رفع مشکل کم اشتهایی در نوزادان

چگونه مشکل کم اشتهایی کودکان را برطرف نماییم

این که اشتهای کودکان به صورت ناگهانی کاهش پیدا کند، مسئله ای است که بیشتر والدین را دچار نگرانی خاصی می کند. اما چیزی که پدر و مادر در این باره باید بدانند آن است که کاهش اشتها در نوزادان و کودکان یک پدیده ی نرمال بوده که علت آن نیازهای تغذیه ای کودک و همین طور تغییراتی است که در سوخت و ساز کودکان روی می دهد. روند رشد نوزادان معمولا در یک سال اول زندگی دیده می شود.

پادکست رفع مشکل کم اشتهایی در نوزادان

کاهش سوخت و ساز بدن پس از یک سال!

بعد از گذشت یک سال مقدار رشد و سوخت و ساز بدن نوزاد نیز تا حدودی کاهش می یابد و در نتیجه ی این کاهش سوخت و ساز، نیاز کودک به کالری زیاد نیز، کاهش پیدا می کند. این نوزدان به غذای کمتری نیازمند هستند. والدین در این گونه مواقع به صورت اجباری سعی در غذا دادن به نوزاد خود می کنند. چنین کاری زحمت فراوانی را برای پدر و مادر به همراه خواهد داشت. جدا از آن که خود نوزاد نیز با سختی های زیادی مواجه خواهد شد.

هم چنین از دیگر مشکلاتی که غذا دادن اجباری برای نوزادان به همراه خواهد داشت، می توان به مشکلات بهداشتی فراوان و اختلالات مربوط به تغذیه کودک اشاره کرد. در این گونه مواقع راه حل مناسب و کاربردی این است که پدر و مادر ضمن آن که طبق برنامه ریزی پیش می روند و زمان خود را کنترل می کنند، زمان مصرف غذای کودک خود و همچنین میزان غذایی را که مصرف می کند را هم باید زیر نظر داشته و به کودک اجازه می دهند تا حجم غذایی را که نیاز دارد، خودش تعیین کند.

چطور به فرزند خود به میزان مناسبی غذا بدهیم؟!

به جای آن که بشقاب غذای فرزندتان را پر کنید و از وی انتظار داشته باشید که همه ی حجم غذای موجود در ظرف را مصرف کند، به او این اجازه را بدهید تا حجم غذا را خودش مشخص کند. لقمه های کوچکتری را برای فرزند خود گرفته و در عوض تعداد این لقمه ها را بالا ببرید و اگر کودک دیگر نیازی به غذا نداشت، به اجبار به او غذا ندهید.

همچنین جهت تغذیه ی مناسب و سالم بایستی میان وعده های خوراکی را نیز به صورت محدود مصرف نمایید و در صورت تشنه شدن کودک به او آب بدهید. آب میوه ها را به مقدار کمتری در اختیار کودک خود قرار دهید، چون این آب میوه ها قند و کالری بسیار زیادی دارند و این احتمال وجود دارد که اشتهای کودک را به طور کلی از بین ببرند.

دلایل بدغذایی کودک

این که نوزادان از خوردن، خودداری کنند یک مسئله ی کاملا جداست. با وجود این که این احتمال وجود دارد که این اتفاق به دلایل پزشکی مثل رفلاکس معده، سیستیک فیبرویس یا اختلالات روان پزشکی مربوط باشد، اما به طور کلی دلیل به وجود آمدن این مسئله را باید در مشکلی به نام احساس انزجار غذایی مورد بررسی قرار داد.

در عارضه احساس انزجار غذایی، نوزادان برخی از غذاها را بنا به علت های گوناگونی مصرف نمی کنند. این علت ها می تواند با طعم، بو و شکل و ظاهری که غذا دارد مرتبط باشد. بدین صورت نوزاد در ذهن خود این گونه استنباط می کند که غذای مورد نظر دارای طعمی بد و غیر قابل تحمل است. با همه ی این موارد، نوزادانی که از غذاهای زیادی دوری می کنند احتمالا به سوء تغذیه مبتلا خواهند شد.

رفع مشکل کم اشتهایی در نوزادان

درمان بد غذایی کودک

اگر بخواهیم برای این مشکل یک روش پیدا کنیم، شاید بهترین و کاربردی ترین آن معرفی غذاهایی که از نظر کودک بد مزه به نظر می رسند، به صورت تدریجی باشد. توصیه پزشکان در این رابطه آن است که پدر و مادر در فاصله چهار تا شش ماهگی نوزادان، هر ماه فقط یک غذای جدید را به کودک معرفی نمایند.

روش کار این چنین است که در هر وعده ی غذایی که کودک به آن علاقه نشان می دهد باید غذاهایی را که نوزاد به آن علاقه ای ندارد را در کنار سایر غذاهای مورد علاقه اش به او تعارف کنید و با این روش کودک را با غذاهای جدید عادت دهید. در این بین والدین متوجه خواهند شد که آیا نوزاد آن ها می تواند غذای مورد نظر را تحمل نماید یا شرایط به گونه ی دیگری می باشد.

مورد دیگر این است که کودکانی که سن بیشتری دارند، عادت می کنند از هر غذایی که پدر و مادرشان مصرف می کنند تغذیه نمایند. پدر و مادر در این روش باید غذاهای مختلفی که هر کدام خاصیت متفاوتی از دیگری دارند را آماده کنند و خودشان هم آن ها را مصرف نمایند. با انجام این کار چون کودکان از یک سن خاص به بعد احساس بزرگی می کنند، حتی اگر علاقه ای به غذای مورد نظر نداشته باشند سعی می کنند آن را تا انتها مصرف کنند.

با این کار شما کودک خود را عادت می دهید تا از غذاهای مختلف استفاده کند و در سنین بالاتر دیگر مشکل بد غذایی نداشته باشد. افراد بسیاری هستند که با وجود قرار داشتن در دهه ی دوم یا سوم از زندگی خود تمایلی به مصرف برخی غذاها نشان نمی دهند که چنین چیزی از دوران کودکی آن ها نشات می گیرد.

استفاده از گیاهان مختلف برای تقویت اشتهای کودکان!

راه دیگری که در این زمینه قرار پیش روی والدین می گیرد استفاده از گیاهان تقویت کننده ی اشتها می باشد، که سال هاست توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار گرفته و بالطبع تاثیر مثبتی را نیز به همراه داشته است. برای مثال گیاهی مثل زنجبیل درست است که طعم تندی دارد و تحمل آن توسط نوزادان و کودکان تا حدودی غیر ممکن است، اما ترکیب مقداری زنجبیل با چای و دادن این چای زنجبیلی نیم ساعت پیش از غذا به کودک می تواند اشتهای او را برای خوردن غذا افزایش دهد.

یا ترب کوهی که از خانواده شب بوهاست اشتهای نوزادان را باز می کند. برای این منظور شما بایستی یک قاشق مربا خوری از ترب کوهی را پیش از غذا به فرزند خود بدهید. آلوئه ورا نیز از میوه های خوش بویی است که بیشتر بچه ها نسبت به استفاده از آن روی خوش نشان می دهند و نکته ی جالب اینجاست که پس از مصرف آن تازه اشتهایشان برای خوردن بیشتر شده و در نتیجه غذای بیشتری را هم مصرف می کنند.

لیموترش هم با مزه ای که دارد مورد علاقه ی بیشتر بچه ها می باشد یا استفاده از رزماری که عطر و طعم خوش آن باعث به وجود آمدن یک اشتهای فراوان در نوزادان و کودکان شما خواهد شد. گیاهان دیگری همچون ترخون و آویشن هم با توجه به ویتامین های فراوانی که دارا می باشند علاوه بر در اختیار گذاشتن مواد معدنی مورد نیاز کودک، اشتهای او را هم برای خوردن بازتر می کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.