۱۰ ترفند عالی برای نوشتن یک رزومه خوب و تاثیرگذار

چگونه با یک رزومه خوب و تاثیرگذار به شغل رویایی خود برسیم؟!

اگر پذیرفته شدن در شغل رویایی تان برای شما تبدیل به یک کابوس شده، یک رزومه خوب چیزی است که برای رهایی از این کابوس به آن نیاز دارید. تصور کنید بالاخره برای پذیرش در شغل رویایی تان درخواست داده اید. مسلما از قبل خودتان را برای حضور در آن شرکت آماده می کنید، لباسی که می خواهید در محیط کار به تن کنید، تابلوهایی که می خواهید در دفتر خود آویزان کنید و وسایلی که قصد دارید روی میز بچینید. اما قبل از آن که خودتان را در شغل رویایی تان تصور کنید باید از طریق یک رزومه خوب و ارائه مناسب آن، خود را اثبات کنید. برای برخی از افراد توضیح دادن زندگی کاری شان روی یک تکه کاغذ کار سختی است، اما این ۱۰ راهنمایی می تواند به شما کمک کند تا از پس نوشتن یک رزومه خوب و تاثیرگذار بر بیایید.

پادکست ۱۰ ترفند عالی برای نوشتن یک رزومه خوب و تاثیرگذار

۱ – رزومه خود را به صورت تعاملی بنویسید

شما می توانید لینک های تعاملی مانند LinkedIn را به رزومه خود اضافه کنید و در آن مثال هایی از توانایی های خود در کسب و کار مرتبط بیان کنید تا مسئول استخدام راحت تر بتواند نقاط قوت شما را شناسایی کند. قبل از فرستادن رزومه تان هم مطمئن شوید که همه جوانب آن را بررسی کرده اید.

۲ – از ابزارهای قالب بندی برای نشان دادن اطلاعات مهم خود استفاده کنید

شما می توانید در رزومه خود برخی از کلمات را با اندازه های مختلف بنویسید یا آن ها را بولد کنید، یا حتی به صورت مورب بنویسید؛ با این کار قادر خواهید بود اطلاعات مهم را نشان دهید. اما در استفاده از این موارد نباید زیاده روی کنید، زیرا استفاده از آن ها باعث می شود مسئول استخدام راحت تر اطلاعات شما را پیدا کند؛ اما زیاده روی از آن باعث پیچیده شدن رزومه تان می شود.

نوشتن یک رزومه خوب و تاثیرگذار

۳ – یاد بگیرید چگونه به نحو احسن از صفحه ای که در اختیار دارید استفاده کنید

شما در نهایت یک یا دو صفحه برای نوشتن یک رزومه خوب و تاثیرگذار در اختیار دارید، پس باید از آن عاقلانه استفاده کنید. اما به جای این که اندازه کلمات خود را کوچک تر کنید یا صفحه را پر از نوشته کنید، سعی کنید حاشیه صفحات خود و فاصله بین خطوط را کم کنید. برای مثال برای متن اصلی خود از سایز ۱۱ استفاده کنید؛ شما می توانید فاصله بین خطوط را هم متناسب انتخاب کنید که با این کار متن شما نه به هم ریخته می شود و نه غیر قابل خواندن.

هم چنین دقت کنید مقداری فضای سفید در صفحه باقی بگذارید و صفحه را پر از نوشته نکنید تا بتوان در آن جست و جو کرد. شما می توانید این کار را با جایگزین کردن واژه های طولانی با اصطلاحات کوتاه و نوشتن عبارات به جای جملات کامل انجام دهید.

۴ – در رزومه خود از کلید واژه ها استفاده کنید

استخدام کنندگان معمولا در رزومه به دنبال معیارهای خاصی هستند و شما با استفاده از کلمات برجسته می توانید توجه آنان را جلب کنید. برخی از این کلمات عبارتند از:

– استفاده شده

– توسعه یافته

– اداره شده

– رهبری

– طراحی شده

– آغاز شده

– آموخته

از این کلمات در رزومه خود استفاده کنید و آن را قوی تر کنید تا مسئول استخدام نتواند آن را رد کند!

۵ – در تزئین صفحه رزومه خود زیاده روی نکنید

مطمئنا شما می خواهید یک رزومه خوب و تاثیرگذار داشته باشید، حداقل به اندازه ای که نظر مسئول استخدام به آن جلب شود، اما در نهایت محتوای آن است که باعث می شود در خواست شما قبول شود یا نه. مسئولان استخدام از یک فرمت استاندارد استفاده می کنند، این فرمت به آن ها کمک می کند اطلاعاتی که برایشان مهم است را به سرعت پیدا کنند. متفاوت بودن رزومه شما نسبت به این فرمت ممکن توجه آنان را جلب کند، اما نه بسیار متفاوت زیرا مسئولان استخدام علاقه ای ندارند وقت زیادی برای خواندن رزومه شما بگذارند.

۶ – توانایی ها و مهارت های شغلی شما باید نشان دهنده این باشند که چگونه از پس شغل رویایی تان بر می آیید نه چگونگی انجام کار قبلی تان.

برای مسئول استخدام مهم است بداند شما کار قبلی تان را چگونه انجام می داده اید، اما این موضوع که اگر در مصاحبه پذیرفته شدید کار فعلی تان را چگونه انجام خواهید داد، اهمیت بیشتری دارد. این بدان معناست که شما باید چندین اصلاحیه را برای تطبیق رزومه خود با هر شغلی که درخواست می کنید، انجام دهید.

۷ – برای نوشتن یک رزومه خوب از ادبیات مورد نظر آن شرکت استفاده کنید

رزومه شما ممکن است قبل از آن که کسی آن را مطالعه کند در رایانه اسکن شود، رایانه در آن به دنبال کلمات کلیدی می گردد و اگر رزومه شما دارای آن ها باشد شما می توانید به مرحله بعد راه پیدا کنید. این کلمات را باید در آگهی های مربوط به آن شغل پیدا کنید و رزومه خود را با توجه به خواست های آنان بنویسید. این مورد تفاوتِ یک شخص حقیقی و رایانه را در خواندن رزومه شما مشخص می کند.

نقاط قوت در رزومه

۸ – نقاط قوت خود را در ابتدای رزومه قرار دهید

اغلب استخدام کنندگان کلمه به کلمه رزومه شما را مطالعه نمی کنند، پس اگر نکته ای در رزومه خود دارید که برایتان مهم است حتما به آن توجه شود آن را در ابتدای رزومه مطرح کنید. با فهرستی از وظایف خود در شغل یا شغل هایی که قبلا داشته اید و با شغل مورد نظر فعلی تان مرتبط است شروع کنید. این لیست باید شامل چیزهایی باشد که کارفرما در توضیحات موقعیت شغلی که برای آن در خواست داده اید، باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که تنها مهم ترین اطلاعات را نوشته اید، نه هر وظیفه ای که تا به الان به عهده داشته اید. شما زمان و فضای محدودی برای نوشتن یک رزومه خوب دارید، پس آن را به نحو احسن بنویسید.

۹ – دستاوردهای خود را به صورت مشخص بنویسید

نوشتن دستاوردهای تان باید به گونه ای باشد که ارزش واقعی شما را بازگو کند. برای مثال به جای گفتن عباراتی مانند: ارتقاء یافتن به سطح مدیریت، حل کننده مشکلات و خود محوری، بهتر است بگویید: بعد از ارتقاء یافتن به سطح مدیریت یک تیم ۷ نفره را هدایت کردم، مشکل حمل و نقل شرکت را حل کردم که باعث شد ۱۰۰ میلیون تومان در سال در خرید مواد اولیه صرفه جویی شود و حساب شرکت را مورد بازبینی قرار دادم که باعث شد ۲۵۰ میلیون تومان به درآمد سالیانه افزوده شود.

۱۰ – فقط در مورد مهارت هایی که در ارتباط با شغل رویایی تان است صحبت کنید

پرداختن به مهارت هایی که در ارتباط با شغل رویایی تان نیست، در واقع هدر دادن وقت و صفحه ای است که برای نوشتن یک رزومه خوب در اختیار دارید. با این حال، بسیاری از افراد همچنان اطلاعات بی فایده را به عنوان صفحه پرکن ارائه می دهند. برای مثال، اگر شما برای یک کار اداری درخواست داده اید، توضیح دادن در مورد نحوه ی نگهداری ظاهر دفتر خود، قهوه ای که روزانه میل می کنید یا … تلف کردنِ وقت است.

در عوض، می توانید درباره تعداد کارمندهایی که مدیریت کرده اید، چگونگی فرآیند جدیدی که آغاز کرده اید و بهره وری را افزایش داده یا اشتباهی که از رخ دادن آن جلوگیری کرده اید و باعث نجات دادن سرمایه شرکت شده اید را بگویید. به خاطر داشته باشید که نوشتن یک رزومه خوب با توجه به موارد گفته شده شما را از بقیه متقاضیان متمایز می کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که لازم نیست حتما نویسنده ماهری باشید تا بتوانید یک رزومه خوب بنویسید. این ۱۰ راهنمایی شما را از ابتدای راه برای دست یابی به شغل رویایی تان از طریق نوشتن یک رزومه خوب یاری می دهد. امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.