۳ نکته مهم که در مورد روابط دوستانه باید به آن ها توجه داشته باشید

چگونه روابط دوستانه خود را حفظ کنیم ؟

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم برای توسعه مهارت های ارتباطی شما به ۳ نکته مهم در برقراری روابط دوستانه اشاره کنیم. برای اطلاع از این نکات مهم و کاربردی لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست روابط دوستانه

۱ – اگر سعی دارید با کسی دوست باشید، برای او دوست خوبی باشید

همان طور که می دانید دوست خوب بودن در روابط دوستانه یک وظیفه بزرگ است. در این راه شما باید همواره وفادار، صادق، روراست، قابل اعتماد، مخلص و… باشید و روی ارتقای مهارت های ارتباطی خود کار کنید. شما همواره در روابط دوستانه باید برای حمایت و همدردی حضور داشته باشید. همچنین نباید اجازه دهید که از جانب دوستان خود مورد استثمار قرار بگیرید و از طرف دیگر نباید خودتان را فراموش کنید، زیرا در برخی موارد مجبور خواهید شد حرفتان را رک و پوست کنده بزنید در نتیجه دوستان تان در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

بعضی وقت ها در روابط دوستانه موقعیت ایجاب می کند که ساکت باشید و عقایدتان را برای خودتان نگه دارید. در این موقع شما باید به صورت یک مشاور، دوست و یاور همراه آن ها باشید و در این راه برای دوستان خود خلاقیت و شور و اشتیاق ایجاد کنید. سوالی که همواره از جانب خیلی از افراد مطرح می شود این است که دوستان ایده آل در روابط دوستانه چه کارهایی باید انجام دهند؟ در واقع هنگامی که آن ها درگیر و گرفتار هستند در کنار آن ها حضور داشته باشید و به آن ها این اجازه را بدهید که بر روی شانه هایتان گریه کنند. شما در این هنگام باید دست حمایت به پشت آن ها بکشید و بگویید همه چیز را با کمک هم حل خواهید کرد.

«مهمترین چیز در روابط دوستانه، حضور داشتن در مواقع گرفتاری دوستان تان است، نه در ایام خوشی و شادی آن ها» شما در آن موقعیت در کنار آن ها حضور دارید تا به دوستان خود پند و اندرز بدهید. گوش دادن به حرف های آن ها در زمان گرفتاری بهترین کمکی است که می توانید به آن ها کنید. شخصی سوال پرسید: دوست واقعی کیست؟ باید بگوییم دوست واقعی کسی است که وقتی می خواهید سوار هواپیما بروید با او مکالمه داشته باشید و وقتی ۱۰ سال بعد از سفر بر می گردید، آن ها همان مکالمه را به یاد دارند و همواره به فکر شما بوده اند. گویی که اصلا این ۱۰ سال فاصله میان شما نبوده است. دوستان واقعی چنین وضعیتی نسبت به هم دارند.

اختصاص زمان به کسانی که دوست دارید

۲ – زمانی را به کسانی که دوست دارید اختصاص دهید

هنگامی که در زندگی دچار مشکلاتی می شوید فراموش کردن دوستان کار بسیار راحتی است. حتی برادران شما با این که خیلی به شما نزدیک هستند در هنگام مشکلات فراموش می شوند، شاید بگویید شما نسبت به آن ها بی خیال هستید، اما باید بدانید که این بی خیالی نیست بلکه مشغله ی زیاد است که باعث بروز این اتفاقات می شود. این اتفاق واقعا غیرقابل بخشش است، هر از گاهی می نالیم که خبری از آن ها نداریم؛ اما همواره باید قدر لحظه های زندگی و روابط دوستانه مان را بدانیم؛ چون زمان به سرعت می گذرد و ما در پشت این سال ها پنهان شده ایم.

بچه ها نیز همان گونه هستند ما همواره تمایل داریم زمان بیشتری را با فرزندان خود سپری کنیم، از همین رو تلفن را برمی داریم و با آن ها تماس می گیریم و حتی از آن ها می خواهیم به منزل ما بیایند. هر چند که آن ها چنین رفتار متقابلی نداشته باشند، اما این مسئله بسیار خوب است که شما بازیکن قواعد باشید. «هر چه بیشتر وقت خود را صرف روابط دوستانه خود کنیم چیز بیشتری نصیبمان می شود».

در واقع این تمام چیزی است که شما انجام می دهید شما زندگی را به خوبی اداره می کنید و آن ها را می بخشید و با آن ها تماس می گیرید، هرچند که آن ها هیچ تماسی با شما نگیرند. شما توانسته اید در برقراری روابط دوستانه بسیار موفق عمل کنید. در واقع شما با این کار نشان می دهید که اولین کسی هستید که می بخشید و فراموش می کنید.

این مسئله اصلا نباید اهمیت داشته باشد که چه زندگی پرمشغله ای دارید، بلکه اجرای قوانین به شما کمک می کند تا از استرس خود بکاهید و زندگی آزادانه تری داشته باشید. مطمئن باشید آن هایی که دوستتان دارند در زمان مناسب تمام محبت های شما را جبران می کنند. این یک معامله عادلانه می باشد که شما شروع کننده آن بوده اید. شما زمان و توجه با ارزش خود را در اختیار آن ها می گذارید و در نهایت آن ها هم چیزی با ارزش به شما می دهند.

این مسئله اصلا درست نیست که شما زمان کمتری را با فرزندان خود سپری کنید، در عوض آشپزی کنید و یا کتاب بخواهید و به کارهای عقب افتاده خود برسید! باید بدانید که شما با تمام وجود باید با آن ها وقت بگذرانید. وقتی والدین، دوست قدیمی و پدربزرگ تان تماس می گیرد و مشغول صحبت هستید کارهای دیگر را رها کنید و تمام توجه خود را به آن ها معطوف کنید. روزی می رسد که هیچ کدام از آن ها در کنار شما نیستند و شما ناامیدانه آرزو می کنید که ای کاش به حرف هایشان گوش می دادید؛ اما اکنون بسیار دیر شده است. از همین رو برای افرادی که ارزشش را دارند، وقت بگذارید همین الان.

معاشرت با افراد مثبت

۳ – با افراد مثبت معاشرت کنید

اگر تمایل دارید در زندگی و کار خود و حتی برخوردهای اجتماعی تان به موفقیت برسید باید با انسان هایی روابط دوستانه داشته باشید که مثبت اندیش هستند. همان طور که می دانید انسان ها برای معاشرت به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول کسانی هستند که سعی می کنند شما را به سمت بالا بکشند، آن ها به زندگی با دیدی مثبت نگاه می کنند و از سرزندگی و انرژی بالایی برخوردار می باشند. آن ها همواره برای رسیدن به راهشان تلاش می کنند و از راهی که پیش روی آنهاست، آگاهی کاملی دارند.
اما در رابطه با گروه دوم باید بدانید که آن ها همواره از زندگی و کارهای شان گلایه دارند، و با این کارشان شما را نیز به چاه تنبلی می کشانند، از همین رو همواره گفته می شود اگر می خواهید در زندگی رو به جلو حرکت کنید از برقراری روابط دوستانه با افراد دسته دوم پرهیز کنید.

هم قدم شدن با انسان های دسته دوم شادی و مثبت اندیشی را در شما ایجاد می کند و زندگی را برای شما به یک میدان مبارزه تبدیل می کند. این یک مبارزه برای شما جذاب خواهد بود، این که برای ارزش های خود بجنگید و احساس غرور و شادی را تجربه کنید. از صحبت کردن با افرادی که دیدگاه جالب و متفاوتی نسبت به شما دارند حس خوبی را برای شما فراهم می آورد. صحبت کردن با افرادی که فقط گله می کنند حس ناامیدی دارند و به شما اجازه نمی دهند تا به سمت موقعیت ها و اهدافتان قدم بردارید.
در این قسمت در نظر داریم در مورد کسانی که باید با آن ها روابط دوستانه داشته باشید نکاتی بگوییم:

– از دیدن آن ها احساس شادی داشته باشید.

– شما را می خندانند و به شما احساس خوبی را منتقل می کنند.

– در رشدتان به شما کمک می کنند و همواره به عنوان حامی در کنار شما حضور دارند و شما را تشویق می کنند.

– نظرات و مفاهیم جدیدی را به شما می آموزند و حتی راه های نوینی را به شما می آموزند.

– از شما دعوت می کنند تا با حوادث مبارزه کنند.

کدام گروه هستند که شما بعد از دیدن آن ها احساس ناامیدی خواهید کرد؟ باعث می شوند که دائما عصبانی باشید و افسردگی به سراغ شما می آید؟ نظرات شما را نابود کرده و همواره با یاس حرف می زنند. شما را جدی نمی گیرند. از همین رو با توجه به نکاتی که به آن اشاره کردیم باید با گروه اول روابط دوستانه داشته باشید، هر کسی دوست دارد که از بودن با دوستانش لذت ببرد و از آن ها گلایه نکند.

باید بدانید برقراری روابط دوستانه با کسانی که حس خوبی به شما منتقل نکنند، هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت، مگر این که افسردگی را دوست داشته باشید. بنابراین نتیجه می گیریم تنها برقراری روابط دوستانه با کسانی که احساس خوبی به شما منتقل می کنند برای شما سودمند خواهد بود و احساس خوبی به شما می دهد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.