با ۱۲ مورد از مهم ترین سوالات مصاحبه شغلی آشنا شوید

چگونگی پاسخ دادن به سوالات مصاحبه شغلی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم پاسخ دادن هوشمندانه به سوالات مصاحبه شغلی یکی از مواردی است که باید برای به دست آوردن شغل دلخواه خود در کسب و کار مورد نظرتان همواره مورد توجه قرار دهید. برای آشنایی با مهم ترین سوالات مصاحبه شغلی و پاسخ های درستی که باید به مصاحبه گر بدهید در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – زمانی را که با یک وضعیت دشوار مواجه شدید شرح دهید و چگونگی برخورد با آن را توضیح دهید

در اینجا پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، اما مطمئن شوید از نمونه های خاص استفاده می کنید. این سوالات مصاحبه شغلی صرفا برای این است تا کارفرما متوجه شود که شما چه وضعیتی را دشوار تلقی می کنید و چگونه با آن برخورد می نمایید.

مثلا بگویید هنگامی که شرکت در شرایط تعدیل نیرو قرار گرفت، مجبور بودم تصمیمات سختی درباره این که چه کسی را اخراج کنم اخذ نمایم. من سعی کردم تصمیمی بگیرم تا بیشترین منافع را برای شرکت و افراد در پی داشته باشد. گرفتن این تصمیمات برایم بسیار دشوار بود ولی به هیچ عنوان از تصمیمات خود پشیمان و یا خجالت زده نیستم.

۲ – کمترین و بیشترین میزان حقوق شما در شغل قبلی تان چقدر بوده است؟

این سوالات مصاحبه شغلی برای این پرسیده می شود تا میزان حقوق مد نظر شما را متوجه شوند. به خاطر داشته باشید که در مورد پرداخت حقوق در شغل قبلی خود صادق باشید، زیرا کارفرمای احتمالی شما به آسانی می تواند این مسئله را متوجه شود. برای هر گونه تناقضات مانند کاهش حقوق و دستمزد آمادگی داشته باشید.

مثلا بگویید حقوق اولیه من مقدار X بود ولی در طول زمان با پذیرش مسئولیت های جدید مانند مدیریت خطی و مدیریت پروژه این مبلغ افزایش پیدا کرد. در نتیجه حقوق نهایی من X تومن بود.

رها کردن کار فعلی

۳ – چرا کار فعلی خود را می خواهید رها کنید؟

ممکن است پاسخ های زیادی برای این قبیل سوالات مصاحبه شغلی وجود داشته باشد، مانند جابه جایی و یا تغییر شغل برای داشتن فرصت بیشتر رشد؛ اگر پاسخ به این سوال برایتان دشوار است، جنبه های مثبت تصمیم خود را بیان کنید و سعی کنید اهدافی را که برای آینده دارید به وضوح شرح دهید.

بگویید در شغل فعلی ام فرصتی برای رشد وجود ندارد و من می خواهم در کارم با چالش های جدید مواجه شوم.

۴ – چگونه موفقیت را ارزیابی می کنید؟

مطرح کردن این دسته از سوالات مصاحبه شغلی برای این است تا نظر شما را درباره اخلاق کاری و اهداف شخصی و حرفه ای متوجه شوند. در واقع این سوال چگونگی عملکرد شما را نشان می دهد. این یک فرصت عالی برای نشان دادن ارزش های خود مانند انگیزه، عزت نفس و اشتیاق فراوان است.

مثلا می توانید بگویید من موفقیت را بر اساس کار تیمی ارزیابی می کنم، نه کار فردی. برای این که من موفق شوم، تیم باید بتواند به اهدافش دست پیدا کند.

۵ – یکی از مهمترین سوالات مصاحبه کاری این است که چرا این شغل را می خواهید؟

در هر مصاحبه شغلی این سوال باید از شما پرسیده شود، پس انتظار می رود که با اعتماد به نفس کامل به آن پاسخ دهید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات کافی درباره سازمان دارید. بر کارهایی که می توانید انجام دهید، تاکید کنید و بیان کنید که چرا شما برای انجام آن ها مناسب هستید.

بگویید من متوجه شدم که شرکت شما بخشی از کار خود را توسط خواندن مقالات متعدد و مطبوعات منتشر شده انجام می دهد؛ من دوست دارم که به شما در روند توسعه از این طریق کمک کنم. من احساس می کنم تجربه گسترده من در مدیریت پروژه می تواند به رشد و توسعه شرکت شما کمک نماید.

۶ – چرا ما باید شما را برای این شغل استخدام کنیم؟

این فرصتی است تا شما فوایدی را که می توانید برای شرکت داشته باشید، بازگو کنید. شما چه دستاوردهایی می توانید برای سازمان داشته باشید؟ وقت آن است که خودتان را توصیف کنید. اطمینان حاصل کنید که مهارت ها و انتظارات مورد نیاز برای شغل موردنظر را می دانید. تجربه و مدارک تحصیلی شما می تواند به خوبی در این زمینه مناسب باشد. سعی کنید این مطالب را مختصر بیان کنید.

مثلا بگویید من دارای مهارت های مدیریتی با کیفیت بالا هستم و اعتقاد دارم که می توانم برای شرکت شما سرمایه گذاری های خوبی را انجام دهم. من احساس می کنم مجموعه مهارت من دقیقا همان هایی است که شما به دنبالش هستید. من این فرصت را دارم که بخش مهمی از تیم شما شوم.

چشم انداز 5 ساله

۷ – برای ۵ سال آینده خود چه چشم اندازی دارید؟

در پاسخ به این سوالات مصاحبه شغلی باید برنامه ریزی شغلی خود را برای آن ها توضیح دهید و به آن ها اطمینان دهید که شما قصد همکاری طولانی مدت با آن ها را دارید.

مثلا می توانید بگویید: من واقعا دنبال یک تحول هستم تا بتوانم مهارت های جدید و مسئولیت های مختلفی را بر عهده بگیرم. من عاشق این هستم که در توسعه مهارت هایم سرمایه گذاری نمایم و من فکر می کنم این فرصتی عالی برای این کار است. من به شما کمک کنم تا آینده درخشانی برای شرکت تان داشته باشید.

۸ – میزان حقوق درخواستی شما چقدر است؟

این یک سوال آگاهانه برای فهمیدن میزان حقوق مورد نظر شماست. شما باید میزان رِنج حقوقی را که برای این شغل وجود دارد بدانید و بر اساس آن مبلغ مورد نظر را بیان کنید. شما نباید در پاسخ به این سوال یک مبلغ خیلی بالا را بیان کنید.

بگویید با توجه به نقش و مسئولیت ها، انتظار می رود مبلغی حدود X پرداخت شود، اما من آماده مذاکره درباره این مسئله هستم.

۹ – در مورد مواردی که به آن علاقمند هستید، صحبت کنید

این سوالات مصاحبه شغلی برای کشف نوع شخصیت شماست. نیازی نیست که پاسخ شما در ارتباط با شغل تان باشد، پس آزادانه می توانید به این پرسش جواب دهید. هر چیزی که برای شما اهمیت دارد را در اینجا باید بیان کنید.

مثلا بگویید من علاقه زیادی به ایجاد تغییر در زندگی مردم و جامعه دارم. به طور داوطلبانه وقت زیادی را با کودکان و نوجوانان می گذارنم و سعی می کنم همیشه از آن ها حمایت کنم.

۱۰ – چه کسی بهترین و بدترین رئیس شما بوده است و چرا؟

این سوالات مصاحبه شغلی برای این است که سبک مدیریتی مورد نظر شما را متوجه شوند. در پاسخ به سوال بدترین رییس شما، باید مواردی را که از نکات منفی او یاد گرفته اید را بیان نمایید. داشتن نکات منفی می تواند باعث ترک خدمت کارمندان شود.
بگویید من از هر رئیسی که داشتم قدردانی می کنم. بهترین آن ها به من نشان داده اند چه باید بکنم و بدترین آن ها به من آموختند که چه کارهایی را نباید انجام دهم.

سوالات مصاحبه شغلی

۱۱ – سوالات عمومی که درباره همکاران تان پرسیده می شود

یک راه دیگر برای ارزیابی مهارت های ارتباطی و بین فردی شما چگونگی روابط تان با همکاران تان است. مثلا یکی از سوالات مصاحبه شغلی می تواند این باشد: «در مورد زمانی که شما با یک کارمند چالش برانگیز همکاری می کردید، کمی صحبت کنید» و یا «در مورد زمانی که شما به همکاران تان کمک می کردید توضیح دهید».

این سوالات مصاحبه شغلی می تواند به شکل های مختلفی پرسیده شوند، بنابراین بهتر است چند پاسخ آماده داشته باشید. مثلا بگویید من تجربه کار با فردی که بسیار غیر قابل پیش بینی بود را داشته ام. با این حال، من تصمیم گرفتم روی جنبه های مثبت خود مانند مهارت ها و توانایی های حل این مشکل تمرکز کنم. این وضعیت به من کمک کرد تا عملکرد بهتری داشته باشم.

۱۲ – آخرین سوال مصاحبه کاری این است: آیا سوال دیگری دارید؟

در پایان مصاحبه کاری همیشه این سوال اجتناب ناپذیر پرسیده می شود. در پاسخ به این سوال هرگز نگویید، نه. همیشه یک سوال برای پرسیدن داشته باشید چرا که در غیر این صورت ذهن شما بی نظم نشان داده می شود. در پاسخ به این سوال شما می توانید مهارت هایی را که در طول مصاحبه کاری موفق به بیان آن ها نشده اید مطرح کنید.

نمونه سوال هایی که می توانید در انتهای مصاحبه شغلی خود بپرسید:

چگونگی انجام مسئولیت های این شغل را بیان کنید.

مسیر رشد و پیشرفت این شغل چگونه است؟

بزرگترین چالش های این شغل چیست؟

به نظر شما بهترین قسمت این نقش چیست؟

چه نوع سبک مدیریتی این شرکت اتخاذ کرده است؟

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.