سخنرانی حرفه ای ؛ ۶ نکته ای که باید از کنفرانس های TED آموخت

چگونه می توانیم یک سخنرانی حرفه ای داشته باشیم؟!

TED مخفف Technology, Entertainment, Design است و مجموعه همایش جهانی است که توسط بنیاد Sapling ، با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند» برگزار می‌شود. زمانی که برنامه های TED را تماشا می کنید آیا از این که سخنران ها تا چه میزان اعتماد به نفس دارند، متن سخنرانی را به خوبی بیان می کنند و یک سخنرانی حرفه ای را انجام می دهند، تعجب کرده اید؟
تاکتیک های بسیاری برای هر چه بهتر کردن یک سخنرانی و به عبارتی مهارت های ارتباطی وجود دارد. سخنرانان TED مجموعه خاصی از قواعد را رعایت می کنند که در این جا به ۶ نکته که از این برنامه ها می توان دریافت، اشاره می شود. چگونه اجرا کردن این قواعد را بیاموزید تا بتوانید سخنرانی حرفه ای و متحیر کننده ای را ارائه دهید.

پادکست سخنرانی حرفه ای

۱ – با صدای بلند سخنرانی حرفه ای خود را شروع کنید

هیچ گاه ارائه های خود را با یک شروعِ ضعیف آغاز نکنید. به جای شروع کردن با عباراتی مانند: «با تشکر از همراهیِ شما» یا «خوشحالم که در اینجا حضور دارم …» سخنان خود را با عباراتی شروع کنید که به مخاطبان انرژی دهد و توجه آن ها را جلب کند. به این نکته توجه داشته باشید که ۳۰ ثانیه اول سخنرانی خود را باید با سخنان جالب توجه شروع کنید، سرفصل های سخنرانی تان را با یک روش منحصر به فرد بیان کنید و مخاطبان خود و این که چه چیزی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد را بشناسید.
فراموش نکنید شما تنها ۳۰ ثانیه فرصت دارید سخنرانی حرفه ای خود را شروع کنید، مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهید و به آن ها موضوع سخنرانی را منتقل کنید. هم چنین اولین جملاتی که می گویید باید به دقت ساخته و انتخاب شوند.

۲ – ایده های خود را سازماندهی کنید: سخنرانی شما باید یک ساختار داشته باشد

کسانی که سخنرانی حرفه ای می کنند به خوبی می دانند که یکی از راه های کلیدی برای حفظ مخاطبان خود این است که برای سخنرانی شان یک ساختار مشخص داشته باشند. حتی قبل از نوشتن متنِ سخنرانی، رئوس مطالب و خلاصه ای از آن را تهیه کنید. شما می توانید ساختار سخنرانی حرفه ای خود را با راه های مختلفی شکل دهید، مثلا به صورت دوره ای یا موضوعی.
در اینجا چند راهنمایی برای نوشتن یک متن سخنرانی حرفه ای و موثر آورده شده است. ساماندهی سخنرانی خود در قالب یک طرح کلی و خلاصه ای از آن، کیفیت سخنرانی شما را بالا می برد و به شما کمک می کند مطالبی که بیان می کنید، به صورت منسجم و منظم باشند. اما اگر این کار را انجام ندهید، باعث بی نظمی در سخنرانی شما می شود. مخاطبان برای لذت بردن از سخنرانی شما به یک ساختار نیاز دارند. زمانی که به یک سخنرانی حرفه ای گوش می دهید، ممکن است ساختار آن را درک نکنید اما به صورت غیر مستقیم بر روی شما اثر می گذارد. اگر شما یک سخنران باتجربه باشید به خوبی می توانید تشخیص دهید که هر سخنرانی حرفه ای یک ساختار مشخص و واضح دارد.

سخنرانی حرفه ای بیل گیتس در تد

۳ – سکوت و مکث کوتاه در سخنرانی حرفه ای بسیار مهم است

۴ رکن اصلیِ سخن گفتن در راهنمای توست مستر (Toastmaster’s guide) سرعت، زیر و بمی صدا، نیرو و مکث است. مکث کردن به مراتب از ۳ عامل دیگر چشمگیرتر است؛ پس شما باید استفاده درست از آن را یاد بگیرید. مکث کردن می تواند به شیوه های مختلف و در قسمت های مختلف یک سخنرانی حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد. مکث های کوتاه در انتهای جملات بسیار مهم هستند زیرا بدون مکث کردن این گونه به نظر می رسد که جملات شما به هم متصل هستند و این برای مخاطب بسیار گیج کننده است.

مکث های بلند تر می تواند در بین قسمت های مختلف سخنرانی، زمانی که شما از یک موضوع به موضوع دیگر گذار می کنید، مورد استفاده قرار گیرد. مکث هایی که از این دو مورد طولانی تر هستند باید محتاطانه مورد استفاده قرار گیرند و آن زمانی است که شما می خواهید مهم ترین قسمت سخنرانی حرفه ای خود را بیان کنید و قصد دارید تمام حواس مخاطبان را متوجه خود کنید. از لحاظ سرعت نیز، کاهش سرعت در حینِ گفتنِ موضوعات کلیدی می تواند باعثِ جلب توجه مخاطبان شود.

۴ – در حین سخنرانی بر روی پیام اصلی بیانات خود تاکید کنید

هدف ایده اصلی یا سوالات مهم بیانات خود را مشخص کنید و در طول سخنرانی همواره آن ها را به یاد داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که تمام بخش های سخنرانی شما منطبق بر اهداف تان است، زیرا مخاطبان سخنرانی شما، اطلاعات را به خوبی حفظ نمی کنند، بلکه برداشت ها و تاثیرات سخنان شما است که در ذهن آن ها باقی می ماند.

این بدان معناست که اگر می خواهید مخاطبان تان پیام اصلی سخنرانی شما را به یاد داشته باشند، باید آن را در طول صحبت های خود، به شیوه های مختلف تکرار کنید. حتی اگر سخنرانی شما قسمت های مختلفی داشته باشد و شامل اطلاعات گوناگونی شود باید همیشه به پیام اصلی شما اشاره داشته باشد.

۵ – از کلمات ساده استفاده کنید و لحن محاوره ای داشته باشید

بهترین و الهام بخش ترین سخنران ها در سخنرانی های خود از کلمات ساده استفاده می کنند و لحن محاوره ای دارند. برای داشتن یک سخنرانی حرفه ای شما هم از اصطلاحات خاص و جملات بلند استفاده نکنید، جملات را مختصر بیان کنید و از گفتن کلمات دوپهلو پرهیز کنید، این کارها باعث می شود سخنرانی شما و گفته هایتان بیشتر قابل اعتماد باشد و خودِ شما به عنوان سخنران دوست داشتنی تر باشید. به دست آوردنِ اعتماد مخاطبان از این طریق یک عامل کلیدی در برقراری ارتباط با آن هاست. هم چنین به کار بردن لحن محاوره ای در سخنرانی باعث صمیمی جلوه دادن شما و تاثیر بیشتر بر روی مخاطبان تان می شود.

زبان بدن در سخنرانی حرفه ای

۶ – استفاده از زبان بدن به طوری که کلمات خود را با زبان بدن برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر تکمیل کنید

برای تاثیرگذاری مطلوب، به صورت مناسب و درست از زبان بدن استفاده کنید. هنگامی که دست پاچه هستید ممکن است بدون آن که متوجه باشید حرکات و رفتارهایی مانند عقب و جلو رفتن، بی قرار بودن، قفل کردن دست ها و باز کردن آن و کارهایی از این قبیل از خودتان نشان دهید که تاثیر و قدرت سخنان شما را کاهش می دهد.
زمانی که مخاطبان شما متوجه این رفتارها شوند توجه آن ها از سخنان تان معطوف به حرکات تان می شود، زیرا مخاطبان تمایل دارند منعکس کننده طرز برخورد و رفتارهای شما باشند. زمانی که بی قراری و دست پاچگی در رفتار شما و زبان بدن تان کاملا مشخص باشد، مخاطبان نیز دچار این حالت می شوند. شما باید کنترل کردنِ زبان بدن خود را تمرین کنید و حرکات مفید را جایگزینِ رفتارها و حرکاتِ استرس زا کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.