درمان یبوست در کودکان

یبوست در کودکان

هر زمانی که دیدید کودکی چهار ساله به شدت در حال جنب وجوش است، به صورت ضربدری پاهایش را قرار داده است، رنگ چهره اش قرمز شده و پیوسته بر روی انگشت شستش به جلو و عقب حرکت می کند، باید سریعا متوجه شوید که کودک در حال دفع کردن است، البته در اکثر موارد اگر آن کودک یبوست داشته باشد، این گونه رفتارها را از خود نشان می دهد؛ که البته ممکن است والدین تصور کنند هیچ مشکلی وجود نداشته و فرزندشان به راحتی مدفوع خود را دفع می کند در حالی که اصلا این گونه نیست.

پادکست درمان یبوست در کودکان

کودکانی که یبوست دارند در واقع مدفوعشان سفت بوده و اندازه ای بزرگ تر از حد نرمال دارد و در بیشتر موارد چون دوست ندارند چنین چیز دردناکی را دفع کنند، این کار را به تعویق انداخته و باعث می شود تا خودشان بیشتر اذیت شوند.

والدین عزیز انتظار نداشته باشید فرزندتان حتما هر روز دفع داشته باشد، چرا که برای کودکان مختلف این مساله کاملا متفاوت است. برای مثال، ممکن است کودکی چند بار در روز دفع داشته باشد و یا چند روز یک بار این کار را انجام دهد، ولی تا زمانی که فرزند شما آرامش داشته و بابت این مساله اذیت نشده است شما نیز می توانید در کمال آرامش به سر ببرید.

دلیل یبوست در کودکان

یبوست دلیل های مختلفی برای خود دارد، ولی اگر به صورت ناگهانی فرزندتان دچار یبوست شد، حتما به پزشک مراجعه نمایید. در حالت کلی باید بدانید یبوست نمی تواند به دلیل بیماری های جسمی در کودک شما بروز کند، اما در صورتی که در نحوه ی غذا خوردن او تغییری ایجاد کرده اید، یا کمتر از قبل فعالیت می کند و یا حتی مشکلاتی روحی برای فرزندتان به وجود آمده است، مشکل یبوست برای او طبیعی می باشد.

اگر فرزند شما یبوست حاد داشته باشد، اعتماد به نفسش پایین آمده و دچار استرس و دلهره می شود

در صورتی که یبوست کودک شما حاد باشد ممکن است ناشی از مشکلات جسمی، اضطراب، ترس از رفتن به دستشویی وحتی اتفاقات ترسناک مرتبط با مدفوع کردن باشد.

مشکل یبوست اعتماد به نفس والدین و کودک را از بین برده و قدرت درونی آن ها را می گیرد. گاهی اوقات، مدفوعی که مقداری شل می باشد قبل از مدفوع سفت از کودک خارج می شود و ممکن است لباس زیر فرزندتان کثیف شوید، در این شرایط به جای آن که تصور کنید کودکتان با شما لجبازی می کند، باید متوجه شوید که این مساله تنها به این دلیل اتفاق افتاده است که وی به دلایلی مدفوع خود را از مدتی قبل نگه داشته است.

درمان یبوست در کودکان

راهکارهای برطرف کردن یبوست کودکان

در صورتی که قصد داشته باشید این مساله را اصلاح نمایید، ممکن است مقداری سختی در راه خود داشته باشید. گاهی می توانید برای نرم کردن مدفوع فرزندتان از داروهای ملین استفاده نمایید، اما قدم اول شما برای رفع یبوست مزمن، این است که تلاش کنید نحوه ی رفتار خود و کودکتان را تغییر دهید. برای مثال، به فرزندتان یاد بدهید قدم اول پس از غذا خوردن، رفتن به دستشویی باشد، همچنین به او یادآوری کنید که برای مدفوع کردن بهتر است پنج الی ده دقیقه در دستشویی بماند. هم چنین می توانید در ازای هر باری که کودک تان دفعی انجام داد بر روی تقویم منزل نشانه ای بگذارید تا دقیقا از وضعیت دفع او اطلاع داشته باشید. اجازه دهید تا تعداد مدفوع کردن فرزندتان به مقدار مطلوب برسد و سپس با دادن هدیه ای به او، وی را مشتاق تر نمایید.

مواد غذایی برای درمان یبوست کودکان

گاهی بهتر است مواد غذایی مصرفی خود را تغییر دهید، برای مثال در صورتی که کودک شما یبوست دارد، شیر سویا جایگزین مناسبی برای شیر گاو می باشد. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، آهنی که در شیر خشک وجود دارد عارضه ای به اسم یبوست در خود ندارد. میوه هایی هم چون گلابی و آلو، از جمله میوه هایی هستند که اجازه نمی دهند مدفوع بیش از حد خشک شده و عمل دفع را راحت تر می کند.

در مقابل میوه هایی مثل سیب و موز عملکردی برعکس دارند. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که مواد غذایی شامل فیبر گیاهی، برای رفع یبوست بسیار مفید هستند، لذا برای رفع یبوست بهتر است مواد غذایی فیبردار را وارد رژیم غذایی کودکتان نمایید. موادهای غذایی مثل میوه ها و سبزی ها در خود فیبر زیادی دارند. اما برای آن که بتوانید مشکل یبوست حاد کودکتان را برطرف نمایید باید به پزشک مراجعه کنید تا مشکل اصلی پیدا شده و رفع گردد؛ چرا که گاهی اوقات ممکن است طول درمان به مدت زمان زیادی نیاز داشته باشد.

درمان تهوع و اسهال کودکان

ورم روده یکی از بیماری های رایج در بین کودکان و دلایل مهم برای ماندگار شدن آن ها در بیمارستان است که امکان دارد همراه با اسهال و یا بدون حالت تهوع باشد. در کشورهایی در حال توسعه ممکن است سالانه کودکان زیادی به خاطر ابتلا به این بیماری از دنیا بروند.

یکی از نکات مثبتی که وجود دارد این است که اکثرا به دلیل ویروس ها، کودکان به اسهال مبتلا می شوند، در این صورت بدون حضور پزشک، می توانند از پس آن بربیایند. باید به این مساله توجه کرد که جلوگیری از کمبود آب در بدن خود به تنهایی بسیار حائز اهمیت است. رعایت بهداشت فردی نیز برای پیشگیری از این بیماری بسیار مهم است. به وسیله ی درمان درست می توانید مدت زمان بیماری را کم کنید، اما استفاده از درمان های قدیمی و سنتی فواید چندانی به همراه ندارند.

در سال های گذشته، زمانی که کودکی اسهال و یا استفراغ می گرفت، به عنوان درمان برایش یک شبانه روز رژیم مایعات می گذاشتند و این در حالی است که این رژیم برای درمان ورم روده نیز تاثیرگذار است؛ اما این روزها، بر خلاف تصور گذشتگان، این رژیم تنها باعث اذیت کردن کودکان می شود و آنچنان تاثیر مثبتی به همراه نخواهد داشت.

بهتر است از محلول های خوراکی برای کودکان استفاده شود تا هم مصرف مایعات آن ها بیشتر شده و هم مواد مغذی به بدنشان برسد، چونشامل آب، شکر، نمک و الکترولیت هایی می باشند که نمی گذارند بدن دچار کم آبی شود. دقت کنید که برای کمبود آب بدن از آبمیوه های غلیظ و یا چای استفاده نکنید، به این دلیل که عدم تناسب نمک و شکر در این موارد خود مشکلات بیشتری به همراه خواهد داشت.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.