۱۵‎‏ راهکار هوشمندانه برای نزدیک کردن روابط بین فردی در محیط کار

چگونه در محیط کار روابط بین فردی خود را گسترش دهیم؟

هنگامی که شما زندگی و فعالیت حرفه ای خود را آغاز می کنید، حالا چه بعد از دبیرستان باشد و چه بعد از دانشگاه، شما در حال انتقال به یک محیط جدید هستید. اگر برای تان امکان دارد، بهتر است یک کارفرمای انعطاف پذیر را پیدا کنید. به عبارتی دیگر افرادی که در یک محیط با هم کار می کنند، دارای فرهنگ های متنوعی هستند، پس بهتر است کارفرما منعطف باشد تا بتوانند با همه کنار بیاید.

اگر تا به حال نتوانسته اید به شغل رویایی خود دست پیدا کنید، خود را سرزنش نکنید، راه های بسیار زیادی برای افزایش تجارب در محیط کاری وجود دارد که می تواند به پیشرفت شما کمک کند. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این قسمت ۱۵ روش موثر و کارآمد برای توسعه روابط بین فردی در محیط کار را برایتان معرفی می کنیم. لطفا برای گسترش مهارت های ارتباطی خود در این زمینه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پادکست روابط بین فردی در محیط کار

۱ – با احتیاط رفتار کنید

هنگام راه اندازی یک کسب و کار و یا استخدام در یک شرکت بزرگ و یا کوچک مهم است که از محیط اطراف خود آگاهی داشته باشید. نسبت به این که تا چه اندازه درباره مسائل و زندگی خصوصی با دیگران صحبت می کنید، دقت و توجه داشته باشید. شما نمی خواهید دیگران تصور غلطی نسبت به شما داشته باشند، پس باید نسبت به بازگویی جزییات روابط خانوادگی خود دقت لازم را داشته باشید.

شما باید بتوانید برای برقراری ارتباط با دیگران در بحث ها و گفت و گوها شرکت کنید. یک راهنمایی کلی عمومی این است که در بحث های کوچک شرکت نمایید و روابط بین فردی خود را تقویت کنید.

۲ – به محیط اطراف خود دقت کنید

زمان هایی وجود دارد که ما باید به عنوان یک رهبر مسئولیت هدایت یک تیم یا پروژه را بر عهده بگیریم. سعی کنید در ارتباط با سایر کارمندان بیش از حد جسور یا کمال گرا نباشید. آخرین کاری که باید انجام دهید این است که در ارتباط با دیگران نباید انحصارگر باشید.

سعی کنید که یک فرد انعطاف پذیر باشید، چرا که اگر اجازه صحبت کردن به افراد دیگر را نیز بدهید می توانید چیزهای زیادی از آن ها یاد بگیرید و روابط بین فردی خود را در محیط کار بهبود ببخشید.

روابط بین فردی را با گوش دادن تقویت کنید

۳ – روابط بین فردی را با گوش دادن تقویت کنید

این کار ممکن است به نظر زاید باشد، ولی آموختن هنر خوب گوش دادن به دیگران، یک امر ضروری است. توسعه مهارت های روابط بین فردی و ارتباط با دیگران، نیازمند خوب گوش دادن است. این موضوع، مسئله ای نیست که بخواهید در ارتباط با همکاران و یا رییس تان آن را نادیده بگیرید. این مورد هسته اصلی ارتباط با دیگران است.

شما می توانید از جملاتی مانند »من حرف شما را متوجه می شوم» و یا «من صحبت شما را تصدیق می کنم» استفاده کنید. یاد بگیرید که با همکاران تان همدل باشید و مهارت های ارتباطی خود را با آن ها گسترش دهید.

۴ – همه بازخوردها را مورد توجه قرار دهید

هنگامی که یاد می گیرید که به دیگران گوش دهید و به آن ها اجازه دهید افکار خود را بازگو کنند، به این معنی است که شما در برقراری ارتباط با دیگران رشد کرده اید و قادرید روابط بین فردی خوبی را شکل دهید.

یکی از سخت ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که به صحبت همه افراد توجه کنید. سعی کنید در مقابل دیگران جبهه نگیرید و هر حرف آن ها را پاسخ دهید. به پیشنهادهای افراد توجه کنید و از آن ها استفاده نمایید. هنگامی که افراد احساس کنند در کاری مشارکت دارند، وظایف خود را بهتر انجام می دهند.

۵ – هیچ وقت پیش داوری و قضاوت نکنید

یک انسان واقعی هیچ گاه در مورد کسی پیش داوری و قضاوت نمی کند. شما برای توسعه روابط بین فردی خود نباید به خاطر یک ویژگی مانند رنگ پوست، نژاد و یا ویژگی های فیزیکی دیگران را مورد قضاوت قرار دهید. هیچ گاه تصورات کلیشه ای که در مورد گروه های مختلف وجود دارد را باور نکنید.

۶ – احساسات خود را کنترل کنید

استرس و فشار کاری چیزی است که همه ما آن را تجربه کرده ایم. این که شما در بخش عمومی و یا خصوصی کار کنید هیچ فرقی ندارد، به هر حال شما با عوامل و همکاران استرس زا رو به رو خواهید شد. در این مورد بهتر است که از مهارت های ارتباطی و روابط بین فردی باز استفاده کنید.

همیشه در مورد احساسات افراد از آن ها سوال کنید. بهتر است به جای این که کسی را به حال خود رها کنید و یا واکنش منفی به او نشان دهید، احساسات خود را کنترل نمایید. به صورت خصوصی با او صحبت کنید. وقتی این کار را انجام دهید، آن شخص متوجه می شود که شما به او توجه دارید و بعد از آن با دقت بیشتری کارش را انجام می دهد.

با کمک کردن به دیگران روابط بین فردی را تقویت کنید

۷ – با کمک کردن به دیگران روابط بین فردی را تقویت کنید

داشتن شفقت و همدلی نسبت به دیگران، نشان دهنده شایستگی شما در کار است. با این وجود باید مراقب میزان این همدلی و مهربانی باشید؛ این می تواند ماهیت روابط کاری و نقش های شما را به خطر بیندازد. بهتر است روابط شخصی را از روابط بین فردی محیط کار جدا کنید تا بتوانید کار خود را به نحو احسن انجام دهید.

۸ – افق های دید خود را گسترش دهید

هنگامی که شما در یک شرکت یا سازمان مشغول به کار هستید، همه چیز می تواند تکراری و کسل کننده باشد. گاهی اوقات باید به یاد داشته باشیم که ما انسان هستیم و نیاز به انجام مسئولیت های خاصی داریم. گاهی اوقات ما می خواهیم با بیان توانایی ها و استعدادهای مان تمام شرایط را تغییر دهیم، اما باید واقع بین باشیم. تغییر، یک شبه اتفاق نمی افتد، بلکه یک روند طولانی است.

بنابراین به عقب برگردید و تمام کارهایی را که تا به حال انجام داده اید، مد نظر قرار دهید. گاهی اوقات به دلیل نگرش غلطی که داریم در زندگی دچار مشکل می شویم و به روابط بین فردی خود خلل وارد می کنیم.

۹ – خوشبینی روابط بین فردی را مستحکم می کند

این جمله را احتمالا شما بارها و بارها شنیده اید. هنگامی که به شما می گوییم خوشبین باشید، به این معنی نیست که در ظاهر این گونه باشید و یا احساسات خود را پنهان کنید. به طور کلی شما باید سعی کنید احساسات مثبت را در خود تقویت کنید، چرا که در زندگی اتفاقات پیش بینی نشده زیادی رخ می دهد.

۱۰ – نسبت به قوانین فرهنگی حساس باشید

هنگامی که در یک محیط کاری در ارتباط با سایر افراد قرار می گیرید، سعی نکنید که ارزش های خود را به آنان تحمیل کنید. در برخی از فرهنگ ها تماس فیزیکی مذموم شمرده می شود، در حالی که ممکن است در فرهنگی دیگر این کار نشان دهنده احترام به فرد مقابل باشد.

بنابراین همیشه با احترام از دیگران سوال بپرسید و سعی کنید نسبت به فرهنگ آن ها آگاه شوید، این کار باعث می شود شما متوجه تفاوت های فرهنگی بشوید. شما نباید اجازه دهید که این تفاوت های فرهنگی برایتان دست و پاگیر شود. فقط مراقب عکس العمل خود نسبت به دیگران باشید و به واکنش های آنان نیز توجه نمایید.

حرفه ای عمل کردن، روابط بین فردی در محیط کار را تقویت می کند

۱۱ – حرفه ای عمل کردن،در محیط کار را تقویت می کند

نحوه تعامل شما با دیگران و محیط اطرافتان نشان دهنده میزان حرفه ای بودن شماست. در هر شرایط و موقعیتی شما باید با احترام و به صورت حرفه ای با دیگران برخورد کنید. اگر ناراحت باشید و یا انرژی مثبت خود را از دست بدهید، فرصت هایی را که در زندگی و کار برایتان پیش می آید را از دست خواهید داد.

۱۲ – در فعالیت ها مشارکت کنید

هنگامی که به استخدام شرکتی در می آیید، اغلب فرصت ها برای مشارکت در فعالیت های سازمان یافته خارج از فضای اداری وجود دارد. گاهی اوقات انجام این کارها و برقراری ارتباط با افراد ناآشنا برای شما بسیار ارزشمند است. علاوه بر این شما فرصت آشنایی با محیط های جدید را به دست می آورید. بنابراین شما می توانید برای توسعه روابط بین فردی و ارزیابی این موقعیت ها از شهود و حس مشترک استفاده کنید.

۱۳ – درباره سازمانی که در آن کار می کنید اطلاعاتی را به دست آورید

شما می توانید درباره سازمان مورد نظرتان با استفاده از لپ تاپ و یا گوشی هوشمند اطلاعاتی را به دست آورید. قبل از این که به مصاحبه شغلی بروید، از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی تحقیقات گسترده ای درباره نوع و نحوه فعالیت شرکت انجام دهید.
علاوه بر تمرکز بر انجام وظایف خود، کل فعالیت های شرکت را در نظر بگیرید. شما باید جایگاه سازمان را در زمینه ای که فعالیت می کند شناسایی کنید. در مورد کار خود و دیگران اطلاعاتی را کسب کنید.

یاد بگیرید مشکلات تان را حل کنید

۱۴ – یاد بگیرید مشکلات تان را حل کنید

حل مسئله مهارتی است که شما با استفاده از تجربه و آزمون و خطا به دست می آورید. در این مسیر ممکن است گاهی با شکست هایی نیز مواجه شوید. این مسئله یک فرآیند طبیعی است. یاد بگیرید که مسئولیت اقدامات و تصمیمات خود را بر عهده بگیرید. در عین حال دیگران را نیز مقصر ندانید.

هنگامی که شما مسئولیت پذیر باشید، کارفرمای تان این موضوع را متوجه می شود. یکی از بزرگ ترین موهبت های زندگی شکست خوردن است. چرا که باعث می شود علاوه بر کسب تجربیات جدید، نگرش شما نیز تغییر کند.

۱۵ – برای توسعه روابط بین فردی تحقیق کنید

اگر مهارت هایی مانند برنامه نویسی، کار با رایانه و یا سایر مهارت های مفید را دارید، حتما در زمان مناسب از آن ها استفاده کنید. هنگامی که در یک شرکت جدید مشغول می شوید، بهتر است همه مهارت های خود را یک جا بروز ندهید. این کار مثل بازی پوکر است؛ پس اجازه ندهید دیگران دست شما را بخوانند. قبل از بروز توانایی هایی خود، ابتدا محیط کاری خود را شناسایی کنید. هنگامی که مهارت های شگفت انگیز خود را نمایش دادید، پس از آن باید با احتیاط رفتار کنید.

نتیجه گیری

توسعه مهارت های ارتباطی و روابط بین فردی یک فرآیند مستمر است. شما پس از کسب تجارب جدید، شایستگی های بیشتری به دست می آورید. فروتنی، مهربانی و ذهن باز، ویژگی هایی است که می توانید برای موفقیت در زندگی و کسب و کار آن را به دست آورید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.