۵ تمرین عملی برای رسیدن به رشد و موفقیت شغلی

چگونه به رشد و موفقیت شغلی در کسب و کار خود دست پیدا کنیم؟

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به ۵ تمرین مهم برای رسیدن به رشد و موفقیت شغلی اشاره کنیم. شما با انجام این تمرین ها پس از مدت کوتاهی می توانید تاثیرات شگفت انگیز آن را در زندگی و کسب و کار خود مشاهده کنید. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست رشد و موفقیت شغلی

۱ – به نتیجه کارهایی که انجام می دهید فکر کنید

گاهی اوقات می خواهید کاری را انجام دهید، اما از نتیجه آن مطمئن نیستید. در این صورت تمرکز کردن روی آن کار دشوار می شود. در چنین مواقعی، باید به نتیجه خوب آن فکر کنید و منافع حاصل از آن کار را تصور کنید. با این کار، نیروی محرک لازم برای رسیدن به رشد و موفقیت شغلی در وجود شما ایجاد می شود و انگیزه پیدا می کنید. سپس باید خود انگیزشی را از زاویه دیگری بررسی کنید؛ مثلا به این فکر کنید که در صورت انجام ندادن آن کار، از چه نتایجی محروم می مانید.

یک دوست در مورد تجربه اش در دوران کودکی می گفت: «وقتی کوچک بودم و به مدرسه می رفتم، پدرم بیشتر اوقات مرا از این طریق تشویق می کرد و می گفت: من خوب می دانم که درس خواندن، وقت بازی کردن تو را کوتاه می کند و کاری خسته کننده و سخت است؛ اما تصور کن که وقتی سر جلسه امتحان مجبور می شوی تقلب کنی، چه احساسی خواهی داشت. وقتی نام قبول شدگان را روی دیوار مدرسه می زنند، اگر اسم تو در میان آن ها نباشد، چه حسی پیدا می کنی؟ به این فکر کن که در صورت قبول نشدن در امتحان، باید در تابستان دوباره درس بخوانی تا در امتحان قبول شوی؛ در صورتی که دوستان تو مشغول بازی، شنا و دوچرخه سواری هستند. این تذکرات پی در پی، برای من به مراتب موثرتر از نصیحت کردن بود.»

۲ – از ۱۰ فعالیت مورد علاقه خود لیست تهیه کنید

وقتی لیست خود را تهیه کردید، ببینید از آخرین باری که آن ها را انجام داده اید، چه مدت زمانی گذشته است. با این کار بیشتر به کارهای لذت بخش خود می پردازید و رضایت فردی شما از زندگی افزایش پیدا می کند در نتیجه بیشتر در مسیر رسیدن به رشد و موفقیت شغلی در کسب و کار خود قرار خواهید گرفت.

۳ – تمام نیروهای منفی موجود در زندگی خود را شناسایی کنید

سپس برای دستیابی به رشد و موفقیت شغلی خود با تمام قوا در جهت از بین بردن آن ها تلاش کنید. مثلا با تمام وجود بخواهید که از موارد زیر دوری کنید:

همنشینی با افرادی که افسردگی شدید دارند

همنشینی با همکارانی که همواره خشمگین و عصبانی هستند

قبول مسئولیت کارها بدون داشتن قدرت انجام آن ها

انجام دادن کارهای کوچک و جزئی دیگران

دنبال کردن خبرهای ناگوار و تلخ

۴ – در هنگام حرف زدن، به جای کلمه «اگر» از عبارت «وقتی که» استفاده کنید

با این کار کمتر خوشحالی خود را به شرایط گره می زنید. به علاوه می دانید که پس از انجام دادن فلان کار، صاحب یک پاداش لذت بخش خواهید شد. مثلا به جای این جمله «اگر من بتوانم از پس انجام این پروژه برآیم، یک روز مرخصی خواهم گرفت»، سعی کنید بگویید: «وقتی که توانستم این پروژه را به اتمام برسانم، یک روز مرخصی خواهم گرفت.»

اهداف خود را بررسی کنید

۵ – اهداف خود را بررسی کنید

پس از بررسی کردن اهداف می توانید آن ها را فهرست کنید. اگر هدفی دارید که امکان رسیدن به رشد و موفقیت شغلی آن قطعی نیست، بهتر است آن را کنار بگذارید و فکر و انرژی خود را برای رسیدن به هدفی دیگر صرف کنید. گاهی اوقات بعضی از اهداف، تمام فکر شما را درگیر می کنند؛ اما به نتیجه ای هم نمی رسند. در این صورت بهتر است آن ها را رها کنید و به دنبال اهداف واقعی تر بروید.

اهداف خود را در ۸ جنبه از زندگی تان مشخص کنید

۱٫ پیشرفت شغلی

۲٫ وضعیت مالی

۳٫ خانواده

۴٫ رشد ذهنی

۵٫ رشد اجتماعی

۶٫ وضعیت روانی

۷٫ آمادگی جسمانی

۸٫ سرگرمی و تفریح

افرادی که به دنبال رسیدن به رشد و موفقیت شغلی خود هستند، با توجه به این ۸ مورد اهداف خود را در زندگی دنبال می کنند. شما به چه صورت برای زندگی تان هدف تعیین می کنید. در مسیر هدف گذاری و تلاش برای رسیدن به آن ها، سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 آیا اهداف من روشن هستند؟

 آیا اهداف من با شرایط زندگی ام متناسب هستند؟

 آیا در دراز مدت می توانم به آن ها دست پیدا کنم یا اهداف من کوتاه مدت هستند؟

 آیا می توانم به خودم امیدواری بدهم و با دلگرمی بیشتر به راهم ادامه دهم؟

 آیا اهداف من خاص و منحصر به فرد هستند؟

 آیا من اهدافم را یادداشت کرده ام؟

 آیا نیاز دارم که اهداف خود را دوباره بررسی کنم و مجددا آن ها را بنویسم؟

 آیا من برای اهداف خودم تاریخ مشخص کرده ام؟

 آیا از نظر ساعت های کاری برنامه خاص و منظمی دارم؟

 آیا اهداف من منطقی هستند؟

 آیا من برای رسیدن به موفقیت خود را تحت فشار قرار می دهم تا هر روز در جهت اهداف کاری خود کاری انجام دهم؟

اگر تلاش نکنید و بی گدار به آب بزنید، نباید انتظار داشته باشید که رشد و موفقیت شغلی به سراغ شما بیاید. مهم ترین گام در تنظیم اهداف شخصی و شغلی، تنظیم اهداف شخصی و حرفه ای است. شما می توانید در صورت تمایل، اهداف خود را تغییر دهید؛ زیرا همه چیز قطعی نیست و گاهی اوقات برای رسیدن به اهداف، باید مسیر خود را تغییر دهید. هر روز باید گامی برای نزدیک شدن به اهداف خود بردارید. تنظیم کردن اهداف باید به یکی از عادات شما در زندگی تبدیل شود.

نتیجه جالب پژوهش دانشگاه هاروارد

دانشجویان دانشگاه هاروارد، پژوهشی را انجام دادند که در آن، تفاوت میان افرادی که هدف گذاری کرده بودند با افرادی که هدف گذاری نکرده بودند بررسی می شد. این تحقیق به منظور پیگیری افراد هدفمند انجام شد. ۱۰۰نفر از دانشجویان برای این تحقیق انتخاب شدند. از میان این ۱۰۰ نفر دانشجو، فقط ۵ نفر توانستند اهداف خود را به طور منظم، ثابت و بر اساس روش اصولی هدف گذاری تنظیم کنند.

۱۰ سال بعد، دانشگاه هاروارد از این ۱۰۰ نفر دعوت کرد تا مجددا برگردند تا این تحقیق دنبال شود و به نتیجه برسد. محققان دریافتند که ۵ درصد افرادی که اهداف خود را به طور ثابت تنظیم کرده و به فعالیت خود ادامه داده بودند، ۹۳ درصد از مجموع ارزش مالی گروه را کسب کرده بودند. همه ما می دانیم که میزان ثروت شخص، تنها ملاک خوشبختی و موفقیت او نیست؛ اما به طور یقین یکی از معیارهای مهم در میان افراد موفق است.

رشد و موفقیت شغلی

برای رسیدن به رشد و موفقیت شغلی خود انگیزه داشته باشید

در همه روزها و همه شرایط سعی کنید انگیزه داشته باشید. افراد موفق به خوبی با اهمیت داشتن انگیزه آشنا هستند و برای انگیزه بخشیدن به خود تلاش می کنند. بیایید سعی کنیم محدودیت ها را باور نکنیم و انگیزه قوی برای خود ایجاد کنیم. خود را گول نزنید. شما به انگیزه برای دستیابی به رشد و موفقیت شغلی نیاز دارید.

هرگز و هرگز محدودیت ها را باور نکنید

محدودیت زاییده ی ذهن ماست. در حقیقت هیچ کار غیرممکنی وجود ندارد. غیر ممکن ها را ذهن ما می سازد. با تلقین و تکرار جملات مثبت، تجسم مثبت و داشتن حال خوب می توانید به هر آنچه می خواهید برسید. در هر زمینه ای که می خواهید به رشد و موفقیت شغلی برسید، ابتدا اهداف خود را به صورت دقیق مشخص کنید. سپس یک یا چند انگیزه قوی برای موفقیت خود پیدا کنید. اجازه دهید با ذکر مثال برایتان این موضوع را بیشتر توضیح دهم.

مثلا شما یک کارمند هستید و تا چند ماه آینده قرار است یک آزمون برای ارتقای شغلی کارمندان در اداره یا شرکت شما برگزار شود. اگر می خواهید در این آزمون قبول شوید، ابتدا باید یک انگیزه قوی در خودتان ایجاد کنید. اصلا به این فکر نکنید که رقیبان شما تا چه اندازه قوی تر از شما هستند. مثلا به خودتان بگویید: «هر زمان که بتوانم از نظر کاری خود را ارتقا دهم، به پول بیشتری دست پیدا می کنم و با پول آن می توانم خانه و ماشین دلخواهم را خریداری کنم.»

فکر نکنید که قبولی در این آزمون غیر ممکن است و شما نمی توانید از پس آن بربیایید. هیچ امری غیر ممکن نیست؛ مگر زمانی که شما بخواهید آن را غیرممکن بدانید! تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدفتان انجام دهید. داشتن انگیزه قوی به شما کمک می کند کارهای سخت زندگی خود را به خوبی انجام دهید.

اجازه ندهید ذهنتان، شما را اسیر بازی های خودش کند و انگیزه قوی شما برای به ثمر رساندن کارها را از بین ببرد. هرگز سریع تسلیم نشوید. برای هر هدفی که دارید، یک دلیل قوی و محکم پیدا کنید، با این کار، پیمودن مسیر رشد و موفقیت شغلی برای شما آسان تر می شود.

پس همین حالا شروع کنید و برای هر هدف شخصی، شغلی و خانوادگی خود انگیزه های قوی پیدا کنید. این کار اصلا سخت نیست. با توجه به علاقه مندی ها و شرایط خود فکر کنید و انگیزه های درستی برای خود در نظر بگیرید. همین الان تصمیم بگیرید خودتان، انگیزه بخش ترین عامل زندگی تان باشد. شما می توانید از عهده انجام هر کاری بربیایید. این کار کاملا به شما بستگی دارد. هم اکنون اقدام کنید و انگیزه های قوی خود را مشخص کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.