آیا مراجعه به روانشناس در درمان بیش فعالی موثر است؟!

تاثیر روان درمانی در درمان بیش فعالی

همه ی والدین علاقه مند هستند تا بدانند آیا دخالت کردن روانشناسان در امر درمان بیش فعالی موثر است یا خیر؟! کودکانی که به بیش فعالی دچار هستند به طور معمول از عارضه های روانی نیز رنج می برند، پس والدین آن ها تصمیم می گیرند تا برای از بین بردن این عوارض روانی و درمان بیش فعالی به روانشناسان مراجعه کنند. اما به هر حال گذشته از هزینه ای که در این بین صورت می پذیرد، پدر و مادر باید بدانند که آیا وقتی که در روان درمانی فرزندشان گذاشته می شود، می تواند در آینده ی او موثر باشد یا شرایط طور دیگری است.

پادکست درمان بیش فعالی

این که روانشناسان و یا به طور کلی علم روانشناسی می تواند در درمان بیش فعالی موثر باشد، مسئله ای است که سال ها در دست بررسی می باشد. موسسات زیادی بوده اند که این مورد را بارها مورد بررسی قرار داده و هر بار به نتایج متفاوتی نسبت به قبل دست پیدا کرده اند. مهم ترین مسئله در مورد روانشناسی آن است که ابتدا باید روانشناس یا روان پزشک موردنظر از توانایی لازم برخوردار باشد.

یعنی اگر وی نتواند با کودک ارتباط لازم برقرار کند مطمئنا نخواهد توانست به ذهن او نفوذ کند و بداند که کودک از چه نوع بیماری روانی رنج می برد. نکته ی دیگر تفاوت سنی می باشد. به عبارتی علم روانشناسی در زمینه درمان بیش فعالی در طی آزمایش های انجام شده در سنین مختلف، نتایج متفاوتی را به پژوهشگران ارائه نموده است.

حتما بخوانید : ناگفته های جنسی کودکان

اولین چیزی که در این مورد می توان بیان کرد آن است که هر چقدر که بچه ها از نظر سنی کوچکتر باشند پزشک نیز به میزان بهتری می تواند با او صحبت کرده و در نتیجه بیماری روانی او را شناسایی و درمان نماید. اما هرچه این سن بالاتر برود اصولا شناسایی بیماری های روانی سخت تر نیز می گردد. از طرفی اگر شدت این بیماری روانی زیاد باشد، روانشناسان را به دردسر خواهد انداخت. می دانیم که بهترین سن برای درمان بیش فعالی تا ۱۲ سالگی است، پس بهتر است درمان این عارضه را پیش از رسیدن فرزند خود به این سن آغاز نمایید و در صورت پیشنهاد پزشک وی، به روانشناسان خبره نیز مراجعه کنید.

البته اگر سن فرزند شما بیش از ۱۲ سال است، لازم نیست که بیش از حد نگران شوید، بلکه منظور از بهترین سن درمان بیش فعالی آن است که در این سنین ارتباط با کودک راحت تر است و به هیچ وجه به معنای تاثیرگذار نبودن این درمان در افراد بالای ۱۲ سال نمی باشد.

مشاوره و درمان دارویی بیش فعالی توسط روانشناسان

گاهی نیاز است تا علاوه بر مصرف داروهای شیمیایی و یا گیاهی برای برخی از مشکلات و مسائل رفتاری کودک و درمان آن ها به روانشناسان مراجعه شود. شرکت MTA از جمله پیشگامان عرصه ی تولید دارو و تحقیق در مورد میزان تاثیر داروهای شیمیایی پژوهشی را در مورد میزان تاثیر داروهای عارضه بیش فعالی و هم چنین روانشناسی انجام داد و نتیجه را این گونه بیان کرد که گروهی از بچه هایی که در کنار مصرف دارو ها، روان درمانی نیز می شده اند بسیار زودتر به رهایی از عارضه بیش فعالی دست پیدا کرده اند.

علاوه بر این خانواده ها نیز این مورد و تغییر در رفتار کودکان خود را به MTA گزارش دادند. برای نمونه خانواده ای اعلام کرد که میزان استرس و اضطراب فرزندش کاهش پیدا کرده و هم چنین سایر نشانه های عارضه بیش فعالی در ایشان به میزان قابل توجهی کم شده به طوری که این میزان کاهش علائم، کاملا قابل لمس می باشد. برای نمونه آن ها گفتند در چگونگی تربیت فرزند خود و بر سر مسائل مختلف با آن ها جر و بحث نمی کنند و یا آن که در پذیرفتن خواسته های آنان درنگ نمی کند و درخواست آن ها را قبول می کند. نشان های دیگری هم چون قطع کردن صحبت دیگران نیز در این افراد کاهش پیدا کرده بود و هم به والدین و هم به بچه ها روحیه ای بسیار تزریق کرده بود و پدر و مادر مطمئن شده بودند که عارضه ی بیش فعالی در فرزندشان از میان رفته و دیگر می توانند با خیال راحت به زندگی خود بپردازند.

کارن جونز یکی از پژوهشگران مشهور دنیا که بر روی عارضه ی بیش فعالی مطالعه می کند، اعلام کرده که روانشناسان می توانند تاثیر شگرفی در از بین رفتن علائم بیش فعالی در کودکان داشته باشند و اگر این درمان از زمان کودکی و زمانی که کودک هنوز به مدرسه نرفته است شناسایی شود و صورت پذیرد می تواند تاثیر بسیار بیشتری را نیز به همراه داشته باشد. از طرفی با ورود کودک به مدرسه وی به سادگی و همچون سایر هم کلاسی های خود می تواند به درس خواندن بپردازد و از این نظر کمبودی را احساس نکند.

تاثیر روان درمانی

تاثیر روان درمانی در بیش فعالی

مشاهدات نشان داده اند کودکانی که زودتر تحت درمان بیش فعالی قرار گرفته اند، در آینده موفق تر بوده اند. اما شاید یکی از مهم ترین پرسش های پدر و مادرها در این درمان بیش فعالی به وسیله ی دارو آن باشد که آیا بعدها فرزند ما دچار اعتیاد به این گونه مواد دارویی نخواهد شد؟ مثلا اگر این مواد دارویی را مصرف نکند نتواند درس بخواند یا آن که علائم بیماری وی بازگردد و تک تک نشانه های بیش فعالی یا سایر بیماری های روانی در فرد برگشت داده شوند. بدین ترتیب شرکت MTA تصمیم گرفت تا این مورد را مورد بررسی و تحقیق قرار دهد.

نتیجه این چنین بود که کودکانی که تحت درمان توسط روانشناسان قرار گرفته بودند و داروها را به طور کامل مصرف کرده بودند به سمت مصرف مواد مخدر نیز نرفته بودند، اما بر عکس شرایط برای کسانی که درمان نشده بودند، به صورت دیگری بود و برخلاف تصور عامه که فکر می کنند درمان بیش فعالی به وسیله ی داروهای روانشناسی نتایج بدی را به همراه دارد، مشخص شد که مصرف داروها به طور طبیعی، به هیچ وجه مصرف مواد مخدر در سنین بالا را به همراه نخواهد داشت.

محققین و پژوهشگران شرکت MTA اعلام کردند که بررسی ها کاملا نشان از مثبت بودن استفاده از داروها برای درمان بیش فعالی دارند و این مسئله که مصرف کردن این داروها اعتیاد به همراه دارد از اساس کذب است و به هیچ وجه چنین مسئله ای تاکنون مشاهده و یا گزارش نشده است. آن ها هم چنین از تاثیرگذاری بیشتر این داروها در صورت مشورت با روانشناسان و کمک خواستن از آن ها برای درمان کودکشان، سخن گفتند و علم روانشناسی را عاملی مهم در درمان بیش فعالی که به طور مختصر با نام ADHD شناخته می شود، اعلام کردند.

عدم درمان بیش فعالی، عاملی برای حرکت به سوی مصرف مواد مخدر

در یکی از آزمایش های شرکت MTA مشخص شد که افرادی که حداکثر تا سنین نوجوانی عارضه ی بیش فعالی را در خود درمان نکرده اند، به سوی مصرف مواد توهم زا و هم چنین انواع محرک ها روی آورده اند. برخی از این افراد حتی تمایلی به سیگار کشیدن نیز نداشته اند؛ اما به این جهت که عوارض روانی بیش فعالی بسیار زیاد و طاقت فرسا هستند، برای تحمل آن ها به سوی مصرف مواد مخدر روی آورده اند. هم چنین مشکلات عاطفی از دیگر مواردی است که می تواند افراد را دچار مشکلات جدی کند. به این ترتیب فرد تصور می کند که با روی آوردن به مواد روان گردان و مخدر می تواند بیماری خودش را درمان کند و یا در غیر این صورت نا آرامی های روانی را در خودش کاهش دهد.

پژوهشگران در بخش دیگری از نتایج بررسی مصرف داروهای درمان بیش فعالی اعلام کرده اند، مصرف این گونه مواد دارویی نه تنها احتمال رفتن به سوی مواد مخدر را کاهش می دهد، بلکه می تواند در زندگی روحی روانی نیز بسیار موثر واقع شود و به همین علت است که روانشناسان مصرف آن را به کودکان بیش فعال توصیه می کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.