چگونگی درمان گیاهی حساسیت پوستی در طب سنتی

روش های درمان گیاهی حساسیت پوستی بزرگسالان

حساسیت پوستی انواع گوناگونی دارد، پسوریازیس، اگزما و التهاب پوستی از جمله آلرژی ها و حساسیت پوستی هستند که در سنین مختلف مشاهده می شوند. درمان با انواع قرص های آنتی هیستامین در بروز این حساسیت ها توصیه می شود. درمان گیاهی و طبیعی نیز برای جلوگیری از بروز حساسیت پوستی و تسکین آن وجود دارد. در طب سنتی برای درمان التهاب پوستی استفاده از گیاهان دارویی و دم نوش ها توصیه می شود. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این متن روش های درمان گیاهی اگزما و سایر حساسیت های پوستی را به اختصار شرح دادیم.

پادکست درمان گیاهی حساسیت پوستی در طب سنتی

آلرژی حساسیت پوستی

حساسیت پوستی نوعی التهاب پوستی همراه با خارش، بثورات قرمز، برجستگی و زبری پوست یا پوسته پوسته شدن آن است. در هر نوع حساسیت پوستی یک یا چند مورد از این عوارض بروز پیدا می کند. برای تسکین التهاب های پوستی و حتی درمان بسیاری از انواع آن روش های درمانی طبیعی و گیاهی و سنتی وجود دارد. برخی از حساسیت ها فصلی هستند و بیشتر در دو فصل آخر سال که هوا سردتر است بروز پیدا می کنند.

درمان گیاهی آلرژی و حساسیت پوستی

اولین قدم در درمان گیاهی حساسیت پوستی شناخت مواد آلرژی زا و اجتناب از آن هاست. اگر فرد به ماده خوراکی حساسیت نشان دهد و خارش یا قرمزی بر روی پوست او دیده شود، با پرهیز از خوردن آن ماده غذایی از بروز حساسیت جلوگیری خواهد کرد. همچنین اگر حساسیت به مواد خارجی مانند گردوغبار و گرده گل ها و گیاهان در فرد دیده شود، می توان با استفاده از ماسک و دستکش از تحریک پوست و ایجاد حساسیت پیشگیری کرد.

چرا خارش و بثورات قرمز بر روی پوست به وجود می آید

طب سنتی انباشت مواد مضر و سمی در بدن را دلیل ایجاد حساسیت می داند. به اعتقاد طب سنتی پوست راه خروج مواد زائد بدن است و اگر خارش، قرمزی و دفع مواد زائد از راه پوست به طور فراوان دیده شود، یعنی مواد زائد بدن افزایش یافته است. دلیل این امر می تواند دریافت مواد ناسالم و یا عدم عملکرد صحیح دستگاه گوارش و خارج نشدن مواد زائد از بدن باشد. تغذیه سالم می تواند در جلوگیری از بروز حساسیت مفید باشد. همچنین توجه به دستگاه گوارش و بهبود عملکرد آن در درمان سنتی حساسیت کمک کننده است.

انواع حساسیت غذایی

انواع حساسیت های غذایی

حساسیت های غذایی پس از خوردن خوراکی های مختلف بروز پیدا می کند. ممکن است بلافاصله پس از خوردن ماده غذایی آلرژی زا، علائم حساسیت دیده شود و یا چند دقیقه تا چند ساعت پس از خوردن ماده غذایی علائم حساسیت بروز پیدا کند. اغلب علائم آلرژی مانند خارش، قرمزی پوست و التهاب بر روی لب، در اطراف دهن، گلو و محدوده گوارش دیده می شود، ولی ممکن است در تمامی بدن علائم حساسیت پوستی دیده شود.

ماده های غذایی وجود دارد که در افراد بیشتری ایجاد حساسیت می کند، مانند تخم مرغ یا توت فرنگی و مواد غذایی مانند کره بادام زمینی می تواند حساسیت های خطرناک ایجاد کند. دانشمندان معتقدند بر اساس آمار مواد غذایی مانند انواع غذاهای دریایی، میوه هایی نظیر فندق، بادام، گردو، زردآلو، گیلاس، به، هلو، سیب، گلابی، آلو و زیتون بیشتر حساسیت ایجاد می کنند. شیر گاو، جعفری، رازیانه، هویج، زیره و فلفل سبز نیز از مواد آلرژی زا هستند.

انواع حساسیت پوستی

برخی مواد آلرژی زا مانند گرده درختان و گیاهان در هوا معلق هستند و راه نقل و انتقال آن ها از طریق هوا است. حساسیت هایی که از طریق مواد معلق در هوا ایجاد می شود را حساسیت هوایی می گویند. حساسیت های دیگری که مواد آلرژی زا در آن از طریق تماس پوست منتقل می شود، نیز حساسیت تماسی نام دارند. علائم حساسیت تماسی از نیم ساعت تا چندین ساعت طول می کشد. برخی از مواد به کار رفته در لوازم آرایشی موجب ایجاد حساسیت تماسی می شود. برخی فلزهای به کار رفته در لباس نیز در افرادی که به بدلیجات و فلزها حساسیت دارند موجب ایجاد حساسیت می شود.

درمان گیاهی حساسیت پوستی

هیچ درمانی برای حساسیت پوستی وجود ندارد. تاکنون چه از نظر علمی و چه از دیدگاه طب سنتی درمان قطعی برای حساسیت یافت نشده است. اولین راه چاره پرهیز و اجتناب از تماس و دریافت مواد آلرژی زا است و در مرحله دوم داروهای گیاهی و غیر گیاهی تسکین دهنده و کاهش دهنده علائم آلرژی زا وجود دارد. یکی از روش های تجویز شده در طب سنتی برای تسکین علائم حساسیت پوستی، استفاده ی خوراکی از سبزی خرفه است. مصرف تخم این سبزی نیز توصیه شده است. استفاده از عرق کاسنی نیز به درمان حساسیت پوستی کمک می کند. استفاده از سبزی هایی مانند نعناع و ریحان نیز به درمان حساسیت پوستی سرعت می بخشد.

درمان گیاهی حساسیت پوستی در طب سنتی

روش های طب سنتی برای درمان حساسیت پوستی

در طب سنتی برای درمان علائم حساسیت نه تنها روش های تسکین بخشی وجود دارد، بلکه درمان های پاک سازی بدن نیز توصیه می شود. حجامت کردن یکی از روش های پاک سازی بدن است. برای این پاک سازی از حجامت بر روی پا استفاده می شود. یکی از روش های پاک سازی بدن مصرف روزانه دم نوش ترکیبی سنا و گل سرخ است. این دم نوش را تا ۳ بار در روز می توان مصرف کرد. روش تهیه آن ترکیب برگ سنا، گل سرخ، تخم کتان، تخم گشنیز، گل پنیرک و افسنتین است. میزان برگ سنا بیشتر و حدود ۳۰ گرم، گل سرخ و تخم گشنیز و گل پنیرک هر کدام حدود ۱۰ گرم باشد. تخم کتان و افسنتین تنها ۵ گرم به ترکیب اضافه شود. دم نوش را تهیه کرده و قبل از وعده های غذایی میل کنید.

تهیه ضمادهای مختلف مثل ضماد گشنیز نیز برای درمان سنتی حساسیت پوستی استفاده می شود. یک ضماد مناسب برای درمان اگزما ترکیب ۲۰۰ گرم روغن کنجد،۱۰ گرم کتیرا، ۱۰ گرم موم عسل و ۲ گرم کافور است. این ترکیب را حرارت داده و هم بزنید و پس از سرد شدن روزی سه بار بر روی پوست ماساژ دهید.

گیاهان دارویی وجود دارد که استفاده از آن ها در طب سنتی توصیه شده و برای درمان سنتی حساسیت پوستی تجویز می شود. در اینجا به اختصار این گیاهان و خواص آن ها را ذکر می کنیم:

استفاده از نعناع به صورت دم نوش در طب سنتی برای درمان گیاهی حساسیت تجویز می شود، این گیاه به دلیل فواید ضد التهابی خود خارش پوست را برطرف می کند.

استفاده از گشنیز به صورت پماد بر روی خشکی های پوست، اثر نرم کنندگی دارد. این گیاه درمانی را با آرد مخلوط کرده و بر روی نقاط خشک پوست بمالید.

استفاده از برگ گیاه ریحان نیز در طب سنتی توصیه می شود، این گیاه به رفع لک های پوست نیز کمک می کند.

دم نوش آویشن و مصرف پودر خشک شده این گیاه در وعده های غذایی به دلیل خاصیت ضد باکتری بودن آن در درمان بیماری های التهابی مؤثر است. همچنین استفاده از ضماد آن بر روی پوست به درمان اگزما کمک می کند.

حنا نیز در طب سنتی برای درمان خارش و التهاب پوست استفاده می شود. چند بار در روز حنا را بر روی پوست قرار دهید، این کار خارش پوستی را تسکین می دهد.

زردچوبه نیز به صورت ضماد بر روی مواضع ملتهب پوستی استفاده می شود، از دیدگاه طب سنتی دارویی اثربخش برای درمان گیاهی حساسیت های پوستی به شمار می رود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.