یادگیری رشد و توسعه فردی با الگو گرفتن از قهرمانان ورزشی

چگونه در زندگی به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنیم؟!

چند تن از مربی های نامی در طول بیست و پنج سال گذشته با بسیاری از ورزشکاران در تمام سطوح کار کرده اند؛ بوکسورها، اسکی بازان، دونده ها، پرتاب کننده ها، شناگران، فوتبالیست ها، بسکتبالیست ها، نت بالیست ها، بدنسازان، هنرمندان رزمی و … آن ها با طیف وسیعی از ورزشکاران تازه کار تا قهرمانان المپیک کار کرده اند.

پادکست رشد و توسعه فردی

آن ها هم کارهای فیزیکی مثل کار تهویه مطبوع و همچنین کارهای شخصی افراد تیم مانند توسعه توانایی های حرفه ای و رشد و توسعه فردی را انجام می دهند. همچنین با دختران ورزشکار نیز همکاری داشته اند و معتقد هستند که دختران به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام می دهند. مربی ها به شدت به این قسمت از کار حرفه ای خود علاقمند هستند. شاید از نظر شما مربی ۱۲ دختر بودن کمی کار عجیب و غریبی به نظر برسد. درست است که هر کدام از این دختران قدی حدود ۱۸۰ سانتی متر دارند، ولی خوشبختانه مربی ها به راحتی می توانند آن ها را کنترل کنند.

سال ها کار با ورزشکاران نخبه باعث شده است که مربی ها چیزهای بسیاری را در مورد موضوعات مختلف مانند روان شناسی در زمینه های بهبود، موفقیت، برنده شدن و رشد و توسعه فردی یاد بگیرند که بسیار برای آن ها ارزشمند بوده است. آن ها همچنین توانسته اند بسیاری از این آموخته ها و مطالب را به جهان غیر ورزشی منتقل کنند. نتایج مطلوبی که یک ورزشکار بسته به رشته ورزشی اش می تواند به دست آورد عبارت است از: مهارت های پیشرفته، تناسب اندام، قدرت، سرعت، انعطاف پذیری، استقامت عضلانی، زمان بازیابی، زمان واکنش، عملکرد بهبود یافته در ورزش و البته دریافت مدال طلا و برد مسابقه فینال.

مربی ها با توجه به تجارب و پیشینه ای که دارند، توانسته اند به این گونه افراد در مهارت ها و رشد و توسعه فردی همچنین رشد شخصی شان کمک کنند. همه ما می خواهیم بهتر باشیم، تنها کاری که برای رسیدن به این هدف باید انجام دهیم این است که بدانیم بهتر شدن به چه معناست و چگونه می توانیم به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنیم.

آموزش و رقابت

در ورزش، ما دو مؤلفه متمایز به نام های آموزش و رقابت داریم و طبیعتا معنی آن این است که بگوییم که به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است که ما در روز مسابقه تمرین کنیم و خود را برای رقابت آماده سازیم. مربیان متوجه شده اند ورزشکارانی که تمرینات خوبی نداشته باشند و یا به اندازه توانایی خود تلاش نکنند، در روز مسابقه و در رقابت با دیگران نمی توانند نتایج مطلوبی را به دست آورند.

آموزش

شدت آموزش

فردی که می خواهد به عنوان یک قهرمان فعالیت کند باید توانایی مقابله با فشارهای جسمی، عاطفی و روانی را داشته باشد. بعضی از افراد بسیار با استعداد هرگز موفق نخواهند شد، زیرا از تمام توان و پتانسیل خود استفاده نمی کنند. یعنی آن ها به هنگام آموزش تمام توان خود را به کار نمی گیرند. به عنوان یک قاعده، رقابت اصولا کار ناخوشایندی است، اما در عین حال می تواند فوق العاده هیجان انگیز و لذت بخش باشد و باعث رشد و توسعه فردی افراد شود.

ما می دانیم که ورزش نه تنها بدن ورزشکاران بلکه ذهن آن ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین می دانیم ورزشکارانی که به اندازه کافی تلاش نکنند در زمان مسابقه و رقابت نتیجه خوبی به دست نمی آورند، چرا که از نظر فیزیکی و یا روانی به اندازه کافی آماده نیستند. مثلا تنیس بازی کردن به مدت ده سال شما را برای رقابت با ورزشکاران حرفه ای تنیس آماده نمی کند. شما برای موفق شدن باید دائما توانایی خود را با حرفه ای ها مقایسه کنید و سعی کنید خود را به سطح آنان برسانید.

آموزش را به عنوان یک بازی در نظر بگیرید

مربی ها به طور مرتب ورزشکاران را تحت فشار بسیار زیادی در آموزش قرار می دهند، زیرا این مساله در سطوح بالا اجتناب ناپذیر است. اگر می خواهید مانند یک قهرمان بازی کنید، باید مانند یک قهرمان نیز تمرین کنید. اگر ورزشکاران در تمرینات شان صدمه نبینند مهارت ها، کیفیت ها و ویژگی های لازم را برای قهرمان شدن به دست نخواهند آورد.

تا آنجا که ممکن است، مربی ها نوع شدت و فشاری که در مسابقه به ورزشکاران وارد می شود را در تمرینات شبیه سازی می کنند؛ زیرا ایجاد این شرایط به عملکرد بهتر ورزشکاران کمک خواهد کرد. این که شما در یک شرایط مطلوب و زمانی که بدنی آماده دارید چگونه عمل می کنید و بازدهی تان چقدر است اهمیتی ندارد، عملکرد و بازدهی شما زمانی مهم می شود که در نیمه پایانی بازی باشید و دو امتیاز عقب هستید، از لحاظ فیزیکی خسته شده اید و طرفداران با فریادهایشان شما را تحت فشار قرار می دهند. این دقیقا زمانی است که عملکرد شما اهمیت پیدا می کند.

انجام یک مقایسه

حالا اگر این تفکر و رویکرد را در زمینه آموزش بپذیریم، آیا واقعا می توانیم توانایی ها و مهارت های خود را در زمینه رشد و توسعه فردی ارتقا دهیم و باعث رشد شخصی خودمان شویم؟ یعنی یک تغییر واقعی و قابل اندازه گیری ایجاد کنیم؟ یا صرفا این ها یک سری اطلاعات خود محور است که جنبه عملیاتی ندارند؟ در جواب این سوال بگذارید بگوییم که آمدن به اینجا و خواندن مقالاتی از این نوع بخشی از تمرینات شما محسوب می شود.

داشتن برنامه رشد و توسعه فردی

داشتن برنامه به رشد و توسعه فردی کمک می کند

در حال حاضر، اگر ما قصد داریم این رویکرد آموزشی را بپذیریم و توانایی ها و مهارت های خود را گسترش دهیم و در جهت رشد و توسعه فردی حرکت کنیم، باید به حرف های مربی خود گوش دهیم و اطلاعاتی را که به دست می آوریم را در عمل نیز به کار بگیریم. به این ترتیب، آگاهانه خود را در موقعیت هایی قرار می دهیم که مجبور به تلاش بیشتر می شویم و خود را در شرایط شبیه سازی مسابقه قرار می دهیم، این موقعیت ها ما را وادار به یادگیری و رشد و توسعه فردی می کند. آموزش و تمرین در بازی های تیمی بسیار اهمیت دارد، چرا که تیم هایی که آموزش درستی نداشته اند در هنگام رقابت واقعی انسجام و هماهنگی لازم را ندارند، به همین ترتیب نتوانسته اند به اندازه کافی موفق باشند.

غذای روح

من همیشه یک پرسش بزرگ در ذهن خود داشته ام! چگونه می شود که کشورهای پر جمعیت و پیشرفته ای از لحاظ سلامت، رژیم غذایی، ورزش، شیوه زندگی و … مانند ایالات متحده و استرالیا، مردمشان جزو چاق ترین افراد هستند؟ به این دلیل که بسیاری از ما نحوه صحیح انجام کارها را می دانیم، ولی آن ها را انجام نمی دهیم. در واقع ما در زمینه تئوری و دانش های نظری بسیار غنی هستیم.

ما با وجود دانش، خود را نابود می کنیم. ما به دنبال کسب نتیجه، بدون کار و تلاش هستیم. در واقع همه ما به دنبال میانبر هستیم. تا چه زمانی ما می خواهیم مسیر غلط را طی کنیم؟ تا چه زمانی می خواهیم زمان و انرژی خود را صرف کارهای بیهوده کنیم؟ امیدوارم به زودی این تلاش های بیهوده پایان بپذیرد و ما در مسیر رشد و توسعه فردی قرار بگیریم.

دانش تئوری و نظری برای رشد و توسعه فردی کافی نیست

رشد و تغییر فقط با داشتن دانش امکان پذیر نیست، شما باید این دانش ها را عملی کنید. اگر شما این مطالب را فقط بخوانید و به هیچ عنوان آن ها را به کار نگیرید، مسلما هیچ گونه پیشرفتی نخواهید داشت و هیچ تغییر مثبتی در زندگی تان به وجود نمی آید. روش های بی ارزش بسیاری برای توسعه مهارت های فردی و رشد و توسعه فردی وجود دارد، این روش ها به راحتی با استفاده از اصطلاحات مخصوص به خود، فرآیند خود را توجیه می کنند، اما در واقع آن ها پر از خطا و اشتباه هستند و هیچ فایده ای برای شما ندارند. دانستن مطالب به معنای دگرگونی نیست. دانستن مطالب به تنهایی نمی تواند نواقص و نقاط ضعف شما را بهبود ببخشد.

عاقلانه فکر کردن

کمی عاقلانه فکر کنید

ما در اینجا به دنبال اثبات خوب یا بد بودن کارهای مان نیستیم. در واقع ما نمی خواهیم درستی و یا نادرستی کارهای مان را از نظر سیاسی بررسی کنیم. ما دنبال این هستیم تا بدانیم که با کمک کدام یک از رفتارها و عادت هایمان می توانیم پیشرفت بیشتری داشته باشیم و در مسیر رشد و توسعه فردی قرار بگیریم. ما به راحتی می توانیم افرادی را انتخاب کنیم و به آن ها کمک نماییم تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند، اما هدف ما این است که تا جایی که می توانیم به تمام افراد در زمینه توسعه توانایی ها و مهارت های شخصی شان کمک نماییم.

برخی از افراد بدون توجه به محتوا و چگونگی گفته های ما در مقابل آن گارد می گیرند. این افراد در واقع خودشان تصمیم می گیرند که به خود آسیب برسانند. ما وقت و انرژی خود را برای افرادی که خود دوست ندارند پیشرفت کنند، هدر نمی دهیم. هنگامی که احساسات را کنار بگذاریم و کاملا عملی و واقع بینانه نگاه کنیم متوجه می شویم که بسیاری از مردم فقط به دنبال رشد و توسعه خودشان هستند.

بسیاری از افراد هنگام مسابقه و رقابت نمی توانند نتایج دلخواه خود را به دست آورند. در واقع آن ها به هیچ عنوان برای رقابت آماده نیستند. آن ها دارای پتانسیل، دانش و منابع هستند، اما شجاعت، تمرکز یا اخلاق کاری ندارند. در واقع آن ها در تمرینات خود این موارد را آموزش ندیده اند.

چه زمانی برای تصمیم گیری مناسب است؟

بسیاری از افراد زمان دقیق تصمیم گیری را نمی دانند. هنگامی که شما اطلاعات لازم را به دست آورید، باید برای تصمیم گیری اقدام کنید. به هیچ عنوان لزومی ندارد شما برای دیگران دلایل تغییرات به وجود آمده در زندگی تان را توضیح دهید. شما می توانید از همین امروز در زندگی خود تغییر ایجاد کنید. فقط باید تمرینات و آموزش های خود را جدی بگیرید.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم اگر مطالب گفته شده در این مقاله را جدی بگیرید و آن ها را عملی نمایید به راحتی می توانید در آینده شاهد تغییرات چشمگیری در زمینه رشد و توسعه فردی خودتان باشید. در غیر این صورت اگر هزار مقاله دیگر را نیز مطالعه کنید، هیچ گونه بهبودی در زندگی تان ایجاد نخواهد شد. افراد موفق مدت ها قبل انتخاب خود را انجام داده اند و در مسیر رشد و توسعه فردی قرار گرفته اند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.