درمان گیاهی انواع سرفه

سرفه چیست و آیا درمان گیاهی دارد؟ 

وقتی سرفه می کنید یعنی سیستم دفاعی بدن شما در حال کار است. سرفه یکی از واکنش های دفاعی بدن به مواد خارجی است. برای مثال گرد و غبار، میکروب ها و ذرات معلق در هوا که از مجاری تنفسی بدن وارد سیستم تنفسی می شوند ایجاد سرفه می کنند. پس از مبارزه سیستم دفاعی بدن با این مهاجمان خارجی سرفه تسکین پیدا می کند و به ندرت سرفه ماه ها طول می کشد. سرفه مزمن که بیش از هشت هفته طول بکشد نگران کننده است. سرفه واکنش سیستم دفاعی بدن است و یک بیماری جدی نیست. در اکثر مواقع حساسیت و سرماخوردگی علت اصلی آن است و با درمان گیاهی و طب سنتی بهبود می یابد. سرفه ها زندگی بیمار را تحت تأثیر قرار می دهند ولی خطرناک و نگران کننده نیستند.

پادکست درمان گیاهی انواع سرفه

درمان گیاهی سرفه خشک شبانه

علت سرفه های خشک که در شب شدیدتر می شوند چیست؟! سرفه های خشک اغلب در زمستان مشاهده می شود. این نوع از سرفه که کودکان بیشتر به آن مبتلا می شوند در شب و هنگام خواب تشدید می شود. عوامل متعددی منجر به سرفه خشک می شود. آلرژی، سرماخوردگی، هوای سرد و حتی ورزش باعث بروز سرفه خشک می شود. در موارد نادر سرفه خشک نشانه ی ابتدایی از بیماری آسم است. سرفه خشکی که در سرما شدت یابد، با فعالیت بیشتر شود و شب ها آزاردهنده تر باشد می تواند نشانه ای از بیماری آسم تلقی شود. ابتلا به بیماری خروسک و سیاه سرفه نیز یکی دیگر از عوامل سرفه های خشک است.

برای درمان سرفه خشک در اکثر مواقع تنها استراحت کردن کفایت می کند. گذشت زمان، دور شدن از مواد آلرژی زا، بهبود سرماخوردگی و تعدیل هوا در درمان کمک کننده است. در صورتی که سرفه های خشک مزمن و طولانی شد و با فعالیت جسمی شدت یافت لازم است بیمار از نظر ابتلا به آسم مورد بررسی قرار بگیرد.

برای درمان سرفه خشک از بخور گرم استفاده کنید. بخور گرم را حدود ۲ ساعت روشن کنید. رطوبت هوا در بهبود سرفه بسیار تأثیرگذار است.

درمان گیاهی سرفه با نوشیدن مایعات

در طب سنتی مصرف مایعات گرم برای درمان سرفه توصیه می شود. مایعات گرم و تسکین دهنده از ادامه سرفه جلوگیری می کند و درمان مناسبی برای کودکان و بزرگسالان است. مایعات گرم مانند انواع دمنوش های غیر محرک، شیر گرم و چای باعث تسکین بیمار مبتلا به سرفه می شود. غذاهایی مانند سوپ که به شکل مایع تهیه می شود نیز در درمان سرفه بسیار مؤثر است.

طب سنتی و تغذیه در درمان سرفه

سوپ مرغ، سوپ گشنیز، سوپ تند و انواع مختلف آش برای بیماری که مبتلا به سرفه است تجویز می شود. تحقیقات نشان می دهد افزودن فلفل به غذا برای بیمار مبتلا به سرفه خلط دار مفید است. ادویه های تند مانند فلفل و کاری یک اکسپکتورانت طبیعى است و در سرفه های خلط دار توصیه می شود؛ زیرا باعث دفع خلط از شش ها شده و به بهبود بیماری کمک می کند. پودر سیر نیز به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده ی خود مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی استفاده از هویج و گشنیز به خصوص به صورت سوپ تجویز می شود. هویج و گشنیز حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان بوده و در بهبود بیماری مؤثر است.

درمان سرفه ناشی از مواد آلرژی زا

هر فرد به آلرژی واکنش متفاوتی نشان می دهد. اکثر افراد به مواد شیمیایی در ترکیبات مواد تمیز کننده آلرژی نشان می دهند. دستمال های عطری، خوشبوکننده ها، مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده ی معطر نیز آلرژی زا هستند. بهتر است فرد مبتلا به سرفه از لمس و تنفس این مواد خودداری کرده و در معرض آن ها قرار نگیرد و از هر گونه ماده شیمیایی تحریک کننده دوری کند.

درمان گیاهی سرفه و خس خس سینه

درمان گیاهی سرفه و خس خس سینه

گاهی بعد از بهبود سرماخوردگی نوعی سرفه با صدای آرام خس خس باقی می ماند. وقتی فرد مقطع تنفس کرده و با هر تحریک ناچیزی به سرفه می افتد مبتلا به سرفه و خس خس است. علت این نوع از سرفه التهاب نایژه است. عفونت برونش در افراد زیر ۴ سال همراه با درد بروز پیدا می کند. برونشیت در کودکان با سختی تنفس نیز همراه است. در افراد بالغ نیز برونشیت به سینوزیت برونشی تبدیل می شود.

برای درمان سرفه و خس خس به مدت ۲ ساعت بخور آب گرم را در خانه روشن کنید. این کار رطوبت هوا را بالا برده و مانع ایجاد سرفه می شود. بخور به باز شدن گرفتگی بینی و رطوبت در مجاری تنفسی منجر می شود. اما توجه داشته باشید که بخور گرم را در یک آپارتمان ۱۰۰ متری بیش از ۲ ساعت روشن نگذارید.

برای درمان این سرفه استراحت نیز روش مؤثری است. استراحت ۷ روزه کاملاً اثرات سرفه و خس خس را از بین می برد. اگر سرفه های شما ناشی از ویروس باشد پس از یک دوره استراحت کاملاً بر طرف خواهد شد.

درمان سرفه در طب سنتی با مصرف مایعات

مصرف مداوم و افراطی مایعات در درمان سرفه تأثیرگذار است. مایعات گرم مانند شیر داغ باعث تسکین گلو می شود. مایعات سرد مانند آب میوه به علت وجود ویتامین ها توصیه می شود. از مصرف آبمیوه و مایعات یخ پرهیز کنید. مصرف آب به مقدار زیاد نیز باعث دفع سموم خواهد شد. از مصرف آب و غذاهای آبکی غافل نشوید. مایعات در بهبود سرفه و درمان آن تأثیر زیادی دارد.

درمان گیاهی سرفه همراه با استفراغ

این نوع از سرفه در کودکان مشاهده می شود. سرفه زیادی که منجر به استفراغ می شود. عامل این نوع از سرفه آسم یا سرماخوردگی است. علت سرفه تلاش بدن در دفع سموم است. در کودکان تحریک حلق در سرفه های پیاپی رخ می دهد. این تحریک به علت حساسیت بالای بدن کودک است. تحریک حلق به تهوع و استفراغ می انجامد. همچنین خلط در شش ها و مجاری تنفسی نیز می تواند منجر به استفراغ شود. استفراغ در این مواقع علت بیماری نگران کننده ای نیست. در صورت بروز استفراغ پیاپی حتماً به پزشک مراجعه کنید. درمان این نوع از سرفه نیز استراحت کردن و مصرف زیاد مایعات است. همچنین مصرف میوه های حاوی آنتی اکسیدان را نیز افزایش دهید.

 عسل درمان گیاهی سرفه

 عسل درمان گیاهی سرفه

عسل در درمان انواع سرفه مؤثر است. برای درمان سرفه از نوشیدن مایعات مخلوط با عسل استفاده کنید. می توانید یک قاشق عسل را در یک لیوان شیر حل کرده و بنوشید؛ و یا با تهیه شربت عسل به صورت روزانه از این شربت استفاده کنید. روش تهیه شربت عسل بسیار ساده است و با ترکیب یک قاشق عسل در یک لیوان آب گرم و اضافه کردن آب یک عدد لیموی ترش، این شربت آماده است. عسل خاصیت تسکین دهنده و ضدعفونی کننده ای دارد و همچنین مغذی و انرژی بخش است. با نوشیدن شربت عسل مجاری تنفسی ضدعفونی شده و سرفه تسکین پیدا می کند.

دلیل سرفه و طب سنتی

سرماخوردگی، برونشیت، آلودگی هوا، آسم، سیگار کشیدن، حساسیت فصلی، آلرژی به حیوانات، رفلکس معده و عفونت ها دلیل بروز سرفه هستند. سرفه ها به هر دلیلی که رخ بدهند تا هنگامی که مزمن نباشند نگران کننده نیستند. اگر مصرف میوه و آب میوه را در برنامه غذایی خود قرار دهید و از درمان گیاهی مثل نوشیدن دمنوش آویشن استفاده کنید سرفه تسکین می یابد. در طب سنتی نوشیدن مایعات گرم نیز توصیه شده است. همچنین استراحت مهم ترین درمان برای سرفه است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.