زمان شروع غذای کمکی نوزاد

بهترین زمان برای شروع غذای کمکی نوزاد

پس از آن که نوزاد یک دوره ی زمانی مشخص از عمر خود را طی نمود، مسلما فقط شیر مادر یا شیر خشک نمی تواند نیازهای غذایی او را برطرف نماید. در مورد این که چه زمانی باید غذای کمکی را به تغذیه ی روزانه نوزاد خود اضافه نماییم نظریات متفاوتی وجود دارد. مانند بسیاری از مسائل پزشکی، پزشکان و محققان هرکدام نظری خاص درباره ی ارائه غذای کمکی به نوزاد و هم چنین مدت زمان شیردهی مادر به فرزند خود دارند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم به بهترین نکات در مورد تغذیه کمکی کودک اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

بسیاری از آن ها بر این باور هستند که مادران بهتر است طی مدت شش ماهه اول تولد نوزاد به او شیر داده و به طور همزمان، از چهار ماهگی به بعد غذاهای کمکی را نیز به تغذیه روزانه او اضافه کنند، تا سایر مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز نوزاد از طریق این تغذیه به او انتقال یابد.

پادکست زمان شروع غذای کمکی نوزاد

فواید استفاده از شیر مادر

با توجه به بعضی از پژوهش ها و تحلیل های آماری که توسط مراجع معتبری صورت گرفته اند، نوزادهایی که تا شش ماه پس از تولد خود فقط از شیر مادر خود تغذیه می نمایند به خوبی و هم تراز با نوزادانی رشد می کنند که از چهار ماهگی به بعد از غذاهای کمکی در کنار شیر مادر خود مصرف می کنند. البته نوزادانی که تا شش ماهگی فقط از شیر مادر تغذیه می کنند در برابر ویروس های مختلف و به ویژه اسهال های ویروسی، دفاع بهتری از خود نشان می دهند.

علاوه بر این مورد مادرانی که تا شش ماهگی به فرزند خود فقط شیر می دهند، فرزند آن ها نیز طی مدت زمان کمتری وزن خود را از دست می دهد. با وجود همه ی موارد گفته شده، در تعدادی از کشورهای در حال توسعه نوزادانی که تا شش ماهگی فقط از شیر مادر مصرف می کنند، بیشتر از سایر نوزادان در معرض مبتلا شدن به بیماری های مختلفی چون کم خونی و همینطور کمبود آهن قرار می گیرند.

نوزادانی که با کمبود آهن مواجه می شوند باید از مکمل های این زمینه مصرف کنند تا کمبود آن ها در این زمینه بر طرف شود. به هر حال هر نوزادی، در هر کشوری با یک شرایط خاص رشد می کند و شرایط برای رشد نوزادان با یکدیگر متفاوت است. البته در این زمینه توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که مادران تا شش ماهگی نوزاد، فقط شیر خود را برای تغذیه نوازد خود در نظر بگیرند.

زمان شروع غذای کمکی نوزاد

از چه سنی به تغذیه نوزاد خود مکمل های غذایی اضافه کنیم؟

اکثر نوزادها، به طور معمول بین سنین چهار تا شش ماهگی از تولد خود مهارت های لازم را برای خوردن غذاهای کمکی به دست می آورند. با این وجود جمع کثیری از متخصصان تغذیه کودک این توصیه را به مادران می کنند که به فرزندان خود تا شش ماهگی، حتی آن دسته از نوزادانی که فقط از شیر خشک تغذیه می کنند، هیچ مکمل غذایی خاصی را به تغذیه فرزند خود اضافه نکنند.
در زمانی که هنوز علم چندانی برای این مورد به وجود نیامده بود بهانه و دلیل اصلی پزشکان و متخصصان به وجود آمدن حساسیت های غذایی و هم چنین بیماری هایی چون اگزما و آسم بود. گرچه شواهد چندانی در مورد این که استفاده از مکمل غذایی در کنار شیر مادر باعث این بیماری ها می شود نیز وجود نداشت. اما امروزه با به وجود آمدن شواهد مورد نیاز، بررسی ها این چنین نشان می دهند که شروع تغذیه کمکی از چهار ماهگی خطری را برای نوزادان به وجود نمی آورد.

غذاهای کمکی خطرناک برای نوزادان کدامند؟

البته که مصرف برخی از ماده های غذایی همچون دانه های سویا، مغزهای خوراکی مثل پسته و بادام و کاکائو تا شش ماهی و مصرف عسل به این دلیل که احتمال مسموم شدن با سم بوتولیسم وجود دارد، برای کودکان تا دوازده ماهگی ممنوع است. نوزادانی که افراد نزدیک و بستگان درجه یک آن ها به آلرژی مبتلا می باشند نیز در معرض ابتلا به بیماری های آلرژیکی قرار دارند. البته این موضوع به این معنا نیست که سایر نوزادان به این بیماری های آلرژیکی مبتلا نمی شوند، بلکه احتمال ابتلا به این بیماری ها در نوزادانی که به طور ارثی، بستگانشان به آلرژی های مختلف مبتلا هستند، بیشتر است.

با توجه به این امر بهتر است که این نوزدان تا شش ماهگی فقط از شیر مادر استفاده کنند تا در معرض ابتلا به این بیماری ها قرار نگیرند. همچنین شایان ذکر است که استفاده از شیر گاو تا قبل از دوازده ماهگی می تواند باعث التهاب، ورم و خون ریزی های خفیف در روده شود که نتیجه ی آن به وجود آمدن کم خونی در نوزاد می باشد.

مورد دیگر آن است که بدون توجه به این که به تغذیه نوزاد خود غذای کمکی اضافه کرده ایم یا خیر، مصرف شیر مادر یا شیر خشک را در کودک تا دوازده ماهگی قطع نکنیم، چرا که در این مرحله از زندگی، کودک هنوز هم نیاز به دریافت مواد معدنی موجود در شیر مادر یا شیر خشک را دارد.

غذاهای مکمل در کنار شیر مادر یا شیر خشک

مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند باید بدانند که هر چقدر به نوزاد خود بیشتر غذاهای کمکی بدهند، نوزاد نیز به مرور به میزان کمتری طلب شیر کرده و هر چقدر نوزاد کمتر شیر بخورد، در نتیجه شیر کمتری هم در سینه مادر تولید خواهد شد. پس این طور در می یابیم که حتی بعد از شروع افزودن تغذیه کمکی به رژیم غذایی کودک، کودک باز هم بیشتر مواد معدنی، ویتامین و سایر مواد غذایی مورد نیاز بدن خود را از شیر مادر دریافت می کند. حتی شیر خشک مواد مفید بیشتری را نسبت به یک غذای مکمل در اختیار نوزاد ما قرار خواهد داد.

اما مورد خطرناکی که احتمالا شما هم با آن رو به رو شده اید این است که در بین اقوام و آشنایانتان این طور مشاهده کرده اید، که یک خانم مکمل غذایی خاصی را برای کودک خود امتحان کرده و خواه به طور شانسی یا غیر شانسی نتیجه هم گرفته است. با توجه به این جواب دادن مکمل غذایی، این خانم این غذای کمکی خود را به شخصی دیگر مثل خواهر خود توصیه می کند و به او می گوید تا از این مکمل برای فرزند خود استفاده کند. انجام این کار بسیار خطرناک است چرا که شرایط کودکان با یکدیگر متفاوت است و ممکن است کودکی به یک مکمل خاص نیازی نداشته باشد و در مقابل یک کمبود دیگر داشته باشد. انجام این کار چنین نتیجه ای را به دنبال دارد که کودک موردنظر از لحاظ نیازمندی به مواد مغذی دچار فقر و کمبود بسیار شدیدی خواهد شد. کمبودی که می تواند نتایج غیر قابل جبرانی را نیز به دنبال داشته باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.