چطور یک زندگی زناشویی شاد و موفق داشته باشیم؟

رازهای مهم برای داشتن زندگی زناشویی شاد و موفق

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله رازهای زندگی زناشویی موفق به چند مورد از مهم ترین نکات همسرداری اشاره کردیم. در این مقاله قصد داریم به سایر نکاتی بپردازیم که از اهمیت زیادی برخوردار هستند و زوجین با رعایت این ها می توانند یک زندگی زناشویی شاد و موفق را تجربه نمایند. با ما همراه باشید.

پادکست زندگی زناشویی شاد و موفق

همکاری متقابل داشته باشید

زندگی زناشویی، یک زندگی مشترک است و در زندگی مشترک باید همکاری وجود داشته باشد. در زندگی گاهی اوقات پیش می آید که هر یک از زوجین در انجام امور زندگی خسته می شوند، در این مواقع لازم است همسران دست یکدیگر را بگیرند و به هم کمک کنند تا از سنگینی بار زندگی کاسته شود. هر مردی در زندگی خود به همکاری، هم فکری و همدلی همسرش نیاز دارد تا بتواند بهتر وظایف خود را انجام دهد و یک زندگی زناشویی شاد و موفق را تجربه کند.

بنابراین کمک کردن خانم به شوهرش، باعث سریع تر شدن پیشرفت زندگی آن ها می شود. در تاریخ، بسیاری از مردان بزرگ را دیده ایم که موفقیت خود را مدیون همکاری همسر خود می دانند. به همین صورت، بسیاری از شکست ها نیز نتیجه همکاری نکردن زن با شوهر یا مخالفت و ناسازگاری او است.

اگر خانمی می خواهد همسرش پیشرفت کند، کمالات بیشتری کسب کند و به موفقیت های زیادی دست یابد، باید به او در کارهایش کمک کند. بهترین کمک زن به شوهر این است که محیط خانه را به گونه ای برای همسرش آماده کند تا او هیچ دغدغه ای درباره مسائل زندگی اش نداشته باشد.

اگر مردی می خواهد همسری بانشاط، سالم، جوان و باطراوت داشته باشد، باید در کارهای خانه به او کمک کند و بار مسئولیت های زندگی را بر دوش همسرش نگذارد. آوردن فرزندهای بسیار، رفت و آمد فراوان و مسائل پر زحمت، از توان یک زن خارج است؛ به همین دلیل، مرد باید خودش دست به کار شود و با همفکری و همکاری در امور خانه، مشکلات خانه را آسان کند. اسلام برای زندگی زناشویی شاد و موفق از همسران خواسته است که به یاری همسر خود بشتابند و با او همکاری کنند.

امام رضا (ع) وقتی شرایط زن خوب را بر می شمارد، می فرماید: «زنی خوب است که شوهر خود را بر امور زندگی، چه امور مربوط به دنیا و چه امور مربوط به آخرت یاری دهد.» و رسول خدا (ص)، خوب شوهرداری کردن را معادل ثواب جهاد دانسته و فرموده است: «جهاد زن همانا خوب شوهرداری کردن است.» همچنین فرموده اند: «زن اگر خوب شوهرداری کند، رضایت او را جلب کند و تابع نظر او باشد، ثواب او معادل جهاد و سایر اعمالی است که مردان انجام می دهند.»

بیشتر بدانیم : انواع قرارهای عاشقانه

ام سلمه، از رسول خدا (ص) درباره ثواب خدمت کردن زنان به شوهران پرسید، حضرت فرمودند: «هر خانمی که در خانه شوهر، چیزی را به قصد سامان دادن منزل جابه جا کند، خداوند به او نظر رحمت می کند و هر کس مورد لطف خدا قرار گیرد، از عذاب در امان خواهد بود.» همچنین فرمودند: «هر خانمی که یک لیوان آب دست شوهرش بدهد، ثوابش از یک سال عبادت بیشتر است.»

از سوی دیگر، اگر مرد در منزل به زن خود کمک کند، او نیز پاداش خواهد گرفت. از رسول اکرم (ص) نقل است که فرمود: «به جز صدیق و شهید، کسی توفیق خدمت به عیال و خانواده نمی یابد، مگر مردی که خداوند بخواهد خیر دنیا و آخرت را به او عطا کند.» هم چنین فرمود: «مردی که در خانه به زن خود کمک می کند، به عدد هر مویی که بر بدن او است، خداوند ثواب یک سال عبادت برایش در نظر می گیرد و اجر صابران را به وی عطا خواهد کرد.» همچنین فرمودند: «از خدا بترسید و حقوق دو ضعیف یعنی یتیم و زن را رعایت کنید.»

البته ضعیف، به معنای ناتوان نیست. زن، موجودی لطیف و از نظر جسمانی ضعیف تر از مرد است و تحمل انجام دادن کارهای دشوار را ندارد و به همین دلیل باید به او کمک کرد. باید توجه شود که کار کردن بیرون از خانه و فراهم کردن نیازهای ضروری خانواده نیز از مصادیق روشن خدمت به خانواده به حساب می آید.

پس نتیجه می گیریم برای داشتن یک زندگی زناشویی موفق، زن و شوهر در مقابل یکدیگر باید احساس مسئولیت کنند و تلاش کنند که از کار و زحمت یا غم و نگرانی طرف مقابلشان کم کنند. این همکاری صمیمانه در تداوم زندگی نقشی اساسی دارد و باید همواره به آن توجه شود.

زندگی زناشویی شاد و موفق

با همسرتان صداقت و یکرنگی داشته باشید

زن و مرد برای داشتن زندگی زناشویی شاد و موفق باید همواره تلاش کنند که از بروز هرگونه کدورت جلوگیری نمایند. هر اندازه میان همسران، تفاهم و یکرنگی بیشتری وجود داشته باشد، روح آن ها به هم نزدیک تر می شود. این نزدیکی به حدی می رسد که روح آن ها کاملا بر هم منطبق می شود و دو نفر، روحی واحد خواهند داشت. وقتی این اتفاق بیفتد، دیگر دعوا و دلخوری پیش نمی آید و زندگی بسیار شیرین می شود و زوجین می توانند یک زندگی زناشویی شاد و موفق را تجربه کنند.

یکی از عوامل نزدیک شدن روح زن و شوهر، وجود صداقت و یکرنگی در زندگی است. برای این که به همسر خود نزدیک تر شوید، یا او را با خود یکی بدانید، با یکدیگر بی پرده سخن بگویید، چیزی را در زندگی از هم پنهان نکنید، در کارهای خود من و تو نداشته باشید و مرزهای غلط را از میانتان بردارید.

اگر خانم ها با همسر خود روراست باشند و تمام وجود خود و داشته هایشان را متعلق به همسر و زندگی مشترک بدانند، خواهند دید که چقدر زندگی شیرین تر می شود. همین طور اگر مردها با همسر خود احساس یگانگی کنند، به او احترام بگذارند و برایش شخصیت قائل شوند، او را امین خانه بدانند، به همسر خود اعتماد کنند، موضوعی را از خانم خود پنهان نکنند و او را در جریان کارهای خود و رفت و آمدهایشان قرار دهند، خواهند دید که همسرشان آرامش بیشتری خواهد داشت و در کنار هم، زندگی زناشویی شاد و موفقی را سپری خواهند کرد.

شاید شما هم دیده باشید زنی که از شوهرش می پرسد: «کجا بودی؟ چرا دیر آمدی؟» و شوهرش در جواب با تندی می گوید: «به تو مربوط نیست!» این رفتار بسیار بد و ناپسند است؛ زیرا قلب زن را می رنجاند و به او احساس بی اعتمادی و بی شخصیتی منتقل می کند. این رفتار نامناسب قطعا در رفتار و اعمال خانم نیز اثر منفی خواهد داشت و زندگی را تلخ می کند.

شوهران باید سعی کند بیرون از خانه غذا نخورند و تا جایی که می توانند بدون همسر خود به مسافرت یا مهمانی نروند. حالا اگر موقعیتی پیش آمد که دیر به خانه می آید؛ مثلا جلسه دارد، مأموریت دارد یا به مراسمی مردانه دعوت شده است، باید به خانمش بگوید و او را در جریان بگذارد تا چشم انتظار نماند و نگران نشود. برای داشتن یک زندگی زناشویی شاد و موفق، هر دو طرف باید سعی کنند اعتماد یکدیگر را جلب کنند و با صداقت و یکرنگی با هم برخورد کنند.

اسرار خانه و زندگی را حفظ کنید

برای داشتن یک زناشویی شاد و موفق محیط خانه و زندگی، باید محیطی امن باشد و تمام اتفاقات داخل آن محفوظ بماند. فلسفه دیوار داشتن خانه در فرهنگ های مختلف به این دلیل است که نباید هرکسی به درون خانه دیگران راه پیدا کند و اصطلاحا سرک بکشد. در اسلام گوش ایستادن و شنیدن حرف های دیگران، حرام است. در فقه اسلامی نیز این موضوع مطرح است که اگر کسی از پنجره، پشت بام، دیوار یا از هر نقطه ای به داخل خانه کسی نگاه کند، صاحب خانه می تواند او را بزند. این قوانین، اهمیت حفظ راز درون خانه را بیان می کنند.
یکی از وظایف زن و شوهر برای داشتن یک زندگی زناشویی شاد و موفق، حفظ اسرار درون خانه است. زن و مرد باید اسرار زندگی خود را حفظ کرده و آن را برای کسی بیان نکنند. یکی از عادت های بد بعضی از همسران این است که اتفاقات داخل خانه خود را برای دیگران از قبیل فامیل، دوست یا همسایه تعریف می کنند. این عادت زشت، باعث می شود که دیگران در زندگی آن ها دخالت کنند. بهترین راه برای حفظ اسرار زندگی این است که خانم و آقا عادت کنند که حرف های خود را بررسی کنند، سکوت را بر هر چیز مقدم بدارند و موضوعی که صلاح نیست دیگران بدانند را مانند یک راز بین خودشان حفظ کنند.

در همین رابطه، احادیث بسیاری در دین اسلام مشاهده می کنیم. مثلا امام على (ع) فرموده اند: «سینه آدم خردمند، گنجینه اسرار اوست.» همسر خوب و شایسته، رازهایش را درون سینه نگه می دارد و او را در اختیار دیگران قرار نمی دهد. این کار، از بروز بسیاری از ناملایمات جلوگیری می کند. امام على (ع) فرمودند: «هرکس سر خود را پنهان کند، همیشه رشته زندگی به دست او است.» امام صادق (ع) فرموده است: «افشای راز، سقوط زندگی است.» همچنین امام على (ع) فرموده اند: «موفق ترین کارها آن است که پوشیده باشد.»
هرگز یکدیگر را آزار ندهید

زن و شوهر، مانند دو دوست و دو یار در کنار یکدیگر و مانند یک روح در دو بدن هستند. آن ها در زندگی و لحظات عمر خود با یکدیگر شریک می باشند. به همین دلیل است که آن ها باید با هم به زیبایی سخن بگویند. لطافت بیان و خوب رفتار کردن، از اصول مهم زندگی زناشویی شاد و موفق است. پرخاشگری، بد زبانی، دشنام، اهانت و هرگونه تحقیر و آزار، زندگی را تلخ و ناگوار می کند و باعث جدایی زن و شوهر از یکدیگر می شود.

در یک زندگی زناشویی شاد و موفق زن نباید شوهر خود را برنجاند و او را آزار دهد. مرد نیز باید همسرش را امانت خدا و پاره تن خود بداند و او را اذیت نکند. در همین باره از امام صادق (ع) روایتی داریم که فرموده است: «زنی که شوهر خود را بیازارد و غمگین کند، مورد لعنت و نفرین خداوند قرار می گیرد و خوشبخت است آن خانمی که شوهر را احترام می کند و آزار نمی دهد و در تمام امور، مطیع و گوش به فرمان او است.»

رسول خدا (ص) فرمود: «زنی که شوهر خود را آزار دهد، خداوند نماز و روزه او را قبول نمی کند. هر چند تمام روزها، روزه باشد و مدام به عبادت بپردازد. در صورت ناراضی بودن شوهر، هیچ عمل خوبی از آن زن پذیرفته نمی شود؛ مگر زمانی که شوهر خود را خشنود کند و به او کمک کند.» همچنین فرمود: «مرد نیز اگر زن خود را آزار دهد، همین گناه را دارد.»

در نتیجه، آزار دادن همسر گناه بزرگی است که مانع از قبولی عبادات فرد می شود. یک همسر خوب باید تلاش کند تا رضایت همسرش را به دست بیاورد. زن خوب نباید همسر خود را اذیت کند. شوهر خوب و شایسته هم کسی است که در زندگی به همسر خود ظلم نکند و او را آزار ندهد. یک شوهر خوب و عاقل نباید حرف های پوچی مانند این ها را بر زبان بیاورد: جهیزیه ات کم بود، در مهمانی مادرت چنین کرد، خواهرت آن حرف را زد، تو عرضه هیچ کاری را نداری، تو هیچ کاری بلد نیستی انجام بدهی و مانند این ها.

این مدل حرف زدن مرد، قلب زن را می شکند و او را از نظر روانی آزار می دهد. مردان مسلمان و خوش اخلاق از هرگونه آزار رساندن به همسر، چه با زبان و چه با آزار بدنی مانند کتک زدن پرهیز می کنند. امام على (ع) فرموده است: «مبادا به گونه ای باشی که اهل خانه ات با داشتن شوهری چون تو احساس بدبختی کنند.»

رسول خدا (ص) نیز در رابطه با نهی آزار دادن همسر فرمود: «وای به حال آن خانمی که شوهر خود را به خشم آورد و خوشا به حال آن خانمی که شوهرش از او راضی و خشنود باشد.» هم چنین ایشان فرموده است: «خدا و رسول خدا از مردی که انقدر زن خود را آزار دهد تا او حاضر به جدایی شود، بیزار هستند.» همچنین در مورد کتک زدن زن فرموده اند: «من در شگفتم از مردی که همسر خود را کتک می زند، در صورتی که خودش به کتک خوردن سزاوارتر است!»

بنابراین برای گرم نگه داشته شدن کانون خانواده و داشتن زندگی زناشویی شاد و موفق، همچنین جلوگیری از بروز دلخوری و کدورت، زن و شوهر باید برای جلب رضایت یکدیگر تلاش کنند و اصلا به دنبال آزار رساندن به همسر خود نباشند؛ زیرا این کار بسیار ناپسند است و خشم خدا را به دنبال دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.