۱۳ گام طلایی برای دستیابی به رشد فردی و موفقیت در زندگی

با این ۱۳ گام می توانید به رشد فردی دست پیدا کنید

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به ۱۳ روش برای رشد فردی اشاره کنیم. بعضی از آن ها گام های ساده ای هستند که می توانید بلافاصله انجام شان دهید و در جهت رشد و توسعه فردی خود اقدام نمایید. بعضی از مراحل سخت تر هستند که نیازمند تلاش آگاهانه برای تحقق شان می باشند. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست رشد فردی و موفقیت در زندگی

کمی باید سختی بکشید و تلاش کنید

رشد فردی واقعی با کار سخت و تلاش همراه است. راحتی و آسایش بیش از حد منجر به رشد و پیشرفت شما نخواهد شد. میزان آسایش شما چقدر است؟ آیا اکثر اوقات در حال استراحت هستید؟ آیا فقط با افرادی که راحت هستید ارتباط برقرار می کنید؟
شما باید کمی از آسایش خود بزنید. اگر تلاش کنید و جنبه های وجودی جدید خود را کشف کنید، به معنای واقعی کلمه به رشد فردی دست پیدا خواهید کرد. همچنین یاد می گیرید که در شرایط جدید چگونه باید عمل کنید.

۱ – باید دیگران را به چالش بکشید

مسابقه یکی از بهترین راه های رشد و توسعه فردی است. یک چالش را مثل کاهش وزن، تمرین، چالش مالی و … را برای خود در نظر بگیرید و با یکی از دوستان خود به رقابت بپردازید تا ببینید که چه کسی هدف را به دست می آورد. در طی این فرآیند اگر هر دوی شما تلاش کنید، به رشد فردی می رسید و به اهدفی که دارید دست پیدا خواهید کرد.

۲ – برای رشد فردی نقاط کور خود را شناسایی کنید

از نظر علمی نقاط کور به مناطقی که چشمان ما قادر به دیدن آن نیست، اشاره دارد. در شرایط رشد فردی، نقاط کور مواردی درباره خودمان هستند که ما از آن آگاه نیستیم. این موارد به ما کمک می کند تا توانایی های خود را بهبود ببخشیم و به رشد و توسعه فردی برسیم.

یکی از کارهایی که افراد موفق برای شناسایی نقاط کور خود انجام می دهند این است که تمام حوادث، اتفاقات و افرادی را که در طی یک روز مشاهده می کنند را مورد بررسی قرار می دهند. این کار برای آن ها بسیار سرگرم کننده است، زیرا چیزهای جدیدی در مورد خود کشف می کنند، حتی اگر فکر کنند که نقاط کور خود را می شناسند. پس از آن برای برطرف کردن آن ها شروع به تلاش و کوشش می کنند.

۳ – درخواست بازخورد کنید

همان طور که ما سعی می کنیم در خودمان رشد فردی به وجود آوریم، همواره نقاط ضعفی خواهیم داشت. دادن بازخورد توسط دیگران به ما کمک می کند تا بتوانیم پیشرفت بیشتری داشته باشیم. بعضی از افراد مانند دوستان، خانواده، همکاران، رئیس و یا حتی آشنایان بهترین افراد برای دادن نظر هستند، زیرا آن ها هیچ تعصب پیش فرضی ندارند و می توانند نظرات خود را به صورت عینی ارائه دهند.

لیست کردن کارهای خود

۴ – کارهای خود را لیست کنید و بر انجام دادنشان تمرکز کنید

شما می توانید هر روز لیستی از کارهایی را که باید در آن روز انجام دهید بنویسید و تمرکز خود را بر انجام دادن آن ها بگذارید. سپس متوجه می شوید روزهایی که این کار را انجام نمی دهید بسیار غیر مولد می شوید. مثلا یکی از کارهایی که شما باید امروز انجام دهید نوشتن یک متن برای دعوت مهمانان برای جشن تولد همسرتان است، به همین دلیل در حال انجام این کار تمرکز کامل خواهید داشت.

از آنجایی که شما همواره کارهای خود را با کامپوتر انجام می دهید، بنابراین با استفاده از نرم افزارهایی ساده و رایگان می توانید کارهای روزانه خود را یادداشت و مدیریت کنید. البته ما به همه ی افراد توصیه می کنیم که از این نرم افزارها استفاده کنند.

۵ – اهداف بزرگ و بلند مدت برای خود در نظر بگیرید

افراد موفق و ثروتمند همواره طرفدار اهداف بزرگ هستند، چرا که این گونه اهداف شما را وادار می کنند تا فراتر از ظرفیت عادی خود تلاش کنید. شما نمی توانید به صورتی معمولی به این اهداف دست پیدا کنید. شما برای رسیدن به رشد فردی باید اهداف بزرگی که مناسب شما هستند و احتمال تحقق آن ها برای شما بالاست را پیدا کنید و آن ها را به عنوان یک چشم انداز برای خود در نظر بگیرید.

۶ – ضعف های خود را شناسایی کنید

هر کس دارای نقصی است، مهم این است که آن ها را درک و تصدیق کنید و به آن ها پاسخ دهید. فکر می کنید معایب شما چیست؟ در حال حاضر کدام یک از نقاط ضعف خود را می توانید بهبود ببخشید؟ چگونه می خواهید آن ها را برطرف کنید؟

۷ – افکار خود را عملی کنید

بهترین روش برای یادگیری و رشد فردی، عمل کردن است. شما چه افکاری را می خواهید عملی کنید؟ چطور می توانید درباره آن به سرعت، اقدامات لازم را انجام دهید؟ صبر کردن هیچ کاری را از پیش نمی برد. اقدام کردن به شما کمک می کند تا نتایجی را به دست آورید و از آن ها تجربه کسب کنید.

۸ – از افرادی که به شما الهام می بخشند یاد بگیرید

درباره ی افرادی که شما را تشویق می کنند و الهام بخش شما هستند، فکر کنید. این افراد ویژگی های خاصی را که می خواهید داشته باشید را به شما نشان می دهند. آن ها چه ویژگی هایی دارند که شما نیز دوست دارید آن ها را داشته باشید؟ چگونه می توانید این ویژگی ها را به دست آورید؟

۹ – رشد فردی یعنی عادات بد را ترک کنید

آیا شما می توانید عادات بد خود را ترک کنید؟ آیا می توانید از عاداتی مانند خواب بیش از حد، ورزش نکردن، دیر کردن، ناخن خوردن و یا سیگار کشیدن، دست بکشید؟

۱۰ – عادات جدید برای خود ایجاد کنید

برخی از عادات جدید و خوبی که می توانید در خود پرورش دهید عبارتند از: کتاب خواندن، صبح زود از خواب بیدار شدن، ورزش کردن، خواندن مقاله های جدید درباره توسعه توانایی های شخصی و انجام تمرینات مدیتیشن. آیا عادات جدید دیگری که می توانید در جهت رشد فردی در خودتان ایجاد کنید، وجود دارد؟

همنشینی با افراد مثبت

۱۱ – برای رشد فرد حتما باید از افراد منفی دوری کنید

«جیم ران» می گوید: «شما میانگین ۵ نفری هستید که بیشترین وقت خود را با آن ها می گذرانید». هرجایی که برویم به هر حال افرادی با تفکرات منفی وجود دارند. اگر فکر می کنید که این گونه افراد بر روی شما تاثیر دارند نباید وقت زیادی را با آن ها بگذرانید.

۱۲ – یاد بگیرید که با افراد سخت گیر چگونه برخورد کنید

در بسیاری از اوقات شما با افراد سخت گیری مواجه می شوید و نمی توانید از آن ها دوری کنید؛ مثلا در محیط کارتان و یا در بین مخاطبان تان ممکن است چنین افرادی وجود داشته باشند. نحوه برخورد با آن ها را یاد بگیرید. این یکی از مهارت های مدیریتی است که به شما در برقراری ارتباط با دیگران کمک شایانی می کند.

۱۳ – از دوستان خود یاد بگیرید

هر کس دارای ویژگی های منحصر به فرد و شگفت انگیزی است. ما باید بتوانیم این ویژگی ها را از دیگران یاد بگیریم و در خود پرورش دهیم تا به رشد فردی دست پیدا کنیم.

شما می توانید چیزهای زیادی از دوستان خود یاد بگیرید. در حال حاضر به یکی از دوستان خود فکر کنید. او چه ویژگی های مثبتی دارد و شما چگونه می توانید این ویژگی ها را از او یاد بگیرید؟ چگونه می توانید این مهارت ها را در خود پرورش دهید و باعث رشد فردی خود شوید؟ در صورت نیاز شما می توانید درباره این موضوع با آن ها صحبت کنید. مطمئنا آن ها نیز از این که بتوانند به شما کمکی بکنند خوشحال خواهند شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.