برای پیشگیری از بروز دندان درد در دوران بارداری چه کنیم؟

روش های جلوگیری از دندان درد در دوران بارداری

همواره یکی از مهم ترین دغدغه های زنان باردار بیمار نشدن است. هر بیماری نیاز به درمان دارد و به زنان باردار عدم استفاده از داروهای شیمیایی توصیه می شود. تحمل درد به علت این که بانوان باردار نمی خواهند از مسکن استفاده کنند، یکی از عوارض این توصیه است.

پادکست دندان درد در دوران بارداری

ولی دندان درد در دوران بارداری می تواند اتفاق بیفتد و نیاز به درمان دارد. اگر فردی درمان های شیمیایی را کنار گذاشته می تواند از داروهای گیاهی و طب سنتی بهره بگیرد که نسبت به داروهای شیمیایی بسیار مفیدتر عمل می کنند و ضرری هم به زنان باردار نمی رسانند. بهترین روش برای جلوگیری از دندان درد در دوران بارداری توجه به بهداشت دهان قبل و پس از بارداری است. می توان با استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان به صورت روزانه از بروز یا تکرار چنین اتفاق های ناگواری جلوگیری کرد.

بدن زنان در دوران بارداری دچار تغییرات هورمونی می شود؛ بنابراین ممکن است مشکلات لثه و دندان برای آن ها اتفاق بیفتد، زیرا لثه و دندان حساس تر از قبل می شود. زنان بارداری که دچار مشکلات حاد در لثه ها و دندان می شوند، بیش از سایر زنان باردار در معرض زایمان زودتر از موعد هستند. در واقع سلامت مادر و فرزند به سلامت دندان های زن باردار بستگی زیادی دارد.
دندان درد در دوران بارداری به صورت درد عصبی نیز در زنان باردار دیده می شود. رعایت بهداشت دهان، استفاده از نخ دندان و مسواک به طور روزانه و مصرف مواد مغذی لازم برای بدن در کنار آرامش و ایجاد فضای آرام به پیشگیری از بروز دندان درد در دوران بارداری کمک شایانی می کند، پرهیز از سیگار کشیدن و نوشیدن نوشابه های کافئین دار و مایعات یخ نیز در جلوگیری از دندان درد زنان باردار بسیار مؤثر است.

چرا در دوران بارداری لثه خونریزی می کند؟

هورمون های زنانه در سلامت دهان و دندان نقش دارد، زنان باردار دچار تغییرات زیادی در هورمون های خود می شوند و این امر منجر به تأثیرات منفی بر روی لثه ها و دندان ها می شود. یکی از این تأثیرات تورم و التهاب در لثه و تشکیل تومور در دهان زنان باردار است.

چرا چنین اتفاقی در زنان باردار رایج است؟

دلایل مختلفی برای این مشکلات در بارداری وجود دارد از جمله افزایش سطح هورمون پروژسترون، مصرف بیش از حد مواد غذایی شیرین، کمبود کلسیم به خصوص در ۳ ماه آخر بارداری و گرفتگی سینوس های زنان باردار. این عوامل که از مهم ترین دلایل بیماری های دهان و دندان درد در دوران بارداری است، با تغذیه مناسب و رعایت بهداشت و توجه به بدن و کمبودهای آن رفع می شود.

دندان درد در دوران بارداری

پیشگیری از بیماری دهان و دندان درد در دوران بارداری

رژیم غذایی مناسب و استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی و به خصوص کلسیم یکی از مهم ترین عوامل در پیشگیری از ابتلا به بیماری لثه و دندان درد در دوران بارداری است. رژیم غذایی سالم، نوشیدن مایعات به مقدار کافی، اجتناب از مصرف مواد کافئینی، عدم استفاده از شیرینی ها و مصرف میوه، لبنیات، سبزیجات و حبوبات در سلامت زن باردار و جنین تا حد زیادی تأثیرگذار می باشد.

زنان باردار باید روزی ۳ بار مسواک بزنند

التهاب های لثه و دندان درد در دوران بارداری را می توان با روزی ۳ بار مسواک زدن برطرف کرد، انتخاب خمیردندان با کیفیت، استفاده از روش صحیح مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و استفاده از نخ دندان به سلامت دهان و دندان کمک می کند. زنان باردار برای جلوگیری از جمع شدن پلاک های در دهان بهتر است روزی ۳ باز مسواک بزنند.

زنان باردار از ویتامین ث و کلسیم استفاده کنند

مواد غذایی بسیاری حاوی کلسیم و ویتامین ث هستند. این دو عامل ایجاد سلامت دهان و دندان و به عبارتی پیشگیری کننده از بیماری های دهان و دندان درد در دوران بارداری هستند. گنجاندن مواد غذایی که دارای ویتامین ث و کلسیم است در رژیم غذای زن باردار به سلامت دهان او و جنین داخل رحم کمک شایانی می کند.

زنان باردار غذای سفت نخورند

استفاده از مواد غذایی بسیار سفت مانند بعضی از مغزها به دندان های زن باردار آسیب می رساند. بدن زنان باردار به خاطر تغییرات هورمونی دچار مشکلاتی از جمله آسیب پذیری دندان ها می شود، در صورتی که کلسیم بدن افت پیدا کرده و این ماده در رژیم غذایی به اندازه کافی وجود نداشته باشد و جذب بدن نشود؛ آسیب به دندان ها جدی تر می شود. زنان در دوران بارداری می توانند با پرهیز از جویدن و خوردن مواد غذایی سفت از شکستن دندان های خود جلوگیری کنند.

آب یخ خوردن زنان باردار

زنان باردار نوشیدنی یخ نخورند

زنان باردار به علت تغییرات هورمونی دندان های حساسی دارند، از آنجا که اکثر آن ها دچار کمبود کلسیم می شوند، نگهداری از دندان ها دشوارتر می شود. یکی از روش ها برای تأمین سلامت دهان اجتناب از نوشیدن مواد یخ است. آب یخ، آب میوه یخ و نوشابه های بسیار خنک به بافت دندان حساس آسیب رسانده و منجر به دندان درد می شوند. با پرهیز از نوشیدن هر نوع نوشیدنی همراه با یخ از تشدید دندان درد جلوگیری کنید.

قبل از بارداری سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن یکی از مهم ترین عوامل در بروز مشکلات دهان، التهاب لثه، بیماری های دندان و لثه و در پی آن بروز دندان درد در دوران بارداری می باشد. سیگار مضرات فراوانی دارد و بر روی جنین تأثیرات منفی گسترده ای می گذارد، بهترین کار ترک آن قبل از شروع دوران بارداری است. مصرف دخانیات یکی از مهم ترین عوامل دندان دردها در دوران بارداری است و حتی برای جنین خطر مرگ را به دنبال دارد.

استفاده روزانه از نخ دندان برای زنان باردار

استفاده از مسواک به طور روزانه و ۳ بار در روز به زنان باردار پیشنهاد می شود، علاوه بر این استفاده از نخ دندان نیز ضروری است. استفاده از مسواک به بهداشت دهان کمک می کند، ولی تمامی مواد غذایی باقی مانده در دهان را پاکیزه نمی کند. برای خارج کردن مواد غذایی از بین شیارهای دندان ها تنها راه استفاده از نخ دندان است. استفاده روزانه از نخ دندان از بروز دندان درد در دوران بارداری جلوگیری می کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.