۵ راهکار برای دستیابی به رشد شخصی که زمینه ساز موفقیت شما می شود

چگونه با ارتقا و رشد شخصی در زندگی و کار خود به موفقیت برسیم؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به راهکارهای دستیابی به رشد شخصی که موجب ارتقا و رشد و توسعه فردی در کار و زندگی شما می شود بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست رشد شخصی

۱ – به تاثیرات بلندمدت کارهایی که برای زندگی انجام می دهید نگاه کنید

همان طور که بارها گفته شده کارهایی که انجام می دهید بر روی جامعه تاثیر می گذارد، از همین رو از لحاظ اخلاقی مسئولیت هایی را بر عهده دارید و باید بر روی تمام کارهایی که انجام می دهید فکر کنید. قرار نیست که به خاطر کارهایی که انجام می دهید زیر سوال بروید زیرا تمام کارهایی که انجام می دهید به خودتان مربوط است.

سعی کنید به این مسئله فکر کنید کارهایی که انجام می دهید آیا آسیب هایی را با خود به همراه دارد؟ آن ها را طبقه بندی کنید. به بررسی این مسئله بپردازید که آیا کاری که انجام می دهید کمک ضروری و یا محصول مورد نیازی را فراهم می کند؟ آیا کار شما مردم را شادتر، ثروتمندتر و موفق تر می کند؟

باید بدانید هر کاری که شما انجام می دهید تاثیری بر جای می گذارد. همه ی ما می دانیم که کار کردن در یک کارخانه که باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شود، بسیار بد و زشت است و تاثیرات بسیار بدی را از خود باقی می گذارد؛ از همین رو باید سعی کنیم این روند را تغییر دهیم. منظور این نیست که شغل خود را عوض کنید بلکه تنها کافیست که آرام آرام به سمت تغییر حرکت کنید و در این راه اطرافیان تان را هم با خود به سمت این رشد شخصی هدایت کنید.

ما می دانیم که هر شغل و صنعتی پیامدهایی را با خود به همراه دارد و فواید و ضررهایی را به بار می آورد، این ما هستیم که باید برای آن ها ارزش گذاری کنیم و ارزیابی کنیم که نسبت به آن ها چه احساساتی داریم، اگر این کار حس نارضایتی را در ما به وجود می آورد، می توانیم آن را ترک کنیم و با قرار گرفتن در محیطی بهتر یک فرصت طلایی برای خودمان ایجاد کنیم تا استعدادهای مان را شکوفا کرده و موفقیت های زیادی در زمینه رشد شخصی کسب نماییم.

تمامی مسائلی که در رابطه با آن صحبت کردیم به ما نشان می دهد که هر اتفاقی یک جنبه خوب و یک جنبه بد می تواند داشته باشد و این ما هستیم که توانسته ایم جنبه خوب را ببینیم و به سمت آن حرکت کنیم تا هم به رشد شخصی برسیم و هم تاثیر مثبتی بر جامعه بگذاریم.

حرفه ای بودن در شغل خود

۲ – در حرفه خود بهترین باشید

باید این مسئله را به خاطر داشته باشید نحوه برخورد شما در یک محیط کاری، می تواند بر روی همکاران شما نیز تاثیر داشته باشد. برای این که بتوانیم رفتاری متناسب داشته باشیم نیاز است که معیارهایی را برای خودمان تعیین کنیم و همواره به آن ها وفادار بمانیم. ما باید با اخلاق پاک و صادق، در جریان کار قابل اعتماد باشیم. پیروی از خصوصیات اخلاقی پسندیده در زمینه های مختلف علاوه بر رشد شخصی باعث می شود تا اعتماد اطرافیان را به دست آوریم. در این قسمت در نظر داریم در رابطه با مسائلی از جمله شیوه های جالب برای استوار ماندن بر روی ملاک هایتان توضیحاتی ارائه دهیم.

– به شغل تان اهمیت دهید و تا جایی که می توانید سعی کنید آن را به بهترین نحو ممکن به اتمام برسانید

هرگز در راستای انجام کارهایتان متوقف نشوید، احساس ناامیدی نداشته باشید. شغلتان یک فرصت طلایی برای شما محسوب می شود که یاد بگیرید، صنعت و حرفه ی خود را به سمت جلو ببرید و آن را ارتقا دهید. به این فکر نکنید که اضافه کاری سخت خواهد بود به این فکر کنید که اضافه کاری چیزهای جدیدی را به شما می آموزد همچنین دریافتی شما را افزایش می دهد.

– همواره به دنبال این باشید تا افراد دیگری که شرایطی مشابه شما دارند را پیدا کرده و به آن ها کمک کنید

به جای «من» در اکثر مواقع به «ماه» فکر کنید. همواره به خاطر داشته باشید که شما جزئی از یک تیم هستید و برای موفقیت باید با هم هماهنگ شوید تا به رشد شخصی و موفقیت برسید.

– سعی کنید وقتی به سمت جلو حرکت می کنید شادی را در وجودتان افزایش دهید

با اطرافیان خود به خوبی رفتار کنید و از افراد مظلوم و دست پایین پشتیبانی کنید. تعریف کردن از دیگران نه تنها در آن ها حسی خوب ایجاد می کند بلکه باعث شادی شما نیز می شود و شما را به وجد می آورد. این ها از جمله خصوصیاتی هستند که به شما کمک می کنند تا به موفقیت و رشد شخصی برسید.

– شما همواره باید سعی کنید لباس مناسب بپوشید تا بتوانید تاثیر خوبی از خود به جای بگذارید

ملاک هایی که به آن اشاره شد را برای ارتقا و رشد شخصی رعایت کنید و هرگز با قیافه ای خواب آلود به سرکار نروید. در هنگام کار و حتی محیط کاری، عشق و عاشقی را کنار بگذارید و همواره روی کار خود تمرکز کنید.

– از کاری که در حال انجام آن هستید لذت ببرید

همواره سعی کنید در کارتان شور و هیجان لازم را ایجاد کنید تا هم برای خودتان و هم برای اطرافیان تان یک تفریح محسوب شود.

آگاه بودن نسبت به آسیب

۳ – نسبت به آسیب ها و خرابکاری هایی که انجام می دهید آگاه باشید

این قانون در زمینه رشد شخصی به شما این نکته را یادآور می شود نسبت به کارهایی که می خواهید انجام دهید آگاهی داشته باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید. آنچه را که می خواهید برای دنیای اطراف خود انجام دهید به طور کامل مورد ارزیابی قرار دهید و فواید و ضررهای آن را بررسی کنید. اگر کار اشتباهی انجام داده اید سعی کنید تا آن را برطرف کنید و اگر پی برده اید که این اتفاق به دلیلی خاص انجام شده سعی کنید آن را تغییر دهید.

افراد زیادی هستند که می گویند تمام کارها را با هم انجام ندهید، شاید دلیل این حرف این باشد که انجام دادن همزمان کارها باعث می شود تا کارها به صورت شتاب زده و بدون هیچ گونه تفکری صورت گیرد در نتیجه مشکلاتی را برای افراد به دنبال داشته باشد که جبران کردن آن سخت و دشوار باشد. وقتی تصمیم به انجام کاری می گیرید باید در نظر بگیرید که آیا تغییراتی را که به وجود می آورید شرایط را بهتر می کند یا بدتر.

نگرانی های زیادی در رابطه با محیط زیست وجود دارد اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، اما هیچ کدام از افرادی که باعث ایجاد آلودگی در محیط زیست می شوند به این فکر می کنند که کار آنها چه عواقبی را می تواند با خود به دنبال داشته باشد؟ مطمئن باشید اگر هر کدام از آن ها به عواقب کارشان فکر کنند مطمئن باشید که آن را انجام نمی دهند.

به همین دلیل است که می گویند تفکر کردن یکی از اصلی ترین پایه های قوانین می باشد. اینکه در طول زندگی نیاز داریم تا با چشمی باز به جلو قدم برداریم و نسبت به کارهایی که می خواهیم انجام دهیم آگاهی و شناخت لازم را به دست آوریم. تظاهر به خوب بودن اصلا هیچ فایده ای ندارد و هیچ مشکلی را حل نمی کند، این فکر کردن است که به شما اجازه می دهد از منظری دیگر به قضیه نگاه کنید و تصمیم درستی بگیرید.

شاید با خودتان بگویید زمان زیادی در اختیار دارید، اما این تصوری کاملا اشتباه می باشد زیرا اکنون بهترین زمانی است که شما باید به تاثیرات کارهای خود دقت کنید و تغییرات کوچکی را برای بهبود به وجود آورید. اگر همه ی ما در روند بهبود تنها یک گام برداریم مطمئن باشید رفته رفته تفاوتی بزرگ و باشکوه ایجاد خواهد شد. ما برای رشد شخصی نباید به خوب بودن تظاهر کنیم، بلکه باید فکر و ایده خوب بودن را ارائه دهیم.

روشنایی

۴ – به دنبال روشنایی باشید، نه تاریکی

در حین انجام کاری می توانیم دو حالت را پدید آوریم، این که یا باعث سربلندی و یا خواری اطرافیان مان شویم. در واقع هر چیزی که کمک می کند ما بهتر از چیزی که هستیم شویم، مثلا خود را به چالش دعوت کنیم و یک ماهیت اساسی و واقعی برای خودمان درست کنیم. کارهایی است که باعث می شود عزت و سربلندی به دست آوریم. با این حال شما دوست دارید به دنبال چه چیزی باشید عزت یا سربلندی و یا خواری و پستی؟

آن چیزی که در وجود همه یکسان است، این است که همه به دنبال منبعی برای سربلندی هستیم، شاید با خود تصور کنید که منظور از رشد شخصی این است که همواره خوب باشید، در حالی که این اصلا نمی تواند تاثیر خوبی داشته باشد. دقت داشته باشید مطیع بودن، لوس بودن و یا هر چیز دیگری نمی تواند خوب بودن افراد را تایید کند و نتیجه بخش نخواهد بود.

همواره سعی کنید خوب باشید اما نه خوب بودن از نوع فردی مطیع، بلکه سعی کنید راه سربلندی و عزت را پیدا کنید. نیازی نیست تمامی افراد بهترین باشند همین که برخی از خصوصیات خوب بودن را دارید یعنی شما خوب هستید. اگر در محیط کاری احساس غرور داشته باشید شاید به خوب بودن تظاهر کنید و به عنوان یک عامل محرک دیگران را نیز به سمت خوب شدن سوق دهید در نتیجه از شما به عنوان یک عامل مثبت یاد می کنند. بنابراین برای رسیدن به رشد شخصی تصمیم بگیرید به دنبال عزت و سربلندی باشید و جز عزت و سربلندی چیز دیگری نجویید.

۵ – بخشی از راه حل باشید نه مشکل

دقت داشته باشید اگر در زندگی به سمت خوب بودن حرکت کنید نه تنها شما را به سمت عزت و سربلندی هدایت می کند بلکه جلوی خفت و احساس خواری را نیز می گیرد. اگر نتوانیم کاری مثبت و حتی برخی از کارها را به خوبی انجام دهیم در ادامه زندگی این دنیا و آدم های اطرافمان اسباب ناراحتی جسمی و روحی را به وجود می آورند.

کارهایی که انجام می دهیم تصویری را به ما انعکاس می دهند که نتیجه کارهای خودمان می باشد. از همین رو همواره گفته می شود سعی کنیم بخشی از راه حل باشیم و بر روی آن ها سرمایه گذاری کنیم. ما باید ساختار شکنی کنیم و به مشکل نچسبیم. همواره بدین صورت استدلال می شود وقتی تصمیم داریم به چیزی بچسبیم و در مقابل آن پافشاری کنیم در واقع می خواهیم راه حلی برای آن پیدا کنیم.

هنگامی می توان مشکلات را از بین برد و به رشد شخصی رسید که بتوانید جمله «من فقط وظیفه ام را انجام می دهم» و یا «آن قسمتی از شغلم است» را متوقف کنیم و همچنین از حرف های اراجیف و غیرمنطقی جلوگیری کنیم. قوانین زیادی وجود دارد که همواره تاکید می کنند که به دنبال راه حل باشید و در زندگی خود برای انجام هر کاری مشورت کنید، در انجام کارها پشتکار داشته باشید، قرض ها و بدهی های خود را بپردازید و همواره به امور زندگی خود واقف باشید و کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا به رشد شخصی دست پیدا کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.