رابطه دوستانه و توجه به همسر

اهمیت رابطه دوستانه با همسر

این بحث را می توان با یک مثال کامل و طولانی آغاز کرد. در حدود سال ۱۴۰۰ میلادی قلعه ای در اروپا وجود داشت که ثروت زیادی درون آن قرار داشت. ثروت قلعه آن قدر زیاد بود که هیچ کس نمی توانست آن را با عدد و رقم بیان کند و علاوه بر آن شیر مردانی مراقب آن بودند و ارتش های مختلف را شکست می دادند. آن قلعه به قدری ثروت داشت که اگر کسی می توانست آنجا را محاصره کند، دارایی اش از دارایی تمام جهان هم بیشتر می شد. همین هم باعث شده بود که قلعه مورد تهاجم ارتش های زیادی قرار بگیرد.

پادکست رابطه دوستانه و توجه به همسر

روزی یک ارتش قوی به آنجا حمله کرد و توانست تمام راه های ارتباطی را قطع کند. یعنی قلعه دیگر هیچ راهی با دنیای بیرون نداشت و همین هم باعث شده بود که آن ها نتوانند آذوقه و نیازشان را برطرف کنند. کم کم خزانه و انبار قلعه رو به اتمام بود و زن ها، کودکان و افراد پیر قلعه رو به مرگ بودند. هرچه بیشتر زمان می گذشت غم بیشتری درون سربازان قلعه ایجاد می شد. آن ها در نهایت مجبور به صلح با ارتش مهاجم شدند. سربازان قلعه پیشنهاد دادند که اگر ارتش مهاجم بگذارد زن ها از قلعه بروند، تمام دارایی قلعه را به ارتش خواهند داد.

آن ارتش این شرط را قبول کرد. سربازان یک شرط دیگر هم اضافه کردند و آن هم این بود که بگذارند زن ها با ارزشترین دارایی شان را با خودشان ببرند. از آنجایی که ارتش مهاجم می دانست که اگر هر زن ده کیلو طلا هم با خود حمل کند باز هم در مقابل ثروت قلعه مقدار ناچیزی است، این شرط را هم قبول کرد. حال زنان شوهران شان را که باارزش ترین دارایی شان بود را با خود بردند و از قلعه خارج شدند!
همیشه شرایطی پیش می آید که در آن تازه متوجه ارزش همسرتان می شوید. بسیاری از افراد همسرشان را همیشگی و یک فرد عادی تصور می کنند و هیچ موقع به توانایی ها و فداکاری های همسرشان در رابطه زناشویی توجهی نمی کنند. زمانی می توانید در رابطه زناشویی خود موفق باشید و احترام کسب کنید که همسرتان را فردی مهم و توانا در خانواده بدانید و در هر شرایطی برای همسرتان ارزش بالایی قائل شوید.

برای همسرتان به عنوان یک دوست ارزش قائل شوید

روابط زناشویی که موفق هستند که در آن زن و مرد مانند دوست با یکدیگر رفتار می کنند. دوستی چیزی است که تمام انسان های به آن نیاز دارند و همیشه نیاز وجود یک دوست را در کنار خودشان احساس می کنند. حال اگر با همسرتان مانند یک دوست رفتار کنید و رابطه زناشویی شما دوستانه باشد، به خوبی می توانید نیاز به دوستی خود را رفع کنید و ارتباطی بهتر با همدیگر داشته باشید.

علاوه بر این ها دوستی در فرآیند ازدواج یک رابطه عقلی و عاطفی برای شما ایجاد می کند. این رابطه ها به این معنا است که شما از نظر منطق و عقل مورد احترام همسرتان قرار می گیرید و از نظر احساسی و عاطفه، مورد محبت بیشتری قرار خواهید گرفت. این دو رابطه باعث می شوند که پیوند شما با همسرتان به خوبی حفظ شود و عوامل بیرونی نتوانند ارتباط شما را ضعیف تر کنند. رابطه دوستانه با همسر مزایای زیادی دارد که در چند بخش زیر آن را توضیح خواهیم داد:

تضاد

زمانی که رابطه زناشویی شما با به نوعی دوستانه باشد، حتی از مخالفت های یکدیگر و تضادهایی که بینتان وجود دارد لذت می برید و سعی می کنید با آن عقلانی رفتار کنید. در رابطه ی احساسی همیشه عقل عقب می ماند اما با یک دوست همیشه می توان گزینه های منطقی هم بیان کرد. به همین دلیل است که در دوستی ها مخالفت ها و تضادها به سرعت حل می شوند.

زمان

هنگامی که رابطه زناشویی شما دوستانه است، به راحتی از زمان خود لذت می برید. زمانی که شما با همسرتان مشغول کاری هستید یا حتی در کنار همدیگر نشسته اید و صحبت می کنید، گذر زمان برایتان لذت بخش می شود؛ زیرا رابطه شما با همسرتان کاملا دوستانه است و در دوستی هم هر کاری هیجان و و لذت خودش را دارد. بسیاری از رابطه های زناشویی هستند که مرد نمی تواند از حضور زن در کنار خود لذت ببرد، یا زن هم چنین حسی در برابر مرد دارد و دلیل آن ها این است که از برقرای رابطه دوستانه با یکدیگر دور شده اند.

نیازها

گاهی پیش می آید که زن از دست مرد یا مرد از دست زن ناراحت است و دلیل این ناراحتی این است که طرف مقابل نیازهای فرد را نمی داند و نمی تواند آن ها را برطرف کند. مهم ترین فاکتور در روابط دوستانه این است که به خوبی از نیازهای همدیگر آگاه هستید و علاوه بر این، درباره ی نیازهای خود صحبت می کنید. همین باعث می شود که همیشه نیازهای شما برطرف شود و بتوانید نیازهای همسرتان را هم برطرف کنید تا یک زندگی آرام و پر از شادی داشته باشید. در یک رابطه ی زناشویی سالم همیشه باید بتوانید نیازهای زندگی تان را یکی یکی رفع کنید.

ترس

ممکن است مردی نسبت به حیوانات خانگی ترس و فوبیا داشته باشد، اما زن از این قضیه آگاهی نداشته باشد و یک حیوان خانگی تهیه کند. همین باعث می شود که ترس در دل مرد آغاز شود و از خانه متنفر شود. زمانی که با همسرتان مانند یک دوست رفتار می کنید، می توانید با شجاعت از ترس های خود صحبت کنید و به او بگویید که از چه چیزهایی ترس دارید. همین هم باعث می شود که همسرتان ترس های خودش را بیان کند تا شما هم از انجام دادن برخی از کارها در رابطه با همسرتان خودداری کنید.

رابطه دوستانه و توجه به همسر

برای همسرتان به عنوان مشوقتان ارزش قائل شوید

عشق همیشه سعی می کند که بهترین ها را به شما و فرد مقابلتان بدهد. اگر همسر شما به دنبال موفقیت یا دستیابی به هدف مهمی باشد، تشویق های شما او را به هدفش نزدیک تر می کند. در حقیقت شما باید همیشه مشوق و حامی همسرتان باشید تا او احساس کند پشتوانه ی محکمی دارد و با انگیزه بیشتری به هدفش ادامه دهد. برای این که قدرت و ارزش تشویق را در زندگی تان متوجه شوید، به دو مثال زیر توجه کنید:

زنی برای دوستش تعریف می کرد که زندگی اش پس از ازدواج بهتر شده است. دوستش تعجب کرد و دلیلش را پرسید و زن گفت که او بارها برای اهدافش تلاش کرده است ولی هرگز در رسیدن به آن ها موفق نشده است، اما هر بار شوهرش او را تشویق می کرد و به او امید می داد که می تواند ادامه دهد و به موفقیت برسد.

آن زن گفت که اگر تشویق های شوهرش نبود، در زندگی افسرده می شد و نمی توانست مسیر زندگی را به خوبی ادامه دهد؛ اما تشویق های دائمی همسرش برای کار و زندگی باعث شده بود که امید جدید در وجود خود پیدا کند.

دن کیشوت یکی از نویسندگان بزرگ است و همه او را بزرگترین مشوق در ادبیات می دانند. دلیل این تعریف این است که دن کیشوت زمانی که یک دختر روستایی را دید، عاشق او شد و این عشق تعریفات زیادی داشت. او در چهره ی آن دختر، زیباترین دختر جهان را دیده بود و همیشه در کتاب هایش از او می نوشت؛ زیرا عاشق و دل باخته ی او شده بود. او همیشه آن دختر را به نوشتن و خواندن تشویق می کرد و در نهایت هم با همان دختر ازدواج کرد و نیمی از نوشته هایش را در وصف همان دختر نوشت.

گرامی داشتن همسر از همین تشویق ها و امیدها شکل می گیرد. نیازی نیست که حتما برای همسرتان کار ویژه ای انجام دهید تا او فکر کند که گرامی اش داشته اید، بلکه تنها باید به او اهمیت دهید و بهای ویژه ای برای او در نظر بگیرید. البته در کنار همه ی این ها دو کار هم وجود دارد که باعث می شود شما از همسرتان دورتر شوید و مقام او پایین بیاید:

۱ – بی اهمیتی

بی اهمیتی در رابطه زناشویی مانند یک سم کشنده است و باعث می شود که به هیچ عنوان نتوانید به همسرتان توجه کنید. عوامل زیادی وجود دارند که بی اهمیتی را به وجود می آورند، مانند کار بیش از حد، مشکلات زندگی و … که باید سعی کرد با تمام این ها کنترل شده رفتار کرد. اگر بی اهمیتی گریبان گیر شما شود به سختی می توانید از آن رها شوید زیرا تمام حس و توجه شما به همسرتان را از بین می برد.

۲ – خیانت

خیانت عملا همسر شما را از زندگی تان حذف می کند. خیانت نوعی قتل به حساب می آید زیرا شما تمام امیدها و رویاهای همسرتان را با این کار از بین می برید و باعث می شوید که همسرتان حس کند در زندگی اش فردی بی اهمیت و ناچیز بوده است. به همین دلیل است که همیشه خیانت نوعی گناه بزرگ به حساب می آمده! اگر احساس می کنید که در حال خیانت به همسرتان هستید، عقب بکشید و با خودتان منطقی فکر کنید، و واقع بینانه برای حفظ رابطه زناشویی خود تلاش کنید تا زندگی برای هردوی شما زیبا و دل انگیزتر شود.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.