۱۰ مورد از مهم ترین رازهای موفقیت جف بزوس بنیانگذار آمازون

رازهای موفقیت جف بزوس از زبان خودش

رهبر یک کسب و کار، بزرگترین نقش را در موفقیت آن ایفا می کند، چه یک کسب و کار کوچک و محلی باشد یا یک شرکت بزرگ و جهانی. این رهبر می تواند فردی در قد و قامت جف بزوس، بنیانگذار فروشگاه اینترنتی آمازون باشد. شاید تا به حال از جف بزوس چیزهای زیادی به گوشتان نخورده باشد؛ چون این فرد به اندازه بیل گیتس یا مارک زاکربرگ شناخته شده نیست، اما باید بدانید جف بزوس در سال ۲۰۱۸ ثروتمندترین فرد جهان معرفی شد، به همین سبب رازها و نکاتی دارد که می تواند برای هر کارآفرینی مفید و موثر باشد.

جف بزوس پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، توانسته بود چندین شغل با درآمد بالا به دست آورد، اما چیزی که برایش اهمیت داشت این بود که می خواست ایده خودش را راه اندازی کند و کسب و کار خودش را داشته باشد؛ همین خواسته او باعث شکل گیری ایده ای به نام آمازون شد.

کاری که جف بزوس در کسب و کار خود انجام داد این بود که تمرکز و انرژی خود را بر روی مشتریانش معطوف کرد. اولین هدف و خواسته او این بود که مشتریان خود را راضی نگه دارد و به آن ها تجربه خوبی را منتقل کند. جالب است بدانید از جف بزوس به عنوان کارآفرینی یاد می شود که توانست با تحلیل گری، تلاش و هوش بالای خود امپراطوری خودش را در دنیا بسازد و با سبک مدیریت و رهبری کارآمد خویش، چندین کسب و کار موفق دیگر را نیز راه اندازی نماید.

پادکست رازهای موفقیت جف بزوس بنیانگذار آمازون

۱۰ مورد از مهم ترین رازهای موفقیت جف بزوس

خواندن رازهای موفقیت جف بزوس، آن هم از زبان خودش به ما کمک می کند به دنبال خواسته های خود برویم و مانند او به موفقیت برسیم. جف بزوس رازهای موفقیت خود را در ۱۰ قانون زیر می داند. پس به اتفاق یکدیگر با رازهای موفقیت جف بزوس آشنا خواهیم شد.

۱- منعطف و پرتلاش باشید

جف بزوس همیشه می گوید: «یک کارآفرین باید منعطف و پرتلاش باشد.» او با اشاره به شرکت آمازون می گوید: «ما در دیدگاه های کاری خودمان پرتلاش و در جزئیات کاری منعطف هستیم.» همان طور که متوجه شدید از دیدگاه جف بزوس، پرتلاش بودن اولین اولویت است و منعطف بودن در اولویت دوم قرار دارد.

جف بزوس همچنین می گوید: اگر پرتلاش و با انگیزه نباشید در همان مراحل تست اولیه کسب و کار تسلیم خواهید شد و اگر منعطف نباشید، تنها زمان خود را هدر می دهید و به قدری ناامید می شوید که دیگر برای حل مسائل به وجود آمده ناتوان خواهید بود.»

۲- استراتژی های خودتان را بر مبنای چیزهای غیرمتغیر پی ریزی کنید

فروش کالاهایی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صندلی برای تراکتور و هاردهای ذخیره سازی اطلاعات همگی بخشی از یک ایده یا طرح بزرگ بودند. یکی از مهم ترین رازهای موفقیت جف بزوس این است که در زمان برنامه ریزی و تعیین استراتژی های خود، به قدرت انتخاب بیشتر، قیمت کمتر و مناسب تر و همچنین تحویل سریع و مطمئن محصول فکر کنید.

۳- نیازهای مشتریان را در نظر داشته باشید و کارها را به صورت معکوس انجام دهید

جف بزوس می گوید ویژگی ها و تمایزات پروژه های بزرگ و جدید شرکت آمازون مانند تبلت های کیندل و کتاب خوان های الکترونیکی، این است که به جای ساخته شدن بر اساس ذوق و سلیقه مهندسین سازنده، براساس نیازهای مشتریان ساخته شده اند. یعنی اگر مشتریان در این پروژه ها چیزی را نخواهند، آن چیز حذف خواهد شد حتی اگر این کار باعث نابودی بخش مهمی از شرکت شود. بنابراین یکی دیگر از مهم ترین رازهای موفقیت جف بزوس، اهمیت دادن به رضایت مشتری از محصولات و خدمات است.

۴- هرکسی باید توانایی کار در مرکز تماس یا پشتیبانی مشتریان را داشته باشد

طبق گفته های جف بزوس، در عصر شبکه های اجتماعی و محتواهای ویروسی، شکایت های مشتریان و نارضایتی های آن ها می تواند موضوعی ویرانگر برای یک کسب و کار باشد. به همین خاطر جف بزوس خودش و هزاران مدیر آمازون را مکلف می کند که دو روز از سال را در مرکز پشتیبانی مشتریان حضور پیدا کنند تا با تواضع و همدلی بتوانند درک بهتری از مشتریان داشته باشند و به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

۵- به جای فکر کردن به رقبا، به فکر مشتریان خودتان باشید

جف بزوس می گوید دغدغه اکثر شرکت های فناوری، بازار رقابت و رقبا هستند. معمولا شرکت های مختلف رقبای خود را رصد می کنند و منتظر می مانند تا آن ها محصولاتشان را معرفی کنند، سپس تلاش می کنند تا محصولی مطابق با محصولات رقبا تولید کنند و بر این اساس تمایزی برای خود ایجاد نمایند.

اما تفاوت شرکت آمازون این است که با شنیدن بازخوردهای مشتریان خود توانست کسب و کار سرویس های وب آمازون (AWB) را بسازد؛ که این سرویس بر پایه حل مشکلات مشتریان طراحی شده است. این سرویس میزبانی به این خاطر طراحی شده است که شرکت های محصولات منبع باز موجود و اپلیکیشن های گران قیمت دیگر به اندازه کافی قوی نبودند تا بتوانند از شرکت های در حال رشد یا بزرگ پشتیبانی مناسبی کنند. بنابراین یکی دیگر از رازهای موفقیت جف بزوس این است که همواره به فکر مشتریانتان باشید و روی آن ها تمرکز کنید.

یادگیری و مطالعه

۶- همواره در نظر داشته باشید که هنوز چیزهای خیلی زیادی برای یادگیری وجود دارد

ما اول راه هستیم و الان روز اول اینترنت است، هنوز چیزهای خیلی زیادی وجود دارد که باید یاد بگیریم. جف بزوس این دیدگاه خودش را برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ در نامه ای که برای سهامداران آمازون ارسال کرده بود عنوان کرد و هنوز هم بر این دیدگاه خودش استوار است و آن را یکی از تاثیرگذارترین رازهای موفقیت خود می داند.

در محل شرکت مرکزی آمازون دو ساختمان بزرگ قرار دارد که نام یکی از آن ها ساختمان روز اول شمالی و نام دیگری روز اول جنوبی است. جف بزوس در مصاحبه های خودش هم همیشه عنوان می کند که اینترنت یک جهان ناشناخته است که خودش درک نمی شود و باید منتظر ظهور شگفتی های جدیدی در آن باشیم.

۷- باید کاری کنید که کارمندانتان مانند مالکان شرکت فکر کنند

زمانی که جف بزوس برای اولین بار این جمله را در نامه سالانه شرکت آمازون نوشت، تعداد کارمندانش ۱۵۸ نفر بود. بعدها تعداد کارمندان به ۶۱۴ نفر رسید. جالب است بدانید در حال حاضر نیز تعداد کارمندان شرکت آمازون ۲۳ هزار نفر است.

منبع اصلی این دیدگاه جف بزوس، امکان استفاده از اختیار معامله سهام در استخدام است. جف بزوس در نامه سال ۱۹۹۷ نوشت: «تمرکز ما در آمازون همچنان روی استخدام و حفظ کارمندانی است که ذوق و استعداد کافی دارند و سعی داریم به جای پول نقد، کم بودن حقوق این کارمندان را با اختیار معامله سهام برایشان جبران کنیم. ما این را می دانیم که موفقیت مان در جذب و حفظ کارمندان با انگیزه تاثیر بسیار زیادی دارد؛ این کارمندان، کارمندانی هستند که مانند مالکان شرکت فکر می کنند و باید در عمل هم این احساس را داشته باشند که خودشان مالک شرکت هستند.»

۸- برای شرکت خودتان فرهنگ مناسبی را بسازید

یکی دیگر از رازهای موفقیت جف بزوس در مورد فرهنگ شرکت آمازون است که همواره سخت کوشی و پرداخت هزینه برای آگاهی را در دستور کار خود داشته است. این فرهنگ برای شرکتی که مانند یک شرکت دولتی، براساس اصول و قوانین پذیرفته شده حسابداری در طول فعالیت خود، سود کمی به دست آورده و ضرر کمی را متحمل شده کاملا مناسب است.

جف بزوس در نامه سالانه خود که مربوط به سال ۲۰۱۵ بود این طور نوشت: «ما ادعا نمی کنیم کاملا روش کاری مان در آمازون درست است، اما این روش برای ماست. در طول دو دهه قبل ما گروه بزرگی از افراد خوش فکر را جمع آوری کرده ایم. آن ها کسانی هستند که باور دارند روش کاری ما انرژی بخش و با معنی است و همین نکته یکی از مهم ترین رازهای موفقیت ما به شمار می آید.»

۹- اسلایدها را کنار بگذارید و یادداشت و مباحثه را جایگزین آن ها کنید

جف بزوس می گوید: «روش سنتی شرکت ها برای برگزاری جلسات، این است که یک شخص جلوی اتاق کنفرانس می ایستد و موضوعات را به کمک اسلایدها نمایش می دهد. با این روش، تنها می توان اطلاعات کمی را دریافت کند؛ پس وقت آن رسیده که این روش را کنار بگذارید. با این روش تنها مطالبی را انتقال می دهید که لیست شده هستند و کارآیی خاصی ندارند. این روش شاید برای ارائه دهنده آسان باشد اما برای شنونده ها و شرکت کنندگان در جلسه سخت و دشوار است.»

یکی از رازهای موفقیت ما در آمازون این است که به جای نمایش اسلایدها، جلساتمان را با استفاده از یادداشت های گزارشی در حدود ۶ صفحه برگزار می کنیم. وقتی مجبور باشید ایده های خود را به صورت یادداشت بنویسید، وضوح بیشتری در آن ها وجود دارد و تفکر در مورد آن ها نیز عمیق تر خواهد بود. با نوشتن اتفاقات جالبی می افتد، مغز شما در این حالت سریع تر از زمانی که تایپ می کنید ایده ها و افکار را برایتان تولید می کند. اما ساخت اسلاید این تاثیر را ندارد چون شما مجبور خواهید بود افکارتان را فقط به ارائه نکات اصلی محدود کنید. پس از این به بعد، یادداشت برداری نکات مهم را فراموش نکنید.

۱۰- ما تمایل داریم خودمان را مدت ها به بی خبری بزنیم

جف بزوس می گوید یکی دیگر از رازهای موفقیت ما این بود که در ابتدای مسیر رشد شرکت آمازون، حواس دیگران را از عدم سودآوری این شرکت پرت می کردیم. این موضوع گاهی اوقات موجب کاهش قیمت سهام می شد و باعث می شد تحلیلگران تحقیر و مسخره شوند. جف بزوس در این مورد خودش را به بی خبری می زده و عنوان می کرده که اطلاعی در این مورد ندارد و می گفته که اگر راهکارها و ابتکار عمل های جدیدش در او حس استراتژیک ایجاد کند، بازدهی مالی این شرکت، پس از ۵ تا ۷ سال آینده هم خوب خواهد بود.
دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله با ۱۰ مورد از مهم ترین رازهای موفقیت جف بزوس آشنا شدید. از این که ما را همراهی کردید بی نهایت از شما سپاسگزاریم.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.