چگونه از دمنوش های گیاهی مفید استفاده کنیم؟

انواع چای و دمنوش های گیاهی مفید را بشناسید

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب قصد داریم شما را با انواع مزاج و سپس دمنوش های گیاهی مفید آشنا کنیم. کلمه مزاج برای همه ایرانیان آشنا است. افرادی که زود عصبانی می شوند را آتشی مزاج می نامند، افراد دیر جوش و کم حرف و غیرفعال را نیز سرد مزاج می نامند.

حقیقتاً مزاج چیست؟ چگونه می توانیم مزاج خود و یا به تعبیر بهتر، طبیعت بدنمان را به درستی بشناسیم؟ همواره متنوع بودن مزاج افراد همیشه مورد بحث قرار گفته است.

پادکست دمنوش های گیاهی مفید

در یک روز پاییزی به مردمی که بیرون آمده اند توجه کنید. تعدادی ممکن است پالتو و شال و کلاه پوشیده باشند و عده ای فقط یک ژاکت معمولی یا فقط یک پیراهن معمولی بر تن کرده باشند. این افراد چه تفاوتی با هم دارند؟ تعدادی خیلی زود چاق می شوند و بعضی افراد با این که غذای زیادی می خورند، همچنان اندام مناسبی دارند. بعضی خواب سبک دارند و کم می خوابند و عده ای دیگر، خوابشان سنگین و طولانی است.

برخی افراد بسیار تند تیز هستند و سریع حرف می زنند و برخی دیگر، به آرامی و با تأنی صحبت می کنند. تمام آزمایشات انجام شده روی این افراد مختلف هم نشان می دهد که طبیعی هستند و مشکل خاصی ندارند. پس اختلاف آن ها به چه دلیل است؟

جواب این سوال را باید در طب سنتی و موضوع مزاج پیدا کرد. طبیعت آدم ها متفاوت است. اگر بخواهیم سبک زندگی سالم و روش دست یابی به سلامت واقعی را تجربه کنیم باید جسم و روان آدمی را از دیدگاه طب سنتی مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف مزاج

مزاج چون از ترکیب چهار ارکان مختلف آتش، هوا، خاک و آب پدید می آید، بنابراین بسته به میزان ترکیب هر مزاج، نتیجه متفاوتی دارد. در مورد مزاج و شناخت انواع آن قضاوت آسان نیست و باید به عوامل مختلفی مانند وراثت، جنسیت، سن، اقلیم، نوع تغذیه و … هم توجه کرد.

مزاج صفراوی – گرم و خشک

افرادی که مزاج صفراوی دارند معمولاً لاغر هستند و پوستی گرم و خشک متمایل به زرد دارند. خواب و حرکاتشان سریع و تند است و در کارها عجله می کنند و تمایل به خوردن سردی دارند: خیار و کاهو، ترشی، سرکه و …

مزاج دموی – گرم و تر

این افراد معمولا درشت هستند و پوستی سرخ و سفید دارند و نبض شان قوی است. افرادی شجاع و معمولاً آرام هستند و تمایل به خوردن ترشی و شیرینی دارند، اما تحمل سرما برایشان راحت تر از گرما است.

مزاج بلغمی – سرد و تر

این افراد چاق و پرچربی، درای پوستی سفید و موهای کم پشت هستند. تشنه نمی شنوند. دهانشان معمولا مرطوب است و خواب زیادی دارند. به غذاهای ترش و سرد رغبتی ندارند و در فصل زمستان نارحتی شان شدت می یابد.
در ادامه به سراغ دمنوش های گیاهی مفید می رویم تا ببینید کدام دمنوش ها برای مزاج و طبیعت بدن شما مناسب تر است. شناختن مزاج اهمیت دارد، زیرا مصرف برخی مواد با همه مزاج ها سازگار نیست و مشکلاتی را به وجود می آورد.

انواع دمنوش های گیاهی

انواع دمنوش های گیاهی مفید

حالا که انواع مزاج را شناختید و اطلاعاتی درباره آن کسب کردید، بهتر است به سراغ دمنوش های گیاهی مفید برویم. چای پس از آب، پرمصرف ترین نوشیدنی دنیا است و در ایران هم طرفداران بسیار زیادی دارد. طبق تحقیقات مشخص شده که چای و دمنوش های گیاهی مفید، می توانند خطر برخی از بیماری ها را به شدت کاهش دهند. همچنین در تسریع حرکات تنفسی، سرعت گردش خون، رفع خواب آلودگی، تعرق، تقویت نیروی تفکر و گوارش بهتر غذا نیز به شدت موثر هستند.

چای دارای انواع پلی فنول است که آنتی اکسیدان هایی هستند که سلول هلی انسان را محافظت می کنند. فلاونوئیدها گروهی از پلی فنول ها هستند که به طور طبیعی در چای وجود دارند. به نظر می رسد سطوح بالای این پلی فنول ها در بدن می تواند علاوه بر ویروس ها، با سرطان لوزالمعده، مثانه و پروستات و سینه مقابله کند.

نکاتی درباره مصرف دمنوش های گیاهی مفید

• آنتی اکسیدان فراوانی در برگ های چای یافت می شود

• طبیعت چای گرم و خشک است و از نظر خواص، تقویت کننده معده و نیروی جنسی سرد مزاجان به شمار می رود

• بهتر است آن را به همراه مشک، گل میخک، بادیان، زنجبیل و دارچین میل کنید

• چای از جهش های سلولی جلوگیری می کند و طی تحقیقاتی مشخص شد که نرخ ابتلا به سرطان معده در کسانی که معمولا چای سبز می نوشند، کم تر است

• مصرف چای و دمنوش های گیاهی مفید در دراز مدت می تواند، بدن انسان را از آثار زیان بار تشعشعات حفظ کند

مصرف دمنوش های گیاهی مفید و چای برای چه کسانی ممنوع است؟

افراط در مصرف چای منجر به بیماری تئمیسم می شود و برای افراد گرم مزاج مضر بوده و به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیاده روی کردن در مصرف چای باعث می شود آهن موجود در مواد غذایی به خوبی جذب نشود و در نتیجه کم خونی به وجود آید.
مصرف چای برای کسانی که زخم معده دارند، توصیه نمی شود و اطفال باید از خوردن چای زیاد پرهیز کنند تا به کم خونی و فقر آهن دچار نشوند. نوشیدن زیاد دمنوش های گیاهی نیز باعث یبوست می شود.

اضافه کردن شیر به چای، برخی خواص مفید آن از جمله خاصیت ضد سرطانی و ضد کرم خوردگی بودنش را خنثی می کند. بنابراین به هیچ وجه همراه چای، شیر مصرف نکنید.

زنان باردار و افرادی که ناراحتی اعصاب یا ضربان قلب نامنظم دارند، از مصرف زیاد چای پرهیز کنند. نوشیدن دمنوش های گیاهی مفید به مقدار زیاد در هضم و جذب مواد غذایی مشکلاتی را به وجود می آورند که ممکن است در نهایت منجر به بروز بیماری شود.

انواع چای

انواع چای

در ادامه قصد داریم به انواع مختلف چای و دمنوش های گیاهی مفید اشاره کنیم و خواص آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

چای سیاه

آبی که به چای سیاه افزوده می شود، باید در دمای جوش باشد. به استثنای چای های مرغوب که دمای پایین تر برای آن ها توصیه می شود. این می تواند تاثیر فراوانی در طعم نهایی و نوع چای مصرفی داشته باشد. چای سیاه نوعی از دمنوش های گیاهی مفید است که نباید آن را کمتر از ۳۰ ثانیه و بیش از ۵ دقیقه دم کرد. زیرا بعد از این مدت، ماده ای آزاد می شود که باعث تلخی آن می شود.

چای مرغوب یا ممتاز

برخی از چای های مخصوص به ویژه چای سبز یا چای های مرغوب مارجلینگ طی مدت کوتاهی دم می کشند و برخی اوقات حتی کمتر از ۳۰ ثانیه نیاز است.

چای اولانگ مشهور به چای زرد

یکی از انواع دمنوش های گیاهی مفید با کیفیت بالاست. این چای مراحل رنگ قرمز طلایی با هاله هایی از رنگ سبز دارد. انواع چای اولانگ باید در دمای بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد دم شود. برای دست یابی به نتیجه بهتر، می توان از آب چشمه برای مصرف این چای استفاده کرد.

زیرا املاح موجود در این آب، طعم چای را بهتر می کند. کاهش کلسترول خون، کاهش فشار خون، جلوگیری از مشکلات قلبی و عروقی، کمک به هضم غذا و جلوگیری از خواب آلودگی از خواص این چای محسوب می شوند.

چای سفید

چای سفید تولید کم و قیمت بالایی دارد. چای سفید جوانه های کرک دار نقره ای رنگ چای است. قبل از این که به طور کامل باز شود چیده می شود و به این دلیل که تخمیر یا فرآوری نمی شود، تمامی خواص خود را حفظ می کند. این نوع از دمنوش های گیاهی مفید در مقایسه با چای سبز آنتی اکسیدان بیشتری دارند.

چای سبز

یکی از پرطرفدارترین و پرمصرف ترین انواع چای در جهان است که خواص بسیار زیادی دارد. شادابی و نشاط را افزایش می دهد و در درمان افسردگی موثر است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.