زالو درمانی و دیدگاه طب سنتی به آن

خلاصه نوشته: زالو درمانی جزء آن دسته از روش های درمانی است که می تواند گفت بیش از چندین نوع بیماری را درمان می کند. بسیاری از مردم معتقد اند که زالو درمانی از نظر طب سنتی یکی از خشن ترین و چندش ترین انواع درمان ها محسوب می شود، در حالیکه همین روش به اصطلاح خشن تاثیراتی خارق العاده در بهبود انواع بیماری ها دارد.

درباره زالو درمانی در طب سنتی

با وجود اینکه زالو درمانی طب سنتی یکی از قدیمی و سنتی ترین روش ها برای درمان بیماری هاست، اما باز هم بسیاری از مردم از زالو درمانی برای درمان بیماری های خود استفاده می کنند. استفاده از زالو درمانی مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم اما یکی از مهم ترین دلایل رایج شدن این روش، این است که مردم در تلاش هستند تا با جایگزینی روش های طب سنتی استفاده کمتری از روش های درمانی و یا داروهای شیمیایی داشته باشند، چراکه عوارض داروهای شیمیایی گاها جبران ناپذیر است. پیش از رایج شدن این شیوه درمانی مردم به ناچار، به تمامی داروهای انبوهی که وارد بازار می شد، نگاه ابزاری داشتند که البته این داروها در کمترین زمان ممکن تمامی مشکلات شان را بر طرف می کرد. اما بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پزشکان مشخص شده است که هر یک از این داروها پس از درمان بیماری یک عارضه جدید را در بدن آشکار می کند و همین سبب می شود که مردم برای درمان این عارضه به داروی دیگری پناه ببرند! بنابراین با تمام این تفاسیر نگاه مردم در مورد روش های طب سنتی تغییر کرد و بازار طب سنتی رونق یافت. در این میان زالو درمانی هم یکی از همین روش های طب سنتی است که در گذشته طبیبان بنام و معروفی همچون ابن سینا از آن برای خون گیری به روش فصد و حجامت با هدف درمان بیماری ها استفاده می کردند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به زالو درمانی، فواید و تاثیرات آن بر بدن بپردازیم و دیدگاه طب سنتی را نیز مورد بررسی قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با زالو درمانی و سایر موارد آن با ما همراه باشید.

پادکست زالو درمانی و دیدگاه طب سنتی به آن

ویژگی های زالو

زالو از دسته بی مهرگان است و از طریق سطح بدن خود تنفس می کند. در سطح بدن زالو دو بادکش دیده می شود که یکی در ناحیه سر و دیگری در ناحیه دم است. بادکش موجود در ناحیه سر مخصوص مکیدن خون و بادکش موجود در ناحیه دم به جهت حفظ زالو بر روی سطح بدن جانداران است.

زالوها عموما در نواحی مرطوب زندگی می کنند. از گونه های دوجنسی هستند و هردو جنس نر و ماده نیز دارند. زالوها حین مکیدن خون کثیف، ۱۰۶ نوع ماده مغذی دارویی و غذایی مفید به بدن جاندار مورد استفاده خود تزریق می کنند که این جاندار می تواند بدن انسان باشد!

زالوها با تغذیه از خون های کثیف خون فاقد اکسیژن کافی و دارای مواد زائد بسیار که در بیشتر مویرگ های سطح پوست است باعث پاکسازی خون انسان می شود. دیدگاه های متعددی در رابطه با زالودرمانی وجود دارد و نظرات زیادی مطرح می شود. که در این بحث به آن ها می پردازیم.

زالو و تاثیرات آن بر بدن

زالو با مکش خون کثیف در حقیقت بدن را از مواد زائد خالی کرده و خون انسان را تصفیه می کند. کاری که مکیدن زالو انجام می دهد در اصل مکش طبع سرد خون از بدن است. یعنی زالو درمانی طبع سرد بدن را از بین می برد. همچنین قابلیت سودازدایی نیز دارد.

یکی از نشانه های غلبه سودا در بدن ایجاد غلظت خون است که زالو با مکیدن سودا خون را رقیق کرده و همچنین موادی به بدن انسان تزریق می کند که باعث رقیق کردن خون می شود. یکی دیگر از فواید مکش خون توسط زالو تسریع روند گردش خون است. در طبیعت ۶۰۰ گونه زالو یافت شده که عمر متوسط آن ها تا ده سال تخمین زده شده است.

زالو درمانی بیشتر برای نواحی تحتانی بدن توصیه می شود. یعنی در نواحی که غلبه سودا زیاد است و تجمعات خون کثیف و غلیظ نیز بیشتر است

بهترین اثر زالو درمانی در افرادی با طبع سوداوی است که دارای خون غلیظ هستند و کمترین اثر آن در افرادی با مزاج صفراوی است که خودشان خون رقیق دارند.

خواص شیمیایی زالو درمانی

همان طور که اشاره شد در مکش خون توسط زالو ۱۰۶ نوع ماده موثر در بدن انسان وارد می شود. یکی از مهم ترین موادی که زالو به بدن ما تزریق می کند ترکیبی به نام «هیرودین» است. هیرودین ماده ای بسیار قوی و ضد انعقاد خون است که زالو به بدن انسان تزریق می کند. این ماده پروتئینی سبب می شود که خون در حین مکش زالو لخته نشود و روند مکش خون تسهیل و تسریع شود.
به سبب این ماده زالو درمانی در درمان موارد بیماری های ضد انعقاد خون، حل کننده لخته خون، تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن، توقف رشد میکروب ها و ویروس ها، پایین آورنده ی فشار خون، ضد انواع التهاب و ورم موضعی بدن، مسکن و بهبود دهنده ی سکته ها و درنهایت هم در بهبود زخم پا در افراد دیابتی و … موثر است!

جز دیگری که در بزاق زالو موجود است، ماده ای به نام «کالین» است. کالین پروتئینی است که ایجاد زخم می کند. دلیل موثر بودن آن در روند زالودرمانی این است که با ایجاد خون ریزی های ثانویه، به تمیز شدن و ضد عفونی شدن محل زخم کمک می کند و مانع عفونت های قارچی و باکتریایی می شود.

زالو درمانی

چقدر مجاز هستیم از زالو درمانی استفاده کنیم؟!

در جلسات نخست زالو درمانی طبق نظر پزشک ابتدا با ۳-۵ زالو روند درمانی آغاز می شود. و حداکثر تا ۱۰ عدد در هر جلسه ادامه میابد. حداقل دفعات زالو درمانی سه جلسه و به فاصله هر ۱۰ الی ۲۰ روز است.

زالو درمانی به چه افرادی توصیه می شود؟

زالو درمانی در افرادی که به دلیل گرمی مزاج و قلیایی بودن خونشان دچار انواع بیماری های پوستی مثل اگزماها یا پسوریازیس و… مبتلا هستند مناسب است. در افراد دیابتی با سابقه ی زخم پا، در افراد با فشار خون بالا، مشکلات انعقادی خون و در نهایت هم افرادی که خون غلیظ دارند توصیه می شود.

به سوداوی مزاجان توصیه می شود که زالو درمانی را انجام دهند زیرا به بهبود وضعیت گردش خونشان کمک می کند. در بزاق زالو علاوه بر ترکیب های فوق، موادی با خاصیت آنتی بیوتیکی نیز یافت می شود. به این دلیل احتمال عفونت محل نیش زالو تقریبا غیرممکن است. ممکن است به دلیل ایجاد پاسخ ایمنی بدن به یک جسم خارجی که نیش زالو باشد، التهاب، سرخی و حتی خارش موقت دیده شود که کاملا بی خطر است و با استفاده از کرم های آنتی آلرژیک و یا استفاده از پماد بتامتازون که از بین برنده ی التهاب هستند این مشکلات نیز به طور کلی حل شود.

بعد از انجام زالو درمانی چه اقداماتی باید انجام شود؟!

بعد از زالو درمانی محل نیش باید ۱۰ – ۱۵ دقیقه خونریزی نماید. سپس با استفاده از گاز استریل به همراه مخلوط عسل و زرد چوبه و باقالا، پانسمان فشاری انجام شود. جهت بند آمدن خون ریزی می توان از زردچوبه و یا موادی که خاصیت انقباضی به عروق می دهند. جلوی خون ریزی را می گیرند استفاده کرد. موادی مانند زرد چوبه، زاج سفید، مازو، مورد و …
اگر باز هم خون ریزی بند نیامد می توانید روزانه از ۳ تا ۶ عدد کپسول «قره قات» که نوعی دارو گیاهی برای التیام زخم و خون ریزی است استفاده نمایید.

دیدگاه طب نوین درباره زالو درمانی چیست؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این قسمت قصد داریم به دیدگاه و بررسی طب سنتی زالو درمانی بپردازیم و در آخر می خواهیم دیدگاه طب نوین را در مورد این روش درمانی و خون دهی جویا شویم.

از دیدگاه طب نوین، زالو درمانی جایگاه روشن و قابل تاییدی ندارد. از لحاظ پزشکی تاثیرات گفته شده هنوز مستند نشده اند و به وضوح اثرات این نوع درمان بر جامعه ی پزشکی ثابت نشده است. آن ها همچنین به دلایل بهداشتی و ابتلا به انواع بیماری های عفونی، ویروسی و انگلی انجام این عمل را توصیه نمی کنند!

از آن جایی که زالو جاندار است و ممکن است بارها به جهت درمان مورد استفاده قرار بگیرد و در افراد مختلف استفاده شود. ممکن است به عنوان یک حامل و انتقال دهنده بیماری باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.