تواند از پس تمامی کارها به خوبی بربیاید.

پس شخصی اعتماد به نفس سالمی دارد که عزت نفس سالمی داشته باشد. بنابراین زمانی که بر روی داشتن عزت نفس کودک تان کار می کنید و سعی می کنید به بهترین شکل، عزت نفس او را شکل دهید، در واقع در حال شکل دادن به اعتماد به نفس او هستید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.