رازهای موفقیت در کسب و کار

چگونگی رسیدن به موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار هدفی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند، اما همه نمی توانند به موفقیت مدنظرشان برسند. چرا که نکات ارزشمند در این زمینه را نادیده می گیرند. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب رازهای موفقیت در کسب و کار را برای شما عزیزان توضیح می دهیم. مواردی که به شما کمک بسیاری برای رسیدن به اهدافتان خواهد کرد. بنابراین با رازهای موفقیت در کسب و کار همراه ما باشید.

پادکست رازهای موفقیت در کسب و کار

احساس صلاحیت

اولین مورد از رازهای موفقیت این است که در کسب و کار خود تا چه اندازه ماهر هستید؟ آیا هرگز ارزیابی یا آزمایشاتی برای سنجیدن توانایی های خود انجام داده اید؟ حتماً باید بدانید که آیا کاری که انجام می دهید درست است یا خیر. شایستگی و صلاحیت با احساس آن شروع می شود. بنابراین اولین قدم برای موفقیت در کسب و کار، پرورش احساس مثبت درباره توانایی های خود است. اگر واقعا قصد انجام کاری را دارید آن را جدی بگیرید.

تلاش و سخت کوشی کافی نیست

همیشه گفته می شود که اگر سخت کار کنید نتیجه اش را می گیرید اما همیشه این طور نیست. برای مثال در مدرسه برخی از دانش آموزان همیشه درس می خوانند، اما چندان موفق نیستند و برخی تلاشی زیادی نمی کنند ولیکن به موفقیت و نمرات عالی دست می یابند. تلاش و سخت کوشی مهم است اما چیزی نیست که قطعاً تضمین کننده موفقیت شما باشد. اگر فقط تلاش کنید و به موارد دیگر اهمیتی ندهید، احتمالاً به موفقیت در کسب و کار و سایر اهداف خود نخواهید رسید.

خلاقیت دورنی است

همه می خواهند به موضوعات تازه ای فکر کنند و به ایده ای برسند که قبلاً کسی نتوانسته آن را تصور کند. خلاقیت یک موضوع درونی است و نمی توان به سادگی آن را ایجاد کرد. حتی پیشنهاد پول زیاد هم قادر نیست خلاقیت انسان را تا بیشترین حد بالا ببرد، بلکه بهترین و خلاقانه ترین ایده ها از علاقه باطنی و درونی برای رفع مشکلات نشات می گیرد.

هیچ چیزی را بر خود تحمیل نکنید

یکی دیگر از رازهای موفقیت در کسب و کار که باید به آن توجه شود، این است که هر شغلی نیازمند شخصیت ویژه ای است. یعنی هر فرد نمی تواند با هر کاری ارتباط برقرار کند. این موضوع در کسب و کار هم بسیار مهم است، زیرا شما نمی توانید شخصیت خود و علایقتان را خیلی عوض کنید و اگر در کسب و کار خود به این موضوع توجه نکنید نتیجه ای نیز نخواهید گرفت. مثلا افرادی که سخنرانی های بزرگ را به خوبی اجرا می کنند، کار بزرگی انجام نداده اند و از طرفی کسانی که نمی توانند این کار را انجام دهند، تقصیری ندارند چرا که این افراد حتما در زمینه دیگری موفق خواهند بود. بنابراین لازم است خودتان و شخصیت واقعی تان را درک کنید و آینده خودتان را بر اساس آن بسازید.

موفقیت در کسب و کار

سعی نکنید مانند افراد عادی باشید

همواره در اطراف شما افراد سطح متوسط و معمولی وجود دارند که به شما القا می کنند بقیه هم مانند آن ها هستند و شما هم باید مثل آن ها زندگی کنید. نباید اجازه دهید این روحیه بر شما تاثیر بگذارد و دچار کم کاری، ضعف، بی انگیزگی و عدم اعتماد به نفس شوید. این مورد مهم از رازهای موفقیت در کسب و کار و تمام جنبه های زندگی را به هیچ وجه دست کم نگیرید.

محدودیت سن و زمان وجود ندارد

تفاوتی ندارد چه رویایی در سر دارید. باید توجه کنید که هیچ محدودیتی در زمان و سن برای رسیدن به موفقیت ندارید. ممکن است فرصت مناسبی پیدا کنید، اما به دلیل شرایط سنی آن را رد کنید که این کار درستی نیست. مهم انگیزه و تلاش و علاقه داشتن به کاری است.

همه انرژی خود را در جنگ اول هزینه نکنید

انسان ها معمولاً درس ها و اطلاعات بسیاری از تجربیات اولشان به دست می آورند. زندگی ما با کاغذ سفید رنگی آغاز می شود و هر چه پیش می رویم، با مشاهدات و اعداد و ارقام آن را پر می کنیم. اولین نوشته ها در دفتر زندگی، همان تجربیات اولیه ما هستند که بسیار ارزشمندند اما مشکل از جایی شروع می شود که می خواهیم آن اطلاعات را در موقعیت های نامناسب به کار ببریم. یکی دیگر از رازهای موفقیت این است که همیشه یادداشتی از تجربیات مهم خود داشته باشید. اما بدانید که این اطلاعات در هر موقعیتی به درد شما نمی خورند.

تحقیقات انجام شده بر مدیران مالی نشان می دهد که آن ها همچنان بر روی بخش هایی از کسب و کار که منجر به موفقیت اولیه شده، متعهد هستند. اما این تعهد ممکن است منجر به از دست رفتن شانس در سایر بخش ها شود. پس تجربیات و موفقیت های اولیه بسیار مهم هستند، اما باید زمان استفاده از آن ها را بدانید و فرصت های جدید را از دست ندهید.

می توانید تغییر کنید اما نه به آسانی

تبلیغات تلویزیونی مرتباً به شما می گویند که می توانید به سرعت تغییر کنید. هنرپیشه های تلویزیون در عرض ۳۰ ثانیه، لاغر، زیبا یا پولدار می شوند. اما در واقعیت هیچ چیز به این آسانی نیست. تغییر کاملاً امکان پذیر است، اما به سادگی و به سرعت به دست نمی آید. به وجود آمدن یک تغییر اساسی ممکن است سال ها زمان ببرد. مثلاً بچه ای که وارد اول دبستان شده نمی تواند انتظار داشته باشد که زبان خارجه و یا تاریخ جنگ جهانی دوم را در همان سال اول یاد بگیرد.

تغییرات یک پروسه طولانی و زمان بر است، چه برای شرکت باشد و چه برای اشخاص. اگر خیلی سریع و با بی دقتی دست به تغییر بزنید، باید بهای گزافی برای آن بپردازید. در این صورت نه تنها موفق به ایجاد تغییرات در زندگی و کسب و کار خود نمی شوید بلکه اوضاع از قبل بدتر هم می شود. پس برای تغییرات در کوتاه مدت تلاش نکنید، بلکه سعی کنید این کار را آرام و به تدریج انجام دهید تا به نتایج خوبی دست پیدا کنید.

موفقیت در کسب و کار

مسیر و برنامه خود را ترسیم کنید

فرض کنید که می خواهید در یک جاده پر پیچ و خم در بیرون از شهر، رانندگی کنید، در این وضعیت حتماً مسیر خود را روی نقشه مشخص می کنید تا راه درست را گم نکنید. این موضوع در زندگی و کار هم یکی از رازهای موفقیت است. یعنی شما باید اهداف و مسیر خود را بنویسید و بدانید که دقیقاً به دنبال چه چیزی هستید. هدف خود را پرورش دهید و همه موارد مورد نیاز را یادداشت کنید تا شانس شما برای موفقیت در کسب و کار و تمام جنبه های زندگی تان بیشتر شود.

اگر هر اتفاقی برایتان می افتد را یادداشت کنید، اهداف و نقشه های خود را بهتر درک می کنید و چیزهایی را متوجه می شوید که تا آن لحظه نمی دانستید. طبق آمار افرادی که اهداف یا آرزوهایشان را یادداشت می کنند، حدود ۳۲ درصد بیشتر از کسانی که این کار را نمی کنند در زندگی احساس پیشرفت و موفقیت در کسب و کار مورد نظر خود را دارند.

حرف ها را خوب بشنوید

هیچ کس دوست ندارد در مورد خودش انتقادی بشنود و سریعاً عکس العمل نشان می دهد. دفع انتقاد یا زیر سوال بردن طرف مقابل یا حالت تدافعی گرفتن، شما را به نتیجه نمی‎رساند. این کار فقط باعث می شود جلوی توانایی های خود برای را پیشرفت بگیرید. یکی دیگر از رازهای موفقیت در کسب و کار این است که توانایی های خود را نشان دهید، اما سعی کنید با منتقدان نجنگید و حرفشان را فقط خوب بشنوید. افرادی که نسبت به انتقاد حالت تدافعی شدید دارند، امکان تغییر و موفقیت هم در آن ها کم تر است.

افراد برنده ساخته می شوند و از اول به این شکل به دنیا نیامده اند

شاید بر این باور باشید که افراد موفق و برنده در روزگار ما بر اساس شانس، تقدیر یا سرنوشت به این درجه رسیده اند، اما واقعیت این چنین نیست و باید دلیل برنده بودن این افراد را در جای دیگری جست و جو کرد. این افراد با پیگیری و استفاده از برنامه استراتژیک به موفقیت در کسب و کار خود رسیده اند.

یکی از مهم ترین رازهای موفقیت آن ها این است که یاد گرفته اند چگونه کار کنند تا پیشرفت حاصل شود و در نهایت به هدفشان برسند. بررسی بر روی مدیران مختلف نشان می دهد که تقریباً همه آن ها با به کارگیری طرح ها و استراتژی های مناسب به موفقیت در کسب و کار خود رسیده اند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.