درک بازاریابی برای کارآفرینان

بازاریابی و تاثیر آن در موفقیت کارآفرین ها

جهان در حال تغییر است و این تغییرات، جهانی شدن را به کسب و کارها تحمیل کرده اند. تغییر بر همه سازمان ها و شیوه مدیریت و رهبری آن ها تاثیر گذاشته است و در محیط جهانی بازار، پارادایمی را ایجاد کرده که برای دهه ها پایدار خواهد بود. در نتیجه قدرت انتخاب وسیع تری نسبت به گذشته برای مشتریان به وجود آمده است. تعداد محصولات در دسترس نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است که از بازارهای در حال ظهور ناشی شده که به نوبه خود باعث بروز موقعیتی رقابتی برای محصولات محلی شده است.

پادکست درک بازاریابی برای کارآفرینان

با توانایی دسترسی به بازارها و کسب اطلاعات از مشتریان، بنگاه های کوچک و متوسط این توان را پیدا خواهند کرد که محصولات و بازارها را در انواع گوناگون آن توسعه دهند. اکنون کسب اطلاعاتی که شرکت ها و کسب و کارها را از مشتریانشان آگاه می سازد، با گسترش اینترنت و تکنولوژی، شبکه های اجتماعی و توزیع محتوای دیجیتال بسیار راحت تر شده است و ظهور فن آوری اطلاعات و ارتباطات تغییرات به سزایی در عادات خرید مشتریان ایجاد کرده است.

به طور واضح، رقابت تامین کنندگان محصولات و خدمات قوی تر و بیشتر از گذشته شده است که سبب اهمیت و آگاهی از نیازها و آرزوهای مشتری شده است، به گونه ای که نقش و اهمیت بازاریابی به شدت در حال رشد است. برای کسب مزیت از این فرصت ایجاد شده، کسب و کارهای کوچک نیاز دارند به سطوح بالاتری از فهم، تخصص و دانش دست پیدا کنند. در حالی که تاکتیک ها و استراتژی های بازاریابی در کسب و کارهای کوچک متفاوت از شرکت های بزرگ است اما اساس و فلسفه آن ها یکسان است. بنابراین درک بازاریابی به عنوان یک وظیفه استراتژیک و نقشی که در صنایع، شرکت های خصوصی و کسب و کارهای کوچک ایفا می کند، لازم است.

بازاریابی و نقش آن در کسب و کارهای کوچک

برای کسب و کارهای کوچک، بازاریابی فرآیند تبادل داوطلبانه کالا، بین بنگاه ها و مشتریان است به طوری که هر دو طرف راضی باشند. کسب و کارهای کوچک و متوسط باید به طور نوآورانه ای، کالا و خدماتی را فراهم کنند که مشتریان امروزه، به آن نیاز دارند و بیشترین حس رضایت را به آن ها می دهد. در انجام این کار، بنگاه های کوچک و متوسط نیاز دارند به طور عمیق تغییرات محیطی داخلی و بین المللی و همچنین مشتریان هدف را بررسی نمایند و ترکیب مناسبی از آمیخته بازاریابی شامل محصول، قیمت، مکان، ترویج، افراد، شواهد فیزیکی و فرآیندها را برای تضمین سود آینده شرکت و کسب و کارها به کار بگیرند.

بازاریابی به سوی تبدیل شدن به یک بعد ضروری در سازمان هایی که امروزه در محیط با تغییرات سریع فعالیت می کنند، تبدیل شده است. گرایش به بازاریابی در بنگاه های کوچک و متوسط و توانایی آن ها در درک پتانسیل های خریداران، نقش مستقیمی در سودآوری بنگاه ایفا می کند. تفکر بازاریابی باید در عملکرد بازاریابی نمایان شود. داشتن تفکر بازاریابی کلید داشتن بخش های مختلف در سازمان، مدیریت همه جانبه آن ها و حفظ روحیه کارآفرینانه است. بنگاه های موفق از وابستگی که بین عملکردهای کلیدی کسب و کار مانند عملکرد مالی، حسابداری و بازاریابی و مدیریت وجود دارد، به خوبی آگاه هستند و با انجام این کار احتمال موفق بودن و بقای سازمان در طول زمان بیشتر خواهد شد.

امروزه عملکردهای متفاوت بنگاه های کوچک و متوسط، تغییراتی را نشان می دهد که به محیط های به شدت رقابتی که در آن ها رصد لحظه ای تغییرات جهانی بسیار مهم است و لزوم سعی در تطابق دادن آن ها به هدف بازاریابی، توجه دارد. قرن بیست و یکم، به طور فزاینده ای به صحنه تاکید بر تفکر بازاریابی تبدیل شده است.

اغلب مشکل است که یک تعریف همه جانبه از بازاریابی ارائه شود، چرا که یک تعریف واضح و روشن در دسترس نیست. به نظر می‌رسد اگر ما بگوییم چه چیزی بازاریابی نیست بهتر است. اغلب از بازاریابی به عنوان فروش یا تبلیغات یاد می شود علی رغم این که این مفاهیم یکسان نیستند. اما بازاریابی مفهومی تر از این حرف هاست و می‌ توان آن را یک طرز فکر و فلسفه دانست که باید در تمام عملکردهای کسب و کار، سهام داران و کارکنان جاری باشد.

تعریف بازاریابی شامل رفع نیازها و رسیدن به آرزوها به صورت سودآور و برجسته کردن این دو مولفه کلیدی است:

۱ – مشتریانی با نیازها و آرزوهای مختلف

۲ – تامین کنندگانی که درگیر رفع نیازها هستند و مزیت آن ها حداکثر کردن رضایت مشتریان است.

بازاریابی برای کارآفرینان

اما بر اساس این تعریف، تمایز بین بازاریابی در بنگاه های کوچک و متوسط و بزرگ چیست؟

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید بر ویژگی های اصلی بنگاه های کوچک و متوسط و چگونگی کار و عملکرد آن ها تمرکز کنیم. یک تعریف کلی و جهان شمول برای بنگاه های کوچک و متوسط وجود ندارد اما ویژگی های آن ها شباهت هایی به یکدیگر دارند که نقاط مشترکی را بین آن ها در مناطق مختلف ایجاد کرده است.

بنگاه های کوچک و متوسط به شدت توسط شخصیت، پیشینه، مهارت ها و تجربیات موسسان یا مالکان و کارآفرینانشان تحت تاثیر قرار می گیرند. از سایر ویژگی های مثبت در آن ها می توان به منابع کارگردان ها، رفتار شهودی آن ها و ساختار سازمانی و سطح تمرکز بر فروش اشاره کرد. کسب و کارهای کوچک و متوسط نیاز دارند ساختار سازمانی تخت تر، فرآیندهای ساده تر و کسب و کار روتینی داشته باشند و توانایی های خود را برای رسیدن به سطوح بالای عملکردی افزایش دهند.

بسیاری بر این عقیده هستند که کارآفرینان اغلب به نوآوری های بیشتر فکر می کنند اما همیشه چنین نیست. در بسیاری از موارد تمایل به نوآوری آن ها از ضرورت مدیریت منابع محدود و تمایل به بقا در محیط کاملاً رقابتی ناشی می شود. این امر سبب می شود که کارآفرینان از فرصت ها استفاده کنند و برای خود موقعیتی جهت ارائه کالا و خدمات به مشتریان هدف فراهم آورند.

برای افزایش فروش و رسیدن به رشد، کارآفرینان و مالکان بنگاه های کوچک و متوسط، منابعی امن را شناسایی می نمایند. با این کار، کارآفرینان به تدریج به نوعی تخصص و شبکه شخصی دست پیدا می کنند و با رشد و توسعه کسب و کارهای نوپا کم کم به یک موجودیت بزرگ تر تبدیل خواهند شد. استفاده از این شبکه برای معرفی برند و افزایش حجم فروش در مراحل اولیه توسعه بسیار ضروری و با اهمیت است.

مفهوم گرایش به بازاریابی بر مشتریان و به ویژه بر نیازها و خواسته های آنان تمرکز دارد. از آن جا که یک شرکت در ابتدا بر بازارهای هدف و سپس بر محصولات و مشتریان متمرکز است، چالش اصلی پیدا کردن محصولات، خدمات و مشتریان مد نظر است. این فرایند را باید به وسیله چشم انداز و اهداف بنگاه تنظیم کرد.

مفهوم بازایابی شخصی یا روش یک به یک بر مصرف کنندگان نهایی، طراحی شخصی و توجه به پیام مصرف کننده دلالت دارد. مقابل مفهوم بازاریابی، که بر بخش های هدف شرکت تمرکز دارد، گرایش به بازاریابی شخصی است که بر مفروضات خاصی متمرکز می باشد. ایده اصلی این گرایش که خیلی هم جدید نیست، سفارشی سازی است که در آن به آمال و آروزهای مشتریان توجه می شود و به طرز روزافزونی به علاقه شرکت های مختلف تبدیل شده است. امروزه تمرکز بر فروش شخصی را می توان در اکثر کسب و کارها مانند طراحی اتومبیل و آپشن های مختلف آن طبق سفارش مشتری، توسعه ابزارهای اینترنتی و … مشاهده کرد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.