سنگ کلیه چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟!

سنگ کلیه و علائم تشخیص آن

سنگ کلیه یکی از مشکلات آزار دهنده ای است که افراد ممکن است به آن دچار شوند. علت اصلی این بیماری برای پزشکان هنوز کاملاً مشخص نشده است، اما در این مقاله برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم به چند دلیل شناخته شده بروز سنگ کلیه در طب، همچنین علائم و چگونگی تشخیص آن خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

ابتدا قبل از هر چیزی بهتر است بدانید سنگ کلیه چیست. در طب گفته می شود که این سنگ ها در واقع بلورهای نمکی هستند که به صورت طبیعی در ادرار وجود دارند و در اثر جمع شدن، به اندازه های بزرگ تری درمی آیند که البته این اندازه معمولاً در افراد، متفاوت است.

پادکست سنگ کلیه

برخی از آن ها بسیار کوچک هستند و برخی دیگر، به اندازه ای بزرگ هستند که می توانند تمام لگنچه کلیه را پر کنند. سنگ های کلیه می توانند به اندازه یک شن، یا در حد یک مروارید بزرگ باشند. گاهی نیز به حدی بزرگ می شوند که به اندازه توپ پینگ پنگ در خواهند آمد.

دلیل اصلی اکثر سنگ کلیه ها هنوز مشخص نیست، اما احتمالاً با غلظت بالای کلسیم در ادرار و یا در مواردی، در خون مرتبط می باشد. این مشکل معمولا در مردان اغلب ۳۰ تا ۵۰ سال دیده می شود و در زنان بسیار کم تر است، به طوری که بر اساس آمار، نسبت بیماران مرد به زن، ۴ به ۱ تخمین زده می شود.

همچنین موضوع وراثت و ژنتیک هم می تواند نقش تعیین کننده ای در بروز سنگ کلیه داشته باشد؛ یعنی افرادی که سابقه سنگ کلیه در خانواده و بستگان نزدیک داشته اند، خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.

علائم سنگ کلیه

حمله سنگ کلیه بسیار خطرناک است و عوارض و دردهای شدیدی به همراه دارد. این درد در بیشتر مواقع با حالت تهوع و استفراغ همراه می شود. اگر سنگ کلیه وارد حالب یا همان مجرایی که کلیه را به مثانه مرتبط می کند، بشود ممکن است در یک نقطه گیر کند. در این وضعیت، درد ببیشتر در بخش پشت بدن حس می شود اما ممکن است به سمت معده و یا کشاله ران نیز کشیده شود. دردی مشابه به این نوع، ممکن است به علت خونریزی و یا عفونت سیستم ادراری نیز به وجود بیاید.

سنگ کلیه ممکن است موجب ایجاد خراش در پوشش داخلی لگنچه کلیه و یا حالب شود. در این صورت، احتمالاً فرد شاهد خون در ادرار خواهد بود. وجود خون در ادرار همیشه با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و برای تشخیص دقیق، باید آزمایشات مربوط به آن انجام شود. توجه کنید که عفونت های مکرر در سیستم ادراری می تواند نشانه ای از سنگ کلیه باشد.

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ های کلیوی

۱ – رایج ترین شکل آن دارای کلسیم است. در بسیاری از افراد، کلیه ها قادر به شستن کلسیم اضافی در ادرار هستند؛ اما در بعضی دیگر کلسیم در داخل کلیه ها رسوب می کند. مخلوط شدن کلسیم با سایر ترکیبات، سبب ایجاد سنگ در کلیه می شود.

۲ – سنگ های استروویتی که پس از ایجاد بعضی از عفونت های ادراری ایجاد می شوند. این سنگ ها دارای مقادیری از منیزیم و آمونیاک هستند.

۳ – سنگ های اسید اوریکی بیشتر در ادرارهایی با اسید بالا دیده می شوند. در صورتی که از وجود این سنگ ها رنج می برید، مصرف گوشت را بسیار محدود کنید.

۴ – سنگ های سیستیئین نوع بسیار کمیابی از سنگ کلیه محسوب می شوند. سیستیئین به طور عمده در عضلات و بعضی قسمت های دیگر به طور طبیعی تولید می شود. این مولکول نیز می تواند در ادرار تجمع یافته و منجر به تشکیل سنگ شود. بیماری که منجر به بروز سنگ های سیستیئین می شوند، اکثراً به شکل فامیلی هستند.

مواجه شدن با سنگ کلیه

حتما می خواهید بدانید که در صورت مواجه با این مشکل، چه کارهایی باید انجام دهید. در ابتدا می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه و بی خطر استفاده کنید تا دردتان کم شود و سپس باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر قبل از این، سابقه سنگ کلیه نداشته اید، باید آزمایش هایی را انجام دهید تا مشکل شما مشخص شود زیرا برخی دیگر از بیماری ها ممکن است علائمی مشابه سنگ کلیه ایجاد کنند.

اگر به سنگ هایی کوچک تر از ۵ میلی متر مواجه باشید، به احتمال زیاد پس از رسیدن به مثانه، توسط ادرار دفع خواهند شد و شما حتی این موضوع را متوجه نمی شوید! اما سنگ های بزرگ تر مشکلات بزرگ تری را به همراه دارند و معمولا به شکل خود به خودی دفع نمی شوند. اگر این اتفاق افتاد، لازم است که زیر نظر پزشک باشید و طبق نظر او عمل جراحی نیز انجام دهید.

گاهی پزشکان برای بررسی دقیق تر می خواهند نمونه سنگ کلیه را مشاهده کنند و همان طور که گفتیم دفع آن از طریق ادرار ممکن است. با این حال دشواری های خود را نیز دارد و می توان برای به دست آوردن آن ها در هنگام ادرار از وسایلی استفاده کرد که مانند صافی عمل کرده و سنگ ها را به دام می اندازند.

روش های تشخیص سنگ کلیه

برای تشخیص سنگ کلیه از روش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس و یا سونوگرافی و سی تی اسکن استفاده می شود که روش سی تی اسکن (CT Scan) برای تشخیص محل و اندازه سنگ، بهتر عمل می کند. این اطلاعات به پزشک کمک می کند که در مورد زمان و چگونگی از بین بردن سنگ، تصمیم گیری صحیحی داشته باشد. اگر سنگ کوچک باشد ممکن است به حال خود رها شود تا به شکل خود به خودی دفع شود.

روش های مدرن بسیار زیادی برای از بین بردن سنگ کلیه وجود دارد که در آن ها از طریق مجرای ادراری یک لوله ی کوچک وارد بدن شده و سنگ کلیه از بین می رود. گاهی اوقات برای سنگ های بزرگتر یک برش کوچک بر روی بدن ایجاد می کنند و از طریق این برش سنگ را از بین می برند. عمل جراحی برای نابود کردن سنگ کلیه معمولا انجام نمی شود و بسیار کمیاب است.

روش سنگ شکن

این روش بسیار رایج و موثر است و امروزه در بیمارستان ها توسط تجهیزات خاصی انجام می شود. در سنگ شکن، از امواجی برای شکستن سنگ کلیه استفاده می کنند. بدین ترتیب سنگ در داخل بدن تکه تکه می شود و این تکه های کوچکتر می توانند از طریق ادرار از بدن دفع شوند. توجه کنید که اگر سنگ کلیه بزرگتر از ۱ سانتی متر باشد ممکن است بیش از یک بار سنگ شکن نیاز باشد.

جلوگیری از بروز مشکل

استفاده زیاد از مایعات، به جلوگیری از سنگ کلیه کمک شایانی می کند. پس تا جایی که می توانید در طول روز مایعات مصرف کنید. گاهی نیز می توان برای جلوگیری از تشکیل سنگ های اسید اوریکی یا کلسیمی از دارو استفاده نمود. البته باید با تجویز پزشک، رژیم غذایی خود را کنترل کنید و برای مثال اگر به سنگ اسید اوریکی مبتلا هستید، باید تا حد زیادی از مصرف گوشت بپرهیزید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.