۴ تکنیک بسیار ساده و کاربردی برای زیبا صحبت کردن

چگونه زیبا صحبت کردن را یاد بگیریم؟!

زیبا صحبت کردن جزو یکی از اصلی ترین مهارت های ارتباطی است که به شما کمک می کنند تا با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنید. زیبا صحبت کردن شامل دسته بندی درست کلمات، پیوند دادن جملات مرتبط، تصحیح افکار، افزایش اعتماد به نفس، متقاعدسازی و … می شود.

زمانی که می خواهید زیبا صحبت کردن را یاد بگیرید، باید متوجه شوید که خودتان چه اشکالات گفتاری دارید و یا این که دیگران به کدام قسمت از صحبت های شما توجه دارند؛ در این صورت به خوبی می توانید آن نقاط ضعف را پوشش دهید و زیبا صحبت کردن را تمرین کنید.

هنگامی که شما از جملات نامربوط و بی محتوا استفاده می کنید، در واقع به نوعی کم بودن تحصیلات خود را نشان می دهید. شاید در سال های اولیه زندگی نتوانید به ادامه تحصیل بپردازید و همین مسئله باعث شود که نتوانید زیبا صحبت کردن را بیاموزید. اما اگر بتوانید به گونه ای اشکالات گفتاری خود را برطرف کنید، دیگر هیچ جای نگرانی برای شما باقی نخواهد ماند و حتی می توانید پیشرفت هایی را در این راستا داشته باشید.

اگر در مسیر زیبا صحبت کردن پیشرفت هایی داشتید، با خودتان فکر نکنید که دیگر کار تمام شده است و نیازی به ادامه دادن تلاش نیست. شما همواره باید تلاش و کوشش خود را به کار ببندید تا به موقعیت های بالاتری دست پیدا کنید. و همواره با پیدا کردن و به کار بردن کلمات مناسب و شایسته در جملات خود، و زیبا صحبت کردن طرف مقابلتان را جذب کنید. در ادامه روش های زیبا صحبت کردن را به شما آموزش خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.

تصویرسازی کردن

۱ – تصویرسازی کنید

راه های زیادی وجود دارد که باعث می شود در صحبت کردن پیشرفت کنید، لغات جدیدی یاد بگیرید و توانایی خود را افزایش دهید. اما باید بدانید که هیچ کدام از این راه ها بدون تلاش کردن میسر نمی شوند. همه مهارت های جدید تنها با تلاش و تمرین هستند که ملکه ذهن می شوند و باعث پیشرفت افراد می شوند. سپس بعد از مدتی مشاهده می کنید که حتی با بیان جملات ساده و قابل فهم به راحتی می توانید دیگران را متقاعد کنید؛ و حتی هنگامی که صحبت می کنید دیگران به نوعی متوجه سطح بالای آگاهی شما خواهند شد.

هنگامی که شما زیبا صحبت کردن را شروع می کنید، به راحتی می توانید احساسات خود را به دیگران انتقال دهید. در واقع کلماتی که به کار می برید به راحتی می تواند معرف احساسات شما باشد و دیگران با شنیدن آن صحبت ها نسبت به احساسات درونی شما آگاهی پیدا کنند. از همین رو همواره توصیه می شود که آگاه باشید. حرکات بدن شما، جملاتی که استفاده می کنید و… همگی در بیان احساسات موثر هستند. در واقع شما با حرکات بدنی خود به راحتی می توانید نشان دهید که از یک مساله ناراحت و یا خوشحال هستید و یا مسئله ای برای شما اهمیت دارد، یا این که بی اهمیت است.

نکته ای که در این مطلب وجود دارد این است که شما زمانی می توانید بگویید که نحوه زیبا صحبت کردن را آموخته اید، که بدون هیچ مشکل لفظی به گفت و گو بپردازید و به هیچ وجه در بین حرف های خود تپق نزنید. همچنین برای این که بتوانید استرس، خجالت و… را از بین ببرید و یا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، حتما با دوستان و آشنایان ارتباطات بیشتری برقرار کنید. حتی برقراری رابطه گرم تر با همسر نیز می تواند در بهتر و زیبا صحبت کردن شما تاثیرگذار باشد.

تلفظ صحیح

۲ – تلفظ صحیح و آهنگ جملات خاص را یاد بگیرید

سیستم آموزی کشور ما ایرادات بسیار زیادی دارد، اما یکی از بارزترین این ایرادات، عدم آموزش نحوه صحیح تلفظ و آهنگ کلمات در مدارس و دانشگاه ها می باشد. در واقع همین مسئله باعث شده کودکان هر چیزی را همان طور که می بینند و یا می شنوند بپذیرند، و آن ها را به طور مداوم تکرار کنند.

عکس این قضیه نیز وجود دارد، در واقع مشاهده می کنید افرادی که وقت بیشتری با دوستان خود سپری می کنند، در اکثر مواقع عادت های آنان را یاد می گیرند و همین مسئله باعث می شود هنگامی که به دنیای بزرگتری وارد می شوند، عادت های ناشایست و نادرستی را از خود نشان دهند؛ که تمامی این عادات از عدم آگاهی آن ها نشات می گیرد.

۳ – روش های پیچیده را دنبال نکنید

اگر در نظر دارید که نحوه زیبا صحبت کردن را بیاموزید، باید به خاطر داشته باشید که هرگز نباید به سراغ روش های پیچیده بروید. این روش ها بیشتر باعث سردرگمی شما می شود و راه رسیدن به موفقیت را برای شما دشوار می کند. در واقع برای موفقیت باید در مسیری قرار بگیرید که سایر افراد آن را طی کرده و به موفقیت نیز دست پیدا کرده اند.

لهجه، یکی از مسائلی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد؛ همچنین بسیار مورد توجه قرار می گیرد. همان طور که می دانید لهجه نوعی زبان متفاوت شناخته می شود، که توسط مردمان یک کشور مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید بدانید که تمامی افراد نمی توانند لهجه ها را درک کنند، به همین خاطر باعث می شوند که بعضی ها در برقراری ارتباط با مشکل مواجه شوند. از همین رو اگر در نظر دارید نحوه درست صحبت کردن را بیاموزید، باید بتوانید به گونه ای صحبت کنید که دیگران حرف های شما را بفهمند و آن را درک کنند.

تلفظ اصلی کلمات

۴ – تلفظ اصلی کلمات را بیان کنید

همان طور که می دانید راه های زیادی برای استفاده از کلمات مناسب و نحوه زیبا صحبت کردن وجود دارد، اما بهترین راه حلی که وجود دارد این است که شما نحوه تلفظ صحیح کلمات را بیاموزید. در واقع این که شما بتوانید تلفظ و ادای کلمات را بیاموزید، به آن کلمات ارزش و اهمیت داده اید، و به راحتی می توانید مخاطب را به سمت صحبت های خودتان جذب کنید. شما همواره باید به گونه ای صحبت کنید که طرف مقابلتان نیاز به تمرکز زیاد نداشته باشد و با یکبار گوش دادن به خوبی معنی و مفهوم جملات را متوجه شود.

در واقع این نحوه تلفظ کلمات است که مورد توجه شنونده قرار می گیرد. شاید با خودتان بگویید که نیازی نیست که در حین صحبت کردن لهجه خود را تغییر دهیم و یا به شیوه ای درست صحبت کنیم؛ اما باید بدانید برای این که بتوانید دیگران را متقاعد کرده و نظر آن ها را جلب کنید، نیاز است از جملاتی استفاده کنید که برای آنان قابل فهم و آشنا باشد. همچنین جذابیت لازم را داشته باشد، تا برای مدت زمان طولانی به صحبت های شما گوش دهند.

اگر بتوانید کمی به صحبت های گوینده اخبار گوش دهید متوجه می شوید که او چگونه در رابطه با حوادثی که در جهان رخ می دهد، صحبت می کند و از عباراتی ساده و قابل فهم استفاده می کند، تا درک اتفاقات برای تمامی اقشار جامعه راحت باشد. ممکن است این سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که آیا فقط باید به نحوه صحبت کردن گوینده اخبار گوش دهیم؟ چرا نمی توان گفتگوی دوستان، آشنایان و… را مورد توجه قرار داد؟

در این زمینه باید بگوییم اگر می خواهید نحوه صحیح تلفظ را بیاموزید، باید از لب و دهان خود کمک بگیرید. شاید آموزش های اولیه مقداری سخت و دشوار باشد، اما مطمئن باشید که پس از گذشت مدتی به روال کار عادت می کنید و همه چیز برای شما آسان می شود. این راه به شما کمک می کند تا در مدت کوتاهی بتوانید تلفظ صحیح کلمات را یاد بگیرید. همچنین توصیه می شود که به نوشتن خود توجه کنید؛ هنگامی که کلمه ای را می نویسید، آن را در دهان خود بخش کنید و با حرکت دادن لب هایتان، همان کلمه ای که در ذهن دارید را به روی کاغذ بیاورید.

حتی شاید بشود در همین حین از نحوه صحبت کردن نیز کمک بگیرید. به گونه ای که وقتی می خواهید کلمه ای را بر روی زبان خود بیاورید، آن را در ابتدا با دهان خود حرکت دهید و سپس به کمک لب هایتان آن را هجی کنید. فرض کنید در مقابل فردی ناشنوا قرار گرفته اید و در نظر دارید تا موضوعی را برای او بیان کنید.

مطمئنا در این هنگام باید دقیقا کلمات را مطابق با آن چیزی که تلفظ آن ها می گوید بیان کنید، تا مخاطب ناشنوا بتواند از طریق لب خوانی متوجه حرف های شما شود. اگر به همین روش ادامه دهید پس از گذشت مدتی متوجه می شوید که می توانید کلمات ساده را به همان لهجه اصلی آن ها به زبان آورید و مخاطب را جذب خود کنید.

شما همواره باید به یاد داشته باشید که اگر می خواهید نحوه صحبت کردن شما برای دیگران ارزش داشته باشد، باید از به کار بردن کلمات اشتباه خودداری کنید. از همین رو توصیه می شود که تا مدت ها با روش لب خوانی، کلمات را به آهستگی و با تلفظ صحیح بیان کنید تا با نحوه زیبا صحبت کردن آشنا شوید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.