آشنایی با ۷ سبک زندگی مخرب که برای شما بسیار خطرناک هستند

چگونه با سبک زندگی مخرب خداحافظی کنیم؟!

اغلب ما کارهایی که مضر هستند را انجام می دهیم، چرا که نسبت به عواقب آن ها آگاه نیستیم. حتی ممکن است کوچک ترین تصمیمات نیز آثاری بسیار مخرب در بلند مدت بر سبک زندگی ما بگذارند و یک سبک زندگی مخرب را در ما شکل دهد. مثلا این که ما تصمیم می گیریم برای داشتن انرژی بیشتر و جلوگیری از خواب آلودگی یک فنجان قهوه بیشتر بنوشیم! این عمل ممکن است در دراز مدت برای سلامتی ما مضر باشد و باعث ایجاد سبک زندگی مخرب در ما شود.

به هر حال راحت ترین کار این است که نسبت به این مسائل بی تفاوت باشیم. ولی من مطمئن هستم که شما می توانید نیازها و به تبع آن تصمیمات خود را به درستی مدیریت کنید. با انجام برخی از کارها شما واقعا نیازهای اولیه و ابتدایی خود را نادیده گرفته اید و برای این که بدانید این کارها چقدر مضر هستند، اصلا لازم نیست که یک پزشک متخصص باشید. اولین گام برای پایان دادن به این سبک زندگی مخرب، آگاه شدن است.

۱ – غفلت های فیزیکی و روانی موجب سبک زندگی مخرب می شود

نادیده گرفتن درد گردن و یا افکاری که قبل از خواب به ذهن شما هجوم می آورند، هیچ کمکی به رفع آن ها نمی کند. این موضوع مانند تمیز کردن خانه است، اگر شما کثیفی ها را با فرش بپوشانید، این بدان معنا نیست که خانه شما تمیز شده است. در حقیقت این کار باعث کثیف تر شدن خانه ی شما می شود.

شما باید به نیازهای فیزیکی و روانی بدن خود گوش دهید. بدن انسان آلارم ها و هشدارهای مخصوص خود را داراست. مثلا اگر یک دزد وارد خانه شما شود، سیستم امنیتی آن به صدا در می آید و من مطمئن هستم که اگر این اتفاق رخ دهد شما واکنش نشان می دهید و اجازه نمی دهید کسی به شما آسیب وارد کند. شما باید به سادگی به سیگنال هایی که بدن تان ارسال می کند واکنش نشان دهید.

۲ – رفتار ضد اجتماعی جزئی از سبک زندگی مخرب است

نکته مهم این است که هم کمیت و هم کیفیت پرداختن به مسائل روانی و ذهنی مهم است. این که شما هنگام عصبانیت از دوستان تان دوری کنید مطلوب نیست و باعث بدتر شدن اوضاع می شود. شما نباید احساسات خود را سرکوب نمایید و باید به آن ها اجازه بروز دهید. باید سعی کنید خودتان و دیگران را بپذیرید تا یک سبک زندگی مخرب نداشته باشید.

درباره این مسئله نظریات ضد و نقیض و عجیب و غریبی وجود دارد. گاهی اوقات پیوستن به اجتماع و دوری از تنهایی به معنای فرار از یک مشکل است که باید حل شود. بدیهی است که اعتدال کلید حل تمام مشکلات است و شما باید سعی کنید همواره متعادل رفتار نمایید.

سبک زندگی مخرب

۳ – فداکاری کنید تا یک سبک زندگی مخرب نداشته باشید

این که شما دائما غر بزنید، چرا تمام مشکلات جهان برای شما رخ می دهد، فقط اوضاع را وخیم تر می کند. ما در جهانی زندگی می کنیم که معمولا اتفاقات خوب برای افراد بد می افتد. این عادلانه نیست اما باید این حقیقت تلخ را بپذیریم. به این ترتیب شما باید مسئولیت پذیر باشید و تلاش نمایید، زیرا هیچ کس به جای شما زندگی نخواهد کرد و مشکلات تان را حل نمی کند.

۴ – افراط و تفریط در غذا خوردن

عادت های ناسالم غذایی یکی از بیماری های جامعه مدرن است. گاهی اوقات ما هدف اصلی غذا خوردن را فراموش می کنیم و غذاهای نامناسبی مصرف می نماییم. گاهی اوقات شما به دلیل مشغله های فراوان وقت کافی برای غذا خوردن ندارید و یا به دلیل رعایت رژیم های نامناسب به سلامتی خود آسیب وارد می کنید، شما باید این را بدانید که هیچ چیزی ارزش این را ندارد که به سلامتی خود آسیب بزنید. عادات غذایی شما بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد، به خصوص اگر سعی کنید نوشیدنی های گرم و یا مواد غذایی ناسالم را جایگزین یک وعده غذایی کامل کنید.

خوردن غذاهای ناسالم ممکن است مشکلاتی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و مشکلات قلبی به همراه داشته باشد. اگر شما از مواد غذایی طبیعی و سالم استفاده کنید و سعی کنید نیازهای بدن خود را تامین نمایید، در طول روز انرژی و توانایی بیشتری خواهید داشت.

۵ – استفاده از مواد مخدر یکی از بدترین بخش های سبک زندگی مخرب است

یکی دیگر از روش بسیار کارآمد برای سرکوب افکار و احساسات و فراموش کردن همه مشکلات استفاده از مواد مخدر است. اگر شما مستعد مصرف الکل، سیگار یا مواد مخدر هستید، یعنی در مسیری قرار گرفته اید که به سلامتی خود آسیبی جدی وارد می کنید. اگر به این مسیر ادامه دهید عواقب بدی در انتظار شماست.

واقعیت این است که شما حاضر نیستید زندگی خود را باور کنید و سعی دارید از آن فرار کنید، این به این معنی است که زندگی خود را دوست ندارید و تلاشی برای بهبود آن نمی کنید. این کار باعث می شود که این مشکلات شما را به تاریکی تبعید کند و اگر ادامه دهید این تاریکی بزرگتر خواهد شد.

مقابله با این مسئله کار آسانی نیست، اگر نمی توانید این کار را به تنهایی انجام دهید می توانید از اعضای خانواده و دوستان تان کمک بگیرید. برای بعضی از افراد این که عزیزان شان شاهد ترک اعتیادشان باشند، سخت است. اگر شما یکی از آن ها هستید، باید به متخصصان پزشکی مراجعه کنید تا شما را راهنمایی و کمک کنند، تا از یک سبک زندگی مخرب رهایی پیدا کنید.

عدم مدیریت هزینه ها

۶ – عدم مدیریت هزینه ها

عدم مدیریت هزینه ها مشکلی غیر معمولی نیست. درصد قابل توجهی از مردم این مشکل را دارند. با این حال، اگر هزینه های شما دائما در حال افزایش است و دیگر قادر به پرداخت صورت حساب های خود نیستید، ممکن است به این معنی باشد که شما تلاشی برای این کار نمی کنید و برایتان اهمیتی ندارد.

شما باید بعد از یک ماه کار سخت، به خود پاداش دهید ولی باید از خرید اقلام غیر ضروری خودداری نمایید و همواره این نکته را به یاد داشته باشید که چقدر برای به دست آوردن این پول زحمت کشیده اید، پس نباید آن را بیهوده مصرف کنید.

۷ – کمک نگرفتن از دیگران

مسئله استقلال بسیار مهم است و ما الان درباره ی آن صحبتی نمی کنیم. تنها بودن بسیار کار سختی است و نیاز به آمادگی های فیزیکی و روانی دارد. با این حال تشدید این رفتار کار درستی نیست. اگر شما اصرار داشته باشید که همه چیز را به تنهایی انجام دهید، حتی اگر جزو مسئولیت های شما نباشد و از قبول کمک دیگران سر باز زنید، قطعا شما مشکلی دارید.

در صورت انجام این کار شما تمام وقت و انرژی خود را از دست خواهید داد و رفتارهایی خشونت آمیز و آزار دهنده از خود نشان می دهید. اجازه دهید افراد به شما نزدیک شوند و کمکتان کنند. این کار باعث می شود کیفیت زندگی شما افزایش پیدا کند.

داشتن مجموعه ای از مهارت های مختلف یک مسئله هوشمندانه است. ولی اگر با خود صادق و شفاف باشید، متوجه می شوید که برای انجام برخی از کارها به کمک دیگران نیازمند هستید. شما باید با دیگران در ارتباط باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.