چگونه نحوه درست صحبت کردن را یاد بگیریم ؟

آشنایی با روش های درست صحبت کردن

اگر بخواهیم مهارت های ارتباطی مردم را به دو دسته تقسیم کنیم باید بگوییم که افراد به دو دسته تقسیم می شوند؛ دسته ای از افراد که قدرت بیان خوبی دارند، اما توانایی بیان آنچه در دل دارند را ندارند. از طرفی دیگر دسته ای از افراد هستند که نحوه درست صحبت کردن را نمی دانند اما هر چیزی را به زبان می آورند.

پادکست درست صحبت کردن

نحوه درست صحبت کردن این نیست که تنها چند کلمه جدید یاد بگیرید و آن را به صورت یک جمله بیان کنید و یا آن را به صورت یک آواز بخوانید. این که شما بدانید نحوه درست صحبت کردن چگونه است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، حتی اگر یک ملودی باشد. وقتی شما صحبت می کنید در واقع برای مخاطب خود ارزش قائل می شوید و سخنی که بیان می کنید باید ارزش شنیدن داشته باشد تا با میل و رغبت به آن توجه کنند. هرگز نباید تصور کنید که اگر آهنگ صدای خود را تغییر دهید و یا چند کلمه بی ربط در جملات خود به کار ببرید، می توانید نظر مخاطب را به خود جلب نمایید.

اگر بخواهیم نحوه درست صحبت کردن را شرح دهیم باید بگوییم که وقتی در نظر دارید چیزی را بیان کنید، باید برای آن چیزی که مطرح می کنید ارزش قائل شوید. این مسئله اصلا مهم نیست که جملات شما تا چه اندازه کوتاه و یا بلند باشد، آن چیزی که اهمیت دارد کیفیت گفتار است که بر روی نگرش مخاطب تاثیر بسیار زیادی دارد. از همین رو باید به این مسئله واقف باشید که جملاتی که به کار می برید باید ساده و قابل فهم باشد. نباید از کلماتی نامناسب در جملات خود استفاده کنید. شما همواره باید سعی کنید که کلماتی ساده، رنگین و قابل فهم در گفتارتان داشته باشید، به طوری که مخاطب شما بتواند کلماتی که بیان می کنید را به طور کامل در ذهن خود مجسم کند و دقیقا معنای آن ها را متوجه شود.

اگر در نظر دارید که نحوه درست صحبت کردن را یاد بگیرید باید بدانید که صحبت کردن غریزی است، و تنها برای این که بتوانید آن را بهتر بیاموزید، باید یک طرح مشخصی برای آن در نظر بگیرید. طرح ها هستند که باعث ارزش بخشیدن به گفتارتان می شوند. این که شما چگونه کلمات را تلفظ می کنید و آن را بیان می کنید در نحوه صحبت کردن شما بی ربط نمی باشد. از همین رو شما باید با قوانین نوشتن و صحبت کردن آشنا شوید تا بتوانید مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید.

مورد پذیرش مخاطب واقع شوید

اگر به این موضوع توجه کنید متوجه می شوید که این موضوع بیان می کند که هر مساله ای که باعث می شود توانایی هایمان محدود شود، را باید از میان ببریم و با آن مقابله کنیم. این مسئله اهمیتی ندارد که این وضعیت بر جسم و یا روح شما اثر می گذارد، در هر صورت به نوعی شما را محدود می کنند و باید به مقابله با آن ها بپردازید. از همین رو باید بدانید هر چیزی که باعث کاهش درک شما شود، به نوعی عامل مزاحم محسوب می شوند و باید آن را از بین ببرید. به عنوان مثال در برخی مواقع ممکن است شما با لهجه ای صحبت کنید که مخاطب شما با آن آشنایی نداشته باشد. زمانی که شما همچنان به صحبتتان ادامه می دهید، در واقع او معنای هیچ کدام از جملات شما را متوجه نمی شود، از همین رو همواره توصیه می شود اگر می خواهید نظر مخاطب را جلب کنید باید دقت داشته باشید که کجا زندگی می کنید و سپس به همان سبک که دیگران صحبت می کنند، شما هم صحبت نمایید.

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

ممکن است برای هرکسی پیش بیاید که هنگام صحبت کردن تپق بزند؛ این مسئله به صورت موانع مختلف مطرح می شود. اما یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود افراد در حین صحبت کردن تپق بزنند، این است که از صحبت کردن هراس دارند و یا به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارند. اگر در حین صحبت کردن اعتماد به نفس داشته باشید، می دانید که از چه کلماتی باید استفاده کنید و یا به کار بردن چه کلماتی ارزش بهتری دارند و به مخاطب ارزش می دهد. از همین رو بهتر است که آهنگ صدای خود را با حالت صدای تان تطبیق دهید.

اطمینان حاصل کنید که لهجه شما هیچ مشکلی ندارد و مخاطب هم در فهم جملات شما هیچ مشکلی ندارد، تنها در این صورت است که می توانید از کلمات جدید در جملاتتان استفاده کنید. در واقع به محدودیت های خود پی می برید و متوجه می شوید که اشکال کار از کجاست. شما باید در نظر داشته باشید هر لحظه که احساس کنید در درست صحبت کردن مشکل دارید، این مسئله از عدم اعتماد به نفس شما نشات می گیرد و باعث می شود که نتوانید به خوبی و درست صحبت کنید. اگر می خواهید آشنایی بیشتری نسبت به نحوه درست صحبت کردن داشته باشید، باید به شیوه ی صحبت کردن دیگران توجه کنید. اگر بتوانید روشی که آن ها به کار میبرند را دنبال کنید به طور قطع موفق خواهید شد.

گفتگوی صریح را یاد بگیرید

بسیاری از افراد توانایی و آمادگی این را ندارند که در لحظه جمله بندی کنند در واقع آن ها دیدگاه خوبی نسبت به آنچه در ذهنشان است دارند، اما توانایی آن را ندارند که بتوانند با جملاتی مناسب آن را به دیگران تفهیم کنند. وقتی دو نفر با یکدیگر به گفتگو می پردازند، مطمئنا مسائل مختلفی را بیان می کنند و در این گفتگو به جزئیات توجه بیشتری می شود. دقت داشته باشید زمانی که این گفتگو به صورت روزانه انجام شود، هرچند کوتاه مدت باشد، اما به عنوان یک تمرین برای اصلاح نقاط ضعف افراد محسوب می شود.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که این گفتگوها در سبک نوشتن افراد نیز تاثیرگذار است و باعث اصلاح آن ها می شود. در واقع هنگامی که افراد یاد می گیرند جملات را به خوبی در کنار یکدیگر قرار دهند و از کلمات مناسب برای بیان جملات خود استفاده کنند به راحتی می توانند آن را بر روی کاغذ انتقال دهند. به عبارت دیگر اصلاح گفتار، به اصلاح نوشتن نیز کمک می کند.

نکته ای که در رابطه با این مسئله وجود دارد این است که زمانی شما می توانید اشکالات خود را برطرف کنید که یک راهنما و یا زمینه ای برای رفع اشکالات داشته باشید و این آگاهی در وجود شما باشد که از چه طریق و چگونه می توانید نقاط ضعف خود را اصلاح کنید. مسلما تبلیغات زیادی را در سطح شهر با مضمون «آموزش زبان انگلیسی در ۳ ماه یا …» دیده اید، شما باید آگاه باشید که چنین نحوه بیانی ادعایی بیش نیست؛ هنگامی که شما بتوانید گرامر مربوط به هر زبان را یاد بگیرید، می توانید با تکرار و تمرین و حتی بدون این که به کلاس نیازی داشته باشید آن را یاد بگیرید.

درست صحبت کردن

الگو قرار دادن افراد خوش صحبت

اگر تمایل دارید که نحوه درست صحبت کردن را بیاموزید نباید عجله کنید. این که بتوانید به خوبی صحبت کنید به زمان نیاز دارد. در این راه شما باید به نوشته های افراد با تجربه دقت کنید و یا سخنان بزرگان را ارزشمند بدانید، پس از مدتی مشاهده می کنید که توجه به این دو مورد تا چه اندازه در نحوه درست صحبت کردن شما تاثیر گذاشته است. از همین رو باید بدانید آنچه از اهمیت بسیار زیادی بهره مند است، زمانی است که برای آموزش خودتان در نظر می گیرید. در صورتی که بتوانید به سخنان افراد خوش صحبت دقت داشته باشید به سرعت می توانید اشکالات خود را شناسایی کرده و درصدد برطرف کردن آن ها بربیایید. همچنین اگر با افرادی روبرو شدید که خطاهای آشکاری در صحبت هایشان دارند، باید آن ها را به ذهن بسپارید و همواره به خاطر داشته باشید که از واژگان غلط آن ها نباید در گفتار خود استفاده کنید.

هنگامی که تحصیلات بالایی دارید و در تلاش هستید تا مطابق با آنچه خوانده اید صحبت کنید، باید در نظر داشته باشید که هرگز نباید از واژگانی غلط و نامناسب استفاده کنید. در واقع زمانی که مخاطب در حال گوش دادن به سخنان شماست اگر با واژه اشتباهی روبرو شود، دقیقا برعکس انتظاری که شما دارید فکر می کند و میزان تحصیلات شما را در آن اندازه که به خودتان می بالید را مورد تمسخر قرار می دهد.

حتی این امکان وجود دارد که در برخی مواقع در نظر دارید به گفتار خود ابهت بدهید؛ مطمئنا در آن لحظه به هر روشی متوسل می شوید، از هر کلمه ای استفاده می کنید و حتی دیده شده که چندین جمله بی ربط و بی محتوا را به هم ربط می دهید تا بتوانید نظر مخاطب را در آن زمینه به خود جلب کنید. اما با اطمینان می توان گفت که این طرز صحبت اصلا نمی تواند توجه دیگران را به سمت شما جلب کند، حتی این امکان وجود دارد که دیگران شما را فردی بی سواد بدانند. از همین رو همواره توصیه می شود که هیچ گاه به نقل از دیگران صحبت نکنید و اگر تمایل دارید که در رابطه با مسائل مختلف به گفتگو بپردازید، حتما نکاتی را مطرح کنید که نظر و عقیده خودتان در آن دخیل باشد. همچنین هیچ گاه در رابطه با حوادثی که خودتان در آن نبوده اید صحبت نکنید.

نکته ی دیگری که در این رابطه وجود دارد این است که آن چیزی که باعث می شود گفته های شما شکل پیدا کند و دیگر مانند گذشته تپق نزدید، گوش دادن به صحبت های دیگران و افرادی است، بسیار خوش صحبت هستند، شما با یادگیری از نحوه صحبت کردن آن ها می توانید قوانین جدیدی را بیاموزید و همچنین کلمات جدیدی به دایره لغات خود اضافه کنید. نیازی نیست برای یادگیری به سراغ کتاب های دستوری بروید، همین که به دیگران گوش کنید تاثیر بسیار زیادی در صحبت کردن و مهارت های ارتباطی شما دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.