۱۷ راهکار طلایی برای رسیدن به رشد و بهبود شخصی

چگونه باید به رشد و بهبود شخصی در زندگی دست پیدا کنیم؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم با ما در این مقاله همراه باشید تا ۱۷ راهکار طلایی برای رشد و بهبود شخصی را با شما در میان بگذاریم. به شما اطمینان می دهیم که با به کارگیری این راهکارها در زندگی تان می توانید به رشد و توسعه فردی و به طبع آن اهداف بلند خود دست پیدا کنید. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست رشد و بهبود شخصی

۱ – در یک دفتر مجله مشغول به کار شوید

روزنامه نگاری یک راه عالی برای به دست آوردن خودآگاهی بهتر و رشد و بهبود شخصی است. این یک فرآیند بازخورد به خود می باشد. همان طور که شما مشغول نوشتن هستید، ذهن تان رشد پیدا می کند. سپس مطالبی را که نوشته اید به عنوان یک شخص ثالث بخوانید تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید. این نوشته های شما می تواند به صورت خصوصی و یا در یک وبلاگ آنلاین باشد.

۲ – در مورد توسعه مهارت های شخصی مطلب بنویسید

برای این که بتوانید در رشد و بهبود شخصی دیگران تاثیرگذار باشید، ابتدا باید با آن ها صحبت کنید. همواره انتظاراتی از شما وجود دارد که شما باید آن ها را برآورده نمایید. حتی می توانید برای خود یک وبلاگ شخصی درست کنید و تجارب و بینش های خود را در آنجا با دیگران به اشتراک بگذارید. افراد مطالب شما را مطالعه می کنند تا بتوانند توانایی های خود را بهبود ببخشند.

۳ – برای خود یک مربی و الگو داشته باشید

بهترین و سریع ترین راه برای رشد و بهبود شخصی و رسیدن به پیشرفت این است که یک نفر به عنوان مربی شما را در این مسیر کمک کند. بسیاری از افراد از کسی می خواهند که به عنوان یک مربی آن ها را در این مسیر همراهی کند تا سریع تر بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند و به رشد و توسعه فردی در زندگی شان برسند.

زمان کمتر در فضای مجازی

۴ – سعی کنید زمان کمتری را صرف فضای مجازی کنید

ما متوجه شده ایم که اختصاص دادن زمان به فضای مجازی در واقع وقت تلف کردن است. شما می توانید این زمان را صرف انجام فعالیت های بسیار مفیدتر کنید. خودتان امتحان کنید و ببینید روزهایی که به سراغ فضای مجازی نمی روید کارهای خیلی بیشتری می توانید انجام دهید. برای این کار می توانید اپلیکیشن های ارتباطی را غیرفعال کنید و فقط زمانی که می خواهید از آن ها استفاده کنید دوباره فعالشان نمایید.

۵ – شطرنج یا هر بازی استراتژیک دیگر را یاد بگیرید

شطرنج یک بازی فوق العاده برای یادگیری مدیریت استراتژیک و افزایش توانایی ذهن و همچنین رشد و بهبود شخصی است. شما نه تنها از این بازی لذت می برید، بلکه مهارت های تحلیلی خود را نیز بهبود می بخشید. شما می توانید بازی های رایانه ای دیگری را نیز مانند «اوتلو»، «چاینیز چِس»، «وارکرفت» و … را نیز یاد بگیرید و بازی کنید.

۶ – تماشای تلویزیون را متوقف کنید

بعضی از افراد موفق اعلام کرده اند که به طور متوسط ۴ سال است که تلویزیون تماشا نکرده اند و از این بابت تجربه های بسیار خوبی به دست آورده اند. ما هم متوجه شده ایم که بیشتر برنامه ها و تبلیغات تلویزیونی خیلی آگاهی بخش و قدرتمند نیستند. به همین خاطر بهتر است به جای تماشای تلویزیون وقت خود را صرف تحقق بخشیدن به اهداف، برقراری ارتباط با دوستان، ورزش کردن و … کنید تا به رشد و بهبود شخصی بیشتری برسید.

۷ – یک چالش ۳۰ روزه را شروع کنید

یک هدف را تعیین کنید و ۳۰ روز را برای رسیدن به این هدف اختصاص دهید. مثلا هدف شما می تواند این باشد که یک عادت جدید را در خود ایجاد کنید و یا یک عادت بد را ترک نمایید. ۳۰ روز زمانی کافی برای سازماندهی، برنامه ریزی، انجام فعالیت و تحقق هدف است.

مدیتیشن

۸ – مدیتیشن یکی از ابزارهای رشد و بهبود شخصی است

مدیتیشن به شما کمک می کند تا آرامش بیشتری داشته باشید. همچنین ما متوجه شده ایم که اگر قبل از خواب تمرینات مدیتیشن را انجام دهید به خواب کمتری نیاز خواهید داشت.

۹ – در سخنرانی های عمومی شرکت کنید

ممکن است برایتان جالب باشد که بزرگترین ترس افراد بعد از ترس از مرگ، سخنرانی برای تعداد افراد زیاد است. افراد موفق زیادی می گویند پس از این که به عنوان سخنران فعالیت خود را شروع کردند، توانستند ارتباط بهتری با اطرافیان خود برقرار کنند و تجارب بیشتری به دست آورند. Toastmastersیک سازمان بین المللی است که افراد را برای سخنرانی عمومی آموزش می دهد.

۱۰ – برای رشد و بهبود شخصی با افراد موفق دوست شوید

این افراد به دلیل دارا بودن نگرش های درست، مجموعه مهارت ها و دانش فنی توانسته اند نتایج مورد نظر خود را به دست آورند. پس بهتر است با این گونه افراد ارتباط برقرار کنید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید تا به رشد و بهبود شخصی دست پیدا کنید. شما می توانید با به دست آوردن بینش جدید توانایی های خود را بهبود ببخشید.

۱۱ – گذشته را فراموش کنید

آیا مسئله ناراحت کننده ای در گذشته شما وجود دارد؟ اگر چنین است زمان آن فرا رسیده که این موارد را فراموش کنید. یادآوری این گونه اتفاقات مانع رشد و بهبود شخصی شما و حرکت رو به جلو می شود. گذشته را کنار بگذارید، خودتان را ببخشید و به سمت جلو حرکت کنید.

۱۲ – یک سرمایه گذاری و کسب و کار جدید را شروع کنید

آیا شما به چیز خاصی علاقه دارید؟ پس چرا در آن زمینه سرمایه گذاری نمی کنید و در عین لذت بردن از انجام کار مورد علاقه تان، کسب درآمد نمی کنید. با شروع یک سرمایه گذاری جدید، شما باید مهارت های مدیریت کسب و کار را بیاموزید و یک مزیت رقابتی برای خود ایجاد کنید. شروع یک کسب و کار جدید باعث می شود که شما بسیاری از مهارت ها مانند رهبری و سازماندهی را بیاموزید.

مهارت های ارتباطی و مهربان بودن

۱۳ – با اطرافیان تان مهربان باشید

شما هرگز نمی توانید نسبت به یک نفر کاملا مهربانانه رفتار کنید. در حقیقت ما به اندازه کافی مهربان نیستیم. مهربانی به ما کمک می کند تا دیگر ویژگی هایی مانند صبر و عشق را در خودمان پرورش دهیم. هنگامی که این مطلب را بخوانید سعی می کنید نسبت به افراد مهربانی بیشتری به خرج دهید و واکنش های آن ها را زیر نظر قرار می دهید. هنگامی که شما نسبت به دیگران مهربان تر باشید، عملکردتان بهتر می شود و رشد و بهبود شخصی پیدا می کنید.

۱۴ – با افرادی که از شما متنفرند ارتباط برقرار کنید

اگر تا به حال این کار را انجام نداده باشید، ممکن است برایتان بسیار دشوار باشد. این که شما بخواهید از کسانی که از شما متنفرند، خوشتان نیاید، کار بسیار آسانی است. شما باید سعی کنید به این گونه افراد عشق بورزید. رفتن به سراغ این افراد و دوست داشتن شان، نیازمند روح و قلبی بزرگ است. آیا کسی در زندگی تان وجود دارد که از شما متنفر باشد؟ اگر چنین است به سراغشان بروید و عشق خود را به آن ها نشان دهید. اختلافات گذشته را کنار بگذارید. حتی اگر آن ها تمایلی به برقراری ارتباط با شما ندارند، شما تلاش خود را بکنید.

۱۵ – زمانی را به استراحت اختصاص دهید

آیا شما بیش از حد کار می کنید؟ برای این که توانایی هایتان را بهبود ببخشید، باید زمانی را به استراحت اختصاص دهید. ماشین شما اگر بنزین نداشته باشد نمی تواند حرکت کنید. استراحت نیز دقیقا مانند بنزین است. برنامه ریزی بسیار مهم است. شما باید برای خود برنامه ریزی هفتگی داشته باشید. استراحت باعث می شود شما انرژی لازم برای انجام فعالیت ها را به دست آورید.

۱۶ – حداقل یک مقاله درباره توسعه توانایی های شخصی مطالعه کنید

خواندن مقاله درباره توسعه توانایی ها، مهارت ها و رشد و بهبود شخصی باید تبدیل به یکی از عادات شما شود. وبلاگ های تخصصی بسیاری وجود دارد که مطالب خوبی در این زمینه در اختیار شما می گذارند.

۱۷ – فردی متعهد باشید

ما می توانیم هزاران مقاله و مطلب را درباره رشد و توسعه مهارت های فردی به شما معرفی کینم. اما تا زمانی که شما خودتان نخواهید نمی توانید هیچ رشد و پیشرفتی را تجربه کنید. ما فقط خودمان مسئول رشدمان هستیم نه هیچ کس دیگر.
شما باید تصمیم بگیرید که زندگی خود را تغییر دهید و رشد و بهبود شخصی را تجربه کنید. شما ممکن است با رعایت این نکات بلافاصله نتیجه نگیرید، ولی من به شما قول می دهیم با ادامه این روند اتفاقات مثبتی در زندگیتان رخ می دهد. اگر می خواهید توانایی ها و مهارت های خود را بهبود ببخشید، باید این ۱۷ نکته را رعایت کنید و هر چه زودتر اقدام کنید سریع تر به نتیجه می رسید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.