رازهای زندگی زناشویی موفق که هرکسی باید بداند

رازهای زندگی زناشویی موفق از دیدگاه اسلام

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله های قبل گفتیم که برای بهره مندی از یک ازدواج خوب و زندگی زناشویی موفق و سرشار از آرامش باید یک سری از اصول و نکات مهم توسط زوجین رعایت شود. در مقاله رازهای مهم همسرداری به بخشی از این اصول اشاره کردیم، اکنون در این جا قصد داریم به تعدادی از رازهای زندگی زناشویی موفق بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست زندگی زناشویی موفق

در زندگی زناشویی موفق نباید به حرف های بی جای دیگران گوش کنید

احترام به پدر و مادر، از جمله وظایف هر زن و شوهری است. هر فردی باید به والدینش احترام بگذارد، حرمت آن ها را حفظ کند و به حرف های دلسوزانه آن ها گوش کند. پدران و مادران، کوله باری از تجربه و دانش دارند و می خواهند این تجربه ها را به فرزند عزیز خود انتقال دهند تا بهتر بتواند فراز و نشیب های زندگی را پشت سر بگذارد و یک زندگی زناشویی موفق را تجربه کند.

در این میان، متاسفانه بعضی از پدرها و مادر هستند که به جای منفعت، به فرزندان خود ضرر می زنند و برای زندگی او مشکل ایجاد می کنند. بسیاری از اوقات دیده شده که دخالت های بی جای پدر و مادر، همسایه ها، فامیل های دور و نزدیک و دوستان باعث به هم خوردن زندگی، ایجاد فتنه و اختلاف میان زن و شوهر و آواره شدن فرزندان می شود.

حالا وظیفه زن و شوهر چیست؟

اگر دختر و پسر جوان کمی عاقل و فهمیده باشند، می توانند خیلی راحت پندهای سازنده و موثر را از دلسوزی های جاهلانه و احمقانه تشخیص دهند. همان طور که باید حرف های خردمندانه افراد دلسوز و باتجربه را شنید و از آن ها استفاده کرد، به همان صورت هم باید از نصایح بی اساس و جاهلانه دوری کرد.

زن و شوهر در این مواقع باید گوش خود را روی حرف های دیگران ببندند تا حرف های مخرب و احمقانه افراد داخل ذهنشان نرود و تاثیری روی آن ها نگذارد. زن و شوهر باید به محض شنیدن حرف های ناخوشایند، با عقل خود بسنجند و تشخیص دهند که آیا سخنی که شنیده اند به سود آن ها و زندگی شان است یا به ضررشان تمام می شود؟

زن و شوهرها برای داشتن یک زندگی زناشویی موفق باید بتوانند بین سخن خیرخواهان عاقل و دلسوزان جاهل که می خواهند بیجا در زندگی افراد دخالت کنند، فرق بگذراند و اجازه دخالت بی مورد به چنین کسانی ندهند. بهترین کار همسران در مواقعی که حرف های بی اساس را از افراد جاهل می شنوند، این است که با کمال احترام از کنار این سخنان بگذرند و با شنیدن حرف های افراد حسود و مغرض، به همسر خود بدبین نشوند.

همسران باید به یاد داشته باشند که شیطان، سربازان خود را از میان انسان ها انتخاب می کند. برخی افراد هستند که از روی حسادت و دشمنی، در لباس دوست در می آیند تا زندگی دیگران را خراب کنند و کانون گرم خانواده را از هم بپاشند.

در نتیجه از خواندن این مطالب متوجه می شویم که برای تجربه ازدواج خوب و زندگی زناشویی موفق باید به نصیحت های دلسوزانه و خردمندانه افراد مطمئن گوش کرد و از دخالت بی جای دیگران دوری کرد تا عشق و اعتماد در زندگی حفظ شود.

زندگی زناشویی موفق

زندگی زناشویی موفق باید با ایمان طرفین شکل بگیرد

یکی دیگر از اصولی که باید در زندگی به آن توجه ویژه ای شود، ایمان و تقوا است. زن و مرد باید به عبادت و معنویت توجه کنند. زندگی بدون حضور خدا و اصول معنوی، مانند درختی است که هیچ میوه و ثمره ای ندارد. در زندگی های بدون حضور خدا، هیچ هدف والایی وجود ندارد. این زندگی ها، شبیه میوه هایی هستند که از داخل خراب و کرم خورده هستند.

زندگی بدون عبادت، مانند سرابی است که هرگز کسی را سیراب نمی کند. این زندگی حتی اگر پول و قدرت زیادی در آن وجود داشته باشد، با دلهره، اضطراب، نگرانی و سردرگمی همراه است. بسیاری از افراد را می بینیم که درآمد زیادی ندارند؛ اما زندگی آن ها بسیار شیرین است. در مقابل افراد دیگری را مشاهده خواهیم کرد که زندگی خوبی دارند و از رفاه کاملی برخوردارند؛ ولی با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند.

اساس زندگی زناشویی موفق باید از اول، با یاد خدا، عمل به دستورات الهی، عمل به واجبات، ترک محرمات، پاکی، عفت و عزت نفس باشد. با این کارها، نور خدا در زندگی شما جوانه می زند و زندگی تان شیرین می شود. یادتان باشد که باید نماز را اول وقت بخوانید و هرگز آن را ترک نکنید. در حدیثی، امام صادق (ع) فرمود: «شفاعت ما به کسی که نماز را سبک بشمارد، نمی رسد.»

در زندگی زناشویی موفق سعی کنید به عبادت اهمیت بدهید، به دین خود توجه کنید، همواره درآمد حلال داشته باشید، هرگز و هرگز لب به غذای حرام نزنید؛ زیرا دل را سیاه می کند و عشق به خداوند را از دل شما بیرون می کند. از حضرت عیسی (ع) نقل است که فرمود: «کسی که خداوند را به شایستگی عبادت کند، خداوند نیز بیشتر از آنچه او می خواهد به وی عطا می کند.»

هرگز حسرت زندگی مرفه و به ظاهر خوب دیگران را نخورید؛ زیرا بسیاری از این ها ظاهرسازی است و درون زندگی شان پر از مشکل است. در همه حال با خدا باشید تا خدا نیز با شما باشد و در زندگی آرامش داشته باشید. گفتیم که در احادیث اسلامی، یکی از معیارهای انتخاب همسر این است که او ایمان و تقوا داشته باشد. مومن بودن دو طرف و باور به خدای متعال، اصلی ترین عامل یک زندگی خدا محور است. دختر و پسر باید از همان ابتدا، زندگی را بر مبنای ایمان و عمل به دستورات دینی پایه گذاری کنند، تا یک زندگی زناشویی موفق، پر از خوشی و خوشبختی داشته باشند.

از همسرتان توقع زیادی نداشته باشید

در زندگی زناشویی موفق، زن و شوهر باید همدیگر را درک کنند. درک کردن طرف مقابل به این معناست که وظایف خودشان و همسرشان را بشناسند و هرگز بیش تر از حد توان همسر، از او انتظار نداشته باشند. داشتن درخواست های زیاد و بی جا در زندگی، باعث دلسردی، خستگی روحی و فرسودگی جسمی طرف مقابل می شود.

هم مرد و هم زن باید به این اصل پایبند باشند. زنان، روح و جسمی لطیف دارند؛ در نتیجه مردان باید همواره کاری را از همسر خود بخواهند که در توان جسم و روح خانمشان باشد. اگر کارهای سخت بر زنان تحمیل شود، آن ها دچار پیری زودرس خواهند شد.
حضرت علی (ع) در نامه ای به امام حسن (ع) نوشت: «بیش از توان زن، از او کار مخواه؛ زیرا این تخفیف در کارها باعث می شود که او سالم تر بماند و روحش آرامش و زیبایی اش دوام داشته باشد؛ زیرا زن همچون گل، نازک و لطیف است و پیشکار و خدمتکار نیست.»
مرد نباید کارهای خانه را سنگین کند و بیش از حد از همسرش کار بخواهد. زن به استراحت، تجدید قوا و تفریح نیاز دارد. این که مرد در امور خانه بیش از اندازه بهانه گیری کند و زن را به زحمت بیندازد، به سود کانون خانواده نیست.

یکی از رفتارهای اشتباه مردان در این زمینه، دعوت کردن مهمان های زیاد و تحمیل پذیرایی به زن است. اوضاع وقتی بدتر می شود که مرد در هیچ یک از کارهای مرتبط با مهمانی به همسرش کمک نکند! این رفتارها باعث می شود زن خسته و کلافه شود و زود از پا دربیاید. به علاوه با کارتراشی برای همسر، دیگری وقتی برای او نمی ماند تا به شوهر و بچه های خود رسیدگی کند؛ و تمام این ها او را پژمرده و غمگین می کند.

در نتیجه اگر مردی می خواهد همسری با نشاط و با طراوت داشته باشد، باید از بهانه گیری های بی مورد، توقعات نا به جا و تحمیل کارهای طاقت فرسا به خانم خانه جلوگیری کند و از کارهای او بکاهد. با کمتر کردن کارهای زن، او بهتر می تواند به وظایف اصلی خود رسیدگی کند و روحیه شادتری خواهد داشت.

مثلا در موقعیتی که مرد مهمان های زیادی به خانه دعوت کرده است، باید در کارهایی مانند تمیز کردن خانه، فراهم آوردن مقدمات آشپزی و نگهداری از بچه ها به همسر خود کمک کند تا خانم آسیبی نبیند و کلافه نشود. بهتر است قبل از دعوت کردن مهمان با زنان مشورت شود تا اگر آن ها توان پذیرایی از مهمان را ندارند، در زحمت نیفتند و اذیت نشوند.

به همین روش، زنان نیز باید موقعیت و توانایی های همسر خود را در نظر داشته باشند و بار بیش از حد روی دوش های مرد زندگی خود نگذارند. توان مرد محدود است، در نتیجه باید شرایط و موقعیت او به خوبی درک شود. زنان نباید مردان را خسته کنند، نباید هزینه های زندگی را به قدری سنگین کنند که مرد ناچار شود شبانه روز کار کند تا خرج قسط وام و پول لباس و وسایل خانواده را دربیاورد. این کارها باعث پیری زودرس مرد و فرسودگی او می شود و به ضرر زندگی مشترک تمام می شود.

کار بسیار، مرد را بی حوصله و بد اخلاق می کند. زن باید طوری هزینه ها را مدیریت کند که با درآمد شوهر هماهنگ باشد و شوهر ناچار نشود اضافه کاری کند یا چند شغل را به صورت همزمان انجام دهد. برای جلوگیری از فشار آمدن به مردان، زنان باید از کارهایی نظیر اسراف کردن، ولخرجی، چشم و هم چشمی، پیروی از مد و کمال گرایی خودداری کنند. این کارها واقعا درست و عاقلانه نیست و زمینه ساز مشکلات بعدی در خانواده می شود.

ماجرای امام على (ع) و حضرت فاطمه (س) می تواند در این زمینه برای زنان ما، درس خوبی باشد:

روزی حضرت علی (ع) وارد خانه شد از فاطمه (س) تقاضای غذا کرد. فاطمه (س) گفت «سه روز است که من و بچه ها چیزی نخورده ایم؛ ولی نگذاشتیم شما متوجه شوید!» حضرت فرمود: «چرا به من نگفتی که غذا در خانه نیست؟» حضرت فاطمه (س) فرمود: «ترسیدم از شما چیزی بخواهم و توان تهیه آن را نداشته باشید، من از خدای خود شرم دارم چیزی را که نمی توانید تهیه کنید، از شما طلب کنم.»

به همین دلیل است که زن و مرد، برای داشتن زندگی زناشویی موفق باید موقعیت همدیگر را درک کنند و هیچ کدام کار فراتر از توانایی طرف مقابل را به او تحمیل نکنند. یادتان باشد که زیاده خواهی، فقط زندگی را سخت و طاقت فرسا می کند و ثمره دیگری ندارد. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد توقعات بالا، ترک عادت مقایسه کردن زندگی خود با زندگی دیگران است. با این کار، شما از چشم و هم چشمی دست برمی دارید و دیگر از یکدیگر توقع بیجا نخواهید داشت.

زندگی زناشویی موفق

گذشت داشته باشید

گل بی عیب، خداوند است. هرکسی ممکن است اشتباه کند و کار خطایی از او سر بزند. در زندگی مشترک، گاهی اوقات ممکن است زن و شوهر در مورد یکدیگر یا وظایف خود، دچار لغزش و اشتباه شوند. در این شرایط، وظیفه طرف مقابل، گذشت است. یکی از اصول مهم برای داشتن زندگی زناشویی موفق و شیرین، روحیه بخشش و بخشندگی در خانه است. وقتی همسر شما اشتباهی کرد، باید با بزرگواری و مهربانی از کنار خطای او بگذرید و اشتباهش را به رخ او نکشید. در مواقعی که لغزشی از همسر شما سر زد، تنها به یک تذکر و نصیحت دوستانه بسنده کرده و از تحقیر کردن او خودداری کنید.

برای پی بردن به اهمیت بخشش و گذشت، به قرآن کریم رجوع می کنیم. در قرآن می خوانیم که: «از خطای یکدیگر بگذرید، مگر دوست ندارید که خدا شما را ببخشد؟» همچنین می خوانیم: «از مشخصات مومنین واقعی این است که آن ها خشم خود را فرو می برند و مردم را عفو می کنند.»

علاوه بر آیات نورانی قرآن، در احادیث نیز به گذشت و بخشش تاکید زیادی شده است. امام سجاد (ع) ضمن بیان حقوق زن بر شوهر می فرماید: «اگر همسرت نادانی کرد و خطایی از او سر زد، باید او را ببخشی.» در حدیثی آمده است که از امام صادق (ع) سؤال شد: حق زن بر شوهرش چیست؟ حضرت از جمله آن حقوق فرمود: «در برابر او چهره درهم نکشد و اگر خطایی از او سر زد، او را عفو کند.»

امام على (ع) نیز در مورد بدترین زنان فرمودند: «بدترین زنان کسانی اند که عذر شوهر را نپذیرند و لغزش او را نبخشند.» رسول اکرم (ص) فرمودند: «خداوند بخشاینده است و بخشش کنندگان را دوست دارد.» همچنین امام على (ع) فرمودند: «بدترین مردم، کسی است که اهل عفو و گذشت نباشد و عیب های دیگران را نپوشاند.»

در نتیجه، یکی از اصول مهم در زندگی زناشویی موفق، بزرگواری و گذشت همسران نسبت به یکدیگر است. همسران باید خطای یکدیگر را نادیده بگیرند. در زندگی مشترک نباید حساس شوند؛ زیرا با توجه زیاد به جزئیات، بهشت زندگی به جهنم تبدیل می شود.

از بدترین کارها در خانواده این است که زن و شوهر خطای یکدیگر را برای روز مبادا نگه دارند و هنگام بحث یا دلخوری، لغزش طرف مقابل را به رخ او بکشند و مثلا بگویند: «تو آن موقع، آن کارها را کردی و به من فلان حرف ها را زدی، حسرت به دلم ماند چون در آن مناسبت برای من هدیه ای نگرفتی، خواهر تو چنین رفتاری کرد، مادر تو چنین حرفی زد، آرزو به دل من گذاشتی چون فلان کار را در حقم نکردی و…»

خانم ها و آقایانی که این حرف ها را به همسر خود می زنید، آگاه باشید که خودتان با دستان خودتان در حال ویران کردن زندگی خود هستید. پس هر اتفاقی در گذشته پیش آمده است را به فراموشی بسپارید، درباره آن فکر نکنید و اعصاب خود را بیهوده خرد نکنید تا یک زندگی زناشویی موفق و شیرین را تجربه نمایید.

ادامه دارد …

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.