چگونگی تشخیص و درمان کودکان بیش فعال

نکاتی که والدین باید در مورد کودکان بیش فعال بدانند

برای آن که مجموعه رفتارهای مربوط به کودکان بیش فعال شناسایی شود یک مجموعه قوانین خاص تنظیم شده است که روانشناس با نگاه به این قوانین و هم چنین رفتارهایی که از فرد سر می زند، می تواند متوجه شود که این کودکان بیش فعال به حساب می آید یا خیر. دوستان عزیز اگر نشانه هایی را در روند تربیت فرزند و رفتارهای او مشاهده کردید، لازم نیست که حتما نگران شوید که او بیش فعال است یا خیر، بلکه این روانشناس است که در مرحله ی آخر تعیین می کند فرزند شما در چه مرحله ای قرار دارد.

از سوی دیگر این بیماری در روزگار مدرن امروز با درمان خوبی همراه شده است و لازم نیست نسبت به آن نگرانی خاصی داشته باشید. این را در کنار افراد بسیار زیادی که با بیش فعالی مواجه هستند قرار دهید تا متوجه شوید که مقابله با این عارضه کار چندان مشکلی نیست و در صورت پیگیری خواسته های پزشک قابلیت درمان را داراست.

پادکست درمان کودکان بیش فعال

چه الگوی روانشناسی برای فهمیدن کودکان بیش فعال تنظیم شده است؟!

برای فهم عارضه کودکان بیش فعال یک الگو بر اساس سیستم اجرایی مغز پایه گذاری شده است. رئیس یک کمپانی بزرگ را در نظر بگیرید. چنین شخصی به طور ملموسی به تولید چیزی دست نمی زند و در نهایت در پایان روز هیچ نامه ای را ننوشته و یا جعبه ای را بسته بندی و ارسال نکرده است. ولی هیچ یک از امور بالا وظیفه ی یک رئیس کمپانی نمی باشند، بلکه او وظیفه دارد تا به بقیه ی افراد حاضر در شرکت بگوید که چه کاری به چه صورتی باید انجام پذیرد.

اوست که باید به کارمندان و کارگرانی که برایش کار می کنند، دستور دهد که چه موقع کار را شروع و چه زمانی به آن پایان دهند. سیستم اجرایی مغز ما نیز دقیقا چنین وظیفه ای را دارد. این قسمت از مغز ما در بخش پیشین مغز قرار گرفته است و کار خود را انجام می دهد. بخش ذکر شده کارهایی مثل تصمیم گیری و ارزیابی و نتیجه گیری کارهای صورت گرفته را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت این کارها را به انجام می رساند. هم چنین کنترل بخش هایی چون حافظه و زبان نیز بر عهده بخش اجرایی مغز می باشد.

مغز کودکان بیش فعال

چه بخشی از مغز کودکان بیش فعال به درستی کار نمی کند؟

مغز کودکان بیش فعال در بعضی بخش های اجرایی با مشکلاتی رو به روست و در نتیجه در انجام برخی کارها که به دقت نیاز دارند، ناتوان است. مغز این افراد در چیدن برنامه و نقشه و دنبال کردن این نقشه مشکل دارد و حتی در صورت برنامه ریزی نقشه ی مورد نظر را متوقف می کند. بیشتر والدینی که کودکان بیش فعال دارند مدام اشاره می کنند که فرزندان آن ها در انجام تکالیف مدرسه ی خود مشکل دارد و نمی تواند آن ها را به اجرا در آورد. این والدین برای آن که فرزندشان را به انجام تکالیف مجبور کنند بایستی یک سری مراحل و قوانین خاص را دنبال کنند.

برای نمونه وقتی که در حال شام پختن هستید به سراغ فرزندان خود بروید و به او در انجام تکالیف مدرسه کمک کنید. در این هنگام خواهید دید که او در انجام چنین کارهایی با مشکلاتی رو به رو می باشد. چنین چیزی تنها به تکالیف مدرسه محدود نمی شود؛ بلکه کودکان بیش فعال نمی توانند دستورات والدین خود را آن طور که آنان طلب می کنند به انجام برسانند. مثلا وقتی مادر به فرزند خویش می گوید اتاقت را تمیز کن، او از انجام وظیفه ی خود سرپیچی می کند. کارهایی دیگر نیز همچون چیدن میز و پوشیدن لباس نیز از جمله دستوراتی هستند که کودکان بیش فعال از انجام آن ها طفره می روند و مدام زیر گفته ی خود می زنند.

در حقیقت این کارها همگی خسته کننده هستند و نیاز به برنامه ریزی و نظم و دقت دارند و همان طور که پیش از این درمورد بیش فعالی با شما صحبت کردیم، حتما متوجه شده اید که در این عارضه انجام چنین کارهایی غیر ممکن است. حتی کارهای ساده ای مثل چیدن سفره ی شما که چندان سخت هم نمی باشد، از جمله این وظایف است که والدین کودکان بیش فعال با آن ها رو به رو خواهند شد.

حتما بخوانید : ناگفته های جنسی کودکان

مشکلات درسی که کودکان بیش فعال با آن ها رو به رو می باشند

یکی دیگر از مسائلی که پدر و مادر کودکان بیش فعال به آن اشاره می کنند آن است که فرزندان آن ها با وجود مطالعه ی درس های خویش نمی توانند آن ها را تا هنگام امتحان در ذهن خود نگه دارند. به این معنا که شما پیش از امتحان فرزند خود، او را مورد تست قرار می دهید تا ببینید که می تواند پاسخ پرسش های شما را دهد یا شرایط به گونه ی دیگری می باشد. در این هنگام مشاهده خواهید کرد که فرزندتان به خوبی پاسخ پرسش های شما را می دهد و در نهایت شما مطمئن می شوید که فرزندتان به خوبی درس خود را مطالعه کرده است و خیالتان راحت می شود که در امتحان روز بعد نمره ی خوبی را کسب خواهد کرد. اما نمره ای که در نهایت از فرزند خود روی برگه ی امتحان مشاهده می کنید، آن چیزی نبوده است که از وی انتظار داشته اید.

برای آن که فرزند خود را برای درس خواندن به صورت صحیح راهنمایی کنید مطمئنا به تنهایی نخواهید توانست او را راهنمایی نمایید. حتی اگر این بچه ها امتحان خود را به طور کامل مطالعه کنند و پیش از نوشتن پاسخنامه همه ی سوال ها را از او بپرسید متوجه خواهید شد که او برای انجام امتحان و کسب نمره ای خوب کاملا آماده است. اما در زمان امتحان به دلیل آن که فرد نیازمند تمرکز بسیار زیادی می باشد، نخواهد توانست تا جواب های سوالات امتحان را به طور کامل پاسخ دهد.

این مورد تنها به محیط های شلوغ مربوط نمی شوند. بلکه کودکان بیش فعال حتی در محیطی که هیچ عامل حواس پرتی نیز وجود ندارد، قادر نیستند تا تمام تمرکز خود را بر روی درس مورد نظر بگذارند. به همین ترتیب هم بچه ها و هم خانواده هایشان کم کم به این موضوع می رسند که فرزند آن ها نمی تواند در انجام فعالیت های درسی مفید واقع شود و در نتیجه با ناامیدی زندگی خود را پیگیری می کنند. در چنین مواردی به یاد داشته باشید که کودکان بیش فعال به احتمال بسیار زیاد بیشتر از سایر کودکان از ناتوانی های خود با خبر می شوند و این مورد علاوه بر بیش فعالی به ارزیابی و نتیجه گیری های گسترده نیز اهمیت بسیار زیادی می دهد.

ارزیابی رفتاری کودکان بیش فعال

ارزیابی رفتاری کودکان بیش فعال

ارزیابی فرآیندی می باشد که با استفاده از آن می توان اختلال توجه نداشتن را تشخصی داد. این فرآیند با وجود آن که مدت زمان زیادی است که معرفی شده، اما تا به امروز با پیشرفت کمی همراه بوده است. با استفاده از این فرآیند روانشناس می تواند تشخصی دهد که آیا فرزند شما به بیش فعالی دچار است یا خیر، به همین دلیل نیز می باشد که اولین جلسه ی ارزیابی همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. اما در این مرحله پزشک مورد نظر یک سری اعمال را بر روی فرد انجام می دهد و با استفاده از این اعمال در می یابد که آیا بچه ی مورد نظر به بیش فعالی دچار است یا آن که برای درمان و کنترل این بیش فعالی چه برنامه ای را باید انجام داد؟

یکی از مهم ترین تاثیرات ارزیابی را می توان اثر گذار بودن آن در روحیه ی کودک نام برد. در نظر داشته باشید که افراد بسیار زیادی هستند که فرآیند ارزیابی را انجام می دهند و بسیاری از آن ها به نتایج بسیار خوبی نیز دست پیدا کرده اند پس لازم است تا والدین این کار را جدی گرفته و به طور منظم به انجام آن بپردازند.

ارزیابی کودکان بیش فعال شامل چه مراحلی می شود؟

جلسه ی اول از ارزیابی شامل یک سری از اعمال کلی می شود که به پزشک امکان آشنایی با عملکرهای رفتاری کودک را می دهد. برای نمونه به طور معمول پزشکان ده دقیقه ی ابتدایی را به نحوه ی ارتباط با کودک اختصاص می دهند و سعی می کنند با رویی شاد و هم چنین خوش خلقی با کودک رفتار کرده و پس از این که با کودک به اندازه ی کافی صحبت کرد به آشنایی با خانواده می پردازد.

باید توجه داشت که چه کسی را با کودک به جلسه ی ارزیابی می فرستیم. به طور معمول کودکان بیش فعال همراه با مادر خود به جلسات می آیند، چرا که احساس راحتی بیشتری با مادر خود دارند. مسئله این است که شخصی را همراه با کودک به این جلسات بفرستیم که با او بیش از سایرین احساس راحتی می کند.

به طور کلی می توان گفت که والدین و به ویژه مادر در فرآیند تشخیصی بیش فعالی نقشی مهمی را ایفا می کنند. کودکان مبتلا به بیش فعالی به طور معمول پیش از آن که به مدرسه بروند از بعضی مشکلات مربوط به شنوایی بهره می برند. به این صورت که وقتی پدر و مادر آن ها را صدا می زنند هیچ صدایی نمی شنوند. در این مرحله است که آن ها با ارزش جلسات ارزیابی آشنا می شوند و در می یابند که هر چه زودتر برای تشخیص این عارضه در فرزند خود و هم چنین راه های مقابله نمودن با آن به پزشک مربوطه مراجعه کنند. البته باید توجه کرد که در درمان کودکان بیش فعال میزان توجه پدر و مادر به فرزند از اهمیت بسیاری برخوردار است و پدر و مادر با مراقبت کردن از فرزند خویش می توانند آن ها را برای این جلسات آماده کنند.

پس از مراجعه به پزشک و شروع جلسات شما متوجه خواهید شد که فرزند شما با دقت نسبتا بیشتری به سوالات پاسخ خواهد داد. چرا که پزشک سعی کرده با برقراری ارتباط، فرزند شما را نسبت به این جلسه علاقه مند کرده و در نتیجه او را به میزان بیشتری به این نوع جلسات جذب کند. سوالاتی که پزشک را می تواند به یک نتیجه درباره فرزند شما برساند، معمولا از اواسط جلسه ی اول شروع می شود و شامل مسائلی می شود که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

در فرآیند ارزیابی چه پرسش هایی صورت می گیرد؟!

این که از اهمیت ارزشیابی صحبت می کنیم به این دلیل است که در این فرآیند علاوه بر کودک، پدر و مادر نیز بایستی حضور داشته باشند، تا به برخی از سوالات پزشک پاسخ دهند. برای مثال از جمله سوالاتی که پزشک از شما خواهد پرسید می توان به وضعیت دقت و توجه فرزند شما در سر کلاس اشاره کرد یا این که وقتی در حال صحبت کردن با وی هستید تا چه اندازه به حرف های شما گوش می کند و مسائلی از این دست که همگی در رساندن پزشک به یک نتیجه درست و مطمئن موثر هستند.

پس بهتر است نسبت به تمامی این پرسش ها با دقت کامل فکر کرده و پس از جمع بندی لازم به پزشک خود پاسخ دهید. هم چنین به یاد داشته باشید که پیش از شروع جلسات ارزیابی، فرزند خود را قانع کنید تا به سوالات پزشک مورد نظر به خوبی پاسخ دهد. البته لازم نیست در این باره به زور متوصل شوید، بلکه کمی صحبت دوستانه با کودک شما می تواند او را قانع کند تا نسبت به این جلسات ارزیابی واکنش خوبی از خویش نشان دهد.

کودکان بیش فعال

چه زمانی را برای درمان و ارزیابی روند کودکان بیش فعال انتخاب کنیم؟

همواره به یاد داشته باشید که روند بیش فعالی هر چه زودتر شناسایی شود به همان اندازه هم به نفع فرزند شما خواهد بود. پس لازم است که پدر و مادر توجه لازم را به عمل آورند و در صورت مشاهده هر یک از نمونه های ذکر شده در این مقاله مراتب مورد نیاز را انجام دهند. مطمئنا در مرحله ی ابتدایی یک روانشناس می تواند به تشخیص این عارضه در فرزند شما بپردازد و اگر در تشخیص این عارضه نظر مثبتی داشت، آن گاه است که بایستی روند درمان این بیماری را از سر بگیرید. پس بی جهت نگران نباشید؛ چرا که در وهله ی اول ممکن است اصلا فرزند شما به عارضه ی بیش فعالی مبتلا نباشد.

به طور معمول پزشکان مربوطه بهترین سن برای درمان این عارضه را تا ۱۲ سالگی می دانند و بهتر است تا قبل از این که فرزند شما به این سن برسد، روند درمان بیش فعالی را در وی شروع کنید و با استفاده از داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود به درمان فرزند خویش بپردازید.

یک رژیم غذایی مناسب نیز تاثیر به سزایی در روند درمان این بیماری ایفا خواهد کرد. به گونه ای که مشاهده شده است در صورتی که کودکان بیش فعال مواد غذایی که سرشار از امگا ۳، آهن و یا مواد معدنی هستند را مصرف کنند تا ۴۰ درصد از علائم این بیماری در آن ها کاهش پیدا خواهد کرد. هم چنین توجه کنید که کودک شما باید از مصرف فست فودها، نوشابه ها و مواد غذایی نیز جلوگیری کند، چرا که این مواد به خاطر داشتن مواد نگه دارنده می توانند روند درمان را به تاخیر انداخته و علائم بیماری را در فرزند شما افزایش دهند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.