درمان گیاهی آرتروز از نگاه طب سنتی

انواع داروها و درمان گیاهی آرتروز از طریق طب سنتی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم قبلا در مورد بیماری آرتروز، علت بروز و چگونگی تشخیص آن به طور مفصل صحبت کردیم، حال در این مقاله قصد داریم به درمان گیاهی آرتروز از نگاه طب سنتی بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع داروها و درمان گیاهی آرتروز آشنا کنیم.

ابتدا موارد زیر را تهیه کنید:

• یک قاشق چای خوری دارچین

• یک قاشق چای خوری زنجبیل

• یک قاشق مرباخوری عسل

• یک لیوان شیر کم چرب

پادکست درمان گیاهی آرتروز از نگاه طب سنتی

طرز تهیه: شیر و زنجبیل و دارچین را به مدت ۲ دقیقه با هم بجوشانید، سپس اجازه دهید کمی سرد شود و آن را با عسل مخلوط کنید. نیم ساعت قبل از ناشتا به مدت یک ماه و به شکل روزانه یک بار آن را مصرف کنید. از ماه بعدی هر هفته سه بار استفاده کنید. کسانی که قادر به استفاده از شیر نیستند یا به هر دلیلی نمی توانند آن را مصرف کنند، می توانند آن را به همراه آب جوش و یا چای سبز میل کنند.

اگر افرادی که با مشکل درد زانو و ورم مفاصل دست و پنجه نرم می کنند از این ترکیب به مدت یک ماه استفاده کنند، می توانند اثرات تسکین درد را در خود ببینند. تحقیقات نشان می دهند آن دسته از افرادی که به علت این بیماری قادر به راه رفتن نبودند، پس از مصرف یک ماهه ی این ترکیب، توانسته اند هر روز بهتر شوند و یک ماه بعد بدون هیچ دردی شروع به راه رفتن کنند.

سرکه سیب

سرکه سیب خواص بسیاری دارد و می توان گفت که سرشار از مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر است. مصرف این سرکه تاثیرات بسیار خوبی در کاهش درد آرتروز خواهد داشت. همچنین می تواند موجب کم شدن تجمع سموم در مفاصل و بافت های همبند شود.

طریقه مصرف سرکه سیب

برای درمان گیاهی آرتروز با سرکه سیب می توانید یک فنجان آب گرم تهیه کنید. سپس یک قاشق سرکه سیب و عسل را به آن بیفزایید و همه را با هم ترکیب کنید. این ترکیب اثر قلیایی دارد، پس سعی کنید هر روز صبح یک فنجان از آن میل کنید.

زنجبیل

زنجبیل بیشتر به خاطر خاصیت ضدالتهابی طبیعی، در درمان آرتروز موثر است.

طریقه مصرف: ترکیب ۶ قاشق چای خوری زنجبیل خشک، ۳ قاشق چای خوری پودر فلفل سیاه و ۶ قاشق چای خوری تخم زیره. هر بار نصف قاشق چای خوری از این مواد را با کمی آب مصرف کنید.

همچنین برای درمان گیاهی آرتروز با روغن زنجبیل می توانید آن را مرتباً در مناطق دردناک بمالید و خوب آن را ماساژ دهید. این کار موجب کاهش التهاب و درد مفاصل می شود. همچنین مصرف منظم زنجبیل خام موجب بهبود جریان خون شده و تاثیر خوبی در کم شدن درد می گذارد.

زرد چوبه

مصرف منظم زردچوبه موجب کاهش التهاب می شود، چرا که دارای کورکومین است که ماده ای با خاصیت ضد التهابی است. بنابراین تاثیر بسیار مناسبی در درمان بیماری آرتریت روماتوئید دارد. شما برای درمان گیاهی آرتروز با زردچوبه می توانید ترکیب ۱ قاشق چای خوری از زردچوبه را در ۱ لیوان شیر گرم ریخته و قبل از خوابیدن آن را مصرف کنید.

زیره سیاه

بفلاونوئید و آنتی اکسیدان ها در زیره سیاه که ضدالتهابی موثر است، وجود دارد. همچنین اسید سالیسیلیک در زیره سیاه باعث بهبود درد آرتروز می شود.

یکی دیگر از راه های درمان گیاهی آرتروز این است که یک قاشق چای خوری زیره سیاه را در ۱ لیوان آب حل کنید. آن را بجوشانید تا وقتی که به مقدار سه چهارم برسد. سپس اجازه دهید سرد شود. ترکیب آماده را هر روز قبل از خواب و صبح ها میل کنید.

رازیانه

رازیانه

رازیانه حاوی فیبرهای مفید است و این گیاه به عنوان یک ادویه برتر با خاصیت آنتی اکسیدانی شناخته می شود. آنتول که ترکیب اصلی موجود در روغن رازیانه است، به بهبود التهاب و کاهش آن کمک بسیاری می کند. ویتامین C برای بهبود وضعیت سیستم ایمنی لازم است. به علاوه، این ویتامین در رازیانه وجود دارد که رادیکال های آزاد را خنثی کرده و مانع درد و تحلیل مفصل ها می شود.

استفاده از ادویه رازیانه در وعده های غذایی برای درمان گیاهی آرتروز مناسب بوده و مزایای فراوانی برای سلامتی بدن دارد. می توانید با استفاده از راهنمای زیر دمنوش رازیانه را تهیه کنید:

۱ قاشق چای خوری رازیانه را بکوبید. سپس ۱ لیوان کوچک آب گرم آماده کنید. فقط گرم باشد و نیاز به جوشاندن ندارد. رازیانه های کوبیده را داخل فنجان ریخته و آب را به آن بیفزایید. روی فنجان را پوشانده و ۱۰ دقیقه صبر کنید. بعد از آماده شدن دمنوش می توانید آن را میل کنید و نیازی هم به افزودن شکر و یا شیرین کننده نیست. ۲ تا ۳ بار در طول روز می توانید از خواص این دمنوش طبیعی بهره بگیرید.

تخم شنبلیله

این ماده حاوی مقدار فراوانی فیبر، پروتئین و ترکیبات آهن، ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین C، فسفات، فلانوئید و آلکالوئید است. این گیاه را معمولا برای تسکین دردهای آرتروز و نقرس مصرف می کنند. در ادامه روش های مختلف استفاده نوشته شده است:

طریقه مصرف

برای درمان گیاهی آرتروز با تخم شنبلیله می توانید ۱ قاشق چای خوری تخم شنبلیله را یک شب در آب بخیسانید. روز بعد آب را ریخته و تخم ها را بجویید. ممکن است طعم تخم شنبلیله در ابتدا کمی تلخ باشد اما کم کم به آن عادت می کنید. به هر حال اگر نتوانستید طعم تلخ آن را تحمل کنید، همراه با آب قورت دهید.

این امکان وجود دارد که از پودر تخم شنبلیله هم استفاده کنید. برای این کار ۱ قاشق چای خوری پودر تخم شنبلیله را در آب مخلوط کرده و هر روز صبح ها حدود ۲ الی ۳ ماه آن را مصرف کنید.

بیشتر بدانیم : درمان گیاهی انواع سرفه

پوست تخم مرغ

برای استفاده از این معجون، به مواد زیر نیاز است:

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه، یک قاشق چای خوری پوست تخم مرغ، دو قاشق چای خوری گیاه گزنه، یک قاشق چای خوری رازیانه، سه فنجان آب جوش، یک قاشق سوپ خوری عسل.

برای درمان گیاهی آرتروز می توانید پودر زردچوبه، رازیانه، گزنه و پوست تخم مرغ در آب جوش قرار دهید و باید اجازه دهید به مدت ده دقیقه دم بکشد. هنگامی که می خواهید میل کنید عسل را به آن اضافه کنید. سه بار در روز صبح، ظهر و عصر این ترکیب را مصرف کنید و یک هفته این کار را ادامه دهید تا اثراتش مشخص شود.

سنجد

برای معجون سنجد مواد زیر نیاز است:

دو قاشق چای خوری پودر سنجد که شامل گوشته، پوسته و هسته آن می باشد، یک قاشق چای خوری پودر سویای بو داده، یک قاشق چای خوری عسل و یک لیوان شیر کم چرب.

مواد را با هم ترکیب کنید و آن را در مقداری شیر بریزید. طرز مصرف آن به این صورت است که باید هر روز صبح، نیم ساعت قبل از این که صبحانه بخورید، از آن میل کنید.

هسته تمر هندی

برای تهیه ترکیب هسته تمر هندی به ۵۰ گرم سنجد کامل آسیاب شده، ۵۰ گرم هسته تمر هندی آسیاب شده و ۱۰۰ گرم عسل نیاز دارید. توجه کنید که برای درمان گیاهی آرتروز حتماً باید تمام مواد لازم را با هم به خوبی ترکیب کنید و هر روز دو قاشق چای خوری بخورید و این کار را به مدت ۲ هفته ادامه دهید.

خمیر روغن زیتون

یکی دیگر از راه های درمان گیاهی آرتروز این است که دو قاشق سوپ خوری روغن زیتون بودار، یک قاشق سوپ خوری پودر دارچین، یک قاشق عسل و یک قاشق سوپ خوری پودر زردچوبه احتیاج است. تمام مواد اولیه را با هم ترکیب کنید تا به حالت خمیر بشود و سپس آن را بر روی ناحیه ای که درد می کند، بمالید. در انتها روی آن را باندپیچی کنید.

بعد از گذشت نیم ساعت درد در آن ناحیه کاملا از بین می رود. از این ضماد هفته ای ۲ بار به مدت شش ساعت روی موضع درد خود بمالید، تا اثرات درمانی آن خود را نشان دهند.

سیر

سیر و خردل

۲ قاشق سوپ خوری روغن خردل و پنج حبه سیر برای تهیه این معجون نیاز است. پنج حبه سیر را له کرده و با دو قاشق روغن خردل ترکیب کنید. کمی آن را گرم کنید و سپس محل درد بمالید تا باعث تسکین درد بشوند.

روغن نارگیل، بادام تلخ و زیتون

ماساژ منطقه دردناک بدن با روغن زیتون، روغن بادام تلخ و روغن ولرم نارگیل نیز می تواند در درمان گیاهی آرتروز و مفاصل بسیار مفید باشد.

خیار

مصرف منظم خیار در افراد گرم مزاج، در درمان گیاهی آرتروز موثر است.

شیر کم چرب

بر اساس تحقیقات، شیر کم چرب یا فاقد چربی، یکی از مهم ترین مواد غذایی کاهش دهنده التهاب مفاصل محسوب می شود. همچنین پیشرفت آرتروز در زانوی زنان را کم می کند.

در این بررسی تعداد ١٢۶٠ زن و ٩٠٠ مردی که دچار آرتروز مفصل بودند در مدت زمانی چهار ساله مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج نشان داد که پیشرفت بیماری در زنانی که مرتباً شیر کم چرب یا بدون چربی مصرف می کردند، بسیار آهسته بود.

کلم بروکلی

نتایج برخی آزمایشات نشان می دهد که کلم بروکلی باعث جلوگیری از ایجاد آرتروز در فرد و تخریب غضروف های وی می شود و برای درمان گیاهی آرتروز بسیار مناسب است. استفاده از رژیم ٢ هفته ای آن در درمان گیاهی آرتروز بسیار موثر است. همچنین بد نیست بدانید یک آنزیم در بدن وجود دارد که باعث تخریب غضروف ها می شود اما کلم بروکلی با خواص عالی خود، مانع از عملکرد این آنزیم و خراب شدن غضروف ها می شود.

در این آزمایش، ٢٠ نفر داوطلبی که برای عمل زانو درنظر گرفته شده بودند، قبل از عمل جراحی به مدت ٢ هفته از برنامه رژیمی دارای هر روز ١٠٠ گرم کلم بروکلی استفاده کردند. نتایج بسیار خوب بود و نشان داد که درصد مناسبی از بیماری بهبود پیدا کرده بود. بنابراین مصرف بروکلی در رژیم غذایی روزانه توسط این محققان، توصیه شده است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.