راهکارهای جذب دیگران در یک ارتباط

راه های جذب دیگران

از دیدگاه روان شناسان هسته اصلی شخصیت، اعتماد به نفس می باشد. این اصطلاح را می توان به بیانی ساده با یک سوال بیان کرد: «چه اندازه خود را دوست دارید؟» در واقع می توان اعتماد به نفس را میزان حس ارزش مندی شما نسبت به خودتان بیان نمود.

انسان ها گاهی از روی احساساتشان، با توجه به این که به شدت احساساتی می باشند، تصمیم هایی گرفته و شروع به توجیه منطقی آن ها می کنند. هم چنین مردم نیز از محیط احساسی خودشان به طور ویژه تر از رفتار دیگران نسبت به خودشان تاثیر می پذیرند.

در واقع شما از کودکی به گونه ای پرورش یافته اید تا رفتاری حساس همراه با زودرنجی را در مقابل عمل و عکس العمل های پدر و مادرتان داشته باشید و پویایی همین رفتارهای ناهنجار زود هنگام در اغلب موارد اساس ارتباط شما با سایر افراد را تشکیل می دهند.

پادکست راهکارهای جذب دیگران در یک ارتباط

زمانی که شما در حال انجام کاری برای فرد دیگری می باشید، به طور معمول دو حالت برای شما اتفاق می افتد:

یا از این که در مقابل دیگران تحقیر شوید جلوگیری می کند

و یا این که اعتماد به نفستان را تقویت می کند.

روش های افزایش توجه در یک ارتباط

شما برای توجه صد در صدی به جذبه نیاز دارید، به ویژه در زمان هایی که شنونده ی صحبت های طرف مقابلتان هستید، یکی از هنرهای خوب گوش کردن این است که همواره به خاطر بیاورید که طرف مقابل شما چه می گوید. اگر طرف مقابل با دیدن شما به این دید برسد که با خود می گویید: «عکس العمل نشان دادن به صحبت های شما از نظر من بسیار کم اهمیت می باشد!» و یا این که اگر در رفتار شما هیچ واکنشی مبنی بر علاقه ی شما برای شنیدن صحبت های طرف مقابلتان وجود نداشته باشد، پس شما شنونده ی خوبی نخواهید بود، و هم چنین اگر هیچ رفتاری در درون شما نتواند ثابت کند که دارید به طرف مقابلتان گوش می دهید و به او توجه کامل دارید، پس در واقع شما به حرف های او هیچ توجهی نمی کنید.

برای پی ریزی یک ارتباط خوب، چه فردی، چه اجتماعی، شما ویژگی هایی باید داشته باشید اما با تمام این ویژگی ها تنها یک چیز است که بسیار با ارزش می باشد و آن این است که از دید طرف مقابلتان شما یک شنونده ی همدل به نظر برسید. هرچه شما در این مهارت قوی تر عمل کنید بیشتر روابطی را تشکیل خواهید داد که می توانید طرف ارزشمند آن باشید و ارتباط عمیق تری خواهید داشت.

در نتیجه برای آن که بتوانید به طرف مقابلتان ابراز کنید که به او گوش می دهید، به او علامت دهید، زبان بدن و رفتار شما همواره باید این را بیان کند که «من کاملا روی صحبت های تو تمرکز دارم و برایم بسیار مهم است در چه موردی صحبت می کنی» کسانی که از این گونه علامت ها استفاده می کنند شنونده های بسیار دقیقی می باشند و اما در مقابل کسانی که نسبت به این علامت ها بی توجه می باشند به عنوان شنونده های بی توجه تلقی می شوند و در ارتباط خود با دیگران قدرت جذب بسیار کمتری دارند.

راهکارهای جذب دیگران در یک ارتباط

نحوه ی به دست آوردن مهارت های ارتباطی

امروزه عقیده ی بسیاری از صاحب نظران بر این مبنا استوار می باشد که از عوامل بسیار مهم جهت موفقیت انسان در تمام زمینه های زندگی اعم از زندگی شخصی، کاری، اداری و غیره مهارت های ارتباطی می باشد.

یکی از ادعاهایی که به جرات می توان مطرح نمود این است که اگر یک شخص در زندگی شکست می خورد دلیل آن این است که قبل از گرفتن تصمیم درست و حتی تلاش برای انجام کارهایی مانند تربیت فرزندان، پیدا کردن شغل مناسب، تشکیل زندگی مشترک و … مهارت های رفتاری و حتی ارتباطی لازم برای انجام آن را به دست نیاورده است.

با توجه به تحقیقات انجام گرفته در این زمینه می توان نتیجه گرفت که از طریق یاددهی و تمرین مهارت های موردنیاز برای ایجاد یک ارتباط موثر را می توان آموخت؛ اما باید این نکته را مدنظر داشت که به راحتی نمی توان این مهارت ها را به دست آورد. شما باید این را بدانید که اگر در یک ارتباط نتوانید به خوبی صحبت های طرف مقابلتان را دریافت کرده و متوجه منظور او نشوید، ارتباطی که ایجاد کرده اید کاملا بی نتیجه می باشد.

با این شرایط جا دارد بگوییم اگر بخواهیم اختلاف ها و ناراحتی ها، سو تفاهم هایی که پیش می آید، دعواها و اختلافات خانوادگی را ریشه یابی کنیم تنها به عدم وجود فهم متقابل در ارتباط ها خواهیم رسید، و در نتیجه یکی از طرفین ارتباط و یا حتی دو طرف، ضمن گفت و گو متوجه منظور یکدیگر نشده و با برداشت های اشتباه ایجاد ناراحتی می کنند.

داشتن بیانی مناسب و دقت در نوع صحبت کردن، خود یکی از مهارت های بسیار مهم برای ایجاد یک ارتباط موثر و مناسب می باشد. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بهتر است چگونه با دیگران صحبت کنید؟! در واقع همه افراد به نوعی می توانند صحبت کنند اما آن چه در یک صحبت با ارزش تر بوده و حائز اهمیت است این است که می توانیم با بهبود مهارت های صحبت کردن چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی، ارتباط خود با دیگران را مستمر کنیم.

اگر دقت کنید افرادی را اطراف خود خواهید دید که از شروع یک گفت و گو با دیگران دوری کرده و یا به راحتی نمی توانند شروع کننده ی صحبت هایشان با طرف مقابل باشند، در نتیجه داشتن ارتباطی موثر برای آن ها مشکل می باشد. این در حالی است که روش های بسیار ساده ای برای بهبود روابطتان با اطرافیان و حفظ دوستی و رابطه وجود دارد.

به طور مثال می توان با علاقه نشان دادن به صحبت های طرف مقابل، بیان کردن انتقادات و حتی پیشنهادات به گونه ای که توهین آمیز نبوده و طرف مقابل شما ناراحت نشود، توجه دقیق و درست به علامت های غیرکلامی او و مهم ترین آن ها رعایت ادب ضمن صحبت کردن اشاره کرد.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.